Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #82729984

    törölt tag

    válasz Tigerclaw #98 üzenetére

    "Lehet hogy nem látom a nagy képet, de szerintem nagyrészt arról van szó, hogy ott nem akaszkodik az állam se a munkaadó, se a munkavállaló, se a vásárló nyakába ezer féle adóval és ezért egészségesen tud működni a gazdaság"

    Ez tetszetős elmélet, de alapvetően nem igaz. Egyfelől, Magyarországon az adózás mértéke nem kiemelkedően magas. Még a rekordmagas ÁFA (27%) is csak mindössze 10%-al magasabb mint az EU átlag (23%). Persze jól esne ha alacsonyabb lenne, nem tagadom. De eközben mondjuk az szja csak 16%.

    Mondjuk viszonyításképp az mszp-s időkben (2008), az szja akár 36% is lehetett. Persze csak akkor ha "brutálisan" magas volt a jövedelmed, értsd: havi bruttó 140e forint feletti rész már 36%-al adózott... És ugyanekkor 20% volt az áfa... Lehet számolgatni.

    Na de, a valóságot a legjobban a multikon keresztül lehet megfigyelni. Vegyük pl. a Mercedes autógyárat itthon és németországban. Ugyanazt a terméket gyártják, ugyanoda adják el (pl. USA), ugyanannyiért (nincs olyan megkülönböztetés hogy a magyarországon gyártott autót olcsóbbé adják mint a németben gyártottat).

    Mégis itthon töredékét fizetik a munkásoknak mint németországban. A kérdés miért?
    Most lehetne mondani hogy itthon biztos több adót kell fizetni mint németben. Csakhogy ez nem igaz. Már csak azért sem mert gyakorlatilag minden ide települő gyár akkora adókedvezményt kap amennyi adót 5 év alatt sem fizet be itthon. Az a helyzet hogy valójában a magyar állam fizet nekik hogy idehozzák a gyárat.

    Tehát akkor a kérdés még mindig adott: miért fizet itthon kevesebbet ugyanazért a munkáért, ha egyébként minden más tényező ugyanaz? Nem kell több adót fizetnie, nem adja olcsóbban az itthon előállított terméket, egyedül a munkásnak fizet érte kevesebbet.

    A válasz pedig az mert megteheti. Mert itthon le lett zúzva minden ipar, igy aztán hatalmas munkavállalói túlkinálat lett. És pont azért hozza ide a gyárát mert itt ugyanazért a munkáért kevesebbet kell neki fizetni.

    És a sors iróniája hogy ugyanaz az érdekkör gyalulta le az itthoni dolgokat, akiket aztán megmentőként várnak amikor idehozzák a saját gyáraikat.

    Ez a 22-es csapdája. És nem csak magyarországon történt ez meg, hanem gyakorlatilag az egész kelet európai régióban.
    A recept mindenhol ugyanaz (és nem újkeletü): vásárolj fel mindent, amit nem tudsz (nem adnak) azt nyird ki az erőfölényed segítségével, ha kell add ingyen az árudat csak menjen csődbe a konkurencia, majd amikor az adott országban már semmi munkahely nincs és az emberek a megmentőt váltják, akkor vidd oda a saját gyáraid és játszd el a jóságos megmentő szerepét aki munkát és fizetést ad az embereknek.

    Ezért mondtam korábban, hogy a nyugati gazdaság (gazdagság) alapja a kelet európai csóróság. Azért tudják a hatalmas profitot a nyugatiak zsebre rakni mert szakképzett keletiek bagóért dolgoznak nekik (és még örülnek is neki hogy van munkájuk). És mivel ez egy zárt játszma, nem érdekük hogy a keletiek jobban megközelítsék a nyugatiakat.
    Mert abban a pillanatban elveszne ez a profit, hisz ha a magyar/román/szlovák/lengyel munkásnak ugyanannyit kéne fizetni mint a németnek, ez oda lenne.

    És végül, mindez persze nem azt jelenti hogy itthon jól mennének a dolgok, vagy hogy az adók mértéke és bonyolultsága rendben lenne, a lopásokról már nem is beszélve, csak annyit hogy alapvetően egy ország gazdaságát kevéssé az határozza meg hogy épp ki van kormányon és melyik adó hány %. Ezen jól el tud vitatkozni az aktuális ellenzék az aktuális kormánnyal, de valójában jóval felettük álló helyen dőlnek el a dolgok. Mi olcsó periféria vagyunk, és a nyugati országoknak az az érdeke hogy ez igy is maradjon.

    Ez a magyarázata hogy pl. annó miért kaptak az amúgy is csóró magyar gazdák mindössze negyed annyi támogatást mint a nálunk jóval tökeerősebb francia gazdák. Édesapám ezt annó úgy foglalta össze nekem a maga egyszerü módján hogy a sánta a startvonaltól -400 méterre indul, az olimpiai bajnok meg a startvonaltól...

Új hozzászólás Aktív témák