Panasonic Lumix DMC-GX8 – emeli a tétet

Ergonómia, kezelhetőség

A GX8 első pillantásra meglehetősen bumfordinak tűnhet, és valójában az is; a GX1-hez és a GX7-hez viszonyítva is szélesebb, magasabb és vaskosabb, méghozzá jelentősen. Mindez azért nem válik kárára, már ami a kezelhetőséget és az ergonómiát illeti, azonban azzal tisztában kell lennünk, hogy MILC létére nem az a tipikus "zsebrevágós" darab.


[+]

A GX8 alapját továbbra is a magnéziumváz adja és az időjárásállóság is rendelkezésre áll. Felmenőihez hasonlóan az ún. flat-top kialakítást viszi tovább, ami a lapos felső részre utal, itt nincs tüköraknát imitáló kiugró rész, mint például az OM-D E-M10 II esetén. A kissé téglaszerű jelleg és a nagyobb méret miatt arra számíthatnánk, hogy rossz az ergonómiája, azonban a mérnökök szerencsére jól oldották meg a feladatot, és tisztességes markolattal látták el a vázat. Ennek tetején kapott helyet az exponálógomb is, melynek gyűrűje tölti be az első tárcsa szerepét, ahogy az elődnél is.


[+]

Hátulról felülre költözött a másik paraméterezhető tárcsa is, melynek közepe egy funkciógombot is rejt, ahogy például a G7-en is, míg tövében a be- és kikapcsolásért felelős kallantyút találjuk. A mellettük lévő programválasztó megőrizte funkcióit, így a három egyedi beállítás használatát lehetővé tevő opciót is. Azonban új kezelőszervként került alá az expozíciókorrekciót állító tárcsa, ami méretével jól elkülönül, de ellenállása valamivel nagyobb a kelleténél, és sajnos a két végérték egyben a végállást is jelenti, tehát nem forgatható körbe. A beépített villanó már nem található meg a vázon, azonban a vakusaru és az akár 90 fokban is felhajtható elektronikus kereső maradt, de utóbbi a GX7-től eltérően immár OLED technológiára épül, ahogy a hátsó kijelző is.

Fizikálisan ezek mellett még nem kevesebb mint 8 gomb áll rendelkezésünkre, aminek köszönhetően széleskörűen testre szabható a váz. A gombok nyomáspontja ugyanakkor lehetne határozottabb, és a jobban elkülönülhetnének a váz síkjától. Érdekesség a hetes funkció gomb, ami a markolat mellett kapott helyet a váz elején. Elsőre talán sokaknak fel sem tűnik, azonban egy igen hasznos megoldás, bár az elhelyezkedése miatt óhatatlanul útban lesz időnként, így célszerű olyan szerepet hozzárendelni, ami a végeredményt nem befolyásolja, például az expozíciószimulációt.


[+]

Egy pár szót a menürendszerről is ejtenénk. Bonyolultsága ellenére relatíve hamar megtalálhatóak benne a fontosabb beállítások, ám a ritkábban használt funkciók meglelése okozhat némi nehézséget. Az egyes almenük megértését a leírásokban használt rövidítések mennyisége sem könnyíti, amit még akkor is igénybe vettek a fordítók, amikor azt helyhiány abszolút nem indokolta.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés