HyperX Savage SSD – újra Phison vezérlővel

Felépítés, Phison vezérlő

A csavarok eltávolítása után az SSD legérdekesebb része, azaz a Phison vezérlő felé vettük az irányt, aminek hűtéséről egy méretre vágott, kisebb hővezető anyag gondoskodik, ami a fémházra teríti szét a meleget.


[+]

A PS3110-S10-X jelzésű kontroller egy teljesen új fejlesztésű chip, ergo ennek az egységnek már nem sok köze van a korábbi modellekhez, például a feljebb már említett PS3105-höz. Az új vezérlő alapvető tulajdonságai nem mutatnak semmi különöset, hisz a lapka 55 nanométeren készül a TSMC üzemeiben, a SATA 6Gb/s adatátviteli szabványt támogatja, valamint 8 csatornán keresztül lehet NAND chipeket kapcsolni hozzá, melyek MLC vagy TLC típusúak is lehetnek.

Az érdekességek a lapka mélyén rejtőznek, ugyanis a négy ARM mag közül egy darabot a valós idejű I/O műveleteknek dedikáltak, miközben a maradék három a különféle alacsonyszintű műveletek (pl.: garbage collection, ECC ellenőrzés) végrehajtásán munkálkodik. A Phison fejlesztési filozófiája szerint az imént említett háttérműveletek jóval nagyobb időben, szinte folyamatosan jelen vannak a meghajtó működése során, de a konstans teljesítmény fenntartása végett szükség van egy dedikált magra is, ami csak az I/O műveletekkel foglalkozhat. A tervezők szerint ez a megoldás kiegyensúlyozottabb működést biztosít, különösen ha már csak kevés, 10-20% tárterület van szabadon.

Az adatbiztonságra is nagy hangsúlyt fektettek a mérnökök, az erre hivatott komplex rendszer a SmartECC nevet kapta. Ennek első lépcsője a SandForce RAISE rendszeréhez hasonló megoldás, ami a NAND chipeket kvázi RAID-szerűen egyetlen logikai tömbként kezeli. Ez akkor segít, ha egy cella vagy netán egy teljes NAND lapka használhatatlanná válna a meghajtóban, ugyanis ezzel elkerülhető az adatvesztés. Amennyiben olvasás során adathibát észlel a vezérlő, úgy első körben egyszerű újraolvasással próbálkozik, ugyanis ez befolyásolja legkevésbé a sebességet. Amennyiben ez nem segít, úgy jön a második lépcső, mely egy (2 kilobájt adatonkénti) 120 bites BCH (Bose-Chaudhuri-Hocquenghem) ECC motorral operáló javítási funkció, melyhez az adat a tartalékterületen található. Olyan esetekben, amikor ez utóbbi nem tudja teljesen javítani a sérült adatot, akkor mintegy utolsó lépcsőként lép be a RAID ECC paritás, mely egy bizonyos szintig képes kiegészíteni a 120 bites BCH által már nem javítható részeket.

A SmartRefresh szintén adataink biztonságáért, illetve ezen felül a stabil olvasási sebesség megtartásáért felel. Ennek lényege, hogy a vezérlő a háttérben folyamatosan visszaolvassa, illetve teszteli a már kiírt adatokat, és amennyiben szükségesnek ítéli, úgy áthelyezéssel kvázi frissíti azokat, ezzel például elkerülve a régebbi adatok lassabb kinyerését, olvasását. Az utolsó biztonsági lépcsőt akár passzív áramkimaradás elleni védelemnek is hívhatnánk. A SmartFlush gondoskodik arról, hogy az adatok a lehető legkevesebb időt töltsenek a DRAM cache-ben , míg a GuaranteedFlush az E7h parancs támogatását jelenti, melyen keresztül az operációs rendszer kérheti az adatok azonnali kiírását. Végül, de nem utolsósorban adataink illetéktelenektől való védelmére is gondoltak, ugyanis a kontroller támogatja az AES-256 titkosítást, illetve a rendszer a TCG-OPAL szabványnak is megfelel.

A Kingston feliratú NAND chipek valójában 19 nm-es, Toshiba A19 típusú Toggle-Mode MLC lapkákat rejtenek. Ezek összkapacitásának nagyjából 7%-a tartalékterületként van elkülönítve. A cache memóriaként funkcionáló DDR3-as DRAM chip Nanya gyártmány, kapacitása 256 MB-os, órajele pedig 1600 MHz-es.


[+]

Nálunk a sorozat 240 GB-os modellje járt, de a Savage SSD-k 120, 480 és 960 GB-os kapacitással is elérhetőek.

HyperX Savage SSD 120 GB 240 GB 480 GB 960 GB
Szekvenciális olvasási sebesség
520 MB/s 520 MB/s 520 MB/s 520 MB/s
Szekvenciális írási sebesség 350 MB/s 510 MB/s 500 MB/s 490 MB/s
Véletlenszerű olvasás (4 kB-os blokkokon) 100 000 IOPS 100 000 IOPS 100 000 IOPS 99 000 IOPS
Véletlenszerű írás (4 kB-os blokkokon) 84 000 IOPS 89 000 IOPS 88 000 IOPS 89 000 IOPS
Terhelés nélküli és aktív fogyasztás 0,39/4,35 W 0,39/4,35 W 0,39/4,35 W 0,39/4,35 W

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés