Hirdetés

Új FSP tápok az alvégen

A tápok kívülről

Jó ideje nem történt már valódi fejlesztés az FSP alsókategóriás tápjainál, pedig korábbi tesztünk megmutatta, hogy a legtöbb felhasználónak bőven elég egy alap, négyszáz wattos táp. Láthattuk azt is, hogy az FSP aktuális, passzív PFC-s, belépőszintű modelljei hatásfokban már lemaradnak a konkurencia mögött. Ideje volt hát az újításnak, amit a SAGA II szériában köszönthetünk. Emellett megjelent az elsősorban rendszerépítőknek szánt 60APN széria is. Vajon mennyire különböznek egymástól? Külsőre lényegében csak színben. A SAGA II a korábbi SAGA-hoz hasonlóan tápokra kevéssé jellemző, fehér fényezést kapott. Tetején fekete rács alatt 120 milliméteres ventilátor ül, ugyanekkora légkavarója van a hagyományos színekbe öltöztetett 60APN-nek. Mindkét sorozatból a 400 wattos modellt vizsgáljuk meg, tehát a SAGA II 400-at és az FSP400-60APN-t.

Kábelezés tekintetében már több lényeges eltérést találtunk. Egyik modellnél sem estek túlzásba a tervezők, csak annyi és olyan hosszú köteg van, amennyire általában szükség szokott lenni. A SAGA II leginkább felső tápos házakba való. Fő alaplapi kötege 40 cm hosszú, a kiegészítő 12 voltos (aminek csak 4 tűje van), illetve a PCI Express hattűse még 10 centméterrel rövidebb vezetékezést kapott, szóval a ház aljából nem biztos, hogy felérnek rendeltetési helyükre. Perifériák számára három-három IDE és SATA eszköznek, illetve egy floppy meghajtónak való dugaszt kapunk két vezetéken, a táptól 30, 40, 50 és 60 cm távolságban. Ennyi elegendő pár merevlemezhez, optikai meghajtóhoz és akár egy dupla PCI Express csatlakozós grafikus kártyához is, mint amilyen például a Radeon HD 4890.

Hasonló helyzetben az FSP400-60APN-nél már gondban leszünk. Annak ugyanis nincs PCI Express csatlakozója, SATA dugóból is csak kettőt kapott, de IDE-ből azért van négy. Itt a fő alaplapi köteg és a kiegészítő négytűs is 50 centiméteres „zsinórokon” lóg. A perifériacsatlakozókat három kötegre osztották szét, a táptól 40 és 60, illetve 80 centiméteres távolságban.

Összehasonlítva a két táp paramétertábláját, egyáltalán nem lepődtünk meg azon, hogy különböző elrendezésben, de ugyanazok az értékek szerepelnek rajtuk. Mindkét táp 400 watt leadására képes, és az egyes feszültségágakon ugyanakkora áramot tud leadni. Manapság a legfontosabb a 12 voltos szekció, amit két részre bontottak, ezek egyenként legfeljebb 17 ampert tudnak, közös csúcsteljesítményük pedig 336 watt. Minden bizonnyal ezt folyamatosan tudják tartani, mint ahogyan a tápok nevében szereplő 400-as érték is folyamatosan értendő; a SAGA II-n feltüntették a rövid ideig tartható, 450 wattos csúcsot is. Egy lényeges információ nem derült ki a tápokról, hogy aktív PFC áramkörrel bírnak.

A tápok belülről

Belül először is egy régi ismerőst köszönthettünk. Mindkét táp a kategóriában általános Yate Loon Electronics D12SM-12 ventilátort kapta. A tápos viszonylatban kicsinek mondható, 0,3 amperes motorerő, a csúszócsapágyazás és közepes fordulatszám a halkabb modellek közé sorolja, legalábbis élettartama elején. A csúszócsapágy – felépítéséből adódóan – jobban megkophat és hangosodhat, mint a golyós. Mindenesetre a Yate Loon modellje megbízható, rengeteg hasonló kaliberű tápban találkoztunk már vele.


SAGA II 400 - FSP400-60APN

A másik oldalon viszont új kép tárult elénk, pontosabban mondva csak ebben a kategóriában új. A SAGA II és 60APN széria is az eddig csak egy kategóriával feljebb ismert belsőt kapta meg. Hasonlót láttunk a Green Power vagy a BlueStorm szériában is, tehát a korábbi, alsókategóriás, passzív PFC-s belsőhöz képest előrelépés tapasztalható. Három, viszonylag kis bordára osztják szét az alkatrészek termelte hőt. Ebből minden bizonnyal nem lesz olyan sok, ugyanis a kapcsolás az elődénél jobb, 80% körüli hatásfokra képes.


SAGA II 400 - FSP400-60APN

Kondenzátorok tekintetében is teljesen azonos a két modell. Mindkettő bemeneti oldalán CapXon gyártmányú, 85 °C-ra hitelesített kémény feszít. Ide nem feltétlenül kell 105 fokot bíró példányt telepíteni, hiszen a bemeneti oldal nem kap akkora hőterhelést. A kimeneti viszont igen, ott mindkét FSP-ben 105 fokos CapXon, TEAPO csoportképet láttunk.



SAGA II 400 - FSP400-60APN

Összefoglalva tehát kijelenthetjük, hogy az FSP most jó irányba fejlesztette belépőszintű modelljeit. Nem úgy, mint korábban, az első SAGA szériánál, mely gyengébb volt szürke társmodelljénél.

Próba, értékelés

Korábbi 400 wattos tápok képességeit feszegető cikkünkben arra jutottunk, hogy az ilyen tápoknak - már ha jól meg vannak csinálva - illik elvinniük egy tuingolt négymagos processzort és egy komolyabb grafikus kártyát, mint amilyen például a Radeon HD 4890, 5850 vagy a GeForce GTX260. Ennek megfelelően építettük fel tesztkonfigurációnkat. Összehasonlítási alapnak szokásos Cooler Master Silent Pro 600 tápunkat használtuk, ugyanis ennek versenyzőinkkel ellentétben van 80 Plus minősítése, így elég pontosan tudjuk, milyen hatásfokkal működik.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amelyeket a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.

Bekapcsolás után szerencsére pontosan azt hallottuk, amiben reménykedtünk. Mindkét táp szépen, csendben tette a dolgát, a nagy CPU és VGA hűtése alapjáraton is lazán elnyomta őket. Fogyasztásban ekkor a komoly hardver miatt már 200 wattot közelítő értéket mutatott a konnektoros mérő, így a Silent Pro M600 értékeit alapul véve 80% körüli hatásfokra következtetünk. Ki kell emelni, hogy egy középkategóriás PC teljes terhelésen fogyaszt ennyit.

Termék megnevezése FSP
SAGA II
FSP
400-60APN
Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 400 W 400 W 600 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás üresjáratban 200 192 185
Fogyasztás terhelve 385 392 371

Terheléses tesztünkkel kapcsolatban az a legfontosabb információ, hogy a húzott négymagos és a Radeon HD 4890 párosa nem okozott gondot a két kis tápnak. Vígan tették a dolgukat, és még ventilátoruk sem hangosodott fel vészesen. Persze zajosabbak voltak, mint a csendes üzeme miatt kedvelt Silent Pro, de saját kategóriájukban a jobbak közé soroljuk őket. Hatásfokuk ismét 80% környékén mozgott.

Kíváncsiságból megnéztük azt is, mi a helyzet a Radeon HD 4870 X2-vel, amit múltkor az Enermax Cyclops 405 W sem tudott maradéktalanul meghajtani. A helyzet az FSP friss belépőinél sem más. A 60APN-nel csatlakozók híján elindítani sem tudtuk a dupla GPU-s nagyvadat, a SAGA II 400 pedig 3D módban már kevés volt hozzá, ha a processzort is terheltük

Termék megnevezése FSP SAGA II FSP 400-60APN
3,3 V 3,30 - 3,35 3,30 - 3,40
5 V 4,99 - 5,03 4,88 - 5,05
12 V 11,77 - 12,04 11,81 - 12,10

Ahogyan korrekten összerakott tápoktól illik, az FSP-k feszültségei az egész tesztelés alatt bőven az ATX12V szabványban meghatározott kereteken belül maradtak.

Értékelés

Nagyszerűen sikerült az FSP modellfrissítése a belépőszinten, ahol régi, megbízható termékei is sokak kedvencei voltak. Úgy gondoljuk, a fehér SAGA II és a vele azonos felépítésű, csak éppen szürke 60APN tovább halad majd a kitaposott ösvényen. Könnyű megmondani, hogy melyik lesz a sikeresebb. Egyértelműen az olcsóbb 60APN széria, melyben a 400 wattos modell két év garanciával nagyjából 7500 forintba kerül. Az ugyanilyen tudású SAGA II 400 lényegesen drágább, közel 12 000 forintot kóstál. Szerintünk ez a felár túl magas a fehér színért és a valamivel több csatlakozóért. Így hát az FSP400-60APN tudása és kedvező ára miatt különösen ajánlott címet kap, a SAGA II pedig „csak” tetszett.

FSP400-60APN FSP SAGA II 400

rudi

Az FSP SAGA II tápot az FSP, az FSP 400-60APN tápot az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés