Touch Mouse – egér érintőfelülettel

Microsoft Touch Mouse

Mióta elterjedtek a különböző érintőképernyővel irányított eszközök, és rajtuk a több egyidejű érintést kezelő multi-touch vezérlési rendszer, azóta az egerek gyártói sem nyughatnak. Egyre több helyen tűnik fel valamilyen érintős megoldás, bár rendszerint csak a mechanikus görgő megreformálására vállalkoznak. A Microsoft mindig is élen járt az egerek fejlesztésében, így nem lepődtünk meg, amikor évekkel ezelőtt az érintésérzékelés felé mozdultak. Idén nyáron pedig bemutatkozott a fejlesztés első gyümölcse, a Touch Mouse.

Az új, csúcskategóriába jelentkező egér nagyon letisztult, szimmetrikus formát kapott, így ezúttal a balkezeseknek sem kell lenyelniük a békát, nem maradnak ki a jóból. Elsőre feltűnik, hogy a Touch Mouse-nak nincs görgője, helyette csak egy vékony nyílást kapunk a két fő gomb közé. Jobban megnézve az egeret úgy tűnhet, hogy itt nincs is gomb, mert az egész felső rész egyetlen részből áll. Nem újdonság ez, az Apple egerei már egy ideje ilyenek, igaz, a Microsoft két gombot hozott ki az egyből.

Úgy érik el a dupla hatást, hogy a gombok térségében lévő, apró minta érzékelőfelületként funkcionál. Annak függvényében, hogy melyik felét nyomjuk le, tudja, hogy most jobb vagy bal klikket szeretnénk végrehajtani. Ezen felül alapvető gesztusokkal további funkciókat érhetünk el, de ezekhez már kell az Intellipoint meghajtó, és némelyik tulajdonság csak Windows 7 alatt működik. Két ujjunkat fel vagy le húzva az aktuális ablak méretét módosíthatjuk (maximalizálás, kisebb méret, tálcára küldés), vízszintesen pedig a képernyőn igazíthatjuk (jobbra, középre, balra). Három ujjal az asztalt tisztíthatjuk ki vagy megjeleníthetjük az éppen futó alkalmazásokat. Hüvelykujjal pedig böngészőben előre-hátra léphetünk.

Próba, értékelés

A Touch Mouse vezeték nélkül, 2,4 GHz-es rádió adó-vevő segítségével kapcsolódik a számítógéphez. Vevőegysége a mai divatnak megfelelően parányi, az egér aljában egy vájatot alakítottak ki, ahova szállítás közben bedughatjuk, de akár notebookunk oldalában is maradhat ilyenkor, hiszen alig lóg ki onnan. Kapunk az egérhez egy USB hosszabbító vezetéket, hogy a parányi rádiós modult olyan helyre tudjuk tenni, ahol az egér biztosan rálát. Mondjuk erre nem sok szükségünk volt, mert a Touch Mouse 6-8 méterről, még falon keresztül is jól működött. Áramellátásáról két ceruzaelem gondoskodik, emiatt mi túl nehéznek találtuk.

Az egér aljába a Microsoft legfejlettebb, BlueTrack érzékelőjét tették, melynek köszönhetően a fényes vagy a szövettel bevont felületeken, esetleg szőnyegeken is ugyanolyan zökkenőmentesen működik, mint egy minőségi egérpadon. Ezt a funkciót borotválkozótükörrel, lábtörlővel és bolyhos pamut pulóverrel is kipróbáltuk, mindhárom esetben jelesre vizsgázott az érzékelő. Mondjuk az egér súlya és kialakítása miatt játékhoz nem szívesen használnánk – de nem is arra szánja a Microsoft.

Sajnos a fő gombok már nem szuperáltak ilyen remekül. Mivel a kettő egybe van szabva és az egész első rész egyben billen le, meglehetősen nagy erővel kell ráhatni, és elég zavaróan nagyot kattan; bólint az egér, sokkal nagyobbat, mint a hasonló Apple megoldás. A másik gond vele, hogy a klikkelést ujjaink elhelyezkedése szabja meg. Ha balt akarunk klikkelni, akkor a jobb oldalról el kell emelni normálisan ott nyugtatott ujjainkat, ami elég kényelmetlen, működtetése megszokást igényel. Akárcsak a virtuális görgő, amit nem minden esetben sikerült aktiválni.

Némi gyakorlás után egészen ügyesen és hatékonyan alkalmaztuk a többujjas gesztusokat, bár néha a háromból csak két ujjat érzékelt, így más történt a képernyőn, mint amit vártunk. Számunkra a böngészés közben hüvelykujjas előre-hátra léptetés volt a leghasznosabb, bár ezt egy sima, mezei gombbal is meg lehet oldani. Kár, hogy a legtöbb gombbal ellentétben a gesztusok funkciója nem módosítható.

Értékelés

Kimondottan látványosra sikerült a Microsoft Touch Mouse, ráadásul van még egy fehér, az egyen x-ek helyett érdekes vonalakkal díszített Artistic Edition változata is. Az érintős rendszer szerintünk érdekes, de úgy vagyunk vele, mint sok más esetben: nem értjük, miért kellett a hagyományos gombokat ilyenre cserélni, hiszen azok működése már jól be van járatva, az érintősön pedig jócskán van még mit csiszolni. A gesztusos kezelés ügyes, némi gyakorlás után jól működik, viszont nem programozhatóak a hozzájuk kötött funkciók. Ennél is kellemetlenebb a fő gombok elkülönítésének és a görgő működésének a problémája. A Microsoft nagyjából 17 000 forintért kínálja a Touch Mouse-t, ami nem kevés pénz. Szerintünk majd egy-két generációnyi finomhangolás után fog ennyit megérni az érintésérzékeny egér, addig maradnánk a hagyományos gomboknál.

rudi

A Microsoft Touch Mouse egeret a Kvazar-Micro CEE Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés