Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • proximus

    senior tag

    válasz Hory #36 üzenetére

    Üdv
    Szerintem az hogy alapvetően forrás csomagokra épít, már egy hatalmas nagy előny tud lenni, bár a fordításokra ''elvesztegetett'' idő bizonyos esetekben zavaró lehet. A lényeg, hogy:
    1. bele tudsz avatkozni szakszerűen a fordításba. a) Ez lehet a USE flagek által, ami ahogy sejtetted, globálisan képes engedélyezni a csomagok összehangoltságát biztosító támogatásokat.:) Persze csak ha az adott progi tudja.:) Pl. ALSA támogatás--> mplayer föl fogja használni az alsa által biztosított libeket, mert az ALSA USE flag által a Portage adatbázisban lévő, a programokhoz tartozó ebuild-fájl alapján máshogy fog pl. a ./configure lefutni; jelen esetben pl. --enable-alsa -val:) b) Te magad is módosíthatod az ebuild -et ízlés szerint ezzel igen erősen testre szabhatod a program fordítását, de még mindíg tisztább lesz a fordítás menete, mintha kézzel kellene mindent állítgatni, és a függőségeket is fejből vágni.
    2. Ugyanazon programverzió a lehető legfrissebben tartható, mert: a) egyszerű hibákat az ebuild által is lehet javítani, b) ha patch jelent meg a progihoz, de viszonylag kis méretű, már maga Portage adatbázis is tartalmazhatja a foltot. A Portage -t egyébként egy emerge sync -el bármikor lehet frissíteni rsync -en keresztül, de a netről is letölthető snapshotok formájában(10-15 mega), 10-20 napra visszamenőleg. Egyébként a fő mindenes fájl, a /etc -ben lévő make.conf, ami a USE flageken kívül még minden a fordítással kapcsolatos, illetve a források letöltését finomító beállításokat tartalmaz.
    3. Ez szintén a make.conf -ban van, de külön is említést érdemel: ACCEPT_KEYWORDS=''valami'', illetve ''~valami''. A ''valami'' lehet pl. x86, sparc, ppc, x86-64?, ...; illetve ezek ''~'' változatai, ami megengedi a nem überstabil csomagok telepítését is, az architektúrához. Az überstabilt azért írtam, mert a tényleg instabil csomagok felrakását megtagadja a portage, mert azok külön maszkolva(itt. zárolva) vannak.
    ''- barmikor vissza lehet terni egy regebbi verziora'' Nos erre is van többféle megoldás: a) kézzel megadod az ebuild teljes elérési útját az emerge -nek, így nem magától választja ki a legújabb architektúrálisan maszkolt csomit (pl. x86, vagy ~x86), hanem elfogadja a manuálist. b) Van régebbi portage adatbázisod(általad lecsomagolva, vagy snapshot), és azt átmenetileg visszarakod. Ez akkor lehet még hasznos, ha a kívánt verzió már nincs benne az adatb, -ban(pl. Vmware -knél). c) talán a legelegánsabb megoldás: PORTDIR_OVERLAY=/valahol/akármi/ Ez azért tud nagyon jó lenni, mert a benne lévő -akár kézzel módosított- ebuildeknek (szerintem) nagyobb prioritása van a gyári adatbázishoz képest, és ezt nem csinálja vissza álandóan az rsync sem(kézzel szerkesztett ebuild-nél), illetve nem frissíti.
    Az optimalizálás tiszta sor, pl. make.conf -ban: CFLAGS=''-march=athlon-xp -O3 -pipe -fomit-frame-pointer'', és már pöröghet is a gcc fordító ezerrel.:))
    Egyébként a Portage maga, a BSD -k ports rendszeréhez hasonlít leginkább, bár ez nem biztos hogy mond bármit is számodra.:) + Nekem se nagyon.:DDD
    Figyelemre méltó még, hogy nagyon korrektül van dokumentálva minden, továbbá hatalmasra nőtte ki magát a gentoo-s fórum is, rengeteg felhasználó, szinte biztos találni megoldást a legextrémebb problémára is. Kezdésnek egy kis bóklászást a [L]http://www.gentoo.org[/L] -en mindenképpen ajánlok. Magyar Gentoo -s ''találkahely'' pedig a: [L]http://www.magenta.linuxforum.hu[/L] , de van még gentoo -s topic magán a linuxforum.hu -n is, vagy a hup.hu -n, no meg itt.:DD :
    [L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=13723&arc=f[/L]
    Ha kellőképpen felborzolt a téma:DDD, és még további input -ra van szükség, ne habozz, kérdezz.:D (Itt, vagy inkább akkor már a Gentoo t. -ban).

Aktív témák