Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Amazonas

    senior tag

    válasz Fred23 #45 üzenetére

    "Ettől függetlenül szerintem is saját lábra kéne állni itt az EU-ban inkább előbb, mint utóbb. Kezdve mondjuk egy Európai Egyesült Államokkal."

    Ez nagyon igaz, csak szerintem nem sok esély van rá, továbbá, pont ez az, amit az USA és Oroszország is szeretne elkerülni. Nem hiszem, hogy nekik érdekük lenne egy túl erős Európa, mint egy újabb "nagyhatalmi" szereplő. Fontos, hogy viszonylag erős gazdaság és felvevőpiac legyen a termékeik számára, viszont ne nagyon "pattogjon". Az EU az energiahordozóktól (leginkább a gáz) való függése miatt pedig kiszolgáltatott helyzetben is van mindkét irányban, amit ők is nagyon jól tudnak. Kettejük közül az utóbbi talán annyival "gerincesebb", hogy nyíltabban vállalja a nemtetszését néhány dolog kapcsán.

    [ Szerkesztve ]

  • Amazonas

    senior tag

    válasz Sinesol #53 üzenetére

    "...túlságosan közeli a kapcsolatuk a kínai állammal..."
    "...miközben őket a kínai állam pénzeli..."

    Ezekre már van bizonyíték? Személy szerint még nem olvastam arról, hogy minden kétséget kizáróan bizonyítva lenne, persze, lehet, hogy csak én maradtam le valamiről.
    Másrészt, miért ne támogathatná bármelyik állam a stratégiai jelentőségű cégeket, amik pörgetik a gazdaságot? Ez minden állam, saját, jól felfogott nemzetgazdasági érdeke. Magáncégek közvetlen vagy közvetett állami szubvenciójára szerintem az USA-ban és máshol is van példa, olyan nagyon messzire sem kell menni. (Abba inkább ne menjünk bele, hogy a közeli példák esetében mennyire előnyös ez a gazdaság egészére nézve, és mennyire szolgálja inkább csak egy szűkebb elit gazdagodását.)

    "az mindegy, hogy tönkremegy a saját ipar, és nem gyártunk semmit lassan."

    Halkan jegyzem meg, hogy ez már régen megtörtént, amikor a cégek tömegesen helyezték át a gyártóbázisaikat Ázsiába, azon belül is elsősorban Kínába. Ezek cégek nagy része még annak ellenére is a rövidtávú profitot tartotta szem előtt, hogy tisztán látták, a know-how exportja nem csekély rizikóval fog járni.

    Az utolsó bekezdésedhez pedig csak gratulálni tudok.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák