Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dr.bubo

    őstag

    válasz Mr.John #8101 üzenetére

    A 830m, amit a dobozra irnak az elméleti távolság, gyári antennával. :)
    Egy kültéri körsugárzóval lehet 2-több km besugározni.
    Ilyen távot akarsz átlöni? Pont-pont összeköttetés akarsz, akkor irányitott antenát használj.

    Router beállitása: http://www.rainman.sokoldal.hu/tplink_router_beallitasa / Port Forward: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm

  • And

    veterán

    válasz Mr.John #8101 üzenetére

    "Van egy AP, mely képes max 20dBi-re, de alapból egy 3dBi-s antenna van rajta. Jól sejtem, hogy kell hozzá egy 20dBi-s antenna, hogy a max teljesítményt kihozzam belőle?"
    Rosszul gondolod, és (lehet, hogy ebből következik a sejtésed) a mértékeket is hibásan használod. Egy router nem lehet képes "20dBi"-re, mivel a dBi csakis antennanyereséget jelenthet. A dBm abszolút teljesítmény, ezért inkább 20dBm lesz az. Ez pedig valószínűleg EIRP-értéket takar, azaz beleértendő az adóteljesítmény, valamint a router beépített antennájának nyeresége is. Mellesleg 2,4GHz-en ennyi a megengedett limit, antennacserével ezt szinte bizonyosan meghaladnád, már ha ez számít valamit.
    20dBi-s wifi-körsugárzó a gyakorlatban nem nagyon létezik, ekkora nyereség egy irányított típusnál is jó értéknek számít, e fölé menni szinte már csak paraboloid v. gridantennákkal lehet. Az ilyen "830m hatótáv" értékek - mint írták - a gyakorlatban nulla jelentőséggel bíró marketing-adatok.
    "Mi a különbség egy simán rácsavarható 10dBi-s omni ant. és egy szintén 10dBi-s jóval nagyobb körsugárzó között?"
    Annyi, hogy az első, kisméretű antenna esetén ez az érték borítékolhatóan kamu ;).
    #8109: Igen, egy 10dBi-s körsugárzó is alkalmas lehet 2km-es táv áthidalására, de ezeket nem ilyen célra találták ki. Ettől persze az ellenállomás(ok)on lehet ennél nagyobb nyereségű, irányított típusokat is használni.
    "Miért mutatja a wifi router pozitívan a dB erősséget, ellenben a laptoppal?"
    Ismét: a dB önmagában nem jelerősség még akkor sem, ha a router / notebook programja így mutatja. A dB csak egy arányszám. A dBm már valóban jelszint: a -87dBm (elég gyenge) vételi szintet jelent, a +7dBm pedig olyan nagy szint, amely inkább adóteljesítmény (>1mW), mint vételi szint.
    Hiába szeretnéd, az összeköttetések lehetséges távolságát nem lehet kizárólag az antennák nyereségéből levezetni, mert ez túl sok dologtól függ, amelyek közül a nyereség csak az egyik. Repeaterkét lehet egy átlag 2dBi-s antennával szerelt routert is használni, az más kérdés, hogy érdemes-e. Nyilván néha van értelme, különben senki nem alkalmazna pl. házon belül önálló jelismétlőt, repeater-módú AP-t.

  • And

    veterán

    válasz Mr.John #8127 üzenetére

    Még mindig nem világos, hogy pontosan mit jelent az a 7 dBm-es jel. Vételi szint majdnem bizonyosan nem lehet, mert ekkora bemeneti teljesítményt (kb. 5mW!) csak akkor kaphatnál, ha a klienst közvetlenül kábellel kötnéd az AP-re vagy routerre. Bármennyire közel teszed egymáshoz az eszközöket, ekkora jelet nem fogsz kapni. Az természetesen lehetséges, hogy a router hamisan mutatja a jelszintet, meg amúgy sem pontos műszer.
    A -89 dBm ellenben roppant gyenge szint, a 802.11b/g eszközök vételi érzékenységének alja körül, ezért nem is csoda, ha ilyen lassú a valós átvitel. A g-szabvány maximális sebességének eléréséhez ennél az egyes gyártmányok változó érzékenységétől függően kb. 20..25 dB-lel nagyobb (-70...-65dBm) szint szükséges. Egymástól pár méterre lévő AP / kliens esetén már valami gond lehet, ha csak ekkora jelet kapsz.

  • And

    veterán

    válasz Mr.John #8130 üzenetére

    Na, így már kicsit világosabb. Ez van, ha a tisztelt gyártó pongyolán fogalmaz. A "Signal" itt nagy valószínűséggel nem jelerősség (hiába írja róla a manual, hogy "Signal: The signal received from the AP"), hanem egy annál valamivel többet eláruló mennyiség, a jel/zaj viszony, avagy SNR. Azt legalább tényleg dB-ben mérik, mivel egyszerű viszonyszám. Szemléletesen: ha az abszolút jelerősséget és a zajhatárt (mindkettőt dBm-ben értve) kivonjuk egymásból, akkor kapjuk meg az SNR-t. A zajhatár (egyéb zavaró jel hiányában: érzékenység) eszközfüggő, jó esetben az AP / kliens adatlapján szerepel. A TP-Link manuáljában pont nem.. Egy érzékenyebb kliens vagy AP vételi jel/zaj viszonya nagyobb érték egy kevésbé érzékeny típusénál akkor is, ha mindkettő ugyanolyan szintű jelet kap a vételi bemenetén. Remélem érthető ;).
    A "wireless transmit power" szimpla adóteljesítmény, 20dBm= 100mW, valószínűleg EIRP-ben értve. Pl.: 17dBm (kb. 50mW) adóteljesítményt 3dBi nyereségű antennába táplálva (kábelcsillapítást nem számolva) kapsz 20dBm EIRP-t.
    A linkelt antenna technikai adatainál már helyesen 10dBi-t írtak. Az, hogy milyen antenna kell, leginkább a használat módja határozza meg, de mint említettem, csak a decibelekből kiindulva nem tudsz biztos működési hatótávot meghatározni.
    Egy repeatert eleve úgy kellene elhelyezni, hogy az mind az eredeti (ismétlendő) AP-t, mind a klienseket jó térerővel vegye, ill. ezek számára normális térerőt biztosítson. Ha te egy 4dB jel/zaj viszonnyal rendelkező (pl. -93 dBm zajhatárnál -89 dBm szintű) harmatgyenge jelet szeretnél ismételni, akkor lehet, hogy jobban járnál két külön, saját antennával rendelkező eszközzel. Nem tudom, hol mérted ezt a jelet (lakásban, tetőn, akárhol), de ha már a leendő kültéri (?) antenna telepítési helyén is ilyen gyenge a szint, akkor az előző mondat kiemelten érvényes. A távoli vételhez külső, irányított antenna szükséges, gyenge jelnél különösen, hiszen a nagyobb antennanyereség önmagában nagyobb vételi szintet biztosít. Viszont egy kültéri antenna meg a lakáson belül nem feltétlenül képes normális elérést biztosítani. Tehát egyetlen körsugárzóval és a hozzá csatlakozó repeaterrel szerintem csak akkor próbálkozz, ha azzal tutira kielégítő jelszintet kapsz a lakáson belül, és a távoli AP-n is. Ha ez nem jön össze, inkább használj külső irányított antennára csatlakozó kliens-eszközt, majd ehhez LAN-on kötve egy beltéri elérést adó újabb AP-t egy másik rádiócsatornán, utóbbit akár a beépített antennájával. Az utóbbi topológia természetesen drágábban kivitelezhető, de kültéri antennából így is csak egy kell, és ilyen rossz körülményeket feltételezve sokkal korrektebb megoldást adhat, mint egyetlen, körsugárzós repeater.

  • dr.bubo

    őstag

    válasz Mr.John #8130 üzenetére

    Ahogy And is irta legjobb lenne, ha irányitott antennát használnál.
    Ez a vasraktár nevő adó ez már eleve valami, külső antennával rendelkező eszközt rejt? :F Ehez te hozzáférsz menüileg vagy ez valami internetszolgáltató adója? Mert nem ártana a 6 csatornáról másra állitani, mert az a tp-linkes 22dB másik hálozat esetleg zavarhatja.
    És két eszközt használj egy Ap kliens-t, amia az adóhoz csatlakozik, amid van is, és egy másikat, ami a lakásba adná a jelet.
    Irányitott antenna: [link], [link] :)

    Router beállitása: http://www.rainman.sokoldal.hu/tplink_router_beallitasa / Port Forward: http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/routerindex.htm

  • And

    veterán

    válasz Mr.John #8133 üzenetére

    Ismét: az a 20dBm már EIRP, nem szimpla adóteljesítmény! Egy 15dBm adóteljesítményű wifi-eszköz egy 5dBi-s antennával éppen úgy 20dBm EIRP-t ad, mint egy -4dBm teljesítményű AP egy 24dBi nyereségű antennával. A 20dBm-es wifi-teljesítménylimit sem adóteljesítményre van megadva, hanem EIRP-re. A gyakorlatban 0dBi-s (izotrop) antenna nincs, ezért minél nagyobb nyereségű az antenna, annál kisebb adóteljesítményt szabad betáplálni, hogy az EIRP ugyanaz maradjon. A link túloldalán pedig mindig ugyanazt a vételi térerőt fogod látni, ha az adóoldalon az EIRP állandó, mindegy, hogy melyik adóteljesítmény-antennanyereség párosítással. A gyártók nyilván igyekeznek a lehető legtöbbet kihozni az eszközökből úgy, hogy a legális kereteken belül maradjanak.
    Éppen ezért nincs sok értelme annak a kérdésnek, hogy 'milyen antennával van kihasználva' az AP. Attól függ, mi a cél: ha nem szeretnénk szabályt sérteni, akkor lásd a fenti esetek bármelyikét. Ha meg tojunk az egészre, és minél nagyobb EIRP-t szeretnénk, akkor bazinagy adóteljesítmény kell a lehető legnagyobb antennával párosítva. Ennyi a recept. Mivel a wifi esetén minden eszköz adó és vevő is egyben, egy nagynyereségű antennának vételkor is jelentősége van, hiszen egy pl. 24dBi-s antenna épp 20dB-lel nagyobb jelet ad (vagyis 100-szor akkora vételi teljesítményt szolgáltat) ugyanolyan körülmények között, mint egy 4dBi nyereségű példány.
    Szépek ezek a decibelek meg dBm-ek, de mint írtam, az antenna kiválasztására nincs általános megoldás. Törekedni kell a tiszta rálátásra, ha az megvan, párszáz méterre szokásosan kisebb nyereségű (akár 10dBi körüli-alatti) antennákat használva is jó link alakítható ki. A laptopok beépített wifi-kliense és hozzátartozó antennája csak rövid hatótávú összeköttetésekre jó, egy önálló beépített antennás AP-hez hasonlóan. Én konnektáltam már notebook-kal >5km-re lévő AP-re is, de utóbbin elég rendes antenna volt, kivételesen jó telepítési hellyel és tiszta rálátással. Ebből viszont hétköznapi, általános esetre nézve semmilyen következtetést nem lehet levonni, vagyis nem állítható, hogy márpedig az a noti mindig kilométeres távra tud csatlakozni..

  • mezis

    nagyúr

    válasz Mr.John #8640 üzenetére

    Üdv.!

    Ha repeaterként használod, akkor a notebook-odnak nem őt kell megtalálnia, hanem a routert.
    És a routered típusa ?

    mezis

  • mezis

    nagyúr

    válasz Mr.John #8645 üzenetére

    Többször is olvastam olyan megjegyzést, hogy a WiFi-n a WDS üzemmód különböző gyárak termékei között ritkán működik.
    Nekem Gigabyte-os routerekkel akkor indult el a repeater üzemmód, amikor a routeren az SSID sugárzását engedélyeztem.

    mezis

  • TeeJay

    félisten

    válasz Mr.John #8650 üzenetére

    a tiedhez hasonló kérdésem lenne

    mégpedig hogy van egy 3méteres kábelen levő wifi-s antennám (ilyen kocka szerű fehér alu doboz) amit rá lehet tekerni a Linksys WRT54GL router hátára mert ilyen vastag csatlakozó van rajta.
    az lenne a kérdésem hogy ezt az antennát rá lehet kötni a WMP54G belső PCI-os kártyára is? bár ahogy láttam annak pici csatlakozója van és nem tudom hogy hívják azt illetve hogy lehet-e olyat kapni mert akkor levágom a nagy dugót és tennék rá ilyen kicsit és ezt az antennát használnám.
    azért mégis csak 3méter kábelen van egy doboz ami tippre erősebb lehet mint az a kis fekete antenna amit adtak a kártyához.

    thnx előre is az infót

    Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

Új hozzászólás Aktív témák