Virtualizáció és végszó
Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mérjük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.
Ez a meglehetősen komplex teszt eléggé tetszett a V300-nak, mivel csupán egyetlen másodperccel maradt le a leggyorsabbtól.
Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a fenti telepítős teszttel ellentétben már inkább a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki.
Végszó
A mérési eredmények alapján először is megállapíthatjuk, hogy a V300 szerencsére lényegesen jobban sikerült, mint az elődök. Különösebb furcsaságot vagy anomáliát nem tapasztaltunk, ami mindenképpen egy jó hír. Ezzel szemben a meghajtó a legtöbb tesztben átlagosan szerepelt, illetve 1-2 esetben csak a mezőny végére szorult, ugyanakkor más tesztekben meglepően jól teljesített. Alapvetően a V300 hozta a kötelezőt, illetve szerintünk általános felhasználás során, érzésre nem nagyon lehetne különbséget tenni a tesztben szereplő legtöbb meghajtó között.
A másik fontos kérdés a megbízhatóság. Ahogy az első oldalon említettük, a chipekről ezen a téren nem sok megbízható információnk van. Ezzel szemben a Kingston meghatározott egy írási mennyiséget (TBW, azat Total Bytes Written) amit optimális esetben még biztosan elvisel az SSD. Az általunk tesztelt 120 GB-os meghajtó esetében ez 64 TB, ami egy igen magas, évi bő 6 terabyte-tal számolva is legalább 10 évet jelentene, ami a legtöbb vásárlónak több mint elég.
Árazás tekintetében meglehetősen jó helyen húzódik a V300, ugyanis jelenleg a 120 GB-os modell ajánlott áránál jóval olcsóbban, akár már 24-25 000 forint környékén elérhető. Mindezen tulajdonságokat figyelembe véve, nálunk egy határozott "tetszett" minősítés érdemelt most ki a Kingston SSDNow V300 120 GB-os tagja.
Kingston SSDNow V300 120 GB SSD
Oliverda
A Kingston SSDNow V300 120 GB SSD-t a Kingston bocsátotta rendelkezésünkre.