Próba
Alapvetően külső adatátviteli technológia az USB 3.0, ezért az USB 2.0 mellett az eSATA-val érdemes még összevetni. Elméletben az USB 3.0 a maga 5 Gbps-os tempójával lényegesen gyorsabb, mint a SATA 2.0-ra alapozó eSATA, melynek 3 Gbps az elvi csúcssebessége. A valóság viszont az, hogy a leggyorsabb merevlemezek is csak 150 MB/s vagyis 1,2 Gbps körüli tempóra képesek, a csúcs SSD-k ennek a duplájára. Tudni kell még, hogy egyelőre az USB 3.0-t külső vezérlővel oldja meg az Intel és az AMD is, így a vezérlő PCI vagy PCI Express buszon keresztül kapcsolódik, aminek 1 Gbps, illetve 2 vagy 4 Gbps az elméleti csúcssebessége. Szóval úgy tűnik, a gyakorlatban a merevlemez és a vezérlőelektronika sebessége lesz a mérvadó.
Hirdetés
Alábbi táblázatainkban a MyBook 3.0 és Armor A80 adattárak mellett egy 640 GB-os Samsung Spinpoint F1 merevlemezt is kipróbáltunk eSATA vezérlővel, illetve megnéztük, mire képes a gyors, percenként 7200-at pörgő, 500 GB-os Hitachi notebookmerevlemez. A mérések egy részét a MyBookhoz mellékelt PCI Express vezérlővel, egy 3 GHz-es Core 2 Quadra alapozó asztali gépben végeztük. Emellett az Asus U53Jc notebookjának USB 3.0 portjait is kipróbáltuk, amiben 2,66/3,33 GHz-es Core i7-620M volt a karmester. Mindkét konfiguráción Windows 7 futott.
Úgy tűnik – legalábbis a MyBook eredményei alapján –, hogy az egyes USB 3.0 vezérlők között komoly különbség lehet. Az asztali gépbe telepített NEC vezérlővel ugyanis lényegesen magasabb átviteli sebességet mértünk, mint az Asus notebooknál. A Silocon Power Armor A80 esetében már nem volt ilyen jelentős az eltérés. Ott a 100 MB/s környéki tempó a felhasznált Samsung winchester csúcssebességét jelenti. Nagyjából ezt a sebességet tudta a notebookos, percenként 7200-at pörgő 500-as winchester, és a mára korosnak számító, 640 GB-os asztali Samsng is eSATA-n. Jelentős különbségek csak a legkisebb, 4 kB-os fájloknál voltak, ott a notebookos SATA merevlemez bizonyult a legjobbnak. Minden esetben reménytelenül a sor végére kényszerült az USB 2.0.
Írási tempóban még nagyobb különbséget regisztráltuk az asztali gépbe és a laptopba szerelt USB 3.0 vezérlő között. Előbbi nagyjából az olvasás sebességét hozta, utóbbi viszont most a Western Digital és a Silicon Power termékével is lényegesen lassabb volt. Annyival, hogy az eSATA-s és a notebookos merevlemez megelőzte őket. Azért az USB 2.0-t most is sikerült bőven túlszárnyalni. A késleltetésre már nem volt olyan nagy hatással az USB 3.0 vezérlő vagy a csatlakozó típusa, ott inkább a merevlemez típusa volt a meghatározó.
Működés szempontjából nagyon jó benyomást tett ránk a két külső tár. Bár egyiknek sem volt aktív hűtése, félórás terhelés alatt 24 °C-os környezetben csak langyosra melegedtek fel. Meg voltunk elégedve a nagyobb MyBook hangjával, mely csak heves fejmozgatás közben volt hallható. Az Armor A80 még ennél is csendesebb maradt. Gumis szigetelésének köszönhetően csöndes környezetben közel kellett hozzá hajolni, hogy halljuk, a merevlemez motorhangját vagy a fejmozgatást. Rezonancia terén is a kisebb Armor volt a jobb, a MyBookot általánosan közepesnek, méretosztályában viszont jónak tituláltuk ezen a téren. Okos húzás, hogy nem csak a PC-ről árammal ellátott Armor A80, hanem a MyBook is kikapcsolt, amikor az USB-n már nem érzékelt feszültséget (a számítógép kikapcsolásakor vagy hibernáláskor).
Mivel alapmodellről van szó, a MyBook 3.0-hoz semmiféle kezelőszoftvert nem kaptunk. A mellékelt CD-n csak az USB 3.0 adapter vezérlője és használati útmutató volt. A Silicon Power Armor A80 jobb lett volna ezen a téren, ha a mellékelt widget felismerte volna az Armor A80-at, de nem így történt.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!