Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dobragab

    addikt

    Asus Strix Claw - a marketing markában

    [PAGE:1]Kívülről[/PAGE]

    Bevezető

    Az egeres topikban jó ideje TODO listát vezetünk a jónak ígérkező, de teszteletlen egerekről. Ha a kezembe akad egy, igyekszem róla tesztet írni, jelenleg a negyedik cikket olvasod. Hamarosan érkezik az EVGA TORQ X5 tesztje, melyet már régóta ígérgetek...

    Ha ismeretlen fogalommal találkozol, bátran látogass el az egeres topik összefoglalójához.

    A három előző példány közös jellemzője, hogy Avago A3090 szenzor dolgozik bennük, mégpedig kiválóan, bár láttam már elrontott példányt is. A most bemutatott egér viszont szintén első osztályú PMW3310 szenzort kapott. A szenzorral szemben most magasabbak az elvárásaim, mint eddig: az A3090 szinte minden egérben máshogy teljesített, így benne volt a pakliban, hogy rosszul implementálták. A PMW3310-es egerek ezzel szemben egységes képet mutatnak, gyakorlatilag emberi kézzel kiakaszthatatlanok.

    A teszt írása idején 14-16000 Ft körül mozog az ára.

    A pár hetes egeret egy fórumtárstól kaptam kölcsön, köszönet érte!

    Csomagolás, külső

    A doboz formátuma mára sztenderdnek számít, a fedél alatt átlátszó műanyag burokban díszeleg az egér. Belül számos apróságot találunk: hülyebiztos beüzemelési útmutatót, száznyelvű garanciapapírt, csicsás Strix matricát, tartalék talpakat, és egy CD-t egy régebbi driverrel. Én a legfrissebb, 1.09.04-es verzióval teszteltem.

    A burkolat teteje és alja fekete, a két oldala sötétszürke. A görgő, a bal gomb bal elején lévő DPI-LED-ek és a hátán lévő Strix logo Fidesz-sárga színben virít. A logo világítása manapság közkedvelt, szerintem idegesítő pulzáló.

    Méret, forma

    A Strix Claw CM Storm Alcor és Razer DeathAdder 3.5G, illetve Microsoft WheelMouse Optical 1.1A és Logitech G100s között.

    Méretei: 123 × 72 × 45 mm. A hossza átlagos, viszont magas és széles. Aszimmetrikus, jobb kézbe simuló formájú.

    Átlagos kezemnek tenyeres fogásra kifejezetten kényelmes. Fingertip grip esetén a hüvelykujj nagyon előrekívánkozik, a neki szánt mélyedésbe, míg claw gripre egyszerűen nagy nekem. A doboza úgy hirdeti, hogy Designed for all grip styles. A marketing sikeresen belezavarodott saját magába: Claw-nak nevezik el, és azt állítják, hogy minden fogásra kényelmes. A valóságtól szerintem mindkettő messze áll: ez egy tenyeres fogásra való egér. Kézben tartva leginkább a Razer DeathAdderre emlékeztet, nagyon hasonló érzés.

    A két főgomb homorú, és a jobb oldalon egy kisebb él található a gyűrűsujj támasztására. Így 1-3-1-re kifejezetten kényelmetlen, gyakorlatilag csak 1-2-2-vel tudom fogni. Kicsit ferdén, balra fordulva áll a kezemben, bár nekem gyakorlatilag mindegyik tenyeres egér.

    Mindez természetesen szubjektív. Nagyobb kezűeknek claw és fingertip gripre is lehet kényelmes.

    A három (!) oldalgomb elhelyezése meglepően szerencsés a két oldalgombos egerekhez képest. Általában nem lehet úgy helyezkedni, hogy mindkét oldalgombot kényelmesen elérjük. Az Asus viszont a szokványostól eltérően rendezte el, rakott alájuk egy harmadik, teljes hosszúságút. Ez áll legjobban kézre, a Sniper gomb, viszont a véletlen megnyomásnak ki van téve, különösen felemeléskor. Kicsit nyújtózkodva a felső két gombot is könnyedén tudjuk nyomkodni, ezek nincsenek útban.

    Az alsó oldalgomb picit lötyög, enyhén zavaró tud lenni.

    A görgő mögötti két gomb tenyeres fogás esetén egyszerűen túl messze van az ujjainktól, míg claw és fingertip grip esetén az én kézméretemmel pont jó helyen van az elülső.

    [PAGE:2]Kézben fogva[/PAGE]

    Súly, anyaghasználat

    Az egér 110 grammot nyom, amivel a nehéz egerek közé tartozik, éppen nem féltégla. Általában ezt tartjuk a túl nehéz egerek alsó határának. Ha esetleg a fogása kényelmes lett volna claw / fingertip grip-re, a tömege gyakorlatilag alkalmatlanná teszi, hogy ilyen fogással használjuk. Nem, ez nem Claw egér.

    A felső burkolata a CM Storm Alcorra és Reconra hasonlít. Minőségi, anyagában matt, kellemes tapintású. Az oldalán, és a görgő mögött lévő műanyag elsőre csapnivaló, gagyi hatású. Finoman szemcsés, kopogós, kemény, az örökkévalóságig kitartó fajta. Nagyon jól tapad a kézhez, ami az emelgetésekor jól is jön. Az alja valami ótvar gagyi olcsó fajta, de senkit nem érdekel.

    A görgője kifejezetten egyedi. Az átlátszó, fogaskerék alakú kerékre lánctalp-stílusú, tartós gumit húztak, így esélytelen, hogy elváljanak egymástól. Nem teljesen szimmetrikus, így lefelé görgetéskor szépen beleakad az ujjamba, míg felfelé görgetéskor kevésbé tapad.

    Kábel, talpak

    A marketing itt is ügyesen beleszólt. A kábel harisnyázott, az USB-csatlakozó aranyozott. Az aranyozásnak még mindig semmi értelme, ez a szövetelt kábel elfogadható hajlékonyságú. A szövet nélküliek még mindig jobbak.

    Az egérbe befutó részén kapott egy tisztességes méretű törésgátlót. Amennyire jól néz ki, ennek annyira semmi értelme. Olyan merev, hogy semennyire nem mozog együtt a kábellel, várhatóan a törésgátló előtt fog megtörni úgy, ahogy törésgátló nélkül szoktak. Annyi az összes haszna, hogy feljebb emeli a kábelt, így kevésbé súrlódik az egérpadhoz.

    A talpak három darabban vannak: elöl két kisebb, hátul egy nagy. Kifejezetten jól csúsznak, tömör műanyag, vékony teflonbevonattal, lekerekített szélekkel. Csak addig ilyen jó, amíg le nem kopik a teflon, utána szenvedés várható.

    [PAGE:3]Belülről[/PAGE]

    Gombok, görgő

    Az egér még garanciális, és kölcsön kaptam, így nem szerelhetem szét. A teljesség igényének fenntartása végett netes képekkel illusztrálom. Mellesleg a látottakat meg tudom erősíteni, érzésre is felismerem a különböző fajta kapcsolókat több-kevesebb pontossággal.

    A Microsoft IntelliMouse Optical 1.1 óta ez az első jó egér, amiben legalább a két főgomb alatt japán Omron D2F-01F-ek vannak. Üdvözlendő lépés, ugyan a kínai társaikkal szemben nem 5-10-20 millió kattintást hazudik rájuk a gyártó, csak 1 milliót, de a tapasztalat szerint tovább bírják. Ezen kívül sokkal kellemesebb kapcsolási érzetet ad, úgyhogy ez óriási pluszpont! Szinte az összes egerem mikrokapcsolóit lecseréltem japán Omronra.

    A három oldalgomb alatt butított, csak 3 millió kattintásra hitelesített kínai Omron D2FC-3M-ek vannak, melyek a gyakorlatban közel sem tudnak annyit. Oldalgombok alatt érzésre és hangra is teljesen rendben vannak.

    A görgő mögötti DPI-gombok alatt nagyméretű tactile switch-ek vannak. Úgyse nyomkodja senki, teljesen mindegy.

    A görgő alatt sajnos egy tactile switch van, melynek kapcsolási érzete és tartóssága elég silány. Ebben az egérben ezen kívül még kifejezetten kemény is.

    A görgetésért TTC encoder felelős, amit jól ismerünk, és nem elsőrangú. Újonnan egészen kulturált élményt nyújt, idővel a fokozatok hajlamosak összefolyni. Jobb lett volna egy Alps encoder.

    [PAGE:4]Szenzor[/PAGE]

    Az optikai szenzor továbbra is jobb a lézeresnél.

    A szenzor az aszimmetrikus formához igazodva többé-kevésbé középen van. Gyakorlatilag hozza azt, amit a PMW3310-től elvárunk.

    A LOD a szoftverben 1-10-es skálán állítható, és akár automatikusan a felülethez kalibrálhatjuk. Nem sok változatosságot kínálnak a fokozatok: a legalacsonyabb és a legmagasabb között kb. 0,5-1 mm különbség van, a legmagasabb 1 CD körül van. Fontos, hogy a 10-es fokozat bugos, rettenetesen akadozik tőle a kurzor mozgása, így a 9-es a legmagasabb használható.

    A DPI 50 és 5000 között, 50-es lépésekben állítható. A PMW3310 gyári értékei 400, 800, 1600, 3200 és 5000. A teszteket ezért ezeken a fokozatokon végeztem.

    A polling rate 125, 500 és 1000 Hz-re állítható. Az 1000 Hz-et nem tartotta stabilan, le-leesett 500-ra, és csúnya grafikonokat produkált, így a legtöbb tesztet mérést 500 Hz-en végeztem.

    A Paint-teszt 1000 Hz-en készült, hiszen a jittert ez mutatja ki legjobban, de gyakorlatilag 500 Hz-en is ugyanez látszik.

    Eszerint angle snapping nincs benne. 800 DPI-ig nem jitterel, 1600 DPI-n minimálisan, 3200-on csúnyán és 5000-en elviselhetetlenül. A legtöbb felületen (SS QcK, Allsop Raindrop) ugyanígy viselkedik, de a gagyi Roccat Sense padon sokkal csúnyább a jitter.

    A szenzor gyakorlatilag teljességgel kiakaszthatatlan, ~4,4 m/s-ot bír a karom, azt is tökéletesen lekövette.

    Acceleration

    Semmiféle gyorsulást nem produkál, tökéletesen pontos minden sebességnél.

    Videó

    Smoothing, input lag

    Gyakorlatilag ez az első teszt, ahol az általam fejlesztett, input lag mérésére alkalmas eszköznek valódi haszna mutatkozik: ugyanis 800 DPI felett beavatkozik a smoothing, a jitter eltüntetésére irányul a kísérlet. Ez konzisztens, 1 ms input laggal jár, 850-5000 DPI-ig egyaránt.

    Ebből következően az egér 800 DPI-ig teljesít legjobban, 1600 DPI-n még neccesen, koca-gamereknek elfogadható.

    [PAGE:5]Szoftver, összegzés[/PAGE]

    Szoftver

    Az Asus oldaláról letöltött, az Asus Strix Tactic Pro billentyűzettel közös szoftver szinte minden igényünket kielégíti. Lehetőség van a beállításokat real-time változtatni (Software Mode), vagy a hardverbe menteni beállítás után (Hardware Mode). Előbbi kicsit szerencsétlen, ugyanis minden változtatás után ~1 másodpercre megakad a kurzor.

    A szoftverben a beállításainkat profilokba rendezhetjük, azokat tudjuk importálni és exportálni, illetve exe-hez társítani, így a program indításakor automatikusan aktiválódik a hozzá tartozó profil. Az egér képes megjegyezni a beállításokat, így ha mindent elvégeztünk, akár le is törölhetjük a szoftvert.

    A gombokat tetszőlegesen állíthatjuk összevissza, egér-, billentyűzet-, Windows-, vagy multimédia-funkcióra, előre felvett makróra.

    Négy független DPI-szintet határozhatunk meg, plusz egy Clutch Stage-et, azaz amíg nyomva tartjuk a Sniper gombot, addig az a DPI aktiválódik. Ezekhez közös LOD- és polling rate-beállítás tartozik. Az aktuális szintet a bal gomb elején lévő LED-ek jelzik.

    A világítást ki tudjuk kapcsolni, külön a görgőét és külön a logo-ét.

    Értékelés

    ++ szenzor
    ++ főgombok
    + burkolat
    + oldalgombok

    - görgő lenyomása
    - tömeg

    Összességében ez az egér nagyon szépen össze van rakva. A felsoroltakon kívül mindene jó, de annyira nem, hogy külön kiemeljem: nem alkot maradandót, lehetne jobb is, de nincs vele baj. Én sokallom a tömegét, de még elfogadható, a görgő alatti gomb pedig könnyedén megszokható.

    Tenyérbe simuló, magas, rövid formája miatt igazán a Razer DeathAdder verziók konkurenciája. A CM Storm Alcor jóval kisebb nála, a Logitech G402 pedig lapos és hosszú. A DA-k kézbe rohadó burkolata és döglődő mikrokapcsolói mellett én ezt kifejezetten tartósnak érzem, meglátjuk, az idő mit hoz. Kifejezetten ajánlom, különösen az újabb DeathAdder-ek árai mellett.

    [ Szerkesztve ]

    Tudom, tudom, akasszak a tökömre egy lámpát, hogy sötétben is tudjak kaszálni.

Új hozzászólás Aktív témák