Olympus SZ-30MR, a legújabb szuperzoom

Külső, ergonómia

Az Olympus mindig is tartott több, komoly átfogású fényképezőgépet kínálatában. Míg úgy kilenc-tíz évvel ezelőtt leesett állal figyeltük a boltok polcain azokat a modelleket, melyek nyolc, ne adj’ Isten tízszeres nagyítású optikával rendelkeztek, addigra ma már ezen értékek hallatán fülünk botját sem mozdítjuk. Mára az átlagos, középosztálybeli masinák is legalább ötszörös zoommal rendelkeznek, s ha az igazi csúcsra vágyunk, akkor bizony már a 30-szoros értéken túl kell keresgélnünk. Ehhez képest most egy visszafogott gépet alkotott a gyártó, hiszen az SZ-30MR csak 24-szeres nagyításra képes. Azért, ha jobban megnézzük, ez a 25-600 mm-nek megfelelő átfogás sem kutya; a tükörreflexesek világában már extrém értéknek számít a 600 mm-es teleobjektív (nem utolsósorban ára miatt..).


A vaku ezzel a kis pöcökkel nyitható manuálisan

Az Oly SZ-30MR formája valahol emlékeztet a dSLR vázakra, de csak ha hunyorogva, messziről nézzük. Az optika fölött található, felpattanó villanójával úgy fest, mint egy tüköraknás belépőkategóriás masina. A hangsúlyos markolat szerencsére nem csak dizájnelem, hanem valóban jó és biztos fogást tesz lehetővé - legalábbis közepes kézméretű felhasználóknak. A készülék kapott AF segédfényt is, ez szemből nézve balra, az optika fölé lett elhelyezve. A váz előlapja teljesen sima, nincsen sem gumírozás, sem gumicsík, ami megpróbálná a csúszásgátlás szerepét elvállalni.

A hátoldal viszonylag puritán benyomást kelt. A nagynak tűnő 3”-os kijelző mellett összesen négy nyomógombot, valamit egy multifunkciós egységet láthatunk, utóbbi paraméterező tárcsa és négyirányú gomb szerepét is betölti. A filmfelvétel is külön egységet kapott, ami mérete és színezése végett könnyen megkülönböztethető a többitől. A hátlap jobb felső sarkában apró, de kényelmes hüvelyktámaszt találunk.

Legalul a szokásos részegységeken kívül a sztereó mikrofon nyílásait csodálhatjuk meg. Az akkufedél aprócska retesze csak körömmel nyitható, ráadásul recézése igen csúszós - készüljünk fel a káromkodásra. Az állványmenet műanyagból van, ami nagyobb ellenpont, mint az, hogy nem az optikai középvonal alá helyezték.

Kis törékeny ajtó mögé rejtették el az USB és a HDMI aljzatot. A fedél valóban nem túl bizalomgerjesztő, inkább nem nyitogattuk tesztünk során.

A masina tetején találjuk a módválasztó tárcsát, az exponálót, amit a zoomgyűrű övez, valamint a bekapcsológombot. Ennek megszokást igényel a működtetése, mert némileg süllyesztett kivitelezésű, hogy véletlenül ne kapcsoljuk be vagy ki a gépet, ráadásul eléggé érzéketlen, sőt ezen felül van egy bő másodperces késlekedése is, aminek következtében gyakran nyomjuk meg többször, aminek megintcsak az az eredménye, hogy bekapcsolás után egyből ki is kapcsoltuk a fényképezőt.

Az Olympus SZ-30MR első kézbevétele során nem keltett túl meggyőző benyomást. A műanyagok kopogósak, ráadásul a felületük is tükörsima. Szerencsére a hangsúlyos markolatnak és az apró, de meglepően kényelmes és hatékony hüvelyktámasznak köszönhetően a készülék fogása kényelmes és biztos. A nyomógombok mind remek nyomáspontúak, méretük ellenére jól használhatók. A bekapcsológomb fura és szokást igénylő viselkedése nem mindenkinek fog tetszeni.

Adatlap

Olympus SZ-30MR
Érzékelő típusa, mérete CMOS, 1/2,3"
Effektív felbontás 16 MP
Optika Olympus Lens (25-600 mm ekv.) 24x
Optika kezdő fényereje (W-T) F3.0-F6.9
Képstabilizátor van
Képstabilizátor jellege mechanikus
Záridő 1/1700-4 mp
LCD 3", 460 000 képpontos felbontás
Belső memória van, n.a.
Támogatott memóriakártyák SD, SDHC, SDXC
AF típusa TTL iESP kontrasztérzékeléses
AF módok iESP, arcérzékelés, szpot, követő
AF élességállítási tartománya 3 cm-től
ISO érzékenység-tartomány auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Fénymérés módja ESP, szpot
Fehéregyensúly auto, felhős idő, napfény, volfrámvilágítás, fénycsővilágítás
Vaku van, 10 cm-9,3 m (ISO 1600)
Vaku üzemmódok auto, vörösszemhatás-csökkentés, derítő villantás, vakutiltás
Exponálás egy kép, sorozat, időzítő
Üzemmódok auto, multi felvétel, iAuto, sémák, 3D, panoráma, mágikus szűrők, auto videó
Scene üzemmódok Portré, Retus, Tájkép, Éjszakai felvétel, Éjszakai felvétel + Portré, Csillagfény, Sport, Beltéri felvétel, Önarckép, Naplemente, Tűzijáték, Ételfotózás, Dokumentum, Vízpart és hó, Kisállat (macska), Kisállat (kutya)
Első kép elkészítésének ideje 2,52 mp
Két kép közötti idő 1,67 mp
Felbontás 4608x3456, 3264x2448, 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 640x480, 4608x2592, 1920x1080
Nyers (RAW) fájl nincs
Effektek mágikus szűrők (Popművészet, Pinhole, Halszem, Rajz, Lágy fókusz, Punk, Csillagfény, Akvarell)
Videofelvétel van, MP4 (MPEG-4)
Videó minősége 1080p, 720p, VGA
Videó maximális hossza Full HD és HD: 29 perc, VGA: korlátlan (4 GB-os maximális fájlméretig)
Extrák mágikus szűrők, nagysebességű sorozatfelvételi mód, pixel mapping, multi felvétel, panoráma mód
I/O interfész USB 2.0, HDMI
Áramellátás Li-ion akku LI-50B
Méret 106,3 x 68,7 x 39,5 mm
Tömeg 226 gramm
Fogyasztói ár 99 900 Ft
Garancia 2 év

Működés

Sokszínű masina az Olympus SZ-30MR. Számos olyan szolgáltatással és funkcióval rendelkezik, amely nagymértékben segíti a fotóst a mindennapi használat során. Kezdjük is talán a mágikus szűrőkkel, amelyek érdekes képi hatásokkal teszik különlegessé fotóinkat úgy, hogy már gépen belül elkészül a végtermék.

Összesen nyolc ilyen található a menüben; használatukhoz a módválasztót kell a megfelelő állásba tekerni, majd a gyorsmenüből kiválasztani a témának megfelelő hatást. A Pop art kiemeli a színeket, a Pin hole erős peremsötétedéssel éri el az antikos hatást, a haleszemhez nem kell magyarázat, a Rajz a kontúrokat emeli ki és fekete-fehér rajzhoz hasonlóvá alakítja át a képet, a Lágy fókusz álomszerű fotókat eredményez, a Punk fekete és pink fotókat készít, a Ragyogás a világos képi elemekre varázsol csillogást, míg a Vízfesték érdekesen elmosott eredményt ad.

Az ekvivalens 600 mm-hez már bizony kell képstabilizátor, ebből kettő is található az SZ-30MR-ben. Természetesen a mechanikus az, amit használni érdemes, a digitális az ISO érték emelésével próbál segíteni, ami nem a legjobb megoldás.

Próbáink során akár 1/15 mp-es záridőt is lehetséges volt bemozdulásmentesen megtartani, ami igen szép eredmény. Fenti képünk csak azért homályos, mert a szerkesztőségben nem volt elegendő hely a megfelelő élességállítás eléréséhez. Amúgy érdekes volt hallgatni a stabit működés közben; a megszokottnál hangosabb volt.

Apropó élességállítás: azt tapasztaltuk, hogy az SZ-30MR esetenként nem képes megfelelően fókuszálni, hiába dolgozunk ideális körülmények közt. Így például napos időben, megfelelően kontrasztos témánál (lásd fenti kép) tízből egyszer sem tudott élesre állni a gép. Ez a hiba többször, több helyen, több témánál is előfordult, leginkább széles látószögű gyújtótávolságokon.

Régi kedvenc sémánkat ebben a készülékben is viszontláttuk, a Beauty mód szerintünk még mindig a legjobban használható arcretus módszer az összes gyártó megoldása közül (most tekintsünk el a modell "szépségétől").

A rengeteg, már ismert egyéb szolgáltatás és működési mód mellett mindenképp érdemes megemlíteni a fejlett panoráma módot. Ilyen nagyszerűen működő panorámasegéddel (most nevezzük így a szóismétlések elkerülése végett, pedig szó sincs csak segédről) eddig csak a Sony SLT vázaiban találkoztunk. Választhatunk induláskor, hogy bal vagy jobb irányba mozgatjuk majd a fényképezőt; az összesen három módszer (PC, manuál, auto) közül természetesen az automata volt a legkönnyebben és leghatékonyabban használható, a másik kettő felhasználói beavatkozást és utómunkát igényel a végeredmény elérése érdekében.

Az Oylmpus SZ-30MR elnevezése teljesen logikus és következetes: az SZ a super zoom rövidítése, míg az MR szuffix a multi recording, avagy multi felvétel fogalmat takarja. A módválasztón külön módként aktiválható MR többféle lehetőséget kínál számunkra. Egyszerre készíthetünk mozgó- és állóképeket, többféle felbontásban videókat, fotó mellé rövid videoklipet, mágikus szűrős és anélküli mozgóképfelvételt. Ezeknek a variánsoknak akkor van például értelme, ha meg szeretnénk örökíteni egy fontos eseményt (mondjuk egy szülinapi zsúron a gyertyák elfújását), ahol a Full HD-s felvétel megy az archívumba, a mellette kis felbontásban rögzített film pedig egyből a közösségi oldalakra. Máris megspóroltunk egy csomó utólagos videószerkesztést. A többi párosítás is értelemszerűen használható külön PC bevonása nélkül.

Másik ilyen érdekes funkció a fotó+videó, ami szintén külön módként érhető el a tárcsával. Ilyenkor a kioldó félig történő lenyomásával (amikor a gép élesre állt) indul a rövid klip felvétele, majd az exponálás után ismét.

Az SZ-30MR támogatja az Eye-Fi memóriakártyákat is, így ezek segítségével (és persze egy otthoni wifi környezettel) vezetékek nélkül, azonnal fel is tölthetjük képeinket, videóinkat.

Tombol a 3D őrület, amiről természetesen az Olympus sem akar lemaradni, így egyre több gépében található meg a 3D mód. Itt kétféleképen készíthetjük el képeinket: vagy rábízzuk az automatikára és nekünk csak a kellő pozícióba kell mozgatni a gépet, vagy csináljuk manuálisan - ahogy tetszik. Ehhez csupán két különböző szögbe kell állítani a fényképezőt. Sajnos, csak megfelelő kijelzővel és segédeszközzel (szemüveg) élvezhetjük az eredményt.

Sokan örülni fognak az igen gyors sorozatfelvételi módnak is, amely lehetővé teszi, hogy teljes felbontásban öt kép erejéig 7 kép/mp sebességgel fotózzunk. Akinek ez kevés lenne, az egy 70 képes sorozat erejéig 15 kép/mp sebességgel rögzíthet fotókat, azonban itt a felbontás már csak 5 MP lehet. A „sima” sorozatfelvételnél 1,7 kép/mp sebességet érhetünk el, a korlát itt 18 kép.

Végül még pár szó a masina általános sebességéhez és a vakuhoz. A vaku meglepően erős, akár egy közepes szobát is képes jól bevillantani. A készülék működési sebessége jónak mondható, ami nem utolsósorban a két TruePic III+ jelfeldolgozó processzornak is köszönhető. Bekapcsolást követően 2,52 mp a kényszerpihenő, majd két teljes felbontású, legjobb minőségű kép között csak 1,67 másodpercet kell várnunk. A teljes zoomtartományt 2,62 mp alatt járja végig az optika. A menürendszer taglalását direkt hagytuk ki, semmi értelmét nem láttuk annak, hogy huszadszorra vessük képernyőre a már leírtakat. Az SZ-30MR menüje semmi újat nem hoz az újabb Olympus fényképezőknél látottakhoz képest.

Képminőség

16 MP egy 1/2,3”-os érzékelőn? Még ha el is tekintünk a zajtól, ez akkor sem feltétlenül egy szerencsés kombináció, hiszen ide már komoly optika is kell, ami ezt a felbontást kiszolgálja. Vajon megbirkózik a feladattal a képalkotó hármas? Első lépésben az objektív torzításait vettük nagyító alá:

Míg nagylátón minimális a hordózás, addig telén észlelhető a párnatorzítás. Nagy valószínűséggel az Olympus SZ-30MR képe szoftveresen egyengetett, ez azonban szerencsére nem nagyon látszik a képek minőségén. Íme képmintáink:

Szerencsére szép, napos időt fogtunk ki, így nagyon sok képet tudtunk ideális körülmények között lőni. Próbánk során fény derült arra, hogy nagylátón sokat veszít a kép kontrasztosságából, ha erős napsütésben fotózunk. A képek jellegéből arra lehet következtetni, hogy az optika tubusának belső bevonata nem zárja ki tökéletesen a fényvisszaverődéseket, így „álomszerű” lesz a fotó. Telén minimális CA-val lehet találkozni, az is inkább csak a képsarkokra jellemző. A bokeh meglepően kellemes, s már szuper makró módban is jól elkülönül a téma a háttértől. Tesztképeinken látható a teljesen kör alakú írisz jótékony hatása. A gép színvilága jó, nem találkozni túlszaturált helyzetekkel.

Zajos képeink elkészítése közben szembetalálkoztunk azzal a korláttal, amit a gép elektronikája (értelmetlenül) felállít: automata módban maximum 1/4 mp a leghosszabb záridő. Ez alacsony ISO értékek mellett alulexponált fotókat eredményezett - alapvetően ez persze nem lenne probléma, hiszen kézből úgysem akar senki ilyen „hosszú” záridővel fotózni (ott a vaku), azonban létezik állvány is, mint ahogyan mi is azt használtuk az időzítővel. Azt vettük észre, hogy ISO 800-ig szinte csak minimális képminőségromlás vehető észre, egyedül ISO 800-on látszik valamivel kevesebb képi részlet. Színzajnak még ISO 1600-on sincs nyoma, cserébe itt már kezd erősen elmosódni a fotó.

A mérnökök beletették az ISO 3200-as értéket is az SZ-30MR-be, ahol ugyan már elég csúf a képminőség (itt már nagyon mosódnak a részletek), de a szükség olykor nagy úr, ha kell, hát használhatjuk.

Kellemes csalódás volt a 16 MP-1/2,3” páros alkotta eredmény. Az Olympus SZ-30MR nemcsak, hogy jobban teljesített, mint azt mi vártuk, hanem az átlagnál is szebb képeket készített.

Filmfelvétel és értékelés

Filmfelvételeink legfeljebb 1920x1080 felbontásúak lehetnek, ami nagyszerű dolog. Egy-két éve még a 720p láttán is örömkönnyek szöktek szemeinkbe, de egyre inkább az 1080p lesz az újabb standard ebben az árkategóriában. A H.264 kódolású, 29,97 fps sebességű videónál, amely 48 kHz-es sztereó hanggal rendelkezik (1536 kbps) kb. 2,5 MB/mp tárhely igénnyel számolhatunk. Filmfelvételeinknél a mágikus szűrőket is használhatjuk, egyedül a lágy fókusz lassítja be a folyamot. Felvétel közben működik az AF, sajnos nem minden esetben pontosan, a sztereó mikrofon közepesen érzékeny a szélzajra. Használhatjuk a zoomot, azonban a léptetőmotor működési zaja valamelyest belehallatszik a felvételbe. Az elektronika lassan és lépcsőzetesen követi a fényviszonyok változásait - ez esetenként zavaró lehet. A kép- és a hangminőség egyaránt nagyon jó; digitális képstabilizátor egészíti ki a működést. Tesztvideó.

Értékelés

Mindenképp érdekes az Olympus új szuperzoomja, hiszen nem egy olyan szolgáltatást kapunk vele, ami nagyon hasznos a mindennapi használat során. Ilyen például a profi panoráma mód, a mágikus szűrők, a 24-szeres átfogású optika vagy a hatékony képstabilizátor, hogy a 1080p-s filmfelvételt vagy a nagyon gyors sorozatfelvételi módot már ne is említsük. Mindemellett a képminőség is rendben van, pedig bevallottan féltünk a 16 MP-1/2,3” szenzorméret párosától. Ha még picit várunk a vásárlással, akkor bizonyára kedvezőbb áron is beszerezhető lesz majd a masina; egy tizenötezerrel olcsóbban már ajánlott vétel lehet, ezért megelőlegezzük neki a díjat.


Olympus SZ-30MR

Termék megnevezése Olympus SZ-30MR
Jellemzés Nagy tudású szuperzoom a jobbik fajtából.
Pro + Jó fogású markolat,
+ hasznos szolgáltatások, funkciók,
+ a szűrőket filmfelvételhez is lehet használni,
+ jó álló- és mozgóképminőség,
+ gyors sorozatfelvételi mód,
+ hatékony képstabi,
+ erős vaku.
Kontra - zajszűrést nem lehet kikapcsolni,
- az anyaghasználat lehetne egy fokkal jobb is,
- nem túl fényerős optika,
- manuális beállítások hiánya,
- filmfelvételnél csak digitális képstabi érhető el, - esetenként pontatlan AF.
Ergonómia
Képminőség
Mozgóképek minősége
Ár/érték
Felépítés, anyaghasználat
Ennyire kellene

MLaca

Az Olympus SZ-30MR fényképezőgépet az Olympus Hungary Kft.-től kaptuk tesztelésre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés