Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • SzlobiG

    félisten

    válasz BemAnyó #38 üzenetére

    Az, hogy a prociba van beleépítve a memvezérlő és így oldották meg.:) De szerintem ez szándékos, hogy ugyanannyi feszt kap a proci mint a ram. ;]

  • s200

    tag

    válasz BemAnyó #38 üzenetére

    Dehogy adok én angol leckét.:(
    Neked (és Ribinek): üsd be egy keresőbe hogy i7 a-data damage ;)
    A kapott találatokra bökve mindenki megkapja a neki való magyarázatot.:U

    U.I.:
    Kísérletező kedvűek megpróbálhatják "damage" helyett a "degrade" szót is.
    Aztán lehet keresni az összefüggést a kapott találatok és a szóban forgó téma között:DDD

    [ Szerkesztve ]

  • shabbarulez

    őstag

    válasz BemAnyó #38 üzenetére

    Integrált a memória vezérlő a prociba, aminek a feszültsége szabvány ddr3 mellett 1.5V. A proci többi komponensei ettől eltérő feszültségen üzemelnek, a magok 1.1-1.2V körül, de energiatakarékos állapotban akár kevesebbel, de akár ki is kapcsolhatók egymástól függetlenül. Gyanítom az L3 cache is eltérő órajelen, feszültség kerettel működik.

    A Nehalem proci egészen az alapoktól újra lett tervezve és a fő irányvonal a hatékonyság maximalizálás, az hogy a teljesítmény/fogyasztás mutató a lehető legjobb legyen. A fogyasztás az órajeltől lineárisan, a feszültségtől viszont négyzetesen függ, így a feszültség csökkentésével jobb eredményt lehet elérni. Ezért is tervezték úgy az egész architektúrát hogy az alacsony feszültségek elérése legyen a cél. A korábbi domino logic áramköri megoldásokat lecserélték static cmosra. Az előbbivel a nagyobb terljesítményű chipekhez jobb választás, de cserébe nagyobb a szivárgás és a fogyasztás, a static cmos a kisebb, de takarékosabb chipekhez illik. Kvázi ez ugyanolyan paradigma váltás mint ami a korábbi egy mag nagyon magas órajalű netburst chipeknél volt és ami idővel átalakul sok mag, nagy párhuzamosság, alacsonyabb órajelen jár kisebb feszültségen, takarékosan üzemelő chipekké. Mivel a jővőben a chipek tervezése ebbe az irányba fog tartani, a sok kis fogyasztású chip révén, az alapoknál is ehhez igazítottak hogy hatákonyság növelhető legyen, ehhez beáldozták a magas feszültséget, amire a jővőben úgysem lesz igazán szükség.

    Ezért nem került ddr-2 memória vezérlő a Nehalembe, mert annak szabvány feszültsége 1.8V, ami már túl sok az új designnak. Processzor esetén ami csak 1.1-1.2V-on üzemel az 1.65V-os maximum keret még OC esetén is igen tág teret ad a túlhajtásnak. Memória esetén már nem ilyen jó a helyzet, a szabvány 1.5V feszültség mellett ez már csak +10% többletre elég, ami az OC-ek számára nem túl jó hír. Az már kérdés hogy a processzorok tervezésénél nem az OC-ek igényei jelentik a fő szempontot, hanem a széles vásárló közönség igényeinek akarnak megfelelni.

    A Nehalem integrált memória vezérlőjét nem lehet majd úgy húzni, mint pl. a Penryn esetén a P45/X48 chipset esetén. Persze ez csak a túlhajtókat fogja érinteni, az üzleti felhasználókat szinte 100%-át és a lakossági felhasználók úgy 90%-át akik nem hajtják túl a gépüket ez túlzottan nem fogja zavarni.

    A Bloomfield esetében ez azért lehet fájó pont, hogy ez egy extreme high end szegmensbe szánt proci, ahol az OC-ek aránya kifejezetten magasabb mint az átlag, így az igények is magasabbak e téren. De ma idővel jönnek a szabvány feszültségen üzemelő magasabb órajelű memória modulok, amikkel a Nehalem esetén is el lehet majd érni magasabb memória órajelet. Pl. az Elpida a nyáron jelentett be két olyan új chipet amelyek ddr3-2000 vagy ddr3-2500 sebességen képesek üzemelni a szabvány 1.5V feszültség mellett.

    Az fájó pont az OC-eknek hogy az eddig megvásárolt tuning ddr3 memóriákat nem lehet a gyártók által meghírdetett tuning órejeleken és feszültségeken a Nehalem mellé pakolni, csak a szabvány 1.5V-on, úgy viszont már nem mutatnak olyan jó paramétereket, mint amivel a gyártók eladták. De a szabványokat pont azért találták ki hogy aki betartja annak termékeit hosszú ideig, széles körben fel lehet használni, a szabványon kívüli termék meg erősen lutri, arra senki nem fog olyan garanciákat vállalni.

    4 év múlva a Haswellnél nagy valószínűséggel jön majd a ddr4 memória vezérlő ami már csak 1.2V szabvány feszültséget fog használni, a proci meg addigra már erősen 1V körül fog használni. Szóval a feszültségek csökkenése a jővőben is trend lesz, ki tudja lehet akkor újra úgy átdolgozzák a chipeket hogy ezekhez az még alacsonyabb feszültség szintekhez optimalizálnak mindent. És könnyen lehet hogy akkor már az alacsony feszültségű 1.35V-os ddr3L szabványú modulokkal sem fog összeférni. De a tervezésnél az fogják figyelembe venni hogy széles körben hogy tudnak minél optimálisabb hatékonyságú chipet tervezni, nem pedig az hogy mi lenne jó az extreme OC-ek igényeinek.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák