Íves, Arc input eszközök Microsoft-módra

Microsoft Arc Touch egér

Három Microsoft gyártmányú periféria, pontosabban ezúttal beviteli eszköz landolt szerkesztőségünkben: egy fura egér és két billentyűzet. Közös tulajdonságuk, hogy a számítógéphez vezeték nélkül csatlakoznak, és valamilyen módon mindegyik íves formájú, bár ahogy látni fogjuk, némelyik nem mindig tartja ezt az alakot...

Az egészen igényesnek tűnő, felnyitható, mágneses fedelű dobozában érkezett az első Microsoft kiegészítőnk, az Arc Touch Mouse, ami nem összetévesztendő az Arc Mouse-szal, ami kicsit hasonló kialakításában.

Láthattunk már néhány fura kialakítású egeret akár a redmondi vállalat felhozatalát tekintve is, de az Arc Touch azért még így is meglepetés volt. Az íves egér trükkje, hogy nem ívesen érkezik, így első pillantásra meg is hökkenhet a felhasználó, hogy ez akkor hogy is van? Ha magától nem jön rá, a mellékelt leírás segít az üzembeállítással, mely egyetlen egyszerű lépésből áll: meg kell roppantani a karót nyelt egér gerincét, és ívbe hajtani kattanásig. Ezzel azon túl, hogy kezelhető és a szokásos egerekéhez hasonló formájúra alakítottuk, be is kapcsoltuk. A kikapcsolás pedig nem máshogy, mint a készülék kilapításával történik. A kék lámpácska – mivel az egér a BlueTrack technológiát használja – is felvillan aktiváláskor, feltéve ha a működéshez szükséges két (AAA) mikroceruzaelemet is behelyeztük ezt megelőzően. A fent említett Arc Mouse-tól tehát nem csak alakját örökölte, hanem hajlíthatóságát is, ugyanis azt meg össze lehetett csukni.

Az egér gombjai fényes műanyagok, míg a többi részt rugalmas gumibevonat fedi. A hozzá járó USB-s vevőegység egyébként nagyon trükkösen tárolható: az egér mágneses hasára lehet „ragasztani”. A két szélső gomb teljesen normális, a középsőről azonban ejtenénk pár szót. Több funkciós rész ez, mivel görgethetünk vele, lapozhatunk és középső gombként is funkcionálhat. A görgetés történhet lendületet adva is. Ugyan csak egy mozdulatlan műanyagdarabot tapogatunk, a készítők gondoskodtak némi feedbackről, visszajelzésről is. Görgetésnél a szürke rész „kattog” és kicsit megremeg, mintha egy rezgőmotor lenne benne. A kattogás sebessége a görgetés tempójával egyezik.

A látszat nem csal, az egér valóban kicsit kényelmetlen használat közben, legalábbis nagyon szokni kell, pláne annak, aki hüvelyk- és kisujjal irányítja az egeret jobbra-balra. Az Arc Touch oldala ugyanis üres, így nincs igazán hova nyúlni itt, ahol lehetne tolni, ezért kicsit feljebb, a szokásosnál előrébb kell fogni, így a gombok melletti részen megtámasztható lesz. Ha erre ráéreztünk, utána már menni fog a használat.

Telepítésre nincs szükség egyébként, Windows mellett Linuxon is rögtön használható volt a beviteli eszköz annak minden funkciójával probléma nélkül, így ezt tekintve mindenképp szerzett magának egy piros pontot. A Microsoft oldaláról azért akinek kell, letöltheti az IntelliPoint 8.0 meghajtót hozzá. Itthon legalább 13-14 000 forintot kell áldoznunk rá, szóval nem épp a legolcsóbb egérről van szó, de bele kell számolnunk, hogy vezeték nélküli, hogy hordozható, hogy kilapítható, na meg hogy nagyon villantós!

Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000

A 6000-es típus a cég klaviatúráinak sorát bővíti egy Bluetooth-os modellel, melyhez külön numerikus pad is jár. A billentyűzet a kényelmesebbek közé tartozik, mi legalábbis annak éreztük mindössze 16 mm-es vastagsága miatt, mivel évek óta lapos notebook-klaviatúrát püfölünk. Amihez viszont ennek ellenére sem igazán sikerült hozzászoknunk, az a billentyűzet íve. Ahogy a képeken is jól látszik, afféle mosolygós formát kapott a 6000-es, aminek bizonyára az ergonomikus kialakítás elérése volt a cél. Viszont aki hosszú évekig csuklóit és alkarjait párhuzamosan tartva gépelt, annak rettentő nehéz lehet ferde tartásban pötyögni ezek után, még akkor is, ha tényleg ez tűnik természetesebbnek.

Az is furcsa lehet, hogy egyes gombok (G, H, B, N) az ív miatt hatalmas méretűek, de ez megszokható. A kiosztás egyébként nagyjából rendben van, bár mivel angol modellel volt dolgunk, a hosszú í hiányzott és egysoros Entert kaptunk. A keskeny kialakításnak persze szokás szerint kedvenc hatosunk esett áldozatul: a PageUp, PageDn és a Del kapott külön billentyűt, a Home, End és Insert pedig Fn-nel hívható elő. Ezek mellett a Print Screen kapott még helyet Fn-esként az Enteren - hol máshol... Mivel ezek a klaviatúra jobb felén helyezkednek el, az Fn is ide került, így egy kézzel is nyomhatók a kombók.

A kurzormozgató négyes kicsit össze lett nyomva oldalról, ami szerintünk nem igazán tett nekik jót, túl keskenyek lettek, jobb lett volna kihasználni azt a helyet inkább. Másik észrevételünk, hogy jól jött volna valami visszajelzés a Caps Lock állapotáról, akár LED formájában. Ami viszont pozitívum, hogy kaptunk hangerőszabályzó és némító gombokat.

A 6000-es modell egyébként két (AAA) mikroceruzaelemmel vagy -akkuval működik, a számítógéphez pedig egyszerű Bluetooth kapcsolaton keresztül csatlakoztatható. Nem volt gond Windows és Linux alatt sem az összekötéssel, bár elsőre nem mindig jött össze, utána mindig sikerült elég gyorsan működésre bírni. Amit hiányolhatunk esetleg a beviteli eszközről, az a kitámasztó láb, mivel sokan szeretik kissé megdöntve használni a billentyűzetüket.

Mellé jár egy numerikus pad is, amelyet a fő egységgel együtt vagy külön is használhatunk. Telepítésre egyébként nem volt szükség ezúttal sem, Windows mellett Linuxon (Ubuntu) is rögtön minden funkció elérhető volt, és a készülék Mac OS X-szel is kompatibilis, az ára pedig 9000 forint körül van hazánkban.

Microsoft Arc Keyboard

A harmadik Microsoft gyártmányú kiegészítő, amit kipróbáltunk, az íves Arc billentyűzet volt. A 6000-eséhez hasonló méretű beviteli eszköz érdekessége, hogy ezt is meghajlították kicsit, ám ezúttal nem a síkban, hanem térben, a közepe emelkedik ki kissé. Ennek megfelelően talán még a 6000-hez képest is nagyobb megszokást igényelt, nekünk legalábbis a tesztelés néhány napja sem volt elég a hajlított felülettel való barátkozáshoz.

Aki ugyanis hozzászokott a sík klaviatúrákhoz, annak nem lesz egyszerű ebben az új, elfordított csuklós pózban tartania a kézfejeit. Emiatt nem is éreztük igazán kényelmesnek vagy ergonomikusnak az Arcot, amire a gombok alakja még rá is tett egy lapáttal. Nem a klasszikus formákat kapjuk ugyanis, de a chicletes beviteli eszközöknél már ismert alakokhoz képest is mások itt a billentyűk, lekerekített, érdekes vágású élűek. A nyomáspontjuk azért rendben volt, és a lenyomás útja is megfelelőnek tűnt.

A kiosztással ezúttal sem tudtunk megbékélni. Az angol kiosztás miatt nem volt kétsoros Enter és hosszú í sem, ami még nem lett volna akkora probléma. Viszont a sokak által már megszokott AltGr+J kombó alkalmazása sem volt egyszerű, mivel az AltGr nem a vessző alatti helyén van, ugyanis a feleslegesen széles Space miatt odébb toldott.

Funkciógombokból az első hat kapott külön gombot, az F7-F12 pedig Fn-nel hozható csak elő. A Home-End, és PageUp-PageDn párosok szerencsére külön gombot kaptak, ahogy a Del is, egyedül az Insert kényszerült másodlagosként az utóbbira. A kurzormozgatókat megoldották egyetlen, négy irányba nyomható gombbal, extraként pedig hangerőszabályzó és némító billentyű is található a felső sorban.

Két (AAA) mikroceruzaelem vagy -akku szükséges egyébként a működtetéséhez, a számítógéppel pedig saját USB-s vevőjén tartja a kapcsolatot, amit az egérhez hasonlóan a billentyűzet hasára lehet „ragasztani” mágnesesen. A géptől pár méterre is jól működött, így akár házimozihoz is jó lehet. Az Arc Keyboardot Linuxon is jól lehetett használni, telepítésre nem volt szükség Windowson sem, de az IntelliPoint letölthető hozzá. Az ára 10 000 forint körül mozog Magyarországon.

Értékelés

A Microsoft termékeivel meg voltunk elégedve. Az egyetlen hibájuk tényleg csak annyi, hogy átlagos eszközökhöz, formákhoz szokott felhasználónak nagyon furcsa használni, de ez pusztán megszokás kérdése szerintünk. Egy hét után valószínűleg legalább olyan jól használtuk volna a fenti eszközöket is, mint a jó öreg, kedvenc ThinkPad billentyűzetünket, vagy agyonhasznált egerünket. A perifériák ráadásul vezeték nélküliek, így a kábelektől is megszabadulunk, és a hordozhatóságuk is egyszerűbb. Áruk emiatt persze magasabb az átlagnál, de még annyira nem vészes.

ndavid

A Microsotf egeret és billentyűzeteket a Kvazar-Micro CEE Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés