Hirdetés

Játékos csúcskonfig, ésszel

Alap játékos konfiguráció


Hivatalos AcerShop

Mielőtt belekezdenénk a játékos hardverek konfigurálásába, van egy menetrendszerű közleményünk. A Bluechip webáruház ezen a héten Asus SDRW-08D1S külső optikai meghajtóját adja Facebook követőinek öt százalékos árengedménnyel.

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Régen, az év elején állítottunk össze utoljára játékos konfigurációkat. Most még a karácsonyi vásárlási szezon előtt összefoglaljuk gondolatainkat. Alapvetően nem sok minden változott az elmúlt hónapokban, most is igaz, hogy a játékos hardver sarokköve a grafikus kártya, a processzornak lényegesen kisebb a szerepe, mint azt sokan gondolják.

A hardver mellett a szoftvert is érdemes figyelembe venni. Lehet, hogy teljesen fölösleges súlyos tízezreket költeni hardverfrissítésre, sok esetben megteszi egy kis butítás is a grafikán. Nem kell ezt olyan szigorúan értelmezni, lehet ám, hogy csak a fűszálak és egyéb apró részletek hiper-realisztikus árnyékolását kell kikapcsolni az autós játékban, hogy a futási sebessége elérje az elfogadható szintet. Az sem igaz, hogy az LCD-k csak natív felbontásukon adnak értelmes képet. Egy Full HD monitoron nem kötelező 1920x1080 pixelen játszani. Kis élsimítással – ami a mai hardvernek meg sem kottyan – akár 1366x768-on is korrekt képet kaphatunk. És mennyivel jobb a fotórealisztikus diavetítésnél, ha kicsit csúnyábban, de szép folyamatosan fut a játék!

Persze, ha meseszépet és gyorsat is szeretnénk egyszerre, akkor bizony fizetnünk kell alaposan. Ugyanis a játékos hardverek piacát a játékok húzzák. Mindig akad egy-egy olyan „erőfitogtató” játék – például a Crysis – amihez korának legkomolyabb – és legdrágább – hardvere is épp, hogy elég. Aki villantani akar a haverok előtt, hogy aszongya neki „minden maxon is röccenés nélkül fut” az csak tejeljen szépen. A többieknek azt javasoljuk, hogy hideg fejjel, átgondoltan fogjon neki játékos számítógépének összeválogatásához.

Most a szokásosnál eggyel alacsonyabb szintről kezdjük az összeállítást, hogy aztán fokozatosan felfelé haladva lássuk, mennyi extra pénztől mennyit fejlődünk. Kezdjük is azonnal valami alap processzorral és hozzá való lappal! Rendszerint az AMD kínálja a jobb ár/teljesítményű megoldásokat, így pillanatnyilag az AM3 foglalat köré érdemes építkezni. Persze az Intel vonalon elavuló LGA775-öt sem kell lenézni, ugyanis alap szinten alig drágább, és nekünk játékhoz az alap CPU is vastagon elég. Az Athlon II X2 250-re esett a választásunk, mely 3,00 GHz-es órajelével egyáltalán nem elveszett gyerek, ára pedig dobozos, három év garanciás kiszerelésben is csak 18 000 forint. Igaz, hogy csak két magja van, de most nem renderelni vagy videót kódolni készülünk, hanem játszani. Szintén nem célunk a kinek a nagyobb az e-fütyköse versenyben részt venni, ezért alaplapból is megteszi egy szerényebb. Például az IGP-s, microATX méretű Gigabyte MA78LMT-S2H. Későbbiekben akár hatmagos processzort is tehetünk bele, integrált grafikus magja révén pedig akkor sem maradunk számítógép nélkül, ha elsődleges grafikus kártyánkat éppen eladnánk.

Alapszinten elég lesz a CPU mellé 2 GB memória és egy 320 GB-os merevlemez, ami olcsó ugyan, de fajlagosan nem túl jó vétel. A készletet még egy DVD-író, egy nagyon alap ház, és egy fölöslegesen nem túl nagy, de azért jó minőségű táp egészíti ki. Ilyet az FSP kínál az APN sorozatában, 350 wattos teljesítménnyel kicsivel 7000 forint fölött. Háznak az Asus 6000 forint körüli, alap miditornyát választottuk. Nem egy szuperjó, haverpukkasztó darab, de funkcióját tökéletesen ellátja, egyben tud tartani egy alap számítógépet.

No és milyen lesz a belépőszintű grafikus kártya? Legfőképpen olcsó. A Radeon HD 5550 fél gigabájt GDDR3 memóriával nagyjából 15 000 forintért már megkapható. Nem sok, csupán 320 számolóegysége van, melyek 550 MHz-en járnak, de azért 1024x768 vagy akár 1366x768 pixeles felbontáson, közepes grafikai minőség mellett még a legújabb játékokkal is megbirkózik. Persze elsősorban ára, és nem teljesítménye miatt esett rá a választásunk. Summázva tehát, és egy alap monitorral illetve beviteli eszközökkel kiegészítve kezdő játékos számítógépünk úgy 125 000 forintba kerül, amit egy Windows operációs rendszer 150 000 forint környékére katapultál.

Alap játékos konfiguráció Ár
AMD Athlon II X2 250 processzor 18 000 Ft
Gigabyte MA78LMT-S2H alaplap 15 300 Ft
2 x 1 GB Kingston DDR3-1333 memória 13 000 Ft
320 GB-os Samsung merevlemez 11 700 Ft
Samsung DVD-író 4 600 Ft
Radeon HD 5550 512 MB GDDR3 grafikus kártya 14 700 Ft
Asus minitorony 6 300 Ft
FSP 350-APN táp 7 400 Ft
Genius C-100 egér és billentyűzet 2 600 Ft
Genius HS-03N headset 1 500 Ft
AOC 917W+ 19"-os monitor 30 400 Ft
ÖSSZESEN 125 500 Ft

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés