Itt a Core i7

Core i7 és alaplapjai



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Végre-végre egy igazi, év végére jellemző nagy dobás jelent meg a hazai piacon, ami talán felrázza kicsit a gazdasági helyzet miatti lanyha vásárlókedvet. Elsősorban talán azért, mert a Core i7 processzorokat, valamint a hozzájuk nélkülözhetetlen alaplapokat és egyéb kiegészítőket a kevésbé árérzékeny felső szegmensbe szánják. Tesztünkben a Nehalem megmutatta, hogy rengeteg újításával a Core 2 fölé nőtt, az AMD négymagos Phenomjai a közelébe sem érnek – legalábbis az asztali processzorok vonalán. Ami jó, aminek nincs konkurense, az lényegében akármilyen drága lehet, így aztán a Core i7 sem olcsó. A legkisebb, 2,66 GHz-es i7 920 érkezett meg hozzánk elsőként, melynek vételára 83 000 forint. Ennél durván hét ezressel olcsóbb a szintén 2,66 GHz-es Core 2 Q9450, mely nagyjából 25%-kal alacsonyabb teljesítményű.

Az új processzorral még csak megkezdődik a költekezés. Jelenleg csak az Intel legújabb csúcs chipkészlete, az X58 támogatja, ami köré finoman szólva is eléggé drága alaplapokat építenek. Pedig az északi hídból a processzorba költözött memóriakezelő miatt nagyon valószínű, hogy az X58-as északi híd nem csak sokkal egyszerűbb, hanem sokkal olcsóbban is gyártható, mint a korábbi ász, az X48. Igazán drágává a temérdek extra teszi például az Asus Core i7-es alaplapjait. Az olcsóbbik P6T Deluxe nem kevesebb mint 83 000 forintot kóstál. Ezért a temérdek pénzért mindent megkapunk, amit az Asus kínálni tud. Van SSD-ben tárolt Express Gate mini operációs rendszere, támogatja a CrossFireX-et és az SLI minden vállfaját, a processzort tizenhat valódi fázis hajtja, a hűtés óriási, hőcsöves, kezeli a SAS merevlemezeket, hálózati vezérlője dupla és gigabites, illetve az energiagazdálkodásért felelős EPU rendszer sem hiányzik róla.

Még egy fokkal drágább – 95 000 forintot kóstál – a P6T Deluxe OC Palm, amihez egy kis USB-s, monitoros valamit adnak. Ez a valami az OC Palm, és a valós idejű tuninghoz, valamint a hőfokok és feszültségek monitorozásához való. Ezzel még nincs vége az Asus X58-as palettájának, melynek a csúcsán a Rampage II Extreme áll, ami minden bizonnyal drágább lesz százezer forintnál.

Az MSI egy párossal állt elő, melynek tagjai jobban elkülönülnek. A csúcsok csúcsát az Eclipse SLI jelenti, melyet az Asus P6T-hez hasonlóan már kipróbáltunk. Ára csak két ezressel marad a százezres határ alatt, de alaposan meg is rakták. Érdekes, hogy az MSI ezúttal kihagyta az egzotikus formákat öltő Silent Pipe hűtést, és inkább azzal a minden épeszű ember számára világos ténnyel operál, hogy a chipkészlet és a feszültséggenerátorok hűtését okosabb dolog inkább szétválasztani, mint hőcsövekkel összekötni. Szokásához híven az MSI a csúcsmodelljére Creative X-Fi audiorendszer tett. A monitorozáshoz itt a D-LED 2 nevű picike panelt kapjuk, amit az alaplap nyomtatott áramkörére lehet illeszteni.

Az MSI-nél az olcsóbb – vagyis kevésbé drága – X58-as terméket a régi nevezéktan szerint X58 Platinumnak hívják. Ez a 76 000 forintos deszka jóval szerényebb hűtést kapott, a CPU-t pedig hat helyett öt fázis hajtja. Búcsút intettek az egyik hosszú PCI Express aljzatnak, a hivatalos SLI támogatásnak, az X-Fi hangrendszernek és a D-LED 2 kijelzőnek is, SATA merevlemezből pedig nem tizenkettőt, hanem „csak” kilencet köthetünk rá.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés