Hirdetés

Aktív témák

  • PWR

    aktív tag

    Hello,

    azt szeretnem, hogy az eddig floppyrol bootolo Redhat9 ezentul hdd-röl bootoljon, tehat az MBR-en legyen az inditoszektor. Hogy tudnam ezt utolag modositani?

    Köszi

    Üdv

  • erhas01

    tag

    válasz PWR #1 üzenetére

    udv:
    keresd proximus -t!
    ....na vegre beengedett a virusom ide....
    udv: erhas01

  • zrubi

    senior tag

    válasz PWR #1 üzenetére

    A RH9 mit használ?
    lilo-t, vagy grub-ot?

    zrubi.hu

  • amargo

    addikt

    válasz PWR #1 üzenetére

    telepíts egy lilot vagy grubot..
    én csak UHUban próbáltam eddig és ott rootként
    apt-get install grub
    vagy a lilo és fenn is van utána konfigolni kell és kész.. lemez kiosztást kell megnézni
    nálam így van. de lehet magától elvégzi ezt.
    csak 5letet adok, de szerintem mennie kell így.

    timeout 10
    default 1
    gfxmenu (hd0,6)/boot/themes/uhu

    title UHU-Linux
    kernel (hd0,6)/boot/bzImage root=/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part7
    initrd (hd0,6)/boot/initrd

    title Windows
    chainloader (hd0,0)+1

    szerk: ez a grub volt amit mutattam
    amargo

    [Szerkesztve]

    “The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

  • PWR

    aktív tag

    köszi a valaszokat. ha a grub-ot felrakom az egyböl az mbr-be irja magat? mikor telepitettem, az elsö particio elsö szektoraba vagy mi opciot valasztottam az inditoszektor helyenek. es a grub vegülis ki volt valasztva, mint boot manager. Biztos ami biztos csinaltam egy bootfloppy-t, szerencsemre, mert hdd-röl nem bootolt fel. Na ezt a lemezezest szeretnem megszüntetni.
    Megprobalom megegyszer a grub-ot feltenni, de van egy olyan erzesem, hogy nem fog felmenni, mert azt fiogja mondani, hogy mar fent van. Probalkozom, aztan meg jövök segitsegert :D

    meg egy kerdes: kersek a nero wave editorahoz hasonlo egyszerü wave editort RedHatra. Tudtok valamit javasolni?

    Kellemes pentek estet mindenkinek!

    Üdv

  • dr_strange

    senior tag

    wave editor: audacity

    JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

  • PWR

    aktív tag

    válasz dr_strange #6 üzenetére

    köszi, es talaltam egy pont rh9-re valot is! azzal biztos nem lesz gond lama fejemmel se :DDD

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #5 üzenetére

    Szega!
    Ha nem bánod, megmondanám a frankót.:D

    --''ha a grub-ot felrakom az egyböl az mbr-be irja magat?'' Nem valószínű, de fene sem tudja ezeknél a ''túlautomatizált'' disztrik-nél.;] Na jó nem.:) Ezzel szerintem csak egyszerűen felkúszik a csomi a helyére.
    --''elsö particio elsö szektoraba'' Hát igen...., ''itt van a blöki elásva''. Ez arra az esetre jó(bármelyik part. elejére), ha egy másik bootmanagerrel rábootolsz a kérdéses partíció elején lévő másik betöltőre, jelen esetben a grub-ra. Ez történik minden esetben akkor is, amikor a grubot az mbr-be tenni és az windows-t tartalmaz; mert ezt érzékelvén a win-es part. elejére passzintja át a win indító mütyűrjét. Így fog a grub.conf (vagy menu.lst) ''chainloader (xyz)+1'' -et tartalmazni, ahol a chain.. (lánc) már utal is a trükkre.:)
    --''mert azt fogja mondani, hogy mar fent van'' Na nem keverendő össze a grub csomi puszta felrakása; illetve annak mbr -be, vagy part, elejére történő ''begyógyítása''

    A grub beüzemelése(ha már fönt van):
    1. grub.conf (vagy menu.lst) szerkesztése, ill. kibővítése az aktuális partíciófelosztásnak, és oprendszereknek megfelelően.
    2. parancs kiadása '''' nélkül: ''grub'' (most a grub-ban vagy)
    3. újabb parancs: ''root (hd0,1)'' (ha a 2. part. -on van a boot könyvtár); (hd0,2) (ha a 3. -on...) (A lényeg az, hogy 0 számít az elsőnek:) )
    4. ismét parancs: ''setup (hd0)'' (ÉS NEM (hd0,0), vagy akármi, mert az csak a az első part.-ra teszi a betöltőt és nem az mbr -be. A hd0 jelenti egyébként az első IDE vinyót(fd0 a floppyra teszi a töltőt).) Most már a helyén van a grub bootmanager, amit tudomásodra is hoz a kiírt szövegben.
    5. uccsó parancs: ''quit'' (visszaléptél a terminálba, vagy konzolra)
    6. Újraindítás... Jipíí:))

    Ha még mindíg ''gatyázik'' a pingvin, ne tartsd vissza magad, írj.:))

  • chariot2

    csendes tag

    Urak!
    Mi kell egy bootolható DVD-n lennie ahhoz, hogy a SUSE onnan elinduljon? Szeretnén az ftp-ről leszedett teljes suse 9.0 csomagot felmásolni egy lemezre, de nem tom, hogy a csomagban levő boot.iso fileban mit nyúlkapiszkáljak ehhez. DVD-n egy kicsit helytakarékosabb a telepítőt tartani mint a vinyón.

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #8 üzenetére

    Hello proximus,

    köszi a reszletes infot :)
    lenne ket kerdesem mielött belefogok (vagom miröl van szo (nagyjabol) es a kerdes hogy fent van-e a grub mar nem kerdes többe - fent van) :

    -ha valamit elszurok lemezröl tovabbra is be fog bootloni, igaz? nagyon ciki lenne ha elszallna a rendszer...
    -ha a hdd a masodik ide csatornan van (de egyetlen hdd a gepben) akkor a setup(hd0) helyett a setup hd(1) parancsot kell hasznalnom, igaz? (hdc-nek mutatja a rendszer) az elbizonytalanodas az egy hdd miatt van, tehat akar egyetlen hdd akar nem, az a lenyeg hogy melyik ide-n van? (hogy miert pont a masodikon: idetlen egy ibm lap es kis desktop haz amibe alig birtam mindent belepaszirozni es nem szivesen kapnam szet azert hogy megcsereljem a kabeleket...)

    köszi megegyszer

    [Szerkesztve]

    Üdv

  • PWR

    aktív tag

    válasz chariot2 #9 üzenetére

    ha az iso-t irod ki arrol el kell indulnia a telepitönek (ha nem tevedek)

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #10 üzenetére

    Adj Isten! :)

    ''-ha valamit elszurok lemezröl tovabbra is be fog bootloni, igaz?''
    Erre azt tudom mondani, hogy kerültem már ''hidegzuhany'' helyzetbe a grubbal, de semmi sem ''szívódott fel'', vagy tűnt el, csak nekem kellett lenyugodnom.:) :)

    ''-ha a hdd a masodik ide csatornan van...''
    Amikor kiadod a pl.: root (hd0,0) -t, akkor kiírja hogy mit talált ott, ahová tenni akarod, szóval ha nem hd0, akkor már itt látod hogy talált, vagy nem bármit is.

    ''setup(hd0) helyett a setup hd(1)''
    Szerintem jól gondolod.:)

    ''tehat akar egyetlen hdd akar nem, az a lenyeg hogy melyik ide-n van?''
    A csipszet-et felismerve: (dmesg ->
    ---------------------------------------------
    Uniform Multi-Platform E-IDE driver Revision: 7.00alpha2
    ide: Assuming 33MHz system bus speed for PIO modes; override with idebus=xx
    VP_IDE: IDE controller at PCI slot 0000:00:11.1
    VP_IDE: chipset revision 6
    VP_IDE: not 100% native mode: will probe irqs later
    VP_IDE: VIA vt8233a (rev 00) IDE UDMA133 controller on pci0000:00:11.1
    ide0: BM-DMA at 0xd800-0xd807, BIOS settings: hda:DMA, hdb:pio
    ide1: BM-DMA at 0xd808-0xd80f, BIOS settings: hdc:DMA, hdd:DMA
    ---------------------------------------------
    ) pontosan megtalálja hogy mi mire van dugva.

    Ha még kell ''input'':DD, kérdezz.

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #12 üzenetére

    Ajd Isten neked is!

    a dolog müködött! :DD :DD :DD

    egy apro ''nehezsegem'' adodott, hogy megtudjam hanyas partricio a /boot
    mint minden amatör :) en is a grafikus felülethez ''rohantam'' es a HW browserben meg is neztem a particiokat. De ott nem 0-tol hanem 1-töl kezdödök a szamozasuk. De rajöttem a turpissagra es kivontam belöle 1-et es azt irtam be a root parancs utan.

    a setup paranccsal barmikor keszithetek bootlemezt, igaz? csah setup (fd0) parancsot kell a grubbol kiadnom? es utana meg felbootol kislemez nelkül is vagy mar csak kislemezröl? (lehet, hogy ebböl a kerdesböl egyböl ra lehet jönni hogy mennyire nem vagom meg a linux bootolasat...)

    kellemes hetveget (mar ami meg maradt belöle)

    [Szerkesztve]

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #13 üzenetére

    Hali!
    ''a setup paranccsal barmikor keszithetek bootlemezt, igaz? csah setup (fd0) parancsot kell a grubbol kiadnom? es utana meg felbootol kislemez nelkül is vagy mar csak kislemezröl?''

    Azt hiszem igen, csak 2 verzió közül is választhatsz és szerintem a root helyét is tudatni kell a grub konzolban:
    1. >>> root (hd1,0) (a 0 lecserélendő a tiedre, ha kell) setup (fd0)

    2.Ez már sokkal függetlenebb(és az előző módon ugyanúgy beírhatod a root -ot, setup -ot)
    A /boot -ot ''rámásolod'' a floppy-ra, de csak ezeket a fájlokat(/boot, vagy /boot/grub könyvtárnak mindenképp lenni kell a lemezen, mert máshol nem találja a cuccait a grub a ''root valami'' beadásakor) --> stage1 stage2, grub.conf (vagy menu.lst, ami használatos nálad), valami_stage1_5 (part típusa, amin a /boot van, de ez opcionális), splash.xpm.gz(vagy hasonló, ha ''hátteres'' grub-od van, és használod)
    >>> majd root (fd0) setup (fd0)
    -----------------------------------------
    Sőt, az fd0, hd0 tulajdonképpen bármi lehet, pl.: bent a grub konzolban:
    device (ab0) fájl
    A fájl nem más mint egy filerendszer(pl. ext2), de a fájlban.:) (Igen, ez a pingvin:DD )
    majd
    root (ab0)
    setup (ab0)
    quit

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #14 üzenetére

    aha. kiprobalom de nincs valami a dos-os sys-hez hasonlo parancs?

    üdv

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #15 üzenetére

    ''nincs valami a dos-os sys-hez hasonlo parancs?''
    Hogy ahhoz nagyon hasonló van -e, az most így nem dereng, de hasonlóan gyorsan tudsz boot-lemezeket csinálni így:

    dd if=/dev/fd0 of=floppy.img
    Indít: grub --no-floppy
    device (fd0) floppy.img
    root (hd1,0)
    setup (fd0)

    Most kaptál egy nyers fájlt, de az elejébe bele van írva egy ''mbr''. Ezt már csak ki kell tükrözni, ami n-szer megismételhető.:) :

    dd if=floppy.img of=/dev/fd0

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #16 üzenetére

    Hello proximus,

    vegre volt egy kis idöm es ki tudtam probalni a bootlemez kesziteset. egy kis problemaba ütköztem, leirom, pontosan mit csinaltam:
    dd if=/dev/fd0 of=floppy.img - erre kiirta, hogy 2880+0 records in (es out)
    elinditottam a grub-ot (grub --no-floppy)
    device (fd0) floppy.img - ezutan nem irt ki semmit, csak visszaadta a grub-promptot
    root (hd0,5) - az elsö lemez hatodik particiojan van a boot particio, ezert adtam ki igy, erre kiirta,hogy filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
    setup (fd0) - ezutan a szokasos dolgokat irta ki, de az utolso sorokban hibaüzit adott: Running ''embed /grub/e2fs_stage1_5 (fd0)''...failed (this is not fatal) es ugyanez a message (hd0,5)-el. Nem foglalkoztam vele - hisz nem fatal :) - es kiadtam a grubbol kilepes utan a dd if=floppy.img of=/dev/fd0 -at. erre ugyanugy 2880+0 records in/out. Ha megnezem a lemez tartalmat, nincs rajta semmi ma, csak a lost-found könyvtar. Nem tudom hol szurtam el, tudnal segiteni?

    es lenne meg egy kerdesem: a gnome hogy indithato el (gondolok arra, hogy a kde a startkde paranccsal - vnc-hez kene)

    köszi szepen!

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #17 üzenetére

    ''de az utolso sorokban hibaüzit adott: Running ''embed /grub/e2fs_stage1_5 (fd0)''...failed (this is not fatal)'' Ez a legkevesebb..:):) Ezt nekem is írja, és ennek ellenére működik ahogy a nagykönyvben meg vagyon írva,:) szóval e miatt ne bánkódj.

    ''Ha megnezem a lemez tartalmat, nincs rajta semmi ma, csak a lost-found könyvtar.'' :)
    1. A lost+found akkor keletkezik, ha ext2 (ext3?) fájlrendszert teszel a lemezre, vagy az fsck javította a lemezt, és átmozgatott egy két dolgot a lost+found -ba, mert hibá(kat)t talált.
    2. Ha csak a jelenlegi rendszered indítására tervezed használni a lemezt, akkor elég az általad próbált módszer. Csakhogy ennek a módszernek van egy olyna előnye, hogy fájlrendszerfüggetlen, mert egyszerűen csak módosítja a floppy ''mbr'' -ét, azaz az első 512 bájtot, egy grubosra. Csinálj egy olyat, hogy: dd if=/dev/fd0 of=floppy.mbr bs=1b count=1 Ez 512 bájtot lecsíp(lemásol) a lemez elejéről. Most pedig nézd meg az mc -ben F3 -mal a floppy.mbr -t. --> láthatsz benne ilyet: ''GRUB .Geom.Hard Disk.Read. Error'' Nem kell megrémülni:), ez nem íródik ki, hacsak nincs pont ilyen balhéd.:) Szóval, ezért nem látsz különbséget az eredeti lemez, és a ilyenformán grubos közt. Ja igen, ezzel az 512 -ezéssel a merevlemezed jelenlegi mbr -ét is ementheted, ha megsérülne valamikor, vagy félresikerült egy ''tranzakció'', akkor jól fog jönni. (Arról nem is beszélve, hogy pl. a Mandrake így csinál biztonsági mentést a merevlemezről, csak régebben nem tűnt fel az 512 bájtos fájlocska a /boot -ban:D)

    Egyébként ha a második módszerrel csinálod a lemezt, akkor 1.kell egy fájlrendszer a lemezre: Fat, ha win -ben, dos ban is használnád a lemezt, ext2(esetleg minix), ha csak Linux -ra. 2. stage1, -2 irány a floppy /boot/grub könyvtára + ''fat, vagy e2fs''_stage1_5, de ez nem kötelező. Ha nem nagy a kernel image -d, akkor ráteheted azt is mondjuk a /boot -ba.(Ja,:DD a lemezed immár 2,88 -as méretű, nem 1,44 -es) Ha hátteres a grub -od, mehet még az a file is + a menu.lst(vagy grub.conf).
    (''elinditottam a grub-ot (grub --no-floppy), device (fd0) floppy.img'' Ööö, ez csak akkor kell, ha nem a meghajtóban lévő lemezt akarod grubosítani, hanem az 1.abból kinyert fájlt a dd -vel, 2.ha te magad kreáltad.) A második módszer abban különbözik az elsőtől, hogy a menu.lst -ben a root sor az fd0 lesz, és a kernel sor pedig vagy szintén a lemez ( (fd0)/boot/kerneled), vagy a merevlemez szerinti. Ez a 2. -es változat amúgy sokkal rugalmasabban használható mint az 1..

    ''a gnome hogy indithato el (gondolok arra, hogy a kde a startkde paranccsal'' Huhh:), ez rázósabb mint a kde, nem is kicsivel, mert a gnome sokkal ''legósabban'' épül fel, és tudtommal nincs ilyen gnome indító ''alkatrész''. (A gnome egyébként ezen szemlélete miatt részenként is jobban használható, pl. csak a tálca, vagy csak a nautilus az asztallal.) A kde sokkal összefogottabb, ami nem jelenti azt hogy a másik gyengébb, de a lényeg a startkde -n van, mert ő ezen keresztül felépíti az asztalt, míg a gnome ezt különveszi és más progiktól várja az indítását. Szóval ha a gnome -ot kell indítani, az vagy a kdm -ből fog menni, vagy a gdm -ből(parancssorba: gdm, vagy gdm és Tab gomb a többihez)
    Na, remélem találsz valami használhatót az irományomban.:) + Sok sikert.:)

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #18 üzenetére

    hello,

    na hülye voltam: miután megcsináltam a setup (fd0)-t a lemezre került, aminek rá kellett kerülnie, csak nem vettem észre :) simán bebootol rola. csak mivel gondolom csak azt az 512 byte-t olvassa be bootoláskor, az gyorsan megvan én meg azt vártam, hogy kerreg a floppy sokáig, mint általában, mikor floppirol bootol...

    tök jo, hogy emlitetted a dd paracsot, soha nem találkoztam vele elötte és elég hasznos joszágnak tünik :)

    a gnome-t hanyagolni fogom vnc-n, jo nekem a kde is, köszi a tanácsot.

    mégeccer köszi mindent. Ha gondom van, tudom kihez kell fordulnom :DDD

    jo hétvégét!

    Üdv

  • memi

    csendes tag

    Hellosztok

    Pont jo ez a tema mert epp ma rontottam el a linuxomat valahogyan..:) Elozo este csinaltam egy fsck-et init 1 -ben aztan utanna siman visszavaltottam init 3 ba de ma reggel bootolaskor probalt runlevel 3-ba lepni de nem sikerult neki ezert 1-be indult el a gep... tanacstalan voltam aztan meglattam h /usr mappat cseszte el az elozo napi fsck mert az egy masik particion volt. De azt nem ertem h ez miert tortenhetett. Radasul nem is tudom h mit csinaltam csak valamit allitgattam init 2-brn meg probaltam mountolgatni meg a /etc/fstab-ban atirogatni a dolgokat. aztan utanna sem reagalt init 3-ra. Akkor ugy dontottem h rebbot.. es belepett siman.:)) szoval mi lehetett a baj?? ha valaki esetleg tudna segiteni...

    A menyorszá a klímája, a pokol a társaság miatt jó...

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #19 üzenetére

    Hi!
    ''mint általában, mikor floppirol bootol... '' Ilyen ez.:D
    dd parancs: mindig gondosan nézd meg hogy mit írsz az if -re, of -ra, főleg ha a /dev -ből használsz valamit; mert őrületes pusztítást lehet vele véghezvinni. Direkt nem írom hogy pontosan hogyan(biztonsági okokból:) ), aki tudja az úgy is tudja, de pl. a null eszközfájlt bele-dd -zed a vinyót jelképező eszközfájlba....;] :DDD Pillanatok alatt gyalulja a lemezt, és még közben a rendszer lehet nem is omlik össze, mert pl. a kernel függetlenül a mem -ben tanyázik.(így lehetséges a kernel Image -t cserélni menet közben:) )

    ''jo hétvégét!''
    Viszont!

  • proximus

    senior tag

    válasz memi #20 üzenetére

    Na, hogy te se maradj tanácstalanul.:)

    ''Elozo este csinaltam egy fsck-et init 1 -ben'' Nem biztos hogy jó ötlet, mert írható+olvashatóként volt mountolva a partíció. Jobb ha előbb remountolod csak olvashatóként, és úgy fsck -zod.
    remountolás: mount / -n -o remount,ro A -n azért kell, hogy ne akarjon írni a /etc/mtab -ba. A -o engedi opciók megadását.
    ''de nem sikerult neki ezert 1-be indult el a gep...'' 1. írt valami hibát? 2. a hármas futási szint többnyire csak abban különbözik az 1-estől, hogy több felhasználós, + sok szolgáltatás ennél indul el; DE! ez szerintem nem lehet eredménye egy ''rossz'' fsck -zásnak, mert akkor még az 1-es szintig sem jutott volna el, mivel pl. az automatikus lemezteszt a fő boot-szkriptek által fut le nagyon korán.
    ''/usr mappat cseszte el'' Na ilyet meg biztos nem csinált,;] :) mert az /usr nem szokott csakúgy vándorolgatni,:) (ráadásul a fenenagy benne lévő adatmennyiséggel.) + Ez különben sem ment volna pikk-pakk 1-2 sec alatt.:)
    ''meg a /etc/fstab-ban atirogatni a dolgokat.'' Újabb Bug,:D az fstab nagyon fontos rendszerfájl, csak akkor módosítsd, ha már tudod mi micsoda, és miért úgy van, ahogy van. Nem mondom hogy adatvesztést eredményezhet, de egy időre kizárhatod magad a rendszerből. Persze helyreállító lemezzel (floppy, CD, mondjuk a telepítőlemezről) javítható. A gond ott lehet még, hogy a ''minden egyben'' Linuxok nagyon eltérően kezelhetik a rendszer dolgait, a sajátos szkriptekkel.:(
    ''rebbot.. es belepett siman'' Na ezért sem lehetett olyan súlyos, mert akkor lépett volna be.:)
    Én valami egyszerűbb hibára gondolok, lehet hogy csak valamelyik szkript ''szokatlan'' helyzetbe került, és ezt eredményezte. Nekem is van hogy állítanám le a Linuxot, és amikor majdnem megvan, akkor: ''Nyomjon Ctrl D -t a helyreállító konzolhoz'' vagy valami ilyesmi. Mondom, ez is valami anomália, pl. időzítési probléma miatt jöhetett elő, amitől ''kifeküdt'' a szkript.

  • memi

    csendes tag

    Köszi a valaszt de igen az hiba volt h ugy fsck-ztam h irhato is volt szoval legkozelebb bemountolom ujra csak olvashatokent.... Mellesleg a /usr mappat azert nemjott be mert az egy masik particion van es annak a particionak a mountolasast nem tudta vegrehajtai..(mostmar rajottem a hibara mert egy ismerosom megnezte a logokat) jah es az etc-ben is kitorlodott nehany konfig fajl...pl a samba-e meg a vsftpd-e tobbet nem vettem eszre(mivel nem is hasznaltam mast:))))

    A menyorszá a klímája, a pokol a társaság miatt jó...

  • PWR

    aktív tag

    Hello! gondoltam nem nyitok uj problémámnak uj témát, hátha ellátogatnak ide ujra a segitö szándéku pingvinbarátok :)
    A grub problémán tuljutottam és ahogy az lenni szokott, :) jött egy kövi gond:
    mozilla 1.2.1-et használok (redhat9-en) és szeretném upgradelni 1.6-ra. rpm csomagot töltöttem le. a duplaklikkes inditás (jol bevált windozos modszer :) ) nem jött be, se szo se beszéd kilépett... gondoltam kiprobálom rpm -U -val. a következö dependeciesek jöttek ki:
    -libnss3.so (NSS_3.7)
    -mozilla-nspr
    -mozilla-nss
    és a mi a legdurvább:
    -mozilla = 1.2.1-26 is needed by (installed) mozilla... (3 ilyen már installált dolog)
    Amennyire tudom, ezek az installed-es üzik azért jönnek, mert az Upgrade-nél le akarja szedni a régi mozillát és nem tudja, mert hiányzik neki valami. de uninstallnál miért hiányzik bármi is? a libnss -t keresgetvén a neten láttam egy-két külföldi forumon, hogy másnak is van mozilla upgrade problémája. az egyetlen javaslat, az rpm -Uvh használata nem vált be, az eredmény u.a.
    Még sose sikerült feltelepitenem valamit, ha dependeciesek voltak :O és szeretnék ezen tuljutni! Minden segitséget elöre is köszi!

    Üdv

  • amargo

    addikt

    válasz PWR #24 üzenetére

    az upgrades dolgot nem igen értem, de lehet tudok segíteni... a readme ben álltalában levan írva a telepítése.. de ha nem rpm et akár úgy is lehet telepíteni, hogy megnyitod a filet és rányomsz az installra, mind ez MCben. igaz ez install, de álltalában van ott upgrade is :)
    én csak ezt tudom tanácsolni.. biztos majd jobb tanácsokkal is tudnak szolgálni. de nemrég próbáltam ki ezeket a módszereket és ment.. esetleg a csomagod nem hibás :F

    “The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #24 üzenetére

    Uff! :)
    Van egy kis bökkenö az rpm -mel úgy általában véve: Ezt a ''csomagolási technikát'' a Redhat találta ki anno, de késöbb sok disztrikészítö rákapott a találmányra, mert hüüdejó lesz nekünk, egységesítjük a csomagkészítést. Aha, csakhogy a Linux filozófiája nem éppen ezt sugallja, hanem mindent úgy kell csinálni, ahogy az az adott körülmények közt a legcélravezetöbb. Továbbá maguk a ''csomagolók'' is fölrugták a ''szabványokat'', így mindenféle össze-vissza, + disztrispecifikus rpm -ek kezdték elözönleni a szegény usereket:DD Én azt mondom, hogy igazán jól járni úgy lehet, ha a tömegek által közös erövel fejlesztett, ill. használt módszereket alkalmazunk mi is.:) Jó az a tar.bz tar.gz nagyon is, nekem elhiheted. Itt még nincs szinte semmi sem bedrótozva a progiba, hanem amikor fordítod, akkor megkeresi mik vannak,(amit ugye tudatosan szabályozhatsz) a rendszerben és csak azoktól fog függni. Pl. mplayer fordítás: xvid fönt van, mplayer leford., xvid levesz., mplayer rinyál a shared lib(ek) miatt, erre ismét leford., mplayer ismét müxik, csak xvidmentes.:))
    Szóval csak semmi ''de nem tudom megcsinálni'', mert mindenre van valami megoldás, + sok ''a fene enné meg'' kerülhetö el már azzal is, ha nem a legkönnyebbnek tünö utat választani, hanem valami ''fapadosabbat''.:) Mozzillából meg tessék leszedni az installos példányt, ami egyébként nem igényel fordítást(a neve ellenére sem), + valamelyest statikusan szokták az ilyen közkézen forgó progikat fordítani. Ez annyit jelent, hogy a függöségeit beépítve tartalmazza, ezért nem fog koldulni. Amúgy az ilyen statikus progik azért nem az igaziak egy sokprogramos rendszerben, mert egy rakás lemezhelyet elvihetnek fölöslegsen, ha sokat szedni össze belölük. Ja és akárki akármit mondjon, én a Gentoo -t ajánlom ilyen csomagcserélgetös helyre.:D :D Meg aztán most komponáltam össze egy 180 Megás ISO -jú Live-CD -t a rendszeremböl, de még dolgozok a méretén.:) Lehet Pendrive lesz belöle a végén.:D Hozzáteszem hogy most is LiveCD -s Mozilla firefox-ból írok, csakhogy az egész rendszer a memóriában csücsül tmpfs ramdrive -ban,;];] :D így nuku CD, nuku vinyo, szóval adja az ívet rendesen.:D Aki ezt meg tudja csinálni Win-nel,annak egy kamion sört hozatok:DDD Bár most lehet hogy nagyon elfoglaltak a Sasser féreg miatt.....:DDD

  • WN31RD

    addikt

    válasz proximus #26 üzenetére

    Megjegyzem, a .deb csomagok azért nagyon jól használhatóak, bár nem akarok senkit lebeszélni a .tar.gz/.tar.bz2-ről, főleg nem a Gentoo esetében. :)

    ''Amúgy az ilyen statikus progik azért nem az igaziak egy sokprogramos rendszerben, mert egy rakás lemezhelyet elvihetnek fölöslegsen''
    Ami a mostani merevlemezárakat figyelembe véve általában nem lenne nagy probléma... csakhogy a sok cuccot betölteni is tovább tart, és memóriát is sokkal többet eszik.

    A Live CD-t Gentooból csinálod?

    [Szerkesztve]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • aurum

    senior tag

    válasz PWR #1 üzenetére

    man lilo

    I fuck the corner of your mouth, my dear Alexander!!

  • PWR

    aktív tag

    köszi a hozzaszolasokat! hazamegyek oszt kiprobalom - es megirom a tapasztalatokat :) (tegnap este mar le is szedtem a tar.gz -t csak vegül nem jutottam hozza.
    Amugy most mar nem ''felek'' a tar.gz -töl csak pont a forditottjat gondoltam annak, amit proximus mondott, megpedig, hogy könnyebb talan az rpm -el boldogulni a függösegek miatt, plane, ha kifejezetten Redhat-ra ''idomitott'' csomagot szedek le. De eddig ennek az ellentkezöje jött be legtöbbször...

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz WN31RD #27 üzenetére

    Hi!
    ''A Live CD-t Gentooból csinálod?'' De még mennyire hogy Gentoo-ból.:))
    Van vele munka hogy egy miniCD -n elférhessen(no meg a memóriában:) ), de szerintem kegyetlenül jó dolog. Amíg szinte csak ''egy az egyben'' tettem át a rendszert a CD -re, addig 500-600 MB, vagy még nagyobb ISO -kat írtkálhattam, de a legrosszabb, hogy állandóan, babrálja a CD -t, ráadásul nem lehet kivenni, mert használja a rendszer a lemezt. A mostani 183 Megás ISO viszont már mindjárt jobban fér mind a lemezen(kisebb helyen tömörül->gyorsabb hozzáférés), mind a Mem -ben. + Nincs tömörítve a cuccos, se cloop, se transparent decompression, se upx, sesemmi, szóval lehetne még halmozni az élvezeteket, csak ez már mindenféle nyavajákat hozhatna magával. Amúgy nyitottam én ennek egy topicot, csak ''kicsit'' már elsüllyedt, de teszek bele egy UP -ot biztos ami biztos.:)

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #31 üzenetére

    Hello, az uj mozillan irom ezt az üzit! :DD :DD :DD
    amugy tök egyszerü volt a tar-os csomaggal, asszem nemigen fogok a jövöben rpm-el vackolodni :) cool! köszi a hint-et!

    Üdv

  • PWR

    aktív tag

    válasz proximus #31 üzenetére

    ja! majd' elfelejtettem: egy nagyon alap kérdés: mikor bejelentkezel a rendszerbe karakteres felületen és mond egy olyat, hogy ''you have new mail'' akkor az a mail hun vagyon? thanx!

    Üdv

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #32 üzenetére

    Hi!
    Először is gratula,:) 2. én is csak akkor rpm -ezek ha muszály, de főként a Gentoo miatt nem szükséges többnyire semmihez sem az rpm, mert ''ő'' biza tar.gz, meg .bz2 -zik.:D Egyébként a Slaki még ilyen ''tar -os'', node vegyük figyelembe hogy ''ő'' alkotta meg az első ''Linuxból disztribet'', mint olyant; és azóta is tar -os, szóval biztos tudnak valamit arrafelé.:)) Ja és a Slaki nem forrásból dolgozik mint a Gentoo általában, hanem kész csomagokból, szóval villámgyors lehet a csomik felpakolása. Még el nem felejtem, a Gentoo -t sem muszály forrásból felépíteni, mert van kész, CD -re írható, un. GRP -s csomagösszeállításuk(az 1. alaprendszert is tartalmazó ultimate LiveCD mellé), ráadásul ezek népszerű architektúrákra is el vannak készítve, úgy mint i686, p3, p4, athlon-xp.:D

  • proximus

    senior tag

    válasz PWR #33 üzenetére

    A /var -ban keresd, hogy pontosan mellik kt. -ban passz, de talán mail, vagy spool/mail.:D :D

  • Hory

    aktív tag

    válasz proximus #35 üzenetére

    Te proxi, ha mar itt vagy, egy kerdes.
    Miben jobb a gentoo, mint a debian? Mert ugye azt szoktak felhozni, hogy az emerge cvs-szeruen update-eli a csomagokat, ezert
    - barmikor vissza lehet terni egy regebbi verziora
    - sajat gepre optimakol

    ebbol az egyes pontot megcsinalja a dpkg-repack (ami egyebkent egy iszonyat cool cucc, ilyet meg nem lattam sehol mashol), a masodikat meg az apt-get source -b.
    Jo, meg tud annyit, hogy lehet kapcsolni globalis direktivakat a forditashoz (ezt biztos nem igy hivjak, de tudni fogod :) ), hogy teszem azt, qt supportot ne forditson sehova, stb...

    Komolyan kerdem, hogy van-e meg valami elonye? Mert idorol idore ramjon, hogy esetleg at kellene allni, csak igazabol nem sikerult meg indokot talalnom ra. :U

  • proximus

    senior tag

    válasz Hory #36 üzenetére

    Üdv
    Szerintem az hogy alapvetően forrás csomagokra épít, már egy hatalmas nagy előny tud lenni, bár a fordításokra ''elvesztegetett'' idő bizonyos esetekben zavaró lehet. A lényeg, hogy:
    1. bele tudsz avatkozni szakszerűen a fordításba. a) Ez lehet a USE flagek által, ami ahogy sejtetted, globálisan képes engedélyezni a csomagok összehangoltságát biztosító támogatásokat.:) Persze csak ha az adott progi tudja.:) Pl. ALSA támogatás--> mplayer föl fogja használni az alsa által biztosított libeket, mert az ALSA USE flag által a Portage adatbázisban lévő, a programokhoz tartozó ebuild-fájl alapján máshogy fog pl. a ./configure lefutni; jelen esetben pl. --enable-alsa -val:) b) Te magad is módosíthatod az ebuild -et ízlés szerint ezzel igen erősen testre szabhatod a program fordítását, de még mindíg tisztább lesz a fordítás menete, mintha kézzel kellene mindent állítgatni, és a függőségeket is fejből vágni.
    2. Ugyanazon programverzió a lehető legfrissebben tartható, mert: a) egyszerű hibákat az ebuild által is lehet javítani, b) ha patch jelent meg a progihoz, de viszonylag kis méretű, már maga Portage adatbázis is tartalmazhatja a foltot. A Portage -t egyébként egy emerge sync -el bármikor lehet frissíteni rsync -en keresztül, de a netről is letölthető snapshotok formájában(10-15 mega), 10-20 napra visszamenőleg. Egyébként a fő mindenes fájl, a /etc -ben lévő make.conf, ami a USE flageken kívül még minden a fordítással kapcsolatos, illetve a források letöltését finomító beállításokat tartalmaz.
    3. Ez szintén a make.conf -ban van, de külön is említést érdemel: ACCEPT_KEYWORDS=''valami'', illetve ''~valami''. A ''valami'' lehet pl. x86, sparc, ppc, x86-64?, ...; illetve ezek ''~'' változatai, ami megengedi a nem überstabil csomagok telepítését is, az architektúrához. Az überstabilt azért írtam, mert a tényleg instabil csomagok felrakását megtagadja a portage, mert azok külön maszkolva(itt. zárolva) vannak.
    ''- barmikor vissza lehet terni egy regebbi verziora'' Nos erre is van többféle megoldás: a) kézzel megadod az ebuild teljes elérési útját az emerge -nek, így nem magától választja ki a legújabb architektúrálisan maszkolt csomit (pl. x86, vagy ~x86), hanem elfogadja a manuálist. b) Van régebbi portage adatbázisod(általad lecsomagolva, vagy snapshot), és azt átmenetileg visszarakod. Ez akkor lehet még hasznos, ha a kívánt verzió már nincs benne az adatb, -ban(pl. Vmware -knél). c) talán a legelegánsabb megoldás: PORTDIR_OVERLAY=/valahol/akármi/ Ez azért tud nagyon jó lenni, mert a benne lévő -akár kézzel módosított- ebuildeknek (szerintem) nagyobb prioritása van a gyári adatbázishoz képest, és ezt nem csinálja vissza álandóan az rsync sem(kézzel szerkesztett ebuild-nél), illetve nem frissíti.
    Az optimalizálás tiszta sor, pl. make.conf -ban: CFLAGS=''-march=athlon-xp -O3 -pipe -fomit-frame-pointer'', és már pöröghet is a gcc fordító ezerrel.:))
    Egyébként a Portage maga, a BSD -k ports rendszeréhez hasonlít leginkább, bár ez nem biztos hogy mond bármit is számodra.:) + Nekem se nagyon.:DDD
    Figyelemre méltó még, hogy nagyon korrektül van dokumentálva minden, továbbá hatalmasra nőtte ki magát a gentoo-s fórum is, rengeteg felhasználó, szinte biztos találni megoldást a legextrémebb problémára is. Kezdésnek egy kis bóklászást a [L]http://www.gentoo.org[/L] -en mindenképpen ajánlok. Magyar Gentoo -s ''találkahely'' pedig a: [L]http://www.magenta.linuxforum.hu[/L] , de van még gentoo -s topic magán a linuxforum.hu -n is, vagy a hup.hu -n, no meg itt.:DD :
    [L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=13723&arc=f[/L]
    Ha kellőképpen felborzolt a téma:DDD, és még további input -ra van szükség, ne habozz, kérdezz.:D (Itt, vagy inkább akkor már a Gentoo t. -ban).

  • trogher

    csendes tag

    Üdv, mindenkinek!
    Ismét egy kis boot probléma, amit nem értek se az UHU, se a mandrake betöltője nem akar települni az MBR-be. szóval: az 1.1-es uhu-ban nem tudom floppyrol indítani a rendszert (a kernelt?), csak agrub grafikája jön be, s mikor inditanám a 'az uhu telepítése a merevlemezről'' (vagy ilyesmi)ponttal kiírja, hogy root=/dev/ide/host0/bus0/target0/lun0/part2 partíció nem létezik, pedig a grub menu.list-ben ez van. én meg úgy látszik hülye vagyok hozzá, és nagyokat nézek, probálkoztam már más paraméter megadásával (pl: (hd0,2) vagy host1), de semmi változás.
    Ami még érdekesebb, hogy a MDK 9.2-es v. a 10 CE bootmanagere sem akar települni az MBR-be,pedig telepítésnél látszolag minden rendben. először azt gondoltam, h a sok vinyó miatt van a gubanc, de egy vincsivel is ugyan ez van.
    már lassan két napja próbálom megoldani, de nem megy sehogy. Még szerencse h az UHU nem kér rebootot a telepítés után, mert még netem sem lenne.
    minden segítséget nagyon köszönnék!

    Bocsi a nagy lámaságért, de valahol el kell kezdeni..

  • glett

    tag

    válasz trogher #38 üzenetére

    A /boot/grub/grub.conf file-t kell jól átírnod, hogy működjön. (lehet, hogy neked csak /boot/grub.conf) Ha tudsz angolul, az # info grub paranccsal sokmindent megnézhetsz, bár ha most kezdted, nem az igazi.
    Az én grub.conf-om így néz ki: (a <- után a kommenteket írtam! :) )

    splashimage=(hd0,1)/grub/splash.xpm.gz <-ez nem fontos, a graf. háttér képét lehet megadni itt

    timeout 5 <- ez azt jelenti, h 5 másodpercig vár mielőtt bootolja a default kernelt
    default 1 <- default a 2. menupontban levo kernel

    title GNU/Linux (2.6.1) <- ez jelenik meg a képernyőn a grub ''screen''-en
    root (hd0,1) <-a primary master vinyón a második partíció a /boot partíció
    kernel /boot/vmlinuz.old root=/dev/hda5 <- neked itt ven sztem a bibi. A kernel ... azt mutatja hogy hol találja a kernel imaget (bzImage) nálam ez egy symlink. utána a root=... a gyökérkönyvtár partícióját adod meg, ezt kell megváltoztatnod az igazira sztem

    title GNU/Linux (2.6.6)
    root (hd0,1)
    kernel /boot/vmlinuz root=/dev/hda5 <-ez a másik bootolási opció nálam

    Remélem érthető volt valamennyire.
    Ciao

    glett

    [Szerkesztve]

    ...try walking in my shoes...

  • trogher

    csendes tag

    Kösz, eddig értem is, csak e root=... eddig is jó helyre mutatott, szóval valszeg más volt a bibi.
    Amúgy sikerült megoldanom: mivel egy oprendszer booloadere (MDK 9.2, 10 cE, UHU 1.1) sem akart települni (vagy legalábbis elindulni) biosban turkáltam, s a rettegett 'load best performence settings' vagy ilyesmi segített, igaz miután ''optimalizáltam'' a biosos dolgot iszonyúan kerregett a gép, de egy kis változtatás után sikerült az összes bootloadert előcsalni.

    Azé' köszi mégegyszer!

  • PWR

    aktív tag

    Hello es kellemes napot!

    a következö a kerdesem volna: adott a gepem, melyen redhat9 fut. sendmail van ra telepitve, pusztan a kivancsisagom es tanulas celjabol. a sendmail egy belsö halozati cimen, a 192.168.1.1-en figyel. a levelezes a helyi halon gond nelkül müxik pl kmail progival, de van egy kis gond: ha parancssorbol a mail programmal akarok küldeni levelet, akkor a mail nem megy at. A maillog fileban latszik, hogy a 127.0.0.1 megtagadta a kérelmet. ez ugye azert van, mert a mail alapbol a localhoston keresi a mailszervert. Hogyan tudnám elérni, hogy a mail program is a 192.168.1.1-re akarjon küldeni, azaz itt keresse a mailszervert? nem talaltam sehol egy konfig filet ahol ezt be tudnám állitani.

    Köszönöm elöre is a segitö hozzászolásokat!

    Üdv: PWR

    Üdv

  • WN31RD

    addikt

    válasz PWR #41 üzenetére

    Amennyiben a parancssori mail program alatt a sendmail-t érted, akkor a ''man sendmail''-t érdemes áttanulmányozni. Az én rendszeremen pl. a sendmail az ''/etc/ssmtp/ssmtp.conf'' file-ban levő ''mailhub='' bejegyzés alapján dönti el, hogy melyik SMTP szervernél próbálkozzon.

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • rATdrAgOn

    senior tag

    válasz PWR #41 üzenetére

    Engedelyezd a relay-t a localhostra. :)
    Voila, menni fog! :)
    Csak az a baj, hogy sendmailt mar ~5 eve nem hasznaltam, nekem a postfix gyun be, ottan pedig localhoston szo nelkul megy a motyo alapbol (nalam mar nem, mert nem biztonsagos :DDD)

    A pC vajommi?! A kindoz vajommi?! A szittyozium.hu jó. Amigát használok, commodoreos (c)(r)(tm)-al. Meg nextgent. Meg bármit. :D

  • goshawk

    tag

    Ha esetleg nem eismerne valaki, eleg jo rendszer visszaállító kis CD image
    található ottan ni: [L]http://www.sysresccd.org/[/L].

    Előszeretettel ajánlom linuxosoknak. :D

    Desktop: MSI P35 Neo2-FIR, Intel Q6600, 4G RAM, Galaxy NV9800GTX+ 512 | Notebook: Dell D630 (Gentoo linux)

  • rATdrAgOn

    senior tag

    válasz WN31RD #42 üzenetére

    Bocs, de mail != sendmail. :)
    Kettonek semmi koze nincs egymashoz. :)
    a sendmail egy MTA (Mail Transfer Agent)
    mig a ''mezei'' mail parancs egy MUA (Mail User Agent).
    Csak a tisztanlatas vegett.... :)

    A pC vajommi?! A kindoz vajommi?! A szittyozium.hu jó. Amigát használok, commodoreos (c)(r)(tm)-al. Meg nextgent. Meg bármit. :D

  • PWR

    aktív tag

    válasz WN31RD #42 üzenetére

    Hello,

    a mail program alatt a mail general command-ot értettem, csak hülyén fogalmaztam...

    Üdv

  • WN31RD

    addikt

    válasz rATdrAgOn #45 üzenetére

    Tudom, mi az MTA és a MUA. :)
    Azt hittem, logikusan következik a szövegkörnyezetből, hogy én a ''(/usr/sbin/)sendmail'' nevű parancsról írtam (ami tipikusan MTA csomagok része), mivel feltételeztem, hogy erre vonatkozott a kérdés.
    Ha félreérthető volt, amit írtam, akkor sorry. :)

    Szerk.: Á, most már látom, hogy PWR nem erről érdeklődött, kicsit elnéztem.

    [Szerkesztve]

    ''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

  • rATdrAgOn

    senior tag

    válasz WN31RD #47 üzenetére

    Okes, en kerek elnezest! :)


    [Szerkesztve]

    A pC vajommi?! A kindoz vajommi?! A szittyozium.hu jó. Amigát használok, commodoreos (c)(r)(tm)-al. Meg nextgent. Meg bármit. :D

  • PWR

    aktív tag

    válasz rATdrAgOn #43 üzenetére

    a relay a localhostra engedélyezve van, a gond talan az lehet, hogy mig a 192.168.1.1-en nyitva van az smtp port, addig a 127.0.0.1-en nincs, tehát nem is tud ott fogadni semmit. lehet, hogy baromira el vagyok tájolva a mail-t illetöleg és lehet, hogy ez csak lokálisan müxik? :F

    Üdv

  • rATdrAgOn

    senior tag

    válasz PWR #49 üzenetére

    Mint irtam, igy x, mert mar nem nagyon hasznalok sendmailt. :)
    Kerdes: telnet 127.0.0.1 25-re valaszol?
    Mert akkor ott hallgat a szerencsetlen -> tehat relay problema van.
    Ha nem hallgat, akkor baj van, mert szerencsetlen mail alapbol localhostrol probal levelet kuldeni ha jol Mlexem (legalabbis Slowaris es IRIX alatt igen, pC-s UN*X-okon a mailt mar nem nagyon hasznalom :DDD)

    A pC vajommi?! A kindoz vajommi?! A szittyozium.hu jó. Amigát használok, commodoreos (c)(r)(tm)-al. Meg nextgent. Meg bármit. :D

Aktív témák