ASUS router és bridge – szintlépés ac-s Wi-Fin

Próba

Nem térnénk ki túl részletesen az ASUS routerek kezelőfelületének ismertetésére, ugyanis ez az elmúlt években alapjaiban nem változott, habár rengeteget finomodott. A nagyobb teljesítményű (két WAN kapcsolat és két 5 GHz-es rádió) RT-AC3200 megegyező felhasználói felülete megtekinthető az alábbi linken.


Klikk a képre a kezelőfelület demójának indításához

Tesztgépünk szoftvere is ugyanezt az elrendezést kapta, ami a rengeteg nyelv mellett magyarra is állítható. Egy informatív kezdőképernyővel indít, melyről a legfontosabb részek, mint a WAN, Wi-Fi, csatlakozott kliensek és USB portok egy klikkeléssel elérhetőek, a bal oldalon húzódó menüben pedig rengeteg okosság található. Van például temérdek vendéghálózat, szülői felügyelet a Trend Micro támogatásával, kiváló forgalomszabályozó és -analizáló, az USB minden lehetséges feladatra (médiakiszolgálás, nyomtatókezelés, 3G/4G modem, Time Machine, letöltéskezelés) használható, és természetesen a felhős, illetve mobilos elérés sem hiányozhat.


ASUS RT-AC87U egy 2,5 hüvelykes SSD mellett

Adatátviteli tesztjeinkben először az ASUS USB-AC56 Wi-Fi adapter, illetve egy 2015-ös Lenovo ThinkPad X1 Carbon Intel 7265-ös adapterével azt vizsgáltuk meg, mi történik, ha ezekkel a két adatfolyamos eszközökkel egyszerre forgalmazunk a routeren keresztül két elkülönült, vezetékkel csatlakozó számítógép felé. Bizony, azt történt, amire a MU-MIMO nélkül számíthattunk: a két adapter együttes sebessége nem lépte túl az egy adapterrel mérhető 30-35 MB/s körüli tempót, ami 240-280 Mbps-nak felel meg. Ha az ASUS USB-s eszköze 20 MB/s fölé gyorsult, akkor a Lenovo notebook 10 MB/s köré lassult és fordítva. Ha majd működni fog az MU-MIMO, akkor ilyen helyzetben mind a két eszköz felé reális lesz a 30-35 MB/s-os tempó összesítve 60-70 MB/s-ot adva, mert akkor a router első és második adatfolyama az egyik számítógéppel, a harmadik és negyedik adatfolyama a másik számítógéppel tud majd foglalkozni egyidejűleg.

Bevetve a négy adatfolyamos ASUS EA-AC87 Media Bridge-et viszont igazán brutális számokat kaptunk. Ezzel a készülékkel hidat alkotva a router felé néhány méteres távolságból lélegzetelállító, stabilan 80 MB/s fölötti, időnként a 90 MB/s-ot közelítő, tehát 650-700 Mbps közötti tempót mértünk, amihez hasonlót eddig csak vezetékes hálózattal tapasztaltunk. Az átviteli sebesség akkor sem romlott számottevően, amikor 6 méteres távolságra, falon keresztül kellett sugározni.

Amikor viszont betársult a rendszerbe az ASUS mindössze két adatfolyamos, USB-s Wi-Fi modulja, akkor az összesített átviteli tempó már csak 60 MB/s környékén mozgott, a híd nagyjából 40 MB/s-ra, a szólóban 30-35 MB/s-ra képes adapter 20 MB/s-ra lassult. Jobban jártunk, amikor az USB-s adapterrel a 2,4 GHz-es frekvenciára kapcsolódtunk, mert itt is tudott kb. 20 MB/s-ot, miközben az 5 GHz-en egyedül hagyott híd ismét 80 MB/s fölött teljesített, így a router összesített sávszélessége elérte, sőt picit meg is haladta a 100 MB/s-ot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés