Edimax Wi-Fi eszközök

Edimax BR-6215-SRg – Wi-Fi útválasztó

Az Edimax több Wi-Fi eszközénél is alkalmazza a hatótávolság-növelés egy egyszerű formáját. A drága turbós és egyre újabb átviteli szabványok helyett valamivel nagyobb antennát szerel készülékeire. Ezzel ugyan nem növekszik a hálózat maximális sebessége, de az adótól távolabbra lévő állomások forgalmazási tempójára jó hatással van. Múltkori Level One antennás próbálkozásaink bizonyították, hogy nagyon is járható út ez. Mai Edimax tesztalanyainkon (vagyis csak két és félen a háromból) a megszokott 2 dBi-s helyett 4 dBi-s antenna volt.

Az új BR-6215-SRg routernek a nagyobb antenna mellett más érdekessége is van. Két USB csatlakozójára nemcsak nyomtatót, hanem külső merevlemezt is köthetünk. A készülék a szokásos Edimax formatervet kapta, a kiegészítők arzenálja úgyszintén átlagos. Nem voltunk megelégedve a táppal. Szerencsétlen formája miatt bárhogy forgattuk, blokkolta a szomszédos konnektort.

Az előlapon a megszokott LED-ek sorakoztak. Egy-egy pár lámpa jelzi a négy vezetékes Ethernet aljzatra, az USB-kre és a WAN portra kötött eszközök aktivitását. A Wi-Fi-nek már csak egy fény jutott.

Hátul a két USB csatlakozó számít extrának. Tőlük balra sorakozik a kis reset gomb, a tápcsatlakozó és az antenna, jobbra pedig a négy Ethernet és a WAN aljzat.

Alul nincs semmi különleges. A négy kis gumilábat nekünk kell felragasztanunk, de választhatjuk a falra rögzítéshez mellékelt csavarokat is. Ahogy a ház oldalán, az alján is látni néhány szellőzőnyílást.

A nyomtatott áramkör alsó oldalán van a központi szerepet betöltő RDC R3210-X chip, amely a szokásos routeres funkciók mellett az USB csatlakozókat is kezeli. Mellette sorakozik még 32 MB RAM.

A többi elektronikát a túloldalra telepítették. Itt trónol a mini-PCI aljzatba helyezett Ralink chipkészletes rádiós egység, egy Realtek hálózati vezérlő, valamint az operációs rendszert és a kezelőfelületet tartalmazó flash ROM.

Edimax EW-7206APg – Wi-Fi hozzáférési pont

Az Edimax EW-7206APg meglehetősen jó árú – 9000 forintba kerülő – Wi-Fi hozzáférési pont. Különlegessége, hogy a vezeték nélküli hálózatok összekötéséhez használható WDS technológiát is ismeri. Szerencsére jobb formájú a tápegysége, mint az előző eszköznek. Ha már a tápnál tartunk, meg kell említeni majdnem ikertestvérét, az EW-7206PDg-t. A jó 7000 forinttal drágább AP már 4 dBi-s antennát kapott, ráadásul nemcsak a mellékelt tápról, hanem Ethernet kábelen keresztül (Power over Ethernet, PoE) is fel tudja venni a működéséhez szükséges áramot.

A kis ezüstszürke dobozon csupán egy kerek szellőzőrács és három LED van, melyek az üzemet, a vezetékes és a vezeték nélküli hálózati kapcsolatot jelzik.

A hátoldalon az előlapi lámpákhoz tartozó csatlakozók sorakoznak. Az EW-7206PDg-nek két Ethernet aljzata van, melyek közül az egyik csak áramellátásra (PoE) szolgál.

A tenyérnyinél alig nagyobb hozzáférési pont aljára azért besűrítettek négy lábat és négy, falra rögzítéshez való fület is.

Nemcsak a külső, hanem a belső is végtelenül egyszerű. A munka meghatározó részét egy Realtek RTL8186 chip végzi, amely a vezetékes és a vezeték nélküli hálózatot kezeli, és rádiós egységet is tartalmaz – utóbbi másik része egy Realtek RTL8225 adó-vevő. A felszerelést 8 MB RAM és egy flash ROM egészíti ki. A nyomtatott áramkörön jó látszik az EW-7206PDg második Ethernet csatlakozójának kihagyott hely.

Edimax EW-7318-USg – USB Wi-Fi adapter

Általános probléma a notebookok integrált vagy PC Card Wi-Fi adaptereivel, de az USB-sek többségével is, hogy nem lehet rájuk nagyobb antennát szerelni. Az USB-s Edimax EW-7318-USg-nek nem csupán külső antennacsatlakozója van, de erre már gyárilag 4 dBi-s antennát szereltek. A csomagban a telepítőlemez és használati útmutató mellett USB hosszabbítókábelt is találtunk.

Kicsit viccesen hat az USB-s eszköz a méretes jeladóval. Notebookra csatlakoztatva labilisnak is tűnt, ezért érdemes az USB hosszabbítóval használni. Így jobban irányba is állíthatjuk az antennát. Az adapter működését a szokásos kettővel ellentétben csak egy LED jelezte.

Az USB-s adapter hátulján feltüntették a MAC címét.

Beállítás

A BR-6215-SRg routernek klasszikus, edimaxos webes kezelőfelülete van. Felül sorakozik a négy fő pont, melyekhez baloldalt kétszintű almenü tartozik. Minden opcióhoz megnyíló ablak tetején pár soros magyarázat olvasható, a kezdőképernyőn pedig a felső négy pont leírása van. A gyors beállításnál szokás szerint a pontos időt és az internetkapcsolatot lőhetjük be.

A WAN részlegen újrakonfigurálhatjuk a gyorsban beállított kapcsolatot, valamint a DNS kiszolgálót. Többféle dinamikus DNS szerver közül választhatunk.

A router WDS módban is üzemel. Ilyenkor nem lehet rá hálózati klienseket kapcsolni, csak további routereket vagy hozzáférési pontokat. A Wi-Fi biztonsági arzenál a kornak megfelelő színvonalú, van WEP, WPA és WPA2 is.

Nagyon jó a forgalomszabályozást beállító QoS szekció. Megszabhatunk teljes feltöltési és letöltési korlátozást, de külön fölfelé és lefelé irányuló szabályokat is létrehozhatunk IP címekre és portokra szabva.

Az Edimax routereiben általában nagyon egyszerűen és kényelmesen beállítható a port forwarding. Ez alól a BR-6215-SRg sem kivétel. A tűzfalat leegyszerűsítették, csak bekapcsolni és kikapcsolni lehet. Az USB-s nyomtatószerver beállítása sem túl összetett, de működtetéséhez a hálózatra kapcsolt számítógépeken is szükség van némi beállításra. Erről a mellékelt CD-n található használati útmutatóban olvashatunk, igaz, csak angolul.

A nyomtatókezelés mellett a másik USB-s extra a külső adattár kezelése (Network Attached Storage, NAS). Az adattár egyrészt különálló hálózati entitásként jelenik meg, de Samba és FTP kiszolgálóként is elérhető. Először felhasználói fiókokat kell létrehoznunk, majd ezek rendelhetőek hozzá különböző megosztott könyvtárakhoz.

Az FTP szerver egyszerre legfeljebb 20 felhasználót tud kiszolgálni, ráadásul nemcsak a belső hálózatról, hanem az internetről is elérhető. Valami okból egyelőre csak ez első USB csatlakozót tudja formázni a router. Mivel Linux fut rajta, az NTFS fájlrendszert csak olvasni tudja, írni nem.

A Status Info részen az eszköz állapotáról kapunk visszajelzést, megnézhetjük a kapcsolódott kliensek listáját, naplókat, forgalmi statisztikát. Az utolsó pontba került a konfiguráció lementése, a firmware-frissítés és a reset. Az utóbbi egy percig tart, de utána nem vész el a kapcsolat a routerrel, nem kell újra bejelentkezni, hanem onnan folytathatjuk a konfigurálást, ahol éppen tartottunk.

Sokkal egyszerűbb az EW-7206APg hozzáférési pont beállítása. Kezelőfelülete ugyanabban a stílusban készült, mint a többi Edimax eszközé, de csak balra van egy kilencpontos menü. Itt sem hiányoznak a rövid magyarázószövegek. Először az AP állapotára vonatkozó információkat látunk, majd alapvető beállításokat a Wi-Fi-vel kapcsolatban.

Akárcsak az alap, úgy a biztonsági és átviteli paramétereket állító rész is megegyezik a routerével. MAC-szűrésnél 20 címet adhatunk meg, hogy csak a hozzájuk tartozó eszközöket engedje csatlakozni. Emellett már csak a jelszóra, IP címre és DHCP kiszolgálóra vonatkozó System Utility rész érdemel említést.

Tesztelés, értékelés

Az Edimax hálózati eszközöket abban a vasbeton épületben teszteltük, amelyben korábban a Level One és D-Link termékeket. A router, hozzáférési pont és USB-s hálózati adapter mellé Edimax MIMO hálózati kártyákat üzemeltünk be. A táblázatokban szereplő adatok közel csúcssebességek, melyeket legalább 30 másodpercig tartottak az eszközök. A tesztkörnyezetünkben mért számok nehezen vetíthetőek ki más rendszerekre, ugyanis a vezeték nélküli hálózatokat nagyban befolyásolják a környező hálózatok, de akár még az emberek mozgása is. Mindenesetre ez egyes eszközök egymáshoz viszonyított sebessége megítélhető.

 

Edimax BR-6215-SRg
vasbetonból készült épületben
1 méterről szabad rálátással 4 méterről szabad rálátással 4 méterről egy fal mögül 8 méterről két fal mögül
Wi-Fi – LAN 2400 kB/s 2400 kB/s 2100 kB/s 1700 kB/s
4 dBi Wi-Fi – LAN 2300 kB/s 2400 kB/s 2400 kB/s 2100 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi 1100 kB/s 1300 kB/s 1400 kB/s 500 kB/s
4 dBi Wi-Fi – Wi-Fi 1100 kB/s 1400 kB/s 1300 kB/s 1100 kB/s

Korábbi tesztjeinkből kiderült, hogy az Edimax MIMO hálózati adaptere nagyobb hatótávolságú az átlagos megoldásoknál, de a router vezetékes (LAN) csatlakozójára kötött gépet a 4 dBi antennás egység nagyobb tempóval érte el, amikor már akadályok kerültek közéjük. Egy betonfalon gyengülés nélkül haladt át a jel, és két fal mögül sem volt túl nagy lassulás. A MIMO és a 4 dBi-s adapter közötti kommunikáció csak a legtávolabbi ponton volt jobb, mint két MIMO-s között. A 8 méterre lévő tesztpozíciónál érdekes, de Wi-Fi-nél egyáltalán nem ritka jelenséget tapasztaltunk. Kevesebb mint fél méterrel távolabbról drasztikusan – jellemzően a felére – csökkent az átviteli sebesség. Két Edimax MIMO kártya párbeszédekor ez a távolság valamivel kisebb volt, és már a méréshez használt ponton is jelentkezett a lassulás.

A nyomtatószervert gyorsan és zökkenőmentesen sikerült beüzemelni, és működés közben semmilyen problémát nem tapasztaltunk Xerox DocuPrint 8ex lézer- és HP Deskjet 3550 tintasugaras nyomtatónkkal sem. Rendesen működött a hálózati meghajtó (NAS) is, de bármilyen összeköttetést használtunk, nem sikerült elérni az 1 MB/s-os másolási sebességet.

 

Edimax EW-7206APg
vasbetonból készült épületben
1 méterről szabad rálátással 4 méterről szabad rálátással 4 méterről egy fal mögül 8 méterről két fal mögül
Wi-Fi – LAN 2400 kB/s 1700 kB/s 2100 kB/s 700 kB/s
4 dBi Wi-Fi – LAN 2300 kB/s 2300 kB/s 2100 kB/s 1700 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi 1200 kB/s 1250 kB/s 1000 kB/s 700 kB/s
4 dBi Wi-Fi – Wi-Fi 1250 kB/s 1300 kB/s 1300 kB/s 700 kB/s

Az EW-7206APg-t először a saját kis antennájával teszteltük. A routerhez képest többnyire kisebb átviteli sebességeket mértünk, és a 8 méteres távolságban lévő pontnál közelebb jelentkezett a lassulás.

 

Edimax EW-7206APg 4 dBi-s antenával
vasbetonból készült épületben
1 méterről szabad rálátással 4 méterről szabad rálátással 4 méterről egy fal mögül 8 méterről két fal mögül
Wi-Fi – LAN 2250 kB/s 1950 kB/s 2000 kB/s 2000 kB/s
4 dBi Wi-Fi – LAN 2300 kB/s 2000 kB/s 2100 kB/s 2000 kB/s
Wi-Fi – Wi-Fi 1250 kB/s 1100 kB/s 1000 kB/s 850 kB/s
4 dBi Wi-Fi – Wi-Fi 1250 kB/s 1250 kB/s 1200 kB/s 900 kB/s

Az EW-7206PDg-t szimulálva felraktuk a router 4 dBi-s antennáját is az AP-re. A közelebbi pontoknál nagyjából ugyanazokat az eredményeket kaptuk, mint ez előző körben, de nagyobb távolságból már megtette hatását az erősebb antenna, bár most koránt sem volt akkora a javulás, mint a Level One 7 dBi-s sugárzójánál.

Értékelés

Az új BR-6215-SRg router nem éppen olcsó jószág, ára mintegy 21 000 forint. Ennyi pénzért egy átlagosnál nagyobb hatósugarú útválasztót kapunk, melynek igen jól konfigurálható felfelé és lefelé irányuló forgalomszabályozása és nyomtatószervere is van. Kár, hogy a NAS rész csak kis sebességgel működik. Figyelembe véve, hogy a konkurensek nyomtatószerveres útválasztói is legalább ennyibe kerülnek, a nagyobb hatótávolságú Edimax ajánlott minősítést érdemel.

A kis antennás Edimax EW-7206APg amellett, hogy a WDS funkciót is támogatja (össze tud kapcsolni vezeték nélküli hálózatokat), csupán 9000 forintba kerül. Akinek van már vezetékes routere, az egy ilyen masinával könnyedén hozzá tudja adni a vezeték nélküli funkciót. Csak azért nem kap ajánlott minősítést, mert alig több, mint 1000 forinttal drágábban már Edimax BR-6204Wg Wi-Fi routert is kaphatunk. A nagyobb antennás, Ethernetről árammal ellátható EW-7206PDg hozzávetőleg 16 000 forintba kerül.

A 4 dBi-s antennával felszerelt, USB-s Edimax EW-7318-USg Wi-Fi adapter 5600 forintos árával csupán pár százassal drágább a normál hatótávolságú USB-s vagy PC Card társainál, és nagyjából ugyanennyivel olcsóbb a MIMO-saknál. Nagy előnye, hogy a jobb vétel érdekében könnyedén erősebb antennát szerelhetünk rá, hátránya viszont, hogy jobban kilóg a számítógépből, mint a PC Card formátumú megoldások. Nekünk azért tetszett. Kiegészítő antennával egy notebook hatótávolságának megnöveléséhez ideális.

 

Edimax BR-6215-SRg útválasztó Edimax EW-7318-USg adapter

rudi

Az Edimax hálózati eszközöket a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés