Hirdetés

19 hüvelykes monitorok tesztje - 2. rész

Értékelés

A monitorokat ezúttal is ársávokba rendezve értékeltük. 75 ezer forint alatt található az LG L1919S, a Belinea 1975 S1 és jóindulattal a Fujitsu Siemens B19-2D is ide sorolható. Ami a három monitorban közös: mindannyian TN+film panelra épülnek, ennél fogva a képminőség tekintetében nagyon hasonlóan teljesítenek. A színhűség meglepő módon az LG L1919S esetében volt a legjobb, érdekesség, hogy ez igaz kalibrálás nélkül és kalibrálással egyaránt. A három monitor a „feketetesztben” némileg különbözött, úgy láttuk, hogy a dinamikus kontraszttal erősített LG L1919S és a Fujitsu Siemens B19-2D panelján nincs bevilágítás, míg a Belinea 1975 S1 itt nem vitézkedett. A homogenitást vizsgálva a három monitor megegyezett, és ugyanez mondható el a láthatóságról is. Az utánhúzást nézve is nagyon hasonló a három monitor, bár a Belineán erősebben látszik az overshoot, így a másik két alany javára billen a mérleg. Érdemes még megemlíteni, hogy míg a Belinea és a Fujitsu Siemens rendelkezik digitális bemenettel és hangszóróval is, addig az LG L1919S-ről ezek hiányoznak. Összegezve a látottakat az LG L1919S kellemes meglepetés számunkra. Igen alacsony árához mérten jól szerepelt, igaz, a külsőn és a designon lenne mit változtatni, és szívesen láttuk volna a digitális bemenetet is, de jó minőségű és költséghatékony megoldásként ajánlani tudjuk. A Belinea 1975 S1 az LG L1919S-nél 15 ezer forinttal drágább, mégis úgy láttuk, hogy egy, a panelt tekintve az LG L1919S-nél gyengébb minőségű kijelzőről van szó; bár rendelkezik digitális bemenettel és hangszóróval, ám ezek nem tudják feledtetni a problémás területeket. A Fujitsu Siemens B19-2D az LG L1919S erősségeivel rendelkezik, ráadásul felszerelték digitális bemenettel és hangszórókkal is, és ha az ergonómiai szempontokat is figyelembe vesszük, akkor érthető a magasabb ár, ám mi ettől függetlenül is kicsit drágának találjuk. A Belinea 1975 S1 árszintjén jó vétel lehetne.

75 és 100 ezer forint között található az LG L1900J és a Samsung 931C. A két monitort két teljesen eltérő felhasználási területre szánta a gyártó, hiszen az LG L1900J egyfajta „dizájnmonitor” szerepét tölti be, melyet (az LG elképzelése szerint) a lakás bármely részében szívesen lát tulajdonosa, ennélfogva túlmutat a szó szoros értelmében vett monitoron, míg a Samsung 931C-t gyártója elsősorban játékosok és olyan felhasználók asztalán képzeli el, ahol szükség lehet az extrém rövid válaszidőre és az átlagosnál nagyobb színskála-lefedettségre. Az LG L1900J külsőre tényleg eltér némileg az átlagtól, de ez inkább a talpának, illetve a csillogó borításnak köszönhető. Kicsit furcsának tartjuk, hogy az LCD-n nincsenek gombok, hiszen ezzel az LG a monitort a számítógéphez láncolta, máshogy ugyanis nem lehet beállítani azt. A kijelzőben található panel teljesítményével kapcsolatban vegyes a kép, a színhűség nem túl meggyőző, bár erre valószínűleg nincs is szükség, hiszen grafikus nem fog L1900J-t venni. A monitor feketéje az adott paneltípushoz képest jó, a többi (homogenitás, láthatóság, válaszidő) pedig az elvárható szintet hozza. Az LG L1900J tehát valójában egy átlagmonitor, így tehát senki ne várjon tőle csodákat. Ára kicsit talán magas a tudásához képest, cserébe külsőleg szép (bár ez szubjektív), ha ez az elsődleges szempont, akkor a típus vásárlásra alkalmas. A Samsung 931C-ről is hasonlókat lehet elmondani. Hiába a Samsung marketingeseinek komoly munkája, hiába a 931C megnyerő külseje (ha a talpat nem vesszük figyelembe, akkor még versenyre is kelhetne az LG L1900J-vel), belsőleg csak kicsit különbözik az átlagos TN+film panelektől, ez pedig a nagyobb megjelenített színtartomány. Erre pedig, mint már tudjuk, átlagfelhasználóknak nincs szüksége. Grafikus tervezőmérnökök, fotógrafikusok és hasonló, képekkel dolgozók számára a 931C valós alternatíva lehet, de ha már itt tartunk, ilyen szintű munkához mi inkább a nagyobb és más panellel szerelt monitorok háza táján nézelődnénk. Ha leszámítjuk ezt a pluszt, a 931C a TN+film paneles monitorokra jellemző összes problémával rendelkezik, márpedig ezen hátrányok a profik szemszögéből többet nyomhatnak a latban. A Samsung 931C szerintünk egy szép, megújult külsővel ellátott játékosmonitor, amellyel LAN-partikon lehet menőzni, már ha valaki érti, hogy miről van szó, amikor színtartományokról esik szó, de tudásához mérten drágának találjuk.

100 ezer forint felett található az Asus PG191, a Samsung 971P és a ViewSonic VP930. A három kijelző három eltérő okból kifolyólag ilyen drága a többihez viszonyítva. Az Asus PG191 mint monitor nem túl meggyőző, hiszen ugyanarra a panelra épül, mint a 30–35 ezer forinttal olcsóbb Belinea 1975 S1, ennek pozitívumait és negatívumait egyaránt felsoroltuk már. Viszont olyan funkciókat kínál fel, amiket bemutatónk keretein belül semelyik másik nem, sőt, korábbi tesztjeinkben is csak az Asusokra volt jellemző, hogy beépített webkamera volt rajtuk, vagy tükröződő felülettel voltak bevonva, melyen érintésérzékeny gombokat találtunk. Ezenkívül a PG191 további újításként mélynyomót hord a hátán. Mit is mondhatnánk? Egyértelmű, hogy a PG191 egy olyan réteget céloz meg, akinek szüksége van a webkamerára, tetszik neki ez a valóban tetszetős külső, és hasznos pluszként tartja számon a monitorra épített mélynyomót. Ez egy elég szűk réteg, de biztosan léteznek ilyen emberek is. A PG191 negatívumai ellenére tetszetős, de ennyi pénzért mi inkább a most következő modellek közül választanánk. Ezek pedig a Samsung 971P és a ViewSonic VP930. A két kijelző paramétereit tekintve sok hasonlóságot mutat, mégis a két gyártó két eltérő felhasználási területet célzott meg. A Samsung 971P egy „luxusmonitor” luxuskülsővel (ami viszont nem biztos, hogy mindenkinek elnyeri a tetszését), a piacon létező egyik legjobb 19 colos panellal, ugyanakkor ergonómiai szempontból nem csak előnyös tulajdonságokkal. Ezzel szemben a ViewSonic VP930 egy munkára szánt, nagyon jó panellal felszerelt, ergonómiailag is mondhatni tökéletes monitor. Mindkét típusról elmondható, hogy átlagos felhasználók számára (filmnézés, játék, web, munka stb. céljaira) tökéletesen megfelelő. Színhelyesség, láthatóság és a fekete mélysége terén, mint kiderült, a Samsung 971P jobb, így nyugodt szívvel csak ezt ajánlanánk profi grafikus munkákra. Összességében mindkét monitor nagyon jó a maga nemében, az lenne az igazi, ha a 971P belsejét a VP930 külsejével (és persze az LG L1919S árával) ötvöznénk...

Summa summarum, bármily meglepő is, árához mérten az LG L1919S teljesített a legjobban. A Fujitsu Siemens B19-2D, az LG L1900J és a Samsung 931C a megcélzott közönség szemében jó monitoroknak tűnhetnek, de kicsit többe kerülnek, mint amennyit érnek. Az Asus PG191 egy nagyon szűk réteg számára készült, így ennek megítélését inkább az olvasóra bíznánk. Számunkra a 100–105 ezer forintos ár soknak tűnik érte. A Samsung 971P azok számára lesz igazán jó vétel, akiknek bejön a formaterv, merthogy belsőleg „number one”. A ViewSonic VP930 belső tulajdonságaival „csak” második tudott lenni, viszont szerintünk minden más területen tetszetősebb, mint a Samsung 971P.

 

LG L1919S
Samsung SyncMaster 971P
ViewSonic VP930
Fujitsu Siemens B19-2D
LG L1900J
Samsung SyncMaster 931C

fLeSs

A Samsung monitorokat az Expert Computer Kft.-től, az LG L1900J-t pedig a HRP Hungary Kft.-től kaptuk tesztelésre. A ViewSonic VP930 az RRC Hungary DiFO üzletágtól érkezett.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés