Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Remus389

    veterán

    válasz Zoliee #99114 üzenetére

    Őszinte irigységgel fogadom azt a fajta képességed, amivel át- és bele tudod élni magad a zenébe.
    Nálam ez nem működik, nekem ez nem megy.

    Én is bele tudom élni magam a zenébe, de ez nálam inkább műfajfüggő, nem is annyira a technikai oldala, hogy egy olcsó aliexpresses earbud-ról vagy egy felsőkategóriás fejhallgatóról szól.
    Az említett Chopin-től és hasonlóktól én is elálmosodom (kivéve Brahms: Magyar Táncok, az tetszik).
    Én speciel a Black Metal-t kedveltem meg újabban [link], de megértem hogy mást pont ez untat.
    Lényeg hogy ha megtalálod a műfajod, legyen az rock vagy elektronikus akkor bele tudod te is élni magad szerintem.

  • kutyek

    senior tag

    válasz Zoliee #99114 üzenetére

    Úgy gondolom, hogy ez tanulható, fejleszthető készség, úgymond "gyakorolni" kell ezt is. Nagyon sok zenét kell hallgatni, de nem elég a mennyiség, "értő", úgymond minőségi hallgatás kell, ami szerintem egyértelműen zenetanulással alakul ki leginkább. Amikor van egy tanár, aki elmagyarázza, adott esetben meg is mutatja, hogy egy konkrét darabban mik azok az elemek, motívumok, helyzetek, amikre érdemes figyelni, amelyek így vagy úgy meghatározzák a zenei hatást, az pótolhatatlan. Ehhez természetesen széleskörű (ideális esetben zenetörténeti információkkal megtámogatott) zenei olvasottság is szükséges, hiszen csak így lehet az egyes elemeket az adott műfaj / hangszer / korszak, ill. a darab egyéb kulturális vonatkozásainak kontextusában érteni, értékelni.

    Nekem szerencsém van, mert sokáig (10+ év) tanultam komolyan zenélni, és bár végül nem lettem zenész, az értő zenehallgatáshoz egy életre elég municiót kaptam, eleget ahhoz, hogy ezt a készséget már önállóan is tudjam fejleszteni (évtizedes kihagyás után pl. nemcsak a csellót kezdtem újra, hanem más hangszereket is elkezdtem tanulni).

    Ehhez hál' Istennek manapság bőven akad "segédlet", pl. a YouTube is tele van hasznos anyagokkal, csak két csatornát emelnék ki egy-egy példával:
    [Nahre Sol]
    [12 tone]
    De számos hasonló van még, sajnos a jó angol tudás elengedhetetlen...
    Szintén hasznosak lehetnek a gyerekkoncertek. Mi most pl. Müpa matinékoncertekre járunk (aktuálisan "Érzelmek a zenében"), amik pont ezt a célt szolgálják: rendszerint valamilyen tematikus fókuszszal, magyarázattal mutatják meg a gyerekeknek a zenei minőség egy-egy fontos alapelemét. Többnyire csak szemelvények szólalnak meg egy-egy darabból, de pontosan azok, amelyek mentén egy-egy zenei forma vagy eszköz használatát a gyerekek is (és a szülők is :; ) mélyebben megértenek, ill. megtanulnak felismerni, zenei kontextusba helyezni.

    Szóval ahogy Péter mondja, koncertre járás alap, de szerintem önmagában kevés, igazi eredményt zenetanulással / zenei "értés" folyamatos fejlesztésével együtt hoz igazán. Ha az ember maga is játszik valamilyen módon (hangszer / ének), az nyilván még magasabb szintre emelheti ezt.

    Számomra a zenei (művészeti) minőség egyértelműen a technikai (audio) minőségen túl van - éppúgy tudom élvezni egy XM3-mal, mint akár élőben is (ezért is idegen nekem kicsit az egész hifis téma).

    Bocs a hosszú HSz-ért :R

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák