Samsung SF-511H notebook: fekete és fehér

Bevezetés és külső

Alaposan rákapcsoltak a Samsungnál, ez jól látható a gyártó igyekezetén. Noha minden kezdet nehéz, a Samsung próbálja könnyedén venni az akadályokat, persze egy új piacon, új kihívásoknak megfelelni nem túl könnyű. Ráadásul az SF511 már a felsőkategóriába szánt termék (ami még véletlenül sem keverendő össze az üzleti notebookokkal!), tehát ezen a szinten bizony meg kell felelni bizonyos elvárásoknak.

Mindenesetre csak az adatlapot böngészve valóban impozáns belső értékeket láthatunk, kezdve az Intel Sandy Bridge processzortól az Optimus technológiát támogató NVIDIA GeForce 520M grafikus kártyáig, plusz ott a fél terabájtos merevlemez és 4 GB memória is. Ezekre már nem lehet azt mondani, hogy nem állják meg a helyüket, pláne ha hozzávesszük, hogy mindezt már 210 000 forintért magunkévá tehetjük két év garancia mellett.

Mielőtt azonban ennyire előreszaladnánk, vizsgáljuk meg kívülről is az SF511H-t, hiszen manapság ez rendkívül sokat számít (néha sajnos többet, mint a belső). Mivel egy SF szériába tartozó géppel van dolgunk, amiben az "F" a Fashion, azaz dizájnos megjelenést jelenti, felfedezhetjük ennek nyilvánvaló jeleit. A csontfehér ház ritkaságszámba megy, de jól áll neki, más kérdés, hogy sok szempontból talán kevésbé ellenálló, mint mondjuk a fekete vagy a szürke, ellenben a (tiszta kézzel felvitt) ujjlenyomatok nem látszanak meg rajta, hiába fényes a felület.

A felső kategória ellenére a ház anyaga nem magnézium vagy alumínium bevonatú, de a hardver mellé ez már nem fért bele a 210 000 forintos keretbe, ami valahol érthető. A műanyag ellenére a ház merevségével nincs gond, nyugodtan megfoghatjuk a szélénél vagy sarkánál is, recsegést-elhajlást nem tapasztaltunk.

A hűtő szellőzőrostélya hátulra került, ami jó megoldás, csak ügyelni kell rá, hogy szabadon hagyjuk, asztalon se torlaszoljuk el a hátul elvezetett kábekkel. A jobb oldalon található a DVD-író; tálcájának burkolata ívesen hajlik követve a ház vonalát, valamint egy USB kapu és az SD kártyaolvasó kapott még itt helyet. A bal oldalon a Kensington zár, töltőcsatlakozó, Ethernet, D-Sub és jack audio csatlakozók vannak szabadon, köztük pedig egy ajtó mögött elrejtve a HDMI és két további USB lapul. Az ajtócska létjogosultságát nem érezzük indokoltnak, ugyanis egy USB általában kevés, a többihez tehát mindenképpen ki kell nyitni, ami pedig nem csak körülményes, hanem még zavaró is lehet.

A fedelet felemelve hasonlóan masszív felépítéssel találkozunk, a szigetes billentyűzet körüli matt fekete rész, illetve a csuklótámasz is robusztus és masszív, bár a billentyűzet már jobban hajlik, amit gépelésnél lehet észrevenni. Magával a billentyűzettel egyébként nem volt gond, használata kényelmes, gombjai csendben működnek, egyedül a kurzorgombok körüli zsúfoltság lehet szokatlan az asztali billentyűzethez szokott kezeknek. Egyébiránt jó ötletnek tartjuk, hogy Fn gomb került a kurzorgombok mellé is, így a hangerő és fényerő változtatásához nem kell két kézzel bűvészkedni.

Nyitott állapotban apró dizájnelemeket figyelhetünk meg, mint például a perforált felső rész, a bekapcsológomb vagy a touchpad körül található krómkeret, valamint az ívesen felhajlított, szintén ezüst csíkkal körbebefuttatott szélek, melyek egyébként nekünk tetszettek. Nem annyira tetszett viszont a touchpad. Bár véleményünk szerint az SF511 a kurzormozgatás terén tett már előrelépéseket sok más korábbi Samsung modellhez képest, de még mindig nem az igazi. Sajnos a dizájn, konkrétan az érintőfelületre ültetett gombpáros a használat rovására megy, talán egy hagyományos kivitelű touchpad praktikusabb lett volna, így viszont egy erős közepest tudunk neki adni.

A kijelző körül rész, azaz a káva is szép mintázatot kapott, de akárcsak a panel, ez is fényes felületű, ami növeli a zavaró visszatükröződést. Amibe még beleköthetünk, hogy a káva nem túl vastag, a két zsanér között alul bizony könnyen hajlik, de szerencsére felül ez kevésbé érezhető.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés