Scania mod, újfajta USB, 3D-s fotók iPhone-nal

Héten történt: SoC-parádé, DisplayPort az USB-n

Csendesedni látszik a nyár végi-kora őszi roham a gyártók részéről, a nagy bejelentéseket és kiállításokat követően mindenki visszahúzódott az irodákba s a tervezőasztalok mögé, így legfeljebb egy-egy újdonságot sütnek el, legyen az konkrét termék vagy szabvánnyal kapcsolatos újdonság. Utóbbiból nem kevés jutott a múlt hétre, de a sor ezzel még nem zárult le, ugyanis újabb részlet derült ki a korábban bemutatott USB Type-C csatlakozóról, amelyet most a DisplayPorttal házasítanak, pontosabban bevezetik a DisplayPort Alt Mode-ot, ami lehetővé teszi az USB és az DP jelek közös kábelen való továbbítását.

Az emlegetett tervezőasztalok mögül számos újdonság került elő, méghozzá SoC témában. A sort a Qualcomm nyitotta a szemtelenül olcsó, belépőszintű LTE-s Snapdragon 210-zel, amivel olyan szegmensben indulnak, ahova nem sűrűn szoktak betévedni. A folytatásban az AllWinner mutatott be egy nyolcmagos SoC-ot, ami nem szokványos konstrukció, de a felhasználási területet figyelembe véve a lépés érthető.

Úgy tűnik, a MediaTek is más utakon próbálkozik, és kiszemelték maguknak a hordható eszközök piacát, legalábbis erről tanúskodik a LinkIt fejlesztői csomag, aminek érdekessége a minden eddiginél apróbb platformdizájn. Ezenfelül maga az ARM is tartogatott újdonságot, és licencelhetővé tette a beágyazott rendszerekbe szánt Cortex-M4 processzormag modernizált verzióját a Cortex-M7 személyében. A SoC-ok zárásaként az Apple legújabb üdvöskéjéről, az A8-ról is érkeztek belső fotók, és ezzel együtt természetesen új információk is napvilágra kerültek.

Apple A8
Apple A8 (forrás: Chipworks)

Mint azt a bevezetőben írtuk, a nagy kiállítások véget értek, köztük a szórakoztatóelektronika legnagyobbika is, az IFA, így az ebben a szegmensben tevékenykedő cégek ellőtték puskaporukat – mi azért összeszedtünk öt szívszorítóan szép tévét a múltból. Persze akad olyan is, aki tartalékolt: például a Sony egy vízálló MP3-füles kombót hozott, a Panasonic pedig az AX700 sorozatba tartozó 4K-s tévékkel jelentkezett a héten, kategóriájában viszonylag kedvező árcédulákkal készülve a megmérettetésre. Ebben az iparágban a Logitech is jelen van, méghozzá univerzális távirányítóival, a népszerű Harmony családdal, amelyről pedig úgy hírlett korábban, hogy nem igen lesz folytatása. Ezzel szemben úgy tűnik, a gyártó nem adja fel, és rögtön három újdonsággal zárja az évet ebben a szegmensben.

Kiválogattunk néhány tévét a múlt évezredből
Kiválogattunk néhány tévét a múlt évezredből

Hagyományosabb vizeken, a PC-s beviteli eszközök terén is jelentkezett újdonsággal a vállalat: játékosoknak szánt, minden hájjal megkent gamer billentyűzetet dobtak piacra G910 Orion Spark néven, ami az okostelefonokat is képes bevonni a szórakozásba. Ez persze nem lesz egy olcsó eszköz, árát tekintve azonban mégsem ez volt a legdrágább klaviatúra a héten, hanem a kompakt méretű CM Storm NovaTouch TKL, ami a vállalat szerint egészen új szintre emeli a gépelést.

Logitech G910 Orion Spark
Logitech G910 Orion Spark

A nagy IT-s cégek körül meglehetősen nagy volt a csend, ami érthető, hiszen az Intelnél most fejeződött be az IDF, az NVIDIA pedig múlt héten indította útjára a csúcskategóriába szánt GTX 980 VGA-t. Egyedül a G-Sync rivális Adaptive-Sync technológia jövőbeni támogatása kapcsán szólaltak meg a zöldek, ugyanis elterjedt a hír, hogy támogatni fogják a VESA-féle ingyenes megoldást is, ám a vállalat gyorsan tisztázta az ezzel kapcsolatos félreértéseket. Emellett a Samsung borzolta még a 840 EVO SSD-tulajok idegeit: gondok támadhatnak az adott tárolóra régebben felírt adatok olvasási sebességével.

Zárásként pedig néhány további érdekes hír vegyesen a heti felhozatalból:

Moddervilág: Red Scania I.

Azon olvasóink, akik ellátogattak az idei Veletechre, élőben is találkozhattak már Csabi112 Red Scania nevezetű modjával, amelyről érintőlegesen a PROHARDVER! hasábjain is írtunk már. A napokban viszont a Logouton megjelent a készítését dokumentáló munkanapló. Csabi112 közeli kapcsolatban áll a kamionokkal – javításukkal foglalkozik –, így aztán nagyon szívesen reagált ismerőse kérésére, aki egy kisméretű, Scania témájú irodai gépet szeretett volna.

Némi fejben, majd papíron végrehajtott tervezés után megszületett a mindössze 350 mm magas és 370 mm mély, 90-165 mm széles, álló ház formája. Elkészítéséhez Csabi112 egyik kedvenc anyagát, az alumíniumot használta, amit AWI-minősített hegesztőként szerzett tapasztalatai segítségével forrasztott össze, kiegészítőként pedig plexit és néhány kisebb acéllemezt vetett be.

Mivel irodába szánt, elég kis gépről van szó, nem használt túl komoly hardvert. Külön grafikus kártya nem is került a Gigabyte Mini-ITX alaplapba, a megjelenítésért az Intel Core i3-3240 processzor integrált grafikus magja felel. Ezeken felül 2 x 2 GB memória, 3,5 hüvelykes merevlemez, 2,5 hüvelykes SSD és vékony, USB-s optikai meghajtó került a konfigurációba. A gép méreteiből sejteni lehet, hogy az ATX formátumú Enermax tápot is jócskán át kellett szabni.

A műveletek a váz hegesztésével kezdődtek. Mivel a korábbi modoknál bevált, hogy csakis alulról, kiszedhető légszűrőn keresztül kapnak friss levegőt, maradt ez a koncepció, azaz megfelelő méretű, hátrafelé könnyen kihúzható, autóból származó pollenszűrő alkotja a fenéklemezt.

Felülre egy Scania kamion köztes töltőlevegő-hűtőjének burkolatából került egy darab, amin szép Scania felirat díszeleg. Természetesen némi igazításra, kiegészítő toldalékok behegesztésére és csiszolásra volt szükség, hogy a gépház tetejére illeszkedjen.


A gépház hátulján, a légszűrő fölött kapott helyet a táp, aminek később egyedi burkolat készült, fölötte pedig a kis alaplap csatlakozóinak nyílását kellett kialakítani. Fölfelé haladva elkészült az optikai meghajtó és a merevlemez tartókonzolja, illetve az alaplaptálca. Érdekes, hogy a processzor hűtéséhez használt Noctua NH-L12 részben kilóg a házból, ráadásul nagyobbik, 120 milliméteres ventilátora az alaplaptálca mögé került.


Moddervilág: Red Scania II.

Hogy jól látsszon az egyedi belső tér, a kicsiny ház részben plexiből készült oldallapokat kapott. Az alaplap felőli oldalon meg kellett oldani a processzorhűtő kilógatását, ezért egyedi nyílások kerültek rá, a panel alsó, fémből készült része pedig a jobb szellőzés érdekében rácsos.


A másik oldalon már nincs ilyen sok látnivaló a belső térben, ezért egy Scania elem, a legerősebb modelleket jelölő V8-as logó készült rá, mégpedig nem akármilyen stílusban. Az alsó, fémből készült rész illeszkedik a V szárához, az egyik oldaláról feketére festett, másik oldaláról gravírozott plexiből pedig élvilágítással emelkedik ki a logó.


A váz elkészítése után még két részletet kellett megoldani. A szűkös hely miatt a táp egyedi burkolatot kapott; a készítő megfosztotta fölösleges kábeleitől, a megmaradtakat pedig a mod színéhez illő, vörös harisnyába bújtatta. A Scania jellegzetességek közül nem maradhatott ki a griff embléma sem.


Csabi112 nagy mestere a fényezésnek, ezúttal is kiváló munkát végezett az alapozás, glettelés, festés és végső lakkozás terén, nagyon látványosra sikerült a hagyományos Scania vörös festés.

Végül pedig jöhetett a szerelés, ami a kis méret és zsúfolt belső miatt csak meghatározott sorrendben történhetett. Előbb az alaplap került a helyére, majd az előlap gombjai és kábelezése, ezt követte a táp és a merevlemez, illetve az optikai meghajtó rögzítése a gép aljába. Végül helyére került a táp kábelezése és a másik oldalon a processzorhűtő, valamint a Scania felirattal díszített SSD.


Fölöttébb látványosra sikerült a kis számítógép, utolsó mozzanatként egy Scania embléma került még az elejére. Csabi112 tapasztalata szerint egy ilyen apróságot sokkal nehezebb megépíteni, mint korábbi, nagyobb gépeit, ahol sokkal több hely van a variálásra. A nagyszerű mod készítéséről további információ csabi112 munkanaplójában található, az alábbi albumban még több kép van róla, a cikkünkben szereplő fotókat pedig külön galériában gyűjtöttük össze.


TGIF: álcatöltő, robotszolga, 3D-s iPhone

A kütyük piaca szokás szerint izzik a sok újdonságtól, érdekességtől, melyek közül most az egyik legmókásabb külsejű termék talán a Mr. Boost Portable Charger. Látszatra egy mosolygós, dobozos gyümölcslére hasonlít, pedig valójában egy póttöltőről van szó.


Mr. Boost Portable Charger

A 8,26 x 4,45 x 4,45 cm-es töltő 2500 mAh-s akkumulátorral rendelkezik, amely bármilyen számítógép USB portjáról feltölthető. Maga az eszköz is lényegében minden olyan mobil terméket támogat, amelyik hivatalosan tölthető USB portról. A Mr. Boost Portable Charger az alábbi oldalról rendelhető meg 33 dolláros áron (kb. 8000 Ft).

A kényelemre rátérve a robotok ma már több szempontból is megkönnyíthetik életünket; a 80 dollárba (~20 000 Ft-ba) kerülő Reconnaissance, azaz „kémlelő" robot is ezt a célt szolgálja. A robot ötven egymás utáni műveletre és mozdulatra programozható be, így teljesen automatizálható, bár „idomítása” elvesz némi időt. Hasznos képessége, hogy mikrofonján keresztül képes felvételt készíteni a környezeti hangokról, így tökéletesen alkalmas akár hallgatózásra is, de hangszóróval is rendelkezik, így a felvett hangfájlok lejátszásával akár üzenetek átadására is képes távollétünkben. (Például rászólhat kollégiumi szobatársunkra, hogy ne piszkálja a holminkat.)


Reconnaissance Robot

Akinek mindez még nem keltette fel az érdeklődését, annak eláruljuk, hogy van még egy rendkívül hasznos funkciója: rendelkezik dobozos üdítők vagy sörök tárolására alkalmas rekesszel, így a hűsítőért automatikusan ki tud menni a konyhába, közölheti a kívánságát, majd az ott tartózkodó személynek csak bele kell helyeznie a szükséges italt, és már mehet is a csomag a gazdához. Az alábbi oldalon megrendelhető, három darab baby (C) elemmel üzemelő, egyébként nagyobb gyerekeknek szánt Reconnaissance robot felnőtteknek is jó móka lehet.

Végül egy hasznos szerkezet is érkezett, amely Poppy 3D névre hallgat, és az Apple iPhone 4, 4S, 5, 5C, 5S, illetve az ötödik generációs, hátsó kamerával rendelkező iPod Touch kiegészítőjeként használható. Elektronikát igazából nem tartalmaz; alapvetően csak egy optikáról van szó.


Poppy 3D

A nagyobbacska dobozba behelyezve az adott Apple eszközt és elindítva a hozzá tartozó alkalmazást, a beépített lencsék és tükrök segítségével nem egy, hanem két képet (vagy videót!) készít a telefon két különböző szemszögből, amivel 3D-s, azaz térhatású felvételt kapunk. A képek a Poppy 3D elülső részén nézhetőek vissza a gyerekkorukból sokaknak bizonyára ismerős kukucskálós rendszerben. Az egész koncepció hihetetlenül egyszerű, de mégis igen tetszetős megoldás. A Poppy 3D 50 fontért (kb. 20 ezer Ft-lrt) rendelhető meg az alábbi oldalon.

Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!

Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Abu85, Daywalker, elefant, Kalandor, MLaca, rudi

Előzmények

Hirdetés