Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Syl

    nagyúr

    válasz Z10N #13 üzenetére

    Akkor az enyém a Ganümédesz :D

    Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Z10N #15 üzenetére

    A peldabol kovetkezoen az auto amivel kozuton kozlekedunk az egy adott orszag tulajdona. Viszont a vilagur miota barki tulajodna?

    Senki nem mondta, hogy a világűr bárki tulajdona. Viszont bizonyos kereteket kell szabni, hogy ki és mit vihet fel. A nemzetközi egyezmények alapján az műhold / űrállomás / űrhajó tulajdonosa ill. országa felel az eszközért, így adott esetben az általa okozott kárért is. Szélsőséges esetben a SpaceBee műholdakért is az Egyesült Államok felelős.

    Azt meg megertenem, hogy nyomonkovethetoseg azert "KELL", hogy ne utkozzon mas muholdakkal. De ez sem allja meg a helyet teljesen. Nem az ilyen nano/pico muholdaktol kell felni.

    Miért is nem? Ez a műhold pl. kb. poláris pályán kering (97,5°-os pályaszög). Ha keresztezi egy ilyen az ISS pályáját, akkor az kb. olyan lesz, mintha egy ágyúlövedék találná el. A viszonylagos sebességkülönbség ugyebár meglehetősen nagy lehet (több ezer km/h). Talán veszélytelennek tartod?

    Ezenkivul ahogy mondtad, ezek alacsonyan koroznek majd, ahol nem tartozkodik olyan muhold amiben nagy kart lehetne tenni.

    :Y

    Hubble, a legtöbb optikai képalkotó műhold (nem csak a kémműholdak, de a civil műholdak is, lásd GeoEye, Spot, stb.), és hogy tovább ne menjünk az ISS...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Z10N #19 üzenetére

    Jon a kerdes, hogy amiert nem kaptak akkor engedelyt?

    Az FCC nem szeretné, hogy elterjedjenek az ilyen 1U méret alatti nanoműholdak. Per pillanat az 1U alattiakra nem nagyon adnak engedélyt, és hosszú távon lehetséges, hogy a 3U lesz a minimum. Persze ezek még erősen változó dolgok, de a tendencia ez.

    Illetve a nemzetkozi urszervezetek hogyan tajekozodnak egymas muholdjairol a radaron kivul? Gondolom nem jelentik be egymnasnak, hogy ha felkuldenek egy kem muholdat.

    Az indításokat mindig bejelentik, ebből már lehet sejteni a pályát - vagyis legalábbis azt lehet tudni még kémműholdaknál is, hogy az induló pálya hol van. Hogy aztán később milyen pályára mozgatják, az már más kérdés. Kisebb műholdaknál ez csak radarral követhető. Nagyobb műholdaknál civil műholdvadászok is képesek a kémműholdakat követni, elég jól, ami azt illeti. Nézd meg Leiden blogját...

    Amugy ilyen utkozeses karteritesre volt mar precedens? Peldaul orszag1 vs. orszag2? Erre mi es hogyan vonatkozik?

    Eddig nem volt, a legkomolyabb "találkozás" a 2009-es Iridium-33 ütközése volt egy Sztrela-2M orosz kommunikációs műholddal (Kozmosz 2251). Itt nem történt kártérítési kérelem tudomásom szerint. Az eset mindkét félnek kínos volt, az orosz műholdon nem volt hajtómű, nem tudott volna pályát változtatni, de egyébként is le volt már kapcsolva. Az Iridium aktív műhold volt, képes lassan a pályáját változtatni, de nem rendelkeztek elég pontos adatokkal, hogy kellően előre jelezzék a találkozást.

    Az eset azért is kínos volt, mert sem az orosz, sem az amerikai űrmegfigyelő rendszerek nem jelezték előre azt...

    Tudom, hogy a legkisebb urszemet is nagy kar tehet, de ezeket a "mutyuroket" mar amugy sem lehet iranyitani odafent. Urszemet meg mar van fent boven.

    Pont ezért kellene törekedni a csökkentésére.

    Az FCC fájdalma pont az, hogy terjednek a nanoműholdak, mert olcsók, mert olcsón lehet feljuttatni, és emiatt az elmúlt években több százat juttattak fel, és a tendencia emelkedő. Szeretnék valahogy rábeszélni a műholdtulajokat, hogy inkább kevesebb, de többet tudó műholdakat építsenek....

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Z10N #15 üzenetére

    "Viszont a vilagur miota barki tulajodna?": például vannak a világűrben kitüntetett helyek, amelyek szűkös erőforrásként funkcionálnak, ott van egyfajta tulajdonosi jog.

    ilyen hely tipikusan az országot besugározni képes geostacionárius műholdpozíció.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • UnA

    Korrektor

    válasz Z10N #22 üzenetére

    Lehet lelkesedni az űrutazásért, de amíg az emberiség ezen a bolygón sem képes fenntartható módon élni (ezt írtad te is), addig szerintem nem kéne ezt a destruktív viselkedést még exportálni máshová is.

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Z10N #15 üzenetére

    Egy fél hüvelyknyi műanyag darab becsapódási krátere alumínium tömbbe.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák