Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #04824576

    törölt tag

    válasz TeeJay #2 üzenetére

    Igazából azt azért mondták, mert akkor még úgy volt, hogy a 7nm már csak EUV-al megoldható, az meg több okból is drága. De közben az első generációs 7nm-t még sikerült EUV nélkül megoldani.

    Na meg nem tudom, a többi cégnél hogy van, de az AMD-nél konkrétan a chiplet megoldással sikerült annyit spórolni, ami kompenzálja a drágább gyártástechnológiát.

    [ Szerkesztve ]

  • #04824576

    törölt tag

    válasz TeeJay #4 üzenetére

    Indul, persze, de nézd meg az árát is. (Mármint a hasonló kategóriájú termékekhez képest) Igazából ami a legjobban megdobja az EUV árát, az nem maga a technológia, hanem hogy le kell cserélni hozzá a komplett gyártóüzemeket. Hogy ez mennyivel dobja meg a konkrét termékek árát, az attól függ, hogy az adott cég (ez esetben a Samsung) hány termékre osztja szét az extra kiadási költségeket.

    [ Szerkesztve ]

  • #04824576

    törölt tag

    válasz TeeJay #7 üzenetére

    Gondolom, mindenki hosszú távra tervez, és a bekerülési költséget több generációra osztották le, csak azért nem drágult jelentősen. Az olyan nagy cégek, mint a Samsung, meg a TSMC megteheti, hogy átmenetileg lenyeli a kiadásokat, és nem egy termékgeneráción próbálja behozni a kiesést. A 7nm -> 5nm -> 3nm váltások már nem fognak nekik akkora összegbe fájni, mint a régiről áttérni EUV-ra.

    Egyébként esélyes, hogy pont ezért lett gyakorlatilag 2 szereplős a 7nm-es gyártás (na jó, 3, ha az Intel is oda ér). Vszínűleg a GloFo sem véletlenül ragadt meg 14nnm-en.

    [ Szerkesztve ]

  • #04824576

    törölt tag

    válasz GeryFlash #12 üzenetére

    Nem lesznek bajban, mert ők is tudják, hogy magában a VGA-kból nem élnek meg hosszú távon. Így elkezdtek más területek felé nyitni. Csak az nem az x86 piac.

    Egyébként most az jutott eszembe, hogy állítólag régen azért nem jött létre az Intel+NVIDIA egyesülés, mert hasonlóan nagy cégek, és nem tudtak megegyezni, kitől legyen a közös igazgató. Érdekes lenne, ha egyikük (én az Intelre tippelek) erősen lecsúszna. Vajon leülnének újra az egyesülésről tárgyalni? Lassan ott tartunk, hogy megérné mindkettőnek.

    [ Szerkesztve ]

  • #04824576

    törölt tag

    válasz GeryFlash #14 üzenetére

    Nem hinném, hogy irreális lenne. Az intel versenypiaci visszaesése nem csak az AMD jeleskedésének tudható be, hanem az ő bukdácsolásuknak is. A 10 nanójuk kész kínszenvedés volt, mire összehozták. Mire kijönnek a 7 nanóval, a TSMC már rég az EUV-os gyártást fogja finomítani, ami önmagában akkora előrelépés, mint egy csíkszélesség váltás, és akkor még esélyes, hogy akkor már nem is 7 nanón lesznek, hanem 5-ön.

    Intelnél ha el is kezdenének bérgyárttatni, a fő termékeiket biztos, hogy nem fogják, két okból sem. Egyrészt akkor nem tudnak mit kezdeni a rengeteg saját gyárukkal, másrészt sem a TSMC-nek, sem a Samsungnak nem lesz annyi szabad kapacitása, hogy a jelenlegi partnerek mellett még az Intel összes termékét is kiszolgálják. Max. 1-2 kisebb, kevésbé fontos terméket kiszerveznek (amiről voltak is cikkek), de a fő palettát úgyis házon belül fogják gyártani, akárhogy is sikerül.

    Márpedig a sok előny mellett ez a hatalmas hátránya is megvan annak, ha ugyanaz tervezi a designt és gyártja a terméket. Megszűnik a választás szabadsága. Láttuk az AMD-nél, hogy mikor a GloFo bedobta a törölközőt, egyszerűen átmentek a TSMC-hez. Az Intel ezt nem tudja olyan egyszerűen megtenni. Nekik ha egy gyártási technológia nem sikerül, akkor szívnak, mint a torkos borz. Ezt látjuk most. Aztán majd meglátjuk, mi lesz később, de nem látok rá esélyt, hogy belátható időn belül újra felzárkóznak. Nekik innen egyelőre csak lefelé van.

    Szerk.: Arról nem is beszélve, hogy az AMD meglépte azt, amit ha piacképes áron akarnak kijönni, az Intelnek is meg kell. Nevezetesen a chiplet design-ról beszélek. Működési hatékonyságban visszalépésnek számít, de az új gyártástechnológiákra való áttéréskor baromi jól jön, a kihozatal növeléséhez. Csakhogy az AMD-nek már megvan ez a design, ismerik, ahol kellett, javították, finomították. Az Intel viszont ha beáll a sorba, még ezzel is szívhatnak. Ki tudja, hogy az ő tervezési szokásaikkal mennyire lesz kompatibilis a chiplet-elés?!

    [ Szerkesztve ]

  • #04824576

    törölt tag

    válasz MeszesKPT #24 üzenetére

    Meglátjuk. Sztem esélytelen. Max. hosszabb távon. Nem olyan egyszerű nekik bérgyártásra átrendezkedni. Ha meg is lépik, kizárt, hogy 5-10 éven belül.

    A legvalószínűbb forgatókönyv sztem, hogy rövid 10nm-es átmenet után bele ugranak a 7nm EUV-ba, aminek az első generációja hulladék lesz a konkurenciához képest, majd évekig azt fogják finomítgatni, mint a 14 nanót.

    Amivel am esélyes, hogy összehoznak olyan hatásfokot, mint a konkurencia 5 nanója, de mivel jó esélyel onnan is nehezen lépnek majd túl, a TSMC és a Samu elhúznak a 3 nanóval is.

    Ezután megjósolhatatlan. Nem csak az Intel sorsa, de a többieké is. Hogy mi jön 3 nanó után, azt talán még senki sem tudja biztosan. Talán lejjebb mennek még, talán áttérnek más anyagokra, vagy alapdesign-ra. Ki tudja?!

Új hozzászólás Aktív témák