Noteszgép méreten alul

Teljesítmény és étvágy

A Sony VAIO TR3AP1 belvilága sem szűkölködik ékességekben; hiszen a Centrino platformhoz tartozó gép lelke a világ egyik legenergiatakarékosabb processzora, az 1 GHz-es órajelen üzemelő Pentium M ULV (Ultra Low Voltage) CPU. Az ULV jelzés itt az alacsony üzemfeszültséget takarja, mely a gyakorlatban annyit tesz, hogy a kis Sony noteszgép processzora normál üzem mellett megelégszik 1 voltos tápfeszültséggel is, mely energiatakarékos módban még tovább; 0,85 voltra csökken. A 0,13 mikronos gyártási eljárással készülő processzor 1 MB másodszintű gyorsítótárral van felvértezve, tehát alapvetően egy Banias-magra épülő központi egységgel van dolgunk.

A rendszer további fontos alkotóeleme az Intel i855GME (Montana) lapkakészlet, illetve a 133 MHz-es órajelen dolgozó, 512 MB kapacitású DDR memória. Az adatok tárolásáért a Toshiba 1,8 hüvelykes, 40 GB kapacitású merevlemeze a felelős, mely gyárilag három partícióra van osztva, ezek közül az egyik tartalmazza az előre telepített angol nyelvű Windows XP Professional operációs rendszer, illetve a bőséges mennyiségű kiegészítő programokból álló rendszer képfájlját, a másik kettő közül az egyik kötelezően a rendszerpartíció, a másik leginkább a fontosabb adatok/dokumentumok tárolására alkalmas.

Sajnos a Toshiba merevlemeze tapasztalataink szerint esetenként komolyan visszafogja a rendszer teljesítményét, így az összetettebb fájlműveleteket igénylő alkalmazások meglehetősen lassan futnak a TR3AP1-en. Példaként a Windows XP második szervizcsomagjának a telepítését említenénk, mely a lassú lemezkezelés miatt csaknem két órán keresztül tartott. A lassúság meggyőződésünk szerint nem elsősorban a 4200 fordulat/perces mechanikának köszönhető, sokkal inkább a mindössze 512 kB méretű merevlemez-puffermemória játszik benne szerepet.

Mivel a beépített merevlemezt nem tudjuk gyorsabb modellre cserélni, ezért bizonyos felhasználási célokra gyakorlatilag alkalmatlanná válik a TR3AP1, bár tény, hogy általános használat mellett remek számítási teljesítményének köszönhetően jól megállja a helyét a kis Sony notebook. Annak érdekében, hogy megtudjuk, mégis mennyire képes versenyben maradni az 1 GHz-es ULV processzor a modernebb és gyorsabb központi egységekkel szerelt példányokhoz képest, lefuttattunk néhány tesztet, és az eredményt összevetettük a nemrégiben tesztelt, 1,5 GHz-es Dothan processzorral szerelt Acer TravelMate 4501LCi eredményeivel.

A szintetikus tesztek alapján jól látható, hogy az 1 GHz-es Banias processzornak nincs igazán szégyenkeznivalója; bár az 500 MHz-es teljesítménytöbbletnek és a dupla akkora L2-cache-nek köszönhetően a tesztekben minden esetben elhúz a Dothan processzor, ugyanakkor akkumulátorról üzemelve, azonos órajelen a fejlettebb processzor előnye elvész.

A valós alkalmazási feladatokhoz közelebb álló memóriatesztek ennél árnyaltabb képet nyújtanak; az Everest 1.5-ös verziója által mért memória-adatátviteli sebességek minden esetben a 2 MB-os gyorsítótárral ellátott Dothan fölényes győzelmét hirdetik.

A sebesség ebben a kategóriában természetesen nem elsődleges szempont, hiszen mit érünk a hatalmas számítási kapacitással, ha azt csak rövid ideig vehetjük igénybe akkumulátoros üzem esetén. A Sony TR3AP1 jóval kisebb akkumulátorral rendelkezik, mint a legtöbb noteszgép, ennek megfelelően a komponensek fogyasztását egységesen redukálnia kellett a gyártónak. Annak szemléltetésére, hogy mégis mennyire megdöbbentően alacsony fogyasztással dolgoznak ezek a gépek, álljon itt a japán fejlesztésű Mobile Meter által mért adatok összesítő táblázata.


Mobile Meter akcióban

A minimális fogyasztás méréséhez minden nélkülözhető áramfogyasztó perifériát (jellemzően a WLAN-vezérlőt) kikapcsoltunk, illetve a kijelző fényerejét mindkét gépnél minimálisra csökkentettük. A maximális fogyasztás méréséhez éppen ellenkezőleg jártunk el; a fényerőt maximumra állítottuk, és a processzort folyamatos munkával láttuk el a Prime95 program segítségével. A minimális fogyasztás eredményei számunkra egyértelműen a Dothan magos processzor zseniális energiagazdálkodását jelzik; azonos órajelen ugyanis alig van különbség a két gép minimális fogyasztása között; ne feledjük azonban, hogy a Dothan akkus üzemmódban csaknem 0,15 volttal magasabb üzemfeszültséget kíván, mint az ULV Banias, ráadásul az Acer gép kijelzője lényegesen nagyobb, mint a Sony 10,6 hüvelykes panelje.

Maximális fogyasztás esetén ennél lényegesen nagyobb a különbség, itt azonban a Dothan már 0,3 volt plusz feszültséget kíván, ráadásul órajele is 500 MHz-el magasabb, mint az ULV processzornak.

Mindezek mellett kíváncsiak voltunk, hogy meddig képes akkumulátorról üzemelni a Sony TR3AP1, ezért a Battery Eater program közreműködésével lemértük a teljes lemerülésig rendelkezésre álló üzemidőt, ami minimális használat mellett (Reader's test) mintegy 195 perc, maximális terhelés esetén (Classic test) ennél alig kevesebb; kb. 170 perc volt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Noteszgépek a Sulinetben

    Megszokott hardverajánlónk után ma a Sulinet felé fordulunk; a program noteszgépei közül hívjuk fel néhányra a figyelmet.

  • Körutazás Sonomában

    Öt gyártó noteszgépének segítségével utánajárunk, hogy mit nyújt a felhasználónak az Intel új Centrino platformja.

  • Bemutatkoznak az MSI MEGABOOK noteszgépei

    Két modell fontosabb külső és belső tulajdonságaival ismerkedtünk a Magyarországon most debütáló notebook-szériából.

  • Bemutatkozik a Turion 64

    Az MSI közreműködésével megvizsgáltuk, megdöntheti-e a Turion 64 az Intel évek óta tartó egyeduralmát a könnyű notebookok piacán.

Előzmények

Hirdetés