SSD-k, notebookok és a többiek

SSD-k


Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Múlt héthez hasonlóan, most is memóriamodulokkal kezdjük piaci beszámolónkat. A maiak viszont flash alapúak, és merevlemezekbe rakták őket, nem is akármilyenekbe, hanem mozgó alkarész nélküli SSD-kbe. Néhány éve van még csak piacon a technológia, ezért még nagyon gyorsan fejlődik. Ami pár hónapja még nyerő volt, ma már nem biztos, hogy az. Egyre komolyodik a kereslet, így lendületbe jön a gyártás, ami alacsonyabb árakat hoz(hat). Fokozatosan javulnak például a Sandforce vezérlők. A Corsair Force szériája az SF-1200-at használja. Maximális olvasás sebességük 285 MB/s, ami messze túlszárnyalja a merevlemezek tudását, és írásban sem maradnak el ettől az értéktől. A szintén fontos, véletlenszerű írás tempója 50 000 IOPS (I/O művelet másodpercenként), és a TRIM támogatás sem maradt ki. A Corsair MLC memóriachipeket pakol a vezérlő mellé, és a hazai forgalomban 3 év garancia jár a Force sorozathoz. Egyelőre a 60 és és 90 gigabájtos változat érhető el, 46 000 illetve 67 000 forintos áron.

Lényegében ugyanezzel a belső felépítéssel, így értelemszerűen nagyon hasonló sebességgel jön az OCZ Vertex 2 szériája. Érdekessége, hogy nem csak 2,5, hanem 1,8 hüvelykes, SATA modelleket is készítettek. Egy subnotebook lassú, 1,8 hüvelykes winchesterét ilyen SSD-re cserélve az lehet az érzésünk, hogy az egész gép teljesítménye megduplázódott. Sajnos, a kis méretnek egyelőre még komoly ára van. A 60 GB-os 1,8”-os OCZ Vertex 2 három év garanciával 69 000 forintba kerül, 120 GB-os társáért pedig 125 000 forintot kell fizetni.

Ha nincs szükségünk az abszolút csúcssebességre, akkor már 74 000 forintért is kaphatunk 128 GB-os SSD-t. Ennyibe kerül az OCZ Onyx szériájának 2,5 hüvelykes tagja. Benne az Indilinx Amigos vezérlője dolgozik 64 MB-os cache társaságában. Az MLC modulokból építkező SSD így olvasásban 150 MB/s, írásban 120 MB/s, folyamatos írásban pedig 80 MB/s eredményt ér el.

És itt van még az SSD-k fenegyereke! Pontosabban az OCZ RevoDrive-ot nem is illene SSD-nek hívni, inkább SSC (Solid State Card) lenne a helyes. Ugyanis nem merevlemez formájú, hanem egy PCI Express x4 foglalatba illeszkedő bővítőkártya. Rajta két SandForce SF-1200 vezérlő van, melyeket RAID 0-ban kezel egy Silicon Image lapka. Az eredmény lélegzetelállító. A két kisebb, 50 és 80 GB-os modell 540 MB/s-os olvasási és 450 MB/s-os írási csúcssebességgel rendelkezik, folyamatos írási tempójuk 350 MB/s, véletlenszerű írásukra (4 kB-os, rendezett blokkoknál) pedig 70 000 IOPS jellemző. A kisebbik vételára 67 000 a nagyobbiké 87 000 forint. Aki még többet és gyorsabbat szeretne az 107 000 forintért megveheti a még gyorsabb 120 GB-os változatot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Hardveradag szeptemberre

    Tuningos memóriákat, monitorokat, szép nagy házat, játékos egeret és sok notebookot mutatunk be ezen a héten.

  • Hardverpiac Computex után

    Acer érdekességek mellett magas hatásfokú tápokat, hűtési megoldásokat és sok más érdekességet tálalunk bemutatónkban.

  • Tavaszi hardvervásár

    Új Intel processzorokat, házakat, barebone számítógépeket, rengeteg monitort és laptopokat mutatunk be ezen a héten.

  • Alaplapok és notebookok

    Rengeteg MSI alaplap, valamint Asus és Toshiba notebook mellett egy nagyon érdekes Corsair házat mutatunk e heti piaci körsétánkon.

Hirdetés