SanDisk Sansa mp3-lejátszó

SanDisk Sansa

A SanDisk Sansa e140 MP3-lejátszója a meglepetések mestere. J-J-J: Jól néz ki – jaj, de műanyag! – Jézusom, ez hogy szólhat ekkorát? A memóriakártyákat gyártó cégtől nem is olyan régen már mutattunk be zenegépeket. Akkori cikkünk főszereplői az alsóbb árkategóriába tartoztak – velük ellentétben (számunkra meglepő módon) a Sansa már a drágább középkategória felé kacsintgat, mindjárt meglátjuk, miért.

Adatlap

Termék neve SanDisk Sansa e140
Tároló jellege flash memória
Kapacitása 1 GB
Bővíthető igen, SD kártyákkal (max. 2 GB)
Támogatott fájltípusok MP3, WMA, Secure WMA
Beépített rádió van, FM
USB-csatlakozás USB 2.0 szabványnak megfelelő
Áramellátás 1 db AAA elem
Üzemidő kb. 16 óra (MP3), illetve 32 óra (WMA)
ID3 Tag támogatás van
Extrák SRS WOW technológia, stopper, Microsoft PlaysForSure-kompatibilis
Tömeg kb. 60 gramm (elemmel)
Méret 55 x 74 x 14 mm
Forgalmazó Komel Kft.
Végfelhasználói ár 34 625 Ft

A Sansa csomagolásából kivágva (hipermarketekből ismert „tüskés” polcrendszerre akasztható, áttetsző, műanyag csomagolás) pontosan ölünkbe pottyant. Kézbevételkor olcsó benyomást keltő, távolkeleten gyártott kis fröccsöntött dobozka pislogott szembe velünk. A készülék tömege még az egyetlen kis AAA elemmel együttesen is szinte elhanyagolható; kemény 60 gramm senkinek nem fogja letépni az ingzsebét.

Kezelőfelülete más nevesebb gyártók termékeit idézi: a négy „gomb”, illetve a központi pöcök kényelmesen kezelhető, bár a borítás anyaga alá bújtatott nyomásérzékelőknek határozottabban kell megadni a jelet, de ez gyorsan megszokható és nem okoz problémát a kényelem szempontjából.

Az elemet a készülék hátoldalán, alulra elhelyezett kis csúszókapu mögé kell behelyezni. A filigrán ajtócska meglepően stabilan fekszik a helyén, sem recsegni, sem ropogni nem akart.

Az USB és a fülhallgató csatlakozója a készülék tetejére került – véleményünk szerint ideális hely ezeknek. A hangerőszabályzó a jobb felső sarokban található.

A Sansa bal oldalán egyedül a gombok lezárását szolgáló „hold” csúszkája található. Az alatta látható szabad helyet a gyártó saját logójának elhelyezésére tartotta érdemesnek.

Jobb oldalon már izgalmasabb a helyzet: a készülék maximum 2 GB kapacitású SD memóriakártyákkal bővíthető, ennek nyílása egy kis gumiból készült fedél alá került. Az SD kártya teljesen behelyezve csak 2-3 milliméternyire nyúlik túl az egység oldalánál. A kártya nyílása fölött a menü gombja látható, amely egyben a be- és kikapcsolást is szolgálja.

Menü, hangzás és értékelés

A SanDisk Sansa e140 menürendszere könnyen áttekinthető és pár perc után intuitívan kezelhető. Egyszerűsége ellenére a készülék funkcióira és hangzására vonatkozó összes paraméter elérhető és finomhangolható.

A menü legfelső eleme a „Play Music”. Itt megadhatjuk, hogy az összes, a belső memóriára és az SD kártyára másolt dalt szeretnénk hallgatni, vagy előadó, album és stílus szerint válogathatunk, sőt egyedi listát is össze lehet állítani. Alatta a „Modes” pontot láthatjuk. Itt dől el, hogy rádiót vagy fájlokat fogunk megszólaltatni. A Sansa nem tud felvenni a rádióból. A „Settings” alatt különféle beállításokat eszközölhetünk, az „Extras” alatt a stopper indítható, majd végül az „Information” menüpont alatt a készülék verziószámát, típusjelölését és a memória (belső és SD kártya) adatait érhetjük el. A „Settings” fő menüpont alatt következőket találtuk: Playback (ismétlés, kevert lejátszás), Sound Effect (EQ és SRS WOW – ez utóbbi teljesen paraméterezhető), Power (automatikus kikapcsolás, automatikus stand-by), Display (kijelző kontrasztja, valamint háttérvilágítás időzítése), Language (nyelv), Set Time (óra és dátum), Restore Default (gyári alapbeállítások visszaállítása).

A Sansához mellékelt fülhallgatók normálisan szólnak, de úgy tűnik, ebben a kategóriában nincsenek csodák. A kis, fülbe dugható hangszórókhoz több méretű gumiszoknya is jár, ezek biztosítják a megfelelő fülbeülést. No, de térjünk a tárgyra! A készülék hangzását inkább Sennheiser HD600 referencia-fejhallgatónkkal végeztük, ez már elfogadhatóan szólaltatta meg a zeneszámokat. A tesztfájlokat DDD (digitálisan rögzített, digitálisan mixelt és digitális hordozón kiadott) CD-lemezről grabbeltük merevlemezünkre 44,1 kHz / 16 bit felbontásban, majd 320 kbps tömörítéssel konvertáltuk MP3 formátumba. A Sansa jól szólt. Nem olyan jól, mint a nemrég bemutatott Creative Zen Micro, de rémisztően megközelítette azt. Kedvenc beállításunk a Custom EQ volt (egyébként ez egy ötsávos EQ) az SRS WOW-val karöltve. Azt kellett észrevennünk, hogy a hangerőt 3/4-re és még attól picivel magasabbra kellett venni, hogy kellő hangerővel szóljon a kis készülék.

Értékelés

A SanDisk Sansa e140 az ellentétek és a meglepetések halmaza, lehet utálni, vagy szeretni, de imádni nem. Az olcsó külsőt ugyan némileg feldobja a magasabb kategóriák után nyújtózkodó kezelőfelület, de az eszköz hátoldala csak-csak visszaránt a realitás talajára. A Sansa jól szól, de ennyi pénzért már kaphatunk olyan zenegépet, mely nemcsak jól szól, de szexis küllemével fülünk mellett szemünket is elkényezteti.

Ami tetszett:

  • jó kezelőfelület,

  • egyszerű menürendszer,

  • jól szól,

  • bővíthető.

Ami nem tetszett:

  • lehetne olcsóbb,

  • lehetne igényesebb kivitelű.

MLaca

A SanDisk Sansa e140 zenegépét a Komel Kft.-től kaptuk bemutatóra.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • X-Micro újdonságok

    Az elsősorban adattárolóiról ismert vállalat két nemrégiben bemutatott terméke járt nálunk.

  • A daloló csillag

    Az MSI Mega Player 536 típusú médialejátszója nem tartozik a cég legeredetibb termékei közé, viszont meglepően szépen szól és olcsó is.

  • A zenehallgatás „transcendens” eszközei

    Tud-e újat mutatni a patinás memóriagyártó a zenelejátszók piacán, vagy elvegyül inkább a tömegben? A Transcend három lejátszóját vizsgálva kerestük a választ.

Előzmények

Hirdetés