Noteszgép méreten alul

A VAIO érzés

A kis Sony noteszgép méreteiről már az aprónak számító dobozra ránézve is messzemenő következtetéseket vonhatunk le. A színes dobozból a számítógép mellől előkerül a külön csomagolt akkumulátor, illetve a hálózati töltő- és tápkábel. Ez utóbbi az első jele volt annak, hogy a Sony nem kimondottan a közép-európai piacra szánta a TR3AP1-et, ugyanis a tápkábel végén az angolszász rendszerekkel kompatibilis villásdugó díszelgett. Szerencsére a tápegység bemenete szabványos kéteres áramvezetéket kíván, így egy körülbelül 300 forintos, külön megvásárolható kábel segítségével máris áram alá helyezhető a gép.


[+]

A noteszgép ezüstszínű háza összecsukott állapotban is kifejezetten kellemes látványt nyújt, a VAIO felirat jól láthatóan, fényes berakással díszeleg a lecsukott kijelzőn. Annak ellenére, hogy a gép a legkönnyebb és legkisebb notebookok családjába tartozik, szerkesztőségünk tagjainak egyöntetű véleménye, hogy a TR3AP1 kissé nagyra hízott, már ami a vastagságát illeti. Mentségére szolgáljon, hogy ez a gép optikai meghajtóval is el van látva, ami meghatározó lehet egy ilyen kaliberű eszköz méreteire nézve.


[+]

A kijelzőt felnyitva megcsodálhatjuk az alig két tenyérnyi beviteli mezőt, mely egy 83 gombból álló billentyűzetből, illetve egy kétgombos, kis felületű érintőpadból áll. A klaviatúra angol kiosztású, a magyar ékezetes karakterekkel kiegészített blokk számára aligha találhattak volna helyet a mérnökök. Így aki elsősorban magyar nyelven, ékezetekkel gépel, az vagy a nem túl esztétikus matricás módszerhez kell folyamodjon, vagy USB-s billentyűzetet kell segítségül hívjon. Annak sincs éppen könnyű dolga, aki túl tudja magát tenni ezen a hiányosságon, ugyanis a gombok számának korlátozása az általánosan használt szerkesztőgombok (Home, PgUp, PgDn, End) elhelyezését sem tette lehetővé, így ezek az Fn funkciógomb lenyomásával érhetőek csak el.

A gépet körbejárva megtalálhatjuk a – helyenként elegánsan eltakart – általánosan használt csatlakozókat és kimeneteket, így a gép bal oldalára került a Firewire (a Sony i.LINK-nek keresztelte ez a formátumot), az egyik USB, illetve a D-Sub csatlakozó. A TR3AP1 – hűen a gyártó cég piaci érdekeihez – csak egyetlen memóriakártya-szabványhoz rendelkezik író/olvasó egységgel; a Memory Stick Pro aljzatot is a gép bal oldalán helyezték el. Hátul egyedül a tápcsatlakozónak jutott hely, míg jobb oldalt egy lenyitható ajtó alatt egymás mellett helyezkedik el az RJ45 és RJ11-es csatlakozó, mellette a PC-kártya nyílásával. Itt kapott még helyet a második USB-kapu, illetve a mikrofonbemenet és a fejhallgató-kimenet.

Rövid körutunk végén visszaérkezünk az előlaphoz, ahol közvetlenül az érintőpad alatt a működésről tájékoztató jelzőfények sorakoznak, illetve jobb oldalon alul a TR3AP1 vastagságáért elsődlegesen felelőssé tehető kombó egység lapul. A vezeték nélküli hálózatra nincs mindig okvetlenül szükség, ezért a bal oldalon található kapcsolóval egy mozdulattal kiiktatható a 802.11b/g vezérlő – ezzel akkumulátoros üzemben akár némi energia is spórolható.


[+]

A TR3AP1 egyik legszembetűnőbb ékessége maga a kijelző, mely a Sony XBRITE rendszerű, 1280x768 pixeles natív felbontással rendelkező 10,6 hüvelykes paneljából áll. A GlareType kijelzőkhöz hasonló megjelenítő kitűnő rálátási szöget és szinte teljesen egyenletes háttérvilágítást nyújt, egyetlen hátránya, hogy az általánosan használt panelekhez képest lényegesen jobban tükröződik a felülete. A nagy rálátási szög mindemellett nem minden esetben előny, nem biztos ugyanis, hogy a noteszgép tulajdonosa feltétlenül meg kívánja osztani bizalmas információit mondjuk egy repülőgépen mellette ülő utassal, ezért a Sony egy külön megvásárolható, a kijelző elé becsúsztatható optikai szűrő használatával lehetővé teszi a tulajdonos számára, hogy privát adatai valóban privátak maradjanak.

A kijelző keretébe illesztette a gyártó a sztereó hangszórókat, illetve a hozzájuk tartozó hangerőszabályzó gombokat is, továbbá középen kémleli a terepet a TR3AP1 „szeme”, az állítható dőlésszögű és fókusztávolságú, 640x480 pixeles felbontású, mozgó- és állókép rögzítésére alkalmas webkamera. A kamera kezelőgombja a kijelző peremén kapott helyet, csakúgy, mint a zoom gomb, amely a képernyő felbontását egy gombnyomás segítségével csökkenti, így már a partnerek által küldött szerződések apró betűs részei is jól olvashatóvá válnak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Noteszgépek a Sulinetben

    Megszokott hardverajánlónk után ma a Sulinet felé fordulunk; a program noteszgépei közül hívjuk fel néhányra a figyelmet.

  • Körutazás Sonomában

    Öt gyártó noteszgépének segítségével utánajárunk, hogy mit nyújt a felhasználónak az Intel új Centrino platformja.

  • Bemutatkoznak az MSI MEGABOOK noteszgépei

    Két modell fontosabb külső és belső tulajdonságaival ismerkedtünk a Magyarországon most debütáló notebook-szériából.

  • Bemutatkozik a Turion 64

    Az MSI közreműködésével megvizsgáltuk, megdöntheti-e a Turion 64 az Intel évek óta tartó egyeduralmát a könnyű notebookok piacán.

Előzmények

Hirdetés