LightScribe - lézergravírozás

LightScribe

Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy szépen megírt lemezükre bosszantóan csúnya feliratot sikerült készíteni. Ha az iromány jól is sikerült, elkenődött, vagy idővel kifakult, rosszabb esetben gyanús foltok jelentek meg körülötte. Az öntapadó matricával történő címkézés sem igazán szerencsés megoldás, felragasztása kényes művelet. Ha nem tökéletesen szimmetrikus és kiegyenlített, könnyen megrongálhatja a gyorsan pörgő lemezt, de akár az olvasót is. Viszonylagos drágasága miatt a speciális nyomtatót (vagy adaptert) és különleges felületű lemezt igénylő tintasugaras technológia sem terjedt el széles körben. Több optikai meghajtó gyártója, köztük a HP is, olyan lemezcímkézési eljárást fejlesztett ki, mely az adatrögzítésre használatos lézerrel alakít ki, azaz gravíroz ábrákat, feliratokat a lemez fonákjára. Mai írásunkban a HP LightScribe technológiáját járjuk körül.

A lézeres lemezfestéshez három dologra van szükségünk. Egy LightScribe-ot támogató optikai meghajtóra, a címkézést kezelő szoftverre és speciális hordozóréteggel ellátott lemezre. A szabvány kidolgozásakor az volt a cél, hogy a létező hardver minimális módosításával elérhető legyen az újdonság. Az író a gravírozáshoz ugyanazt a lézerfejet használja, amelyet CD vagy DVD íráskor. Az egyedi pozicionáláshoz kiegészítő optikára volt szükség, ugyanis a gravírozás, az adatrögzítés spiráljával ellentétben, koncentrikus körökön zajlik. Ehhez a meghajtó firmware-jét (irányítóprogramját) is módosítani kellett. Mivel a HP a szabvány tulajdonosa, a gyártóknak fizetniük kell a technológia felhasználásáért, így a LightScribe meghajtók drágábbak hagyományos társaiknál.

A lézerrel írható lemezek speciális hordozóréteget kaptak, ezzel előállításuk költségesebb a szokásosnál. A LightScribe elterjedésével minden bizonnyal csökkennek a többletkiadások. A címkés felület világosbarna, ebbe sötétebb árnyalatokkal készülnek a rajzok. Tesztünkben a Philips gravíros korongjait használtuk, de már a HP és a TDK termékei is elérhetőek. Jelenleg a LightScribe CD-k 250-400 Ft közötti, a DVD-k 300-500 Ft közötti áron kaphatóak. Egymás mellé helyezve látszik, hogy a DVD valamivel sötétebb, ami a lemez szerkezetének köszönhető. Míg a CD esetében a hordozóréteg fölött csupán egy vékony lakk védőréteg van, addig a DVD-nél a szendvicsszerkezet közepében található, fölötte fél milliméteres polikarbonát feszül.

A LightScribe lemezekre azonosításhoz és precíz pozícionálásához egy belső gyűrű került, mely mindkét oldalról látható. Mivel nem szimmetrikus a minta, a gravírozó program csak akkor indul be, ha a megfelelő lemez a megfelelő oldalával lefelé kerül az íróba.

A módszerrel 5,87 cm külső és 2,38 cm belső sugarú gyűrűre rajzolhatunk. Készíthetünk teljes felületű képet, vékonyabb gyűrűt, vagy akár egyszerű feliratot is. Az ábra méretétől függően pár perc és fél óra közötti idő alatt készül el. A LightScribe hivatalos oldalán képgyűjteményt és a saját mintákhoz sablont is találunk.

Szoftver tekintetében sem túl összetett a LightScribe kezelése. A kedvelt íróprogramok, mint például a Nero, amit mi is használtunk, legfeljebb egy kiegészítést igényelnek, és máris rajzolhatunk is a lézerrel. Esetünkben a telepítés után a menüben elérhetővé vált a „Print LightScribe Label…” opció, mely a Nero címketervezőjébe röpített, ahonnan a megszokott módon, de most már lézerrel nyomtathattunk. A LightScribe hivatalos oldaláról ingyenesen letölthető a ShureThing Express címkéző.

Freecom FS-50

Három LightScribe technológiával felvértezett DVD-író járt nálunk. Ezek közül a legérdekesebb a Freecom vékony külső meghajtója, az FS-50. A kicsiny meghajtó nagyjából olyan széles és magas, mint két hagyományos CD-tok, és csupán két centiméterrel hosszabb náluk. Tömege alig haladja meg a fél kilogrammot, így könnyedén magunkkal vihetjük.

A Freecom nem bánt szűkmarkúan a körítéssel. A tápegység és adatkábel mellé két üres lemezt – egy CD-R-t és egy DVD+R-t – valamint egy alkoholos filctollat is kaptunk. További két korongon használati útmutató és Roxio Easy Media Creator 7 található, mellyel hang- és képanyagainkat menthetjük optikai lemezekre, vagy akár összetettebb DVD-t is készíthetünk vele.

Az íróhoz igazi utazó adaptert mellékeltek, ugyanis háromféle villásdugó jár hozzá, így Európán kívül is használható. A meghajtó fogyasztása meglehetősen alacsony, a tápon 5,5 voltos felszültséget és 2,2 amperes áramerősséget tüntettek fel, így legfeljebb 12 wattot eszik a kis gravírozó.

Az FS-50 megjelenése nagyon sikkes. Tetején egy fényes felület alatt a gyártóra jellemző nagy logo látható. A vékonyka előlapra egyetlen nyitógomb, egy LED és a biztonsági nyitó rése került.

A meghajtó notebookokra jellemzően nyílik, a frontoldali gombot megnyomva a tálcát csupán pár centiméterre löki ki a rugó, innen nekünk kell kihúznunk. A lemezek behelyezésére érdemes ügyelni, hiszen az író/olvasó fej is előbújik. Nyitott állapotban a LightScribe elektronika egy része is látható. A képen a lemez közepét tartó korong fölötti kis négyszög az.

Hátulról is formás a vékony Freecom. A fényes, íves felülettel kontrasztos a szélső, matt bevonat. A két világos búra alatt lámpákat sejtettünk, de végül fény nélkül maradtak. Rendeltetésüket nem sikerült kideríteni, valószínűleg csak dekorációk. A meghajtó hátulján két mini USB csatlakozó található, egyik kék, a másik zöld színjelzéssel. A bal sarokba került a táp csatlakozója, amelyre nincs is mindig szükség!

Nem csak a hátsó konnektor, hanem az USB kábel is dupla. Elsőre nem tudtuk ezt mire vélni, de a szerelési útmutatóból kiderült, hogy táp nélkül, a két USB-ről is működik a kis pörkölő.

Freecom FS-50 - folyt.

Ez a tény meglepő, hiszen a két USB foglalat sem képes 12 watt leadására. A meghajtót hanyatt fektetve fény derül a turpisságra. A Freecom FS-50 alján egy kis ajtócska található, mely mögött NiMH akkumulátor bújuk. A telep négy AAA ceruzaelem méretű és 700 mAh-s. A táp nélkül dupla USB-s üzem csak akkor lehetséges, ha az akkumulátort előzőleg feltöltöttük. Egy töltéssel, csupán a két USB csatlakozót használva, egy CD-t és egy DVD-t tudtunk megírni, majd ezeket tízszer, illetve hétszer sikerült visszaolvasnunk. Ugyan a kis meghajtó alján gumitalpak voltak, nagyobb fordulatú olvasáskor erősen vibrált, rázta a környezetét.

A meghajtó üzembe helyezésekor kiderült, hogy a Freecom házban Toshiba SDR6572M meghajtó bújik, ilyennel már találkoztunk a Clevo M757A notebookban is.


Clevo csúcsnotesz LightScribe DVD-íróval

Ahogyan a képen is látszik, az FS-50 nem támogatja a DVD-RAM formátumot. A gyárilag beégetett áprilisi firmware helyére (a Toshiba oldalán) találtunk frissebbet, bár az is augusztusi dátumú.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Freecom FS-50
DVD+R írás/olvasás 8x/8x
DVD+RW írás/olvasás 4x/4x
DVD+R DL írás/olvasás 2,4x/4x
DVD-R írás/olvasás 8x/8x
DVD-RW írás/olvasás 4x/4x
DVD-R DL írás/olvasás 4x/4x
CD-R írás/olvasás 24x/24x
CD-RW írás/olvasás 24x/24x
DVD-RAM írás/olvasás nem támogatott
CD-ROM olvasás 24x
DVD-ROM olvasás 8x
Csatolófelület USB
Méret 144 x 140 x 17 mm
Tömeg 600 gramm
Legfrissebb firmware TU05 (2005. augusztus 6.)
Puffer mérete 2 MB
Bitsetting nincs
Extrák külső meghajtó akkumulátoros üzemmel,
univerzális adapter,
Roxio Easy Media Creator 7 szoftvercsomag,
ajándék DVD+R és CD-R lemez, filctoll
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.freecom.com
Freecom FS-50
Forgalmazó Procomp Hungary Kft.
Bruttó fogyasztói ára 74 990 Ft

HP 840i

A cégre jellemző színvilágú dobozban, terjedelmes használati útmutató, egy LightScribe lemez és Nero OEM Suite társaságában érkezett meg hozzánk a HP legfrissebb DVD-írója, a HP 840i, pontosabban mondva fekete előlapos változata, a HP 840b.

Az előlapja mondhatni klasszikus. A támogatott szabványokat hirdető címkék között, szorosan a gyári logo mellett ott sorakozik a LightScribe is. A homlokzatra csupán egy LED, a nyitógomb és a vésznyitó rése került.

Az előlap mellett a HP 840b tálcája is fekete. Ugyan a fényképről nem látszik egyértelműen, de a HP LightScribe írója meglehetősen rövid, csupán 170 mm-es. Szűkösebb házakban sem lesz vele probléma, hiszen az átlagosan 245 mm mély ATX alaplapok előtt is kényelmesen elfér. Korábban az LG-től láttunk hasonlóan rövid meghajtókat.

Az író matricájára pillantva megakadt a szemünk a GSA-4166B kódon, ami meglehetősen hasonlít az LG GSA-4166B meghajtójának nevére... A belső meghajtó fogyasztása már magasabb, mint a mobil Freecomé, legfeljebb 25 watt.

A meghajtó adatlapjára pillantva megelégedéssel nyugtáztuk, hogy, a szokásos formátumok mellett DVD-RAM-ot is ír/olvas. Ami kissé aggasztó volt, az a firmware viszonylagos öregsége; frissebb lemezeinkkel könnyen gondja támadhat. Sajnos a HP weboldalán frissebbet nem találtunk.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése HP dvd840i/b
DVD+R írás 16x CAV
DVD+RW írás 8x Z-CLV
DVD+R DL írás 8x Z-CLV
DVD-R írás 16x CAV
DVD-RW írás 6x Z-CLV
DVD-R DL írás 4x CLV
CD-R írás 48x CAV
CD-RW írás 32x CAV
DVD-RAM írás 5x CAV
CD-ROM olvasás 40x CAV
DVD-ROM olvasás 16x CAV
Csatolófelület PATA
Méret 170 x 148 x 41 mm
Legfrissebb firmware FF66 (2005. július 15.)
Puffer mérete 2 MB
Bitsetting nincs
Extrák nagyon rövid
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.hp.com
HP dvd840i/b
Forgalmazó RRC Hungary Kft.
Bruttó fogyasztói ára 19 900 Ft

Samsung SH-W162L

Harmadik LightScribe DVD-írónk, a Samsung SH-W162L OEM kiszerelésben, csak egy zacskóban érkezett. Korábban már járt nálunk egy világos, gravírozó képesség nélküli SH-W162, most feketét kaptunk.

Megjelenésben semmi különöset sem mutatott a Samsung. Nem egész két centiméterrel hosszabb, mint a HP. Előlapja szintén egyszerű, alkatrészei kissé lekerekített formát kaptak. A sötét szín természetesen a tálcán is folytatódott.

A címkére pillantva megállapítottuk, hogy félig-meddig ez a meghajtó is Toshiba, hiszen a Samsunggal közösen gyártanak Toshiba Samsung Storage Technology néven.

A meghajtó azonosítóján sajnos nincsen pipa sem a DVD-RAM olvasás, sem az írás mellett. Jó hír viszont, hogy a Samsung legfrissebb firmware-je november végi, így valószínűleg a legújabb lemezekhez is optimalizálták már.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Samsung SH-W162L
DVD+R írás/olvasás 16x/12x
DVD+RW írás/olvasás 8x/8x
DVD+R DL írás/olvasás 8x/8x
DVD-R írás/olvasás 16x/12x
DVD-RW írás/olvasás 6x/8x
DVD-R DL írás/olvasás 4x/8x
CD-R írás/olvasás 48x/40x
CD-RW írás/olvasás 32x/40x
DVD-RAM írás/olvasás nem támogatott
CD-ROM olvasás 48x
DVD-ROM olvasás 16x
Csatolófelület PATA
Méret 184 x 148 x 42 mm
Tömeg 750 gramm
Legfrissebb firmware TS01 (2005. november 29.)
Puffer mérete 2 MB
Bitsetting van
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.samsung.com
Samsung SH-W162L
Bruttó fogyasztói ára 14 600 Ft

Teszt - LightScribe CD

Mindenekelőtt a LightScribe működésére voltunk kíváncsiak. A Nero kiegészítést feltelepítve nekiláttunk a tesztlemez elkészítésének. Mivel alaposan meg akartuk izzasztani a monokróm technológiát, színátmeneteket, finom vonalas ábrákat, és apró betűs szöveget is raktunk a címkére, mely végül 960 x 960 képpontos lett. A megközelítőleg 12 centiméteres lemezátmérőből számolva nagyjából 200 dpi-s felbontást kaptunk, így a 600 dpi-re is képes lézergravírozást nem terheltük meg túlságosan.

Először a CD-kel próbálkoztunk. A teljes ábra bevésése a HP írónak tartott a legrövidebb ideig, 18:29 percig. A Samsung 15 másodperccel tovább dolgozott, a Freecomnak 22:11 perc kellett. Az eredmény megfelelő visszaadása nem egyszerű feladat, hiszen fényképezőgépünkön is múlik. A fotókat ugyanazzal a beállítással készítettük, így megközelítőleg ugyanolyan minőségben adják vissza az egyes lemezek képeit. Hozzá kell tenni, hogy a valóságban valamivel szebb volt az eredmény. Az összehasonlításhoz a teljes méretű képeket érdemes használni.


Freecom FS-50 - egyszer


HP dvd840i/b - egyszer


Samsung SH-W162L - egyszer

A nyomatok elsőre meglehetősen világosak voltak, de többszöri átírás után sötétebbek lesznek. A pozicionálás miatt elvileg nem kell aggódni, a rétegek tökéletes fedésbe kerülnek. A Freecom meghajtó képe volt a legjobb, bár a felső színátmeneteken ez is elvérzett. A vékony vonalakkal nem volt probléma, szemmel láthatóan finomabb mintával is megbirkózik a LightScribe. Ugyan kissé világosak voltak, de a lemez alján olvasható PROHARDVER! hírek 1,5 mm-es betűi is tökéletes rajzolatúak lettek; ez sajnos a fényképen nem látszik. Szintén a fényképezőgép áldozatául estek a PROHARDVER! fejlécben látható finom ferde vonalak, melyek csupán az eredeti kép nagyításán láthatóak. A CD-ken ezek is láthatóak maradtak!

A másik két meghajtót éppen a LightScribe logo fogta meg. Ott koncentrikus körök jelentek meg. A HP esetében erőteljesebbek, és a túloldali köríves ábrán, valamint a középen keresztbefutó menün is látszottak. A Samsung sávozása kevésbé volt egyenletes, ezért ahol erősebben jelentkezett, ott zavaróbb volt, mint a HP esetében.


Freecom FS-50 - kétszer


HP dvd840i/b - kétszer


Samsung SH-W162L - kétszer

A második menet után kíváncsian vártuk, hogy vajon hogyan sikerült a pozícionálás, lesz-e eltolódás a két réteg között. Kijelenthetjük, hogy nem volt, egyetlen finom részletnél sem tapasztaltunk szellemképesedést. Mindegyik lemez jelentősen besötétedett, a legnagyobb mértékben a Samsungé. Erősödtek a koncentrikus körök is, melyek már a Freecomnál is megjelentek, és továbbra is a HP-nél voltak a legegyenletesebbek.


Freecom FS-50 - háromszor


HP dvd840i/b - háromszor


Samsung SH-W162L - háromszor

Harmadjára már nagyjából egy órája kínoztuk a lemezeket, ráadásul az előző menethez képest nem is sokat változtak a karcolatok. Ugyan a fénykép némileg csal, szabad szemmel vizsgálva a Freecom és a Samsung képe közel azonos volt. A HP már első pillantásra különbözött tőlük, ugyanis koncentrikus körei ismét egyenletesebbek voltak. Ez világosabb, homogén felületeknél gyengébb képet eredményezett, sötéteknél viszont jobbnak ítéltük meg. Ha az ember nem erős lámpa alatt vizsgálja tüzetesen a LightScribe CD-k rajzolatát, akkor minőségük tökéletesen megfelelő, de tanácsos két kört menni a korongokon. Tesztelés közben a lehetetlen is sikerült; a Samsung íróval elforgatott képet produkáltunk. Ennek okát nem tudjuk pontosan megmagyarázni, talán fényképezés közben egy ujjlenyomat kerülhetett a belső gyűrűre, és az zavart okozott. Erre a felületre tanácsos fokozottan figyelni!

Teszt - LightScribe DVD és értékelés

A DVD-k lézercímkézése egy kör után sokkal gyengébb eredményt produkált, mint a CD-ké, ráadásul a fényképezés még tovább rontott a helyzeten. Öröm az ürömben, hogy a korábban tapasztalt koncentrikus köröknek egyelőre se híre, se hamva. Az elmosódás oka a DVD eltérő kialakítása, hiszen itt nemcsak a lézernek, de a szemünkbe jutó fénynek is rázósabb útja van. A DVD lemezek írásához több idő kellett. Az első helyet 21:11 perccel a Samsung vette át, a HP nyolc másodperccel, a Freecom pontosan egy perccel maradt le mögötte.


Freecom FS-50 - egyszer


HP dvd840i/b - egyszer


Samsung SH-W162L - egyszer

A második ciklus után mindhárom DVD címkéje jelentősen erősebb rajzolatú lett, a színek sötétedtek, a vonalak élesedtek, de a minőség továbbra is elmaradt a CD-ké mögött. Valamiféle koncentrikus pacák alakultak ki a Freecom és a Samsung által írt lemezeken. Ezek minden bizonnyal a CD-knél is tapasztalt erősebben kiemelkedő ívek, míg a HP határozottabb, de egyenletesebb sávjait még elmosta a polikarbonát réteg.


Freecom FS-50 - kétszer


HP dvd840i/b - kétszer


Samsung SH-W162L - kétszer

A harmadik lézerkezelés után a valóságban jobban elkülönült a három lemez minősége, mint ahogyan ez a képeken látható. A Freecom esetében világos elkenődés íve látszott a LightScribe logón és a felső színátmenetek külső részén is. A felső, egyre finomodó vonalkák két középső szegmensében enyhe moare alakult ki, de az alsó, pici betűk élesek maradtak. Csupán a polikarbonát réteg keltette árnyék látszott mellettük. Egyenletesebben, de a Samsung eredményében is ott voltak a koncentrikus vonalak, és a középső moare is. A HP produkcióját tartottuk a legjobbnak. A Freecoménál már első ránézésre szebb volt, és egy kis vizsgálódás után megtaláltuk azokat a részleteket is, ahol a Samsungot is megelőzte. Úgy tűnik, az egyenletesebb sávozódásra sokkal jobb hatással van a fedőréteg.


Freecom FS-50 - háromszor


HP dvd840i/b - háromszor


Samsung SH-W162L - háromszor

A LightScribe CD-k és DVD-k képét összevetve az előbbi szebbnek bizonyult, de a DVD-re produkált eredmény is fölülmúl bármilyen kézírást. Információink szerint rövidesen napvilágot lát a gyorsabb írásra képes LightScribe technológia, mely firmware frissítés után a régi meghajtókkal is használható.

A nálunk járt három gravírozós DVD-íróról behatóbb értékelést adatlemezes tesztelések után adunk, most csupán a LightScribe-ot tartottuk szem előtt. A Samsung SH-W162L dobozos változata 15 500 forintba kerül, a nálunk járt mezítelen, OEM verzió még egy ezressel olcsóbb. A LightScribe nélküli SH-W162 OEM változatát 12 500 forintért kínálják, ebből az következik, hogy a gravírozás extraköltsége kétezer forint. Még ennek fényében is a Samsung SH-W162L az egyik legolcsóbb LightScribe író.

A HP dvd840i/b gravírozta a legegyenletesebb címkét. CD esetében ízlés kérdése, hogy ezt jónak, vagy rossznak tartjuk, de a DVD-nél egyértelműen szebb volt a képe mai vetélytársainál. A magasabb vételárat ellensúlyozza, hogy a LightScribe mellett a DVD-RAM írást és olvasást is támogatja, ezzel a hazai piac legsokoldalúbb optikai meghajtója.

A Freecom FS-50 nem mindennapos termék. Pici, hordozható, LightScribe-ol és akár USB-ről is hajtható. Belsejében az a Toshiba hardver dolgozik, amellyel a prémium kategóriás notebookban is találkozhattunk. Sajnos az FS-50 ára is exkluzivitásához mérhető.

rudi

A Samsung SH-W162L-t a Samsung Electronics Magyar Rt., a Freecom FS-50 írót és a Philips LightScribe lemezeket a Procomp Hungary Kft., a HP dvd840b-t az RRC Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés