Hirdetés

19 hüvelykes monitorok tesztje - 2. rész

Samsung SyncMaster 931C


Samsung 931C [+]

Szó esett a második legnagyobb panelgyártóként számon tartott LG.Philips kijelzőire épülő LG monitorokról, most lássuk a legnagyobbat, a Samsungot. Ábécésorrendben először a SyncMaster 931C-t mutatjuk be, mely bár külsőre és belsőre is komoly átváltozáson ment keresztül az elődökhöz képest (930 és 931-esek), a Samsung mégsem találta fel a spanyolviaszt. A 931C olyan vevőcsalogató funkciókkal próbálja meg magára vonni a figyelmet, mint a megújult, csillogó design, a 2 ms-os válaszidő, a 2000:1 kontrasztarány, amely természetesen dinamikus, és egy továbbfejlesztett háttérvilágítású panel, melynek köszönhetően a 931C által megjelenített színtartomány lefedi az NTSC színskála 97%-át, míg az átlagos kijelzők csak 82%-ra képesek – ez elvileg a zöld és a vörös összetevő élénkebb ábrázolásában nyilvánul meg. Hogy ez valójában kinek számít és kinek nem, arról később szót ejtünk. A 931C-t egy konzervatív dobozban kaptuk kézhez, mellé a gyártó leírást, garanciapapírt, driver CD-t, analóg, digitális és tápkábelt csomagolt.

 

Monitor típusaSamsung SyncMaster 931C
TechnológiaTN+film
A panel gyártója / típusaSamsung
Válaszidő2 ms g2g
Felbontás1280x1024 (pixelméret: 0,294 mm)
Kontrasztarány700:1 (2000:1 dinamikus kontraszt)
Fényerő250 cd/m2
Vízszintes betekintési szög160 fok (5:1)
Függőleges betekintési szög160 fok (5:1)
Színek száma16,2 millió
A panel mérete19 hüvelyk
CsatlakozókDVI-D, D-Sub
Teljesítményfelvétel33 watt
Bruttó fogyasztói árkb. 85–90 000 forint
Gyártó honlapja
Termék honlapja
Samsung
Samsung 931C

A Samsung 931C az LG1900J-hez nagyon hasonló paraméterekkel bír. A válaszidő alacsonyabb, mindössze 2 ms, ám a betekintési szögek szűkebbek, hiszen 170 helyett 160 fokosak (5:1 kontrasztarány mellett). Ezzel együtt (és ezen felül) egy teljesen átlagos TN+film paneles monitorról van szó, a maximális kontrasztarány 700:1-hez (dinamikusan 2000:1-ig terjed), a maximális fényerő 250 cd/m2, és a megjelenített színek száma is csak 16,2 millió (FRC-vel). Bár egy Samsung monitorról van szó, nem sikerült kiderítenünk, hogy pontosan melyik paneltípust tartalmazza. A Samsung elméletileg nem gyárt hasonló paraméterekkel panelt (legalábbis egyelőre nem tüntette fel honlapján), és más gyártóknál sem találtunk ehhez hasonlót. Érdemes még megemlíteni, hogy bár a Samsung a legnagyobb panelgyártó, a dinamikus kontrasztot tartalmazó panelek gyártását az LG.Philips kezdte hamarabb. Eleinte azt hittük, hogy a Samsung nem fog egy ehhez hasonló, a felhasználók megtévesztésére is alkalmas újítást bevezetni, de tévedtünk.


Szemből és hátulról [+]

Első ránézésre azt is hihetnénk, hogy a 931C esetében valami teljesen egyedi, új megoldással van dolgunk, de ha kicsit visszatekintünk a Samsung 930BF-et is bemutató tesztünkre, akkor azonnal látszik, hogy itt bizony ráncfelvarrásról, felújításról van szó. A külsőt tekintve annyi történt, hogy a Samsung a burkolatot enyhén tükröződő műanyagra cserélte, illetve a kezelőszervek sávját eltolta a kijelző szélére. A monitor hátoldala is csak a lekerekített formákban tér el a 930BF-nél látottól. Belülről elsősorban a dinamikus kontraszt és az új háttérvilágítás tekintetében tapasztalunk eltérést.


Oldalról és a talp [+]

A káva oldalról is szépnek tűnik, de ergonómiai szempontból nem túl meggyőző, hiszen a panel csak egyetlen csukló segítségével billenthető a teljesen függőleges és kb. mínusz 20 fokosan dőlt pózba, a magasságállítás, az oldalra fordítás és a pivot mód nem támogatott. A talp is műanyagból készült, kis gumitalpak gátolják meg a monitor elcsúszását bármilyen irányba. A középen látható csavart kell becsavarozni, amikor a panelt a kibontás után behelyeztük a helyére.


A külső csatlakozók [+]

A monitor hátoldalán alul találjuk a csatlakozókat. A tápcsatlakozón kívül csak egy-egy analóg és digitális bemenet van a monitoron, ami végeredményben az alapokra (hogy legyen kép a monitoron) elég is. A 931C-ben nincs hangszóró.


Kezelőszervek [+]

A kezelőszervek ez esetben ízlésesre és jól láthatóra sikerültek, a gombokat a panel alján találjuk meg a piktogramok alatt. Hogy az OSD-ben navigálás közben melyik gombnak éppen mi a szerepe, az első időkben problémás lehet, mert a gombok a feliratokhoz képest picit el vannak csúszva jobbra, de ez megszokható. A bekapcsológomb környéke üzembe helyezés után kéken világít.


OSD [+]

A 931C a prémium Samsung monitorokkal ellentétben nem gombtalan, így rendelkezik OSD-vel. A menürendszer a Samsung monitoroknál már jópár esetben látott és megszokott elemekre épül, minden számunkra szükséges opciót megtalálunk benne. A színhőmérséklet fokonként nem állítható, de vannak előre beállított presetek, és lehetőségünk van a manuális beállításra is. Érdekesség a 931C esetében az RTA, azaz Response Time Accelerator opció megjelenése. Ez lehetőséget ad a monitorba épített RTA chip aktiválására, segítségével drasztikusan csökken a szürkeárnyalatok közötti váltás ideje, azaz csökken a válaszidő (gyakorlatilag az overdrive-ról van szó). További érdekesség még a Color Innovation menüpont, ahol elvileg a monitor színskála-lefedettségének szabályzására nyílik mód, azonban mint ez később kiderült, mégsem igaz.


Filmek és játékok a Samsung 931C-en [+]

A Samsung 931C esetében a szokásos kalibrált értékek mellett ezúttal is 0,2 cd/m2-es fényerőt mértünk a feketén, ami átlagosnak számít. 50%-os kontrasztnál 36, 100%-os kontrasztnál 75 cd/m2-t mértünk, ezek elég alacsonyak, ami nappali fényviszonyok mellett nem optimális. Maximális fényerőnek 250 cd/m2-t mértünk a fehéren (ahogy a specifikációkban meg van adva), emellé 0,4 cd/m2-t mértünk a feketén, ami 625:1-hez kontrasztarányt jelent, ez nagyjából meg is felel a gyári adatoknak (mindig alacsonyabbat mérünk azoknál), persze nem a dinamikus kontrasztról van szó. A mért értékek egyébiránt nagyon hasonlóak az LG L1900J-nél látottakhoz, de az LG-ben található panel csak az sRGB színskálát tudta megjeleníteni, míg a 931C nem.

Problémák a 931C-vel: a nálunk járt példány (és a fórumon másoknál is) kis fényerőnél cicergő hangot adott ki. Ez megszűnik, ha emelünk a fényerőn, vagy ha kicsit más pozícióba helyezzük a panelt, de azért egy 80 ezer forintos monitortól nem ezt várnánk. Probléma volt még a kalibrálás (és úgy általában a monitor konfigurálása) nehézkessége, ugyanis a színeket nem lehet pontosan beállítani, az értékjelző néha kettőt ugrik egy helyett. A dinamikus kontraszt a MagicTune programmal be-, illetve kikapcsolható, mi nem ajánljuk a használatát, ugyanis a monitor csak sokkal világosabb lesz tőle.

 

Samsung 931CfényerőkontrasztvöröszöldkékICC profil
120 cd/6500K/2,2 gamma2170535137>katt<

Ejtsünk pár szót a 931C által lefedett színtartományról, ami sokak számára igazán vonzóvá tette ezt a típust, mert félreértelmezték ennek az újításnak a funkcióját. A hagyományos LCD monitorokban a háttérvilágítást CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp), azaz hidegkatódos fénycsövekkel oldják meg. Ezzel általánosságban a monitorok az sRGB színtérben található színeket (az NTSC 82%-a) képesek visszaadni, megjeleníteni. A Samsung a 931C-be továbbfejlesztett CCFL fénycsöveket tett, melyekkel ez a monitor elvileg az NTSC színtér 97%-át képes megjeleníteni. A kérdés csupán az, hogy erre kinek van szüksége? Kijelenthetjük, hogy átlagos felhasználók nem fogják ezt érzékelni, hiszen itt nem arról van szó, hogy a monitor emiatt sokkal „színesebb” vagy szakszóval élve „színhelyesebb” lesz, hanem arról, hogy több színt képes megjeleníteni. De mindaddig, amíg erre csak néhány speciális alkalmazási területen van szükség, addig az átlagos felhasználó nem fog érzékelni belőle semmit. Melyek ezek a felhasználási területek? Professzionális alkalmazásokban grafikus tervezőmérnökök, fotógrafikusok, akik az sRGB színtartománynál több színnel, nagyobb színskálával (pl. Adobe RGB) dolgoznak, látni fogják a különbséget, de mások nem. Jelenítsünk meg egy képet egy átlagos monitoron, és jelenítsük meg ugyanezt a képet a 931C-n is: elképzelhető, hogy míg az átlagmonitoron egyes helyeken a szemünk számára nem megkülönböztethető zöld területet fogunk látni, addig a 931C-n már látszódni fog néhány árnyalatnyi eltérés.


A lefedett színek tartománya Samsung 971P-n és 931C-n

A LaCie és a GretagMacbeth kalibrátorprogramjai képesek pontosan megjeleníteni egy adott monitor által lefedett színtartományt, ez – mint látható – a 931C esetében jóval nagyobb, mint az amúgy korszerűbb panellal szerelt 971P esetében, de mint már említettük, ez nem jelenti automatikusan, hogy a 931C lenne a jobb monitor. Kicsit furcsa, hogy az OSD-ben a "Color Innovation" menüpont alatt bármely opciót is választottuk (Brillian vagy Mild), a színtérlefedettség háromszöge nem változott.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés