- Milyen monitort vegyek?
- Autóhifi
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Projektor topic
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Már nem fut a régebbi Windowsokon a legújabb Steam kliens
- OLED TV topic
- Telekom TV SmartBox: szolgáltatói set-top box alacsony korlátokkal
- Amazon Fire TV stick/box
- Még javulhat az Arrow Lake-S platforn teljesítménye
-
PROHARDVER!
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
JS9W
csendes tag
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni tőletek.
Építkezünk és gondolkozunk napelemrendszeren.
A házba minden elektromos lesz Bojler, fűtés stb. így magas lesz az áram fogyasztás is.
Az lenne a kérdésem, hány kilowattos rendszert érdemes rakatni, mert ovlastam régebben egy cikkben évi 4000 kilowatt felett plusz adó lesz rá és rendszer használati díj.
Kémény nem lesz, fák nem árnyékolnak.
18 fokos lesz a tető dőlése.
Illetve melyik cégek jöhetnének szóba? Pl.: Írtátok hogy Eu-Solar fejeltősSmartSolar ami még szimpatikus.
Ha esetleg tudtok megbízható kivitelező cégeket akik minőségi de jó árban is dolgoznak és nem tűnnek el idővel ezzel veszve a garancia is, azt szívesen várom kérnénk tőlük árajánlatot.
Eddig a Pentele kft-től kaptunk 5,5 kilowattos rendszerre árajánlatot:
Sharp ND- RK275 20 db
SMA STP 5000 TL-20 inverter
Mindennel együtt engedélyzetetés egyéb munkák: 2millió FtKöszönöm szépen a segtíséget
-
JS9W
csendes tag
válasz agyarka #1074 üzenetére
Lényegében majdnem passzívház SIP panel + eps rendszer + szigetelés = AA+ lesz az energiatanúsítványa
0,15W/MK értékkel bír a hőlátadása és egy nemrégen behozott ablakfűtési technológiával van ötvözve ami hőpajzsot képez télen, így jelentősen kevesebb a hőveszteség mint más ablakoknál.
Hővisszanyerős szellőztetés is lesz.
Eléggé új és egyedi lesz a házacskaGáz nincs benne, meg nem is szeretnék. Elég volt belőle
-
JS9W
csendes tag
válasz agyarka #1079 üzenetére
Pontosan nem tudom nagyon sok a változó.
Kilehetne számolni kb, de az adat nem lenne helytálló se pontos, hisz pl ablakfűtést is termosztát szabályozza, mivel hőpajzsot képez így minimális a hőveszteség a hagyományos ablakokhoz képest, 60 fokra van leszabályozva és vastag speciális ablak üvegekből vannak melyet a Rehau adaptált hozzá, ami hagyományos ablakokhoz képest szintén egyedülálló.
Meg hát az se mindegy mekkora a fűtő felületi rész. Jelen esetben szép nagy ablakokról beszélünk mindenhol így a természetes fény sokkal több mint egy hagyományos ház esetében amit szintén felhasznál amíg rásüt ami szintén megtetszett, mivel nem úgy néz ki mint egy elnézést barlang sok, de kis ablakokkal. De ez nem is a reklám helye, hanem, hogy nem kell telepakolni hagyományos fűtő testekkel így helyet lehet spórolni ami szintén egy szempont. Lehetne vitatkozni, minden fűtőtechnológiának meg van az előnye és hátránya persze ház függvénye is mennyire tudja tartani a hőt, mekkora a hőveszteség.
Úgy mint régen a gáz volt az olcsó jó kis marketing fogás volt akkor.. ..
Kiegészítő fűtésként padló fűtés lesz finom kis 18-20 fokra beállítva és mivel azért egész jó lesz a ház szigetelése tartani fogja a hőt rendesen.
A bojler 1,8 kw ott is függ mennyi vizet fogyaszt az ember.
Sacc kb legyen 3000kw/év
Persze ez növekszik ha úgy döntök klímát is szeretnék később meg milyen egyébb fogyasztok lesznek a házban melyek még döntésre várnak.
A tető keleti-Nyugati fekvésű, de mind4 részre lehet telepíteni elemeket, direkt ilyen a kialakítása.Itt a lényegi kérdésem milyen nem agyon bonyolított technikával lehetne kihozni a legjobbat, melyek már nyugaton már egy jó ideje slágerként hatásosan mennek és milyen cégek vannak melyek megbízhatóak és nem csak a propagális szöveget tolják marketing szempontból.
Persze ha az embernek lenne sok és még több pénze akkor belehetne építeni még több és sok mindent híbrid rendszert stb.
Ahogy a Tesla akksit melynek db.-ja jelenleg millió fölött van ?? ami eltudja tárolni a villamos energiát így nem kell a hálózatra visszatáplálni "elméleti szinten", no persze ebből több is kell és hát kitudja meddig bírja.. .. ..
[ Szerkesztve ]
-
JS9W
csendes tag
válasz agyarka #1081 üzenetére
Hát szélfogóba érdemes lehetne helyezni az Invertert?
Esetleg padlás? Ott azért nyáron meleg van.
Házon kívülre nem szeretném, hogy érje a napsugárzás stb.
Még minden csak terveken van egyenlőre, időfüggvénye is hogy mikor fognak alapozni de ebből március lesz szerintem.Az aggregátoros dolgot megkérdezem mennyi a plusz költség, de ugye várunk még több árajánlatot.
Az a baj idő is szükős, mert ezt az egészet jövőhét csütörtökig el kell dönteni a lakáshitel miatt:
Igazából olyan döntés helyzetben vagyunk, vagy most rakatunk napelemet akkor a fix 3% hitelbe épülne be viszont a házzal párhuzamosan integrálódna akkor 2019 nyárra elkészülne.
Vagy felépül a ház, utána 7 hónap múlva (elvileg ennyit kell várni jogszabály??) viszont kamatmentes támogatott hitelre, viszont akkor csak 2020 tavasszal lenne meg.
Ez is egy nagy kérdés, hogy mikor?
-
JS9W
csendes tag
válasz agyarka #1098 üzenetére
Igen a 10 méterbe bőven benne van.
Nem hiszem, hogy a szélfogó nyáron nagyon felmelegedni max pár fokkal mint a ház többi része. Persze beljebb hűvősebb lesz.
Igen, kezdek már a felé hajazni, hogy később és addig fizetjük a villanyszámlát rendesen.
Túltermelt áramot jelen esetben az Eon kifizeti vagy azzal mi lesz?
-
JS9W
csendes tag
Sziasztok.
Kaptam egy tök jó árajanlatot Solaredge + Opti 6,7 KW rendszer 10,5 Inverterrel 3,65 millió. Pesti cég SE Solar Team. Jó pár kivitekezőt próbáltam de sajnos 1-2 csak hablatyolt mások amikor mondtam szeretném kérni milyen cuccok levezetők lesznek beépítve beszélgetés után hirtelen árat kell emelniük (lehet véletlen műve) Elvileg a SolarEdge + Opti mindegy melyik Stringen (ház oldalon) hány cellát helyeznek el, mert lényegében egyen kezeli őket? Tehát egyik oldalra mehet akár 6 db másikra 15 ha ennyi fér el? Köszi a tanácsokat és válaszokat. Ha esetleg tudtok megbízható kivitelezőt jó árban akik országosan mennek várom az ajánlásokat. Mindegy mennyit kell várni csak jó és megbízható legyen.
-
JS9W
csendes tag
Sziasztok.
Pár éve még Inverterek élettartama 6-8 év volt. Most olvasom, hogy 12 vagy felárért lehet 25 évre is akár bővíteni. Ekkorát fejlődőtt a technika? Ennyire jól bírják? Vagy szerintetek ez így hiteltelen? Köszi a válaszokat
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest