GeForce 6800 Ultra versus Radeon X800 XT Platinum

NVIDIA GeForce 6800 Ultra

A GeForce 6800 Ultra ma még ritka, mint a fehér holló: két hónapba tellett, míg szerkesztőségünkbe megérkezett az első referenciakártya, melyet már igen izgatottan vártunk. Íme:


Referencia GeForce 6800 Ultra felfegyverkezve (katt)


Referencia (AOpen) GeForce FX 5950 Ultra (katt)

A kártya bizony méretes darab. A robosztus felépítésű nyákon a szemünk azonnal a molex tápcsatlakozókra irányul, melyből kettő van a kártyán. Nem újdonság ez, emlékezzünk csak vissza az XGI Volari Duo V8 Ultrára, melyen szintén két tápcsatlakozó volt. Az NVIDIA elhamarkodottan 480 wattos tápot ajánlott az NV40-hez, hiszen a 222 millió tranzisztorból álló GPU és a 256 MB memória a ventilátorral együtt már szép kis kakaót vehet fel. Később az ajánlást 350 wattra csökkentette: amint mondták, ennél nagyobb táp csak a túlhajtók számára kell. Természetesen ebben az estben márkás vagy legalábbis jó minőségű tápra kell gondolni. A hűtésről később még részletesen szólunk, ám az a képeken is jól látható, hogy a GeForce 6800 Ultra valóban méretes hűtése még mindig kisebb, mint a referencia GeForce FX 5950 Ultrán található cooler. Az FX-en a nyák túloldalán a memóriákra is kellett egy passzív hűtés – ezekre itt nincs szükség, hiszen a kártya ezen oldalán nincsenek memóriachipek. Az x-alakú támasztó a ventilátor rögzítéséhez kell.


Referencia GeForce 6800 Ultra csupaszon (katt)


Referencia (AOpen) GeForce FX 5950 Ultra (katt)

Miután a hűtéseket leszedtük, előbújtak rejtekhelyükről az igazán izgalmas alkatrészek. A nyák közepén terül el az óriási méretű GPU, amely most nem kapott védőkupakot. Ez valószínűleg azért van így, mert a 222 millió tranzisztorból felépülő GPU sokkal jobban melegszik az előző generáció képviselőjénél, és a megfelelő hűtés érdekében muszáj közvetlenül a hűtőbordával érintkeznie. A GPU körül ívesen helyezkednek el a memóriachipek – itt nincs változás az NV38-hoz képest. A nyák tápcsatlakozók felöli oldalán érdekes módon jóval kevesebb alkatrész tanyázik, mint az NV38-on, holott biztosak vagyunk benne, hogy ez a GPU és ezek a memóriák is megkövetelik a maximális feszültségstabilizálást.


katt

A nyák túloldalán szintén meglepően kevés alkatrész található. Amíg a GeForce FX 5950 Ultrán itt terpeszkedett a memórialapkák fele (+128 MB), addig az NV40-en ezeknek csak a hűlt helyét találjuk, köszönhetően a GDDR3 alkalmazásának: az új generációs megoldással 256 MB memória csupán 8 chipet igényel. A Silicon Image DVI-chipen kívül más komolyabb alkatrész nincs is ezen az oldalon.

A referenciakártyán két DVI-kimenet és egy S-video tv-kimenet található, D-Sub csatlakozó nincs. A kártya üzemszerű működtetéséhez két molex tápcsatlakozót kell használnunk. A hűtőborda magasságából adódóan a GeForce 6800 Ultra két kártyahelyet foglal el.


katt

A baloldali képen látható az NV40 GPU a maga tükörsima felületével. A jobb oldali képen a kártyán található memóriachipek egyikét mutatjuk be. Ez szintén Samsung gyártmány, a K4J55323QF-20-as felirat pedig megegyezik a Radeon X800 Prón látottal: 2 ns-os, maximálisan 500 MHz-et bír el 2 voltos feszültségen.

A hűtés

Szokásunkhoz híven nem bírtuk megállni, hogy a hűtőrendszert szét ne szedjük darabjaira, lássuk, hogy az NVIDIA tervezőmérnökei mire képesek!

Első lépésben leszedtük a külső alumíniumborítást a műanyag ventilátorágyról. Jól látható a GPU-n található óriás hűtőborda és a ventilátor egymáshoz való viszonyulása. A második képen már le van szedve a ventilátor is, így már csak a GPU-t hűtő borda és a memóriákat hűtő heatpipe-os hűtés van a kártyán.

A bal oldali képen a memóriák hűsön tartásáért felelős csöves hűtőborda látható. A memóriachipekkel való érintkezést a hűtőbordán látható fehér, vattaszerű, nyálkás anyag biztosítja. A második és harmadik képen már az összes leszedett alkatrész látható, melyek között ott van a molex csatlakozókhoz közeli FET-ek hűtésére szakosodott passzív hűtőborda is, és a kártya túloldalán látható x-alakú GPU-bordarögzítő. A szétszereléshez nem kevesebb, mint 18 csavartól kell megszabadítani a kártyát. A bal oldalon látható négy csavarral kell a GPU-hűtőbordát rögzíteni, a fekete rugós csavarokkal a memóriák hűtését kell rögzíteni, a három kisebb csavar a ventilátorhoz kell, míg a pici csavarokkal a ventilátorkeretre a borítást lehet rögzíteni.

Szépen ki lett ez találva, a kérdés már csak a melegedés és a hangerő. A későbbiekben ezekre is kitérünk.

A referenciakártya órajeleit a coolbits regpatch telepítése után a meghajtóprogramból ellenőriztük. A GeForce 6800 Ultra 400/550 MHz-en jár, ami némi gyári túlhajtást feltételez a referenciakártya esetében, hiszen a 2 ns-os memóriachipek elméletileg csak 500 MHz-ig használhatóak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés