Noteszgép méreten alul

Négy betű, mely meghatározza a szórakoztatóelektronikát

Kétség sem fér hozzá, hogy a Sony manapság a világ egyik legismertebb márkaneve. Aki minimális rálátással bír a szórakoztatóelektronikai termékek piacára, egészen biztosan hallotta már a japán vállalat nevét, melyhez többek között a 20. század egyik legsikeresebb tömegterméke, a Walkman fűződik. A cég a népszerű sétálómagnó mellett más területeken is úttörő szerepet vállalt, így például a Trinitron képcső és a Betacam kamerarendszer is a Sony boszorkánykonyhájából került ki.

Nem egészen tíz éve a Sony új márkanévvel ismertette meg a világot; a VAIO a cég által gyártott komplett számítógépek közös elnevezése. A betűszó mögött komoly koncepció rejtőzik; az első két betű a logón a szinuszgörbe hullámát idézi (mellesleg a video, audio szavak rövidítése), míg az „IO” (integrated operation) a digitális rendszerek lelkét képező kettes számrendszer két számjegyére, az egyesre és a nullára utal.

A cég VAIO termékcsaládjának egy ideje részévé váltak a hordozható számítógépek is, amelyek több szempontból kitűnnek a többi gyártó termékei közül. Ez részben előnyként, részben hátrányként is érintheti a vásárlókat, hiszen a VAIO noteszgépek egyedi megoldásai és merész formaterve bizonyos esetekben megbosszulhatja magát, mint ahogy ez bizonyos mértékben vonatkozik jelen bemutatónk tárgyát képező notebookra, a Sony VAIO TR3AP1 modellre is.


Notesz a noteszen: a méret a lényeg

Ha a noteszgépeket méretük és súlyuk alapján osztályozzuk, általában három csoportról beszélünk; a legkönnyebb és legkisebb modellek az úgynevezett „ultra portable” notebookok vagy sub-notebookok, melyek súlya ritkán haladja meg a másfél kilogrammot, és 10-12 hüvelykes kijelzőjüknek köszönhetően befoglaló méreteik alig nagyobbak, mint egy átlagos könyvé. Ezeknél a gépeknél a súly és méretcsökkentés érdekében általában amit lehet feláldoznak a gyártók, így többnyire elmarad a beépített optikai meghajtó, a gyári akkumulátor pedig vékony és könnyű, ennek megfelelően relatíve alacsony kapacitással rendelkezik. Az akkumulátoros üzemidő növelése érdekében ebben a kategóriában elsődleges szemponttá válik az energiatakarékos üzemmód, így a legkisebb noteszgépek teljesítménye kevés kivételtől eltekintve nem vetekedhet nagyobb társaikkal. Mindezek mellett a hordozhatóságért nagy árat kell fizetni; a magas fokú integráltság és miniatürizálás miatt a legkönnyebb és legkisebb noteszgépek jellemzően egyben a legdrágábbak is.

Az arany középutat a „thin and light” noteszek jelentik, melyek nem áldoznak fel mindent a maximális hordozhatóság oltárán, ennek megfelelően összteljesítményük bizonyos esetekben alig marad el az asztali számítógépekétől. A legtöbb noteszgép ebbe a kategóriába tartozik; teljesítményük és áruk széles skálán mozog. A harmadik kategória egyenesen az imént említett asztali rendszerek leváltására hivatott, ennek megfelelően DTR, azaz „desktop replacement” jelzővel illeti őket az angol. A DTR gépeknél gyakorlatilag nem kötnek kompromisszumot a gyártók, ennek megfelelően a kategória gépei nem ritkán szégyenbe hozzák az átlag asztali erőművet is. Cserébe – tekintélyes súlyuk miatt – jelentős váll- és hátfájást okozhatnak annak a felhasználónak, aki rendszeresen kíván hordozni egy ilyen gépet.


[+]

A most bemutatásra kerülő Sony notesz hordozása aligha jelent terhet bárkinek is, bár az efféle kis drágaságokat a legtöbb tulajdonos a széltől is óvja, s ezzel előbb-utóbb könnyen környezete idegeire megy. A Sony VAIO TR3AP1 egy ultra portable notebook; az 1,41 kilogrammot nyomó gép mindössze 28 centiméter széles és 19 centiméter mély.

A számítógép további paraméterei a következők:

  • Intel Centrino platform: Intel Pentium M ULV processzorral (1,0 GHz, Banias mag, 400 MHz FSB, 1 MB L2-cache), Intel i855GME + ICH4-M chipset, Intel PRO/Wireless 2200BG
  • 512 MB memória (DDR266, 1 SODIMM modul, összesen 1 GB-ig bővíthető)
  • 10,6 hüvelykes, széles, 1280x768 felbontású XBRITE TFT LCD-monitor
  • Intel i855GM integrált grafika, maximum 64 MB RAM-mal
  • Toshiba MK-4004GAH merevlemez (Ultra ATA-100, 40 GB, 4200 rpm, 512 kB cache)
  • Matshita UJDA755 DVD-olvasó/CD-író kombó egység (8x/24x/10x/24x)
  • Memory Stick Pro kártyaolvasó
  • Kommunikáció:
  • integrált AC'97 56k softmodem
  • Intel 82801DB (ICH4) 10/100-as Ethernet-vezérlő
  • Intel PRO/Wireless 2200BG vezeték nélküli hálózati vezérlő (802.11b/g, max. 54 Mbps)
  • Bemeneti és kimeneti csatlakozók:
  • 2 x USB 2.0
  • 1 x IEEE 1394 (i.LINK)
  • 1 x vonali kimenet
  • 1 x mikrofonbemenet
  • 1 x RJ11 (modem) csatlakozó
  • 1 x RJ45 (LAN) csatlakozó
  • 1 x PCMCIA (Type II) foglalat
  • 1 x D-Sub VGA-kimenet
  • Multimédia:
  • SoundMAX AC'97 audiovezérlő
  • két beépített hangszóró
  • beépített mikrofon
  • webkamera (640x480 pixeles maximális felbontással)
  • Beviteli eszközök:
  • 83 gombos billentyűzet, 2 mm-es leütési úttal
  • érintőpad két gombbal
  • Áramellátás
  • Li-ion akkumulátor
  • hálózati tápegység
  • Méretek: 269 x 188 x 38 mm
  • Tömeg: 1,41 kg
  • Garancia: 1 év

A VAIO érzés

A kis Sony noteszgép méreteiről már az aprónak számító dobozra ránézve is messzemenő következtetéseket vonhatunk le. A színes dobozból a számítógép mellől előkerül a külön csomagolt akkumulátor, illetve a hálózati töltő- és tápkábel. Ez utóbbi az első jele volt annak, hogy a Sony nem kimondottan a közép-európai piacra szánta a TR3AP1-et, ugyanis a tápkábel végén az angolszász rendszerekkel kompatibilis villásdugó díszelgett. Szerencsére a tápegység bemenete szabványos kéteres áramvezetéket kíván, így egy körülbelül 300 forintos, külön megvásárolható kábel segítségével máris áram alá helyezhető a gép.


[+]

A noteszgép ezüstszínű háza összecsukott állapotban is kifejezetten kellemes látványt nyújt, a VAIO felirat jól láthatóan, fényes berakással díszeleg a lecsukott kijelzőn. Annak ellenére, hogy a gép a legkönnyebb és legkisebb notebookok családjába tartozik, szerkesztőségünk tagjainak egyöntetű véleménye, hogy a TR3AP1 kissé nagyra hízott, már ami a vastagságát illeti. Mentségére szolgáljon, hogy ez a gép optikai meghajtóval is el van látva, ami meghatározó lehet egy ilyen kaliberű eszköz méreteire nézve.


[+]

A kijelzőt felnyitva megcsodálhatjuk az alig két tenyérnyi beviteli mezőt, mely egy 83 gombból álló billentyűzetből, illetve egy kétgombos, kis felületű érintőpadból áll. A klaviatúra angol kiosztású, a magyar ékezetes karakterekkel kiegészített blokk számára aligha találhattak volna helyet a mérnökök. Így aki elsősorban magyar nyelven, ékezetekkel gépel, az vagy a nem túl esztétikus matricás módszerhez kell folyamodjon, vagy USB-s billentyűzetet kell segítségül hívjon. Annak sincs éppen könnyű dolga, aki túl tudja magát tenni ezen a hiányosságon, ugyanis a gombok számának korlátozása az általánosan használt szerkesztőgombok (Home, PgUp, PgDn, End) elhelyezését sem tette lehetővé, így ezek az Fn funkciógomb lenyomásával érhetőek csak el.

A gépet körbejárva megtalálhatjuk a – helyenként elegánsan eltakart – általánosan használt csatlakozókat és kimeneteket, így a gép bal oldalára került a Firewire (a Sony i.LINK-nek keresztelte ez a formátumot), az egyik USB, illetve a D-Sub csatlakozó. A TR3AP1 – hűen a gyártó cég piaci érdekeihez – csak egyetlen memóriakártya-szabványhoz rendelkezik író/olvasó egységgel; a Memory Stick Pro aljzatot is a gép bal oldalán helyezték el. Hátul egyedül a tápcsatlakozónak jutott hely, míg jobb oldalt egy lenyitható ajtó alatt egymás mellett helyezkedik el az RJ45 és RJ11-es csatlakozó, mellette a PC-kártya nyílásával. Itt kapott még helyet a második USB-kapu, illetve a mikrofonbemenet és a fejhallgató-kimenet.

Rövid körutunk végén visszaérkezünk az előlaphoz, ahol közvetlenül az érintőpad alatt a működésről tájékoztató jelzőfények sorakoznak, illetve jobb oldalon alul a TR3AP1 vastagságáért elsődlegesen felelőssé tehető kombó egység lapul. A vezeték nélküli hálózatra nincs mindig okvetlenül szükség, ezért a bal oldalon található kapcsolóval egy mozdulattal kiiktatható a 802.11b/g vezérlő – ezzel akkumulátoros üzemben akár némi energia is spórolható.


[+]

A TR3AP1 egyik legszembetűnőbb ékessége maga a kijelző, mely a Sony XBRITE rendszerű, 1280x768 pixeles natív felbontással rendelkező 10,6 hüvelykes paneljából áll. A GlareType kijelzőkhöz hasonló megjelenítő kitűnő rálátási szöget és szinte teljesen egyenletes háttérvilágítást nyújt, egyetlen hátránya, hogy az általánosan használt panelekhez képest lényegesen jobban tükröződik a felülete. A nagy rálátási szög mindemellett nem minden esetben előny, nem biztos ugyanis, hogy a noteszgép tulajdonosa feltétlenül meg kívánja osztani bizalmas információit mondjuk egy repülőgépen mellette ülő utassal, ezért a Sony egy külön megvásárolható, a kijelző elé becsúsztatható optikai szűrő használatával lehetővé teszi a tulajdonos számára, hogy privát adatai valóban privátak maradjanak.

A kijelző keretébe illesztette a gyártó a sztereó hangszórókat, illetve a hozzájuk tartozó hangerőszabályzó gombokat is, továbbá középen kémleli a terepet a TR3AP1 „szeme”, az állítható dőlésszögű és fókusztávolságú, 640x480 pixeles felbontású, mozgó- és állókép rögzítésére alkalmas webkamera. A kamera kezelőgombja a kijelző peremén kapott helyet, csakúgy, mint a zoom gomb, amely a képernyő felbontását egy gombnyomás segítségével csökkenti, így már a partnerek által küldött szerződések apró betűs részei is jól olvashatóvá válnak.

Teljesítmény és étvágy

A Sony VAIO TR3AP1 belvilága sem szűkölködik ékességekben; hiszen a Centrino platformhoz tartozó gép lelke a világ egyik legenergiatakarékosabb processzora, az 1 GHz-es órajelen üzemelő Pentium M ULV (Ultra Low Voltage) CPU. Az ULV jelzés itt az alacsony üzemfeszültséget takarja, mely a gyakorlatban annyit tesz, hogy a kis Sony noteszgép processzora normál üzem mellett megelégszik 1 voltos tápfeszültséggel is, mely energiatakarékos módban még tovább; 0,85 voltra csökken. A 0,13 mikronos gyártási eljárással készülő processzor 1 MB másodszintű gyorsítótárral van felvértezve, tehát alapvetően egy Banias-magra épülő központi egységgel van dolgunk.

A rendszer további fontos alkotóeleme az Intel i855GME (Montana) lapkakészlet, illetve a 133 MHz-es órajelen dolgozó, 512 MB kapacitású DDR memória. Az adatok tárolásáért a Toshiba 1,8 hüvelykes, 40 GB kapacitású merevlemeze a felelős, mely gyárilag három partícióra van osztva, ezek közül az egyik tartalmazza az előre telepített angol nyelvű Windows XP Professional operációs rendszer, illetve a bőséges mennyiségű kiegészítő programokból álló rendszer képfájlját, a másik kettő közül az egyik kötelezően a rendszerpartíció, a másik leginkább a fontosabb adatok/dokumentumok tárolására alkalmas.

Sajnos a Toshiba merevlemeze tapasztalataink szerint esetenként komolyan visszafogja a rendszer teljesítményét, így az összetettebb fájlműveleteket igénylő alkalmazások meglehetősen lassan futnak a TR3AP1-en. Példaként a Windows XP második szervizcsomagjának a telepítését említenénk, mely a lassú lemezkezelés miatt csaknem két órán keresztül tartott. A lassúság meggyőződésünk szerint nem elsősorban a 4200 fordulat/perces mechanikának köszönhető, sokkal inkább a mindössze 512 kB méretű merevlemez-puffermemória játszik benne szerepet.

Mivel a beépített merevlemezt nem tudjuk gyorsabb modellre cserélni, ezért bizonyos felhasználási célokra gyakorlatilag alkalmatlanná válik a TR3AP1, bár tény, hogy általános használat mellett remek számítási teljesítményének köszönhetően jól megállja a helyét a kis Sony notebook. Annak érdekében, hogy megtudjuk, mégis mennyire képes versenyben maradni az 1 GHz-es ULV processzor a modernebb és gyorsabb központi egységekkel szerelt példányokhoz képest, lefuttattunk néhány tesztet, és az eredményt összevetettük a nemrégiben tesztelt, 1,5 GHz-es Dothan processzorral szerelt Acer TravelMate 4501LCi eredményeivel.

A szintetikus tesztek alapján jól látható, hogy az 1 GHz-es Banias processzornak nincs igazán szégyenkeznivalója; bár az 500 MHz-es teljesítménytöbbletnek és a dupla akkora L2-cache-nek köszönhetően a tesztekben minden esetben elhúz a Dothan processzor, ugyanakkor akkumulátorról üzemelve, azonos órajelen a fejlettebb processzor előnye elvész.

A valós alkalmazási feladatokhoz közelebb álló memóriatesztek ennél árnyaltabb képet nyújtanak; az Everest 1.5-ös verziója által mért memória-adatátviteli sebességek minden esetben a 2 MB-os gyorsítótárral ellátott Dothan fölényes győzelmét hirdetik.

A sebesség ebben a kategóriában természetesen nem elsődleges szempont, hiszen mit érünk a hatalmas számítási kapacitással, ha azt csak rövid ideig vehetjük igénybe akkumulátoros üzem esetén. A Sony TR3AP1 jóval kisebb akkumulátorral rendelkezik, mint a legtöbb noteszgép, ennek megfelelően a komponensek fogyasztását egységesen redukálnia kellett a gyártónak. Annak szemléltetésére, hogy mégis mennyire megdöbbentően alacsony fogyasztással dolgoznak ezek a gépek, álljon itt a japán fejlesztésű Mobile Meter által mért adatok összesítő táblázata.


Mobile Meter akcióban

A minimális fogyasztás méréséhez minden nélkülözhető áramfogyasztó perifériát (jellemzően a WLAN-vezérlőt) kikapcsoltunk, illetve a kijelző fényerejét mindkét gépnél minimálisra csökkentettük. A maximális fogyasztás méréséhez éppen ellenkezőleg jártunk el; a fényerőt maximumra állítottuk, és a processzort folyamatos munkával láttuk el a Prime95 program segítségével. A minimális fogyasztás eredményei számunkra egyértelműen a Dothan magos processzor zseniális energiagazdálkodását jelzik; azonos órajelen ugyanis alig van különbség a két gép minimális fogyasztása között; ne feledjük azonban, hogy a Dothan akkus üzemmódban csaknem 0,15 volttal magasabb üzemfeszültséget kíván, mint az ULV Banias, ráadásul az Acer gép kijelzője lényegesen nagyobb, mint a Sony 10,6 hüvelykes panelje.

Maximális fogyasztás esetén ennél lényegesen nagyobb a különbség, itt azonban a Dothan már 0,3 volt plusz feszültséget kíván, ráadásul órajele is 500 MHz-el magasabb, mint az ULV processzornak.

Mindezek mellett kíváncsiak voltunk, hogy meddig képes akkumulátorról üzemelni a Sony TR3AP1, ezért a Battery Eater program közreműködésével lemértük a teljes lemerülésig rendelkezésre álló üzemidőt, ami minimális használat mellett (Reader's test) mintegy 195 perc, maximális terhelés esetén (Classic test) ennél alig kevesebb; kb. 170 perc volt.

Ami kimaradt; konklúzió

Bemutatónknak lassan a végéhez közeledvén érdemes említést tenni néhány olyan szempontról, amely egy ilyen gép megvásárlása esetén fontos szerepet játszhat. Szoftverellátottság tekintetében a Sony gépei mindig is az élmezőnybe tartoztak, nincs ez másként a TR3AP1-gyel kapcsolatban sem. Az operációs rendszer mellé a Microsoft Works és Office 2003 programcsomagját kapjuk néhány itthon kevéssé ismert üzleti alkalmazással kiegészítve. A gép multimédiás képességeit az Intervideo WinDVD, a Sony saját fejlesztésű SonicStage és a RealNetworks RealONE médialejátszói teszik teljessé, a vírusvédelemről és a hálózati biztonságról pedig a Norton Internet Security programcsomag gondoskodik.

A szoftverellátottságra nem lehet tehát panasz, az internetes support, azaz a terméktámogatás egyik legfontosabb pillére jól működik, az abszolút elsőnek tekinthető IBM-et követően példás gyakorisággal jelennek meg frissítések a számítógéphez. Mindezek mellett annak semmi jelét nem találtuk, hogy az egy évig tartó ingyenes telefonos segítségnyújtást Magyarországról, netán magyar nyelven is igénybe lehet-e venni.

Az eddig leírtakat summázva vegyesek az érzéseink a Sony TR3AP1-gyel kapcsolatban. A tény, hogy nem honosított géppel állunk szemben, az üzleti szférában talán keveseket zavar, és szerencsére a pótalkatrészek és kiegészítők magyarországi szállítása is megoldottnak tekinthető. Egy ilyen értékű eszköznél ugyanis – amely bizonyos esetekben egy üzletember munkájának nélkülözhetetlen kiegészítője – kulcsfontosságú szempont, hogy az esetleges javítási folyamat vagy a kiegészítő alkatrészek beszerzése meddig húzódik el.

Az előre installált üzleti és multimédiás alkalmazások garmadája azt sejteti, hogy a Sony alapvetően erre a két célra szánta a TR3AP1-et, azaz próbált egy univerzálisan használható munkaeszközt és szórakoztatócentrumot alkotni. Úgy gondoljuk, ez alapvetően sikerült is a gyártónak, bár az efféle „kész rendszerek” megítélésünk szerint inkább a tengerentúlon számíthatnak kedvező fogadtatásra.

Pusztán a hardvert előtérbe helyezve elmondhatjuk, hogy a Sony gépe esztétikus darab, és tudására sem lehet panaszunk. Nem alkalmas ugyan minden célra, és találunk nála kisebb ultra portable noteszgépet, ugyanakkor általános irodai feladatokra jól használható. Bármilyen furcsán hat ugyanakkor; a TR3AP1 mára elavult rendszernek tekinthető; a gép több, mint egy éve forgalomban van, ezalatt az egy év alatt pedig rengeteget változott a piac; a Centrino platform részeként többek között megjelent két újabb mobilprocesszor-generáció, amelyek energiatakarékosabb üzem mellett gyorsabb működést tesznek lehetővé.

Minden pro érv mellett felhozhatunk tehát azonnal egy kontrát is, a mérleget egyik-másik irányba kibillentő egyik legfontosabb tényezőről, a termék fogyasztói áráról azonban mindeddig nem esett szó. A Sony TR3AP1 javasolt bruttó végfelhasználói ára jelenleg kevéssel meghaladja a félmillió forintot. Egy ilyen gép megvásárlásakor véleményünk szerint elsősorban már szubjektív szempontok játszanak szerepet, így aki az adott márkához ragaszkodik, netán a szoftverkiépítést pont az ő igényeihez szabták, annak biztosan nem lesz drága a bemutatott darab. Azt kell mondjuk, hogy találunk a TR3AP1-nél olcsóbb és drágább megoldásokat is a piacon, ezeknek a gépeknek a felhasználási területe azonban már-már annyira speciális, hogy nem tudunk egyértelműen állást foglalni a bemutatott Sony noteszgép mellett vagy ellen. Ennek megfelelően a termék értékelését ezúttal az olvasóra bízzuk, bár a szokásos módon kiragadjuk azokat a tulajdonságokat, amelyek tetszettek nekünk, és azokat, amelyek nem.

Ami tetszett:

  • könnyű,
  • alacsony fogyasztás,
  • szép kijelző,

Ami nem tetszett:

  • túl vastag,
  • alapesetben csak egy év jótállás.

A cikk megjelenése után kaptuk az információt, hogy a Sony notebookok magyarországi szervizelését a budapesti Smart & Mobile végzi, és ők vállalják a garanciát is a gépekre. Felár ellenében plusz egy vagy két év jótállás vásárolható, és megoldott az alkatrészellátás is.

Renwick

A Sony TR3AP1 hazai forgalmazója a Sowah Hungary Kft.

Azóta történt

  • Noteszgépek a Sulinetben

    Megszokott hardverajánlónk után ma a Sulinet felé fordulunk; a program noteszgépei közül hívjuk fel néhányra a figyelmet.

  • Körutazás Sonomában

    Öt gyártó noteszgépének segítségével utánajárunk, hogy mit nyújt a felhasználónak az Intel új Centrino platformja.

  • Bemutatkoznak az MSI MEGABOOK noteszgépei

    Két modell fontosabb külső és belső tulajdonságaival ismerkedtünk a Magyarországon most debütáló notebook-szériából.

  • Bemutatkozik a Turion 64

    Az MSI közreműködésével megvizsgáltuk, megdöntheti-e a Turion 64 az Intel évek óta tartó egyeduralmát a könnyű notebookok piacán.

Előzmények

Hirdetés