LightScribe - lézergravírozás

Teszt - LightScribe CD

Mindenekelőtt a LightScribe működésére voltunk kíváncsiak. A Nero kiegészítést feltelepítve nekiláttunk a tesztlemez elkészítésének. Mivel alaposan meg akartuk izzasztani a monokróm technológiát, színátmeneteket, finom vonalas ábrákat, és apró betűs szöveget is raktunk a címkére, mely végül 960 x 960 képpontos lett. A megközelítőleg 12 centiméteres lemezátmérőből számolva nagyjából 200 dpi-s felbontást kaptunk, így a 600 dpi-re is képes lézergravírozást nem terheltük meg túlságosan.

Először a CD-kel próbálkoztunk. A teljes ábra bevésése a HP írónak tartott a legrövidebb ideig, 18:29 percig. A Samsung 15 másodperccel tovább dolgozott, a Freecomnak 22:11 perc kellett. Az eredmény megfelelő visszaadása nem egyszerű feladat, hiszen fényképezőgépünkön is múlik. A fotókat ugyanazzal a beállítással készítettük, így megközelítőleg ugyanolyan minőségben adják vissza az egyes lemezek képeit. Hozzá kell tenni, hogy a valóságban valamivel szebb volt az eredmény. Az összehasonlításhoz a teljes méretű képeket érdemes használni.


Freecom FS-50 - egyszer


HP dvd840i/b - egyszer


Samsung SH-W162L - egyszer

A nyomatok elsőre meglehetősen világosak voltak, de többszöri átírás után sötétebbek lesznek. A pozicionálás miatt elvileg nem kell aggódni, a rétegek tökéletes fedésbe kerülnek. A Freecom meghajtó képe volt a legjobb, bár a felső színátmeneteken ez is elvérzett. A vékony vonalakkal nem volt probléma, szemmel láthatóan finomabb mintával is megbirkózik a LightScribe. Ugyan kissé világosak voltak, de a lemez alján olvasható PROHARDVER! hírek 1,5 mm-es betűi is tökéletes rajzolatúak lettek; ez sajnos a fényképen nem látszik. Szintén a fényképezőgép áldozatául estek a PROHARDVER! fejlécben látható finom ferde vonalak, melyek csupán az eredeti kép nagyításán láthatóak. A CD-ken ezek is láthatóak maradtak!

A másik két meghajtót éppen a LightScribe logo fogta meg. Ott koncentrikus körök jelentek meg. A HP esetében erőteljesebbek, és a túloldali köríves ábrán, valamint a középen keresztbefutó menün is látszottak. A Samsung sávozása kevésbé volt egyenletes, ezért ahol erősebben jelentkezett, ott zavaróbb volt, mint a HP esetében.


Freecom FS-50 - kétszer


HP dvd840i/b - kétszer


Samsung SH-W162L - kétszer

A második menet után kíváncsian vártuk, hogy vajon hogyan sikerült a pozícionálás, lesz-e eltolódás a két réteg között. Kijelenthetjük, hogy nem volt, egyetlen finom részletnél sem tapasztaltunk szellemképesedést. Mindegyik lemez jelentősen besötétedett, a legnagyobb mértékben a Samsungé. Erősödtek a koncentrikus körök is, melyek már a Freecomnál is megjelentek, és továbbra is a HP-nél voltak a legegyenletesebbek.


Freecom FS-50 - háromszor


HP dvd840i/b - háromszor


Samsung SH-W162L - háromszor

Harmadjára már nagyjából egy órája kínoztuk a lemezeket, ráadásul az előző menethez képest nem is sokat változtak a karcolatok. Ugyan a fénykép némileg csal, szabad szemmel vizsgálva a Freecom és a Samsung képe közel azonos volt. A HP már első pillantásra különbözött tőlük, ugyanis koncentrikus körei ismét egyenletesebbek voltak. Ez világosabb, homogén felületeknél gyengébb képet eredményezett, sötéteknél viszont jobbnak ítéltük meg. Ha az ember nem erős lámpa alatt vizsgálja tüzetesen a LightScribe CD-k rajzolatát, akkor minőségük tökéletesen megfelelő, de tanácsos két kört menni a korongokon. Tesztelés közben a lehetetlen is sikerült; a Samsung íróval elforgatott képet produkáltunk. Ennek okát nem tudjuk pontosan megmagyarázni, talán fényképezés közben egy ujjlenyomat kerülhetett a belső gyűrűre, és az zavart okozott. Erre a felületre tanácsos fokozottan figyelni!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés