Canon EOS 7D – megoldás mindenre?

Képminőség III. – RAW vs JPEG

A Canon EOS 7D JPEG motorja vegyesen teljesített, voltak igen tetszetős „out of the box” képek, de megesett, hogy inkább a nyers fájl után nyúltunk. Számos RAW konvertáló és feldolgozó szoftver létezik, sajnos, az összest nem áll módunkban kipróbálni. Igyekeztünk azonban a legismertebbeket próbára tenni, hogy melyik mit tud kihozni egy-egy CR2 fájlból. Választásunk alábbiakra esett:

  • Adobe DNG Converter 5.6.0.148 + Adobe Camera Raw 4.6
  • Canon Digital Photo Professional 3.8.1
  • Phase One Capture One Pro 5.1.1
  • Adobe Photoshop Lightroom 3.0
  • Raw Therapee 3.0 alpha

A programok beállításaihoz nem nyúltunk, mindegyiknél a telepítés utáni állapotot őriztük meg. Ezek a következők voltak:

Adobe Camera Raw

Digital Photo Professional

Lightroom

Raw Therapee

Capture One

Első körben arra voltunk kíváncsiak, hogy a szabadban lőtt tetszőleges képeink vajon RAW-ból konvertálva jobban festenek-e, mint amit a 7D JPEG motorja nyújtott.

A fenti két ábra egy kép különböző részeit mutatja. Az első képen a fotó közepének 100%-os kivágása látható. A legélesebb képet a Raw Therapee nyújtotta, azonban az ISO 400 okozta zajosodás is ezen látszik a legjobban. A többi konverter különböző mértékben alapból zajszűrést végez, így a képük valamivel tompább hatású. A második kép a fotó bal felső sarkának részletét mutatja. Itt a lámpák vezetékein látható CA eltüntetését a Canon DPP (és a 7D JPEG motorja is) eleve elvégzi, a többi konverter nem nyúl ebbe bele kérés nélkül.

A harmadik kép látványos különbséget tár fel a fényképezőgép JPEG-je és a többi szoftverből nyert tömörített fájl minősége között. Egyértelműen az EOS 7D JPEG és a DPP konverzió szerepel a leggyengébben. A színek fakók, és az élesség sem tökéletes. A Raw Therapee és a Capture One nyújtották a legélvezetesebb képminőséget.

Negyedik ábránkon a Capture One, a Lightroom és a Raw Therapee adja vissza hűen a látottakat. Bár az RTP (Raw Therapee) képe a legzajosabb, de egyben ez a legélesebb is.

Ugyanaz a fotó, másik részlet. A helyzet változatlan, az RTP képe a legélesebb, de a legzajosabb is. Szűrést nem hajt végre a szoftver.

Második menetben arra szerettünk volna fényt deríteni, hogy magas érzékenységi értékeken melyik program adja (változatlan) beállítások mellett a legjobb képminőséget. Előző képeinkből már gondolhatjuk, hogy az RTP például éles, de zajos képeket szül, míg a C1 például arany középutat járva találja meg a legjobb beállításokat. Az összes konvertert a fényképezőgép eredeti JPEG-jei mellé tettük a könnyebb összehasonlíthatóság végett.

A C1 és a Lightroom fej-fej mellett futottak, mindkét szoftver nagyon jól megtalálja a középutat az alacsony zajszint és a képi részletek megtartása mellett. A RTP hozta a várt szintet, képe éles, de borzasztóan zajos. A Canon DPP elmosott és foltos JPEG-et produkált, a régi Adobe CR ISO 6400-on és fölötte szétesett.

Ha fényképezőgépünk képes RAW formátumban is menteni – márpedig az EOS 7D tud –, akkor mindenképp érdemes élni is a lehetőséggel, hiszen a külön megvásárolható konverterek már gyári beállításokkal is sokkal szebb, jobb képet tudnak produkálni, mint ami a fényképezőből JPEG formájában kijön. Nem akarunk pálcát törni egyik szoftver fölött sem, hiszen mindegyik bőségesen paraméterezhető, és kis kísérletezéssel nagyon szép eredmények hozhatók ki nyers állományainkból. Egyet azonban biztosra vehetünk: a RAW minősége mindig jobb a JPEG-énél.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés