Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Mit tudnátok ajánlani a problémára?
    Van egy UTP kimenetes kábelmodemem, egy asztali gépem amiben szintúgy csak UTP hálókártya van, és egy laptop, amit wifi-n át szeretnék használni, lehetőleg anélkül, hogy az asztali gépbe is wifi kártyát kelljen tenni.
    Van olyan hálózati eszköz, amibe bedughatom a kábelmodemet UTP kábellel, rádughatom az asztali gépem szintúgy UTP kábellel, és csatlakozhatok hozzá wifin, miközben nem csak a netet osztom meg, de a két gép közt a fileokat is?
    A költségkeret meg minimális, csak hétvégente lenne üzemben, akkor is csak pár filet küldenék át, családtag MSN-ezne a laptopon miközben és az asztalin gépezek, ilyesmi. (ezért nem akarok külön wifi routert is, és még wifi adaptert is a gépbe)

    Amiért a router nélküli wifi adapter és AdHOC kiesik az, hogy kapjon netet a laptop akkor is ha nem üzemel az asztali gép.
    Az asztali gépbe meg azért nem csak wifi routeren át akarom küldeni a netet, mert egyrészt plusz költésg, másrészt az asztalin szoktam néha CSS-zni, és nem szeretném növelni a latency-t.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Most nézem, nem is olyan egyszerű ez. Az olcsó 300Mbit-es wifi router csak 100Mbit-es LAN-t kezel. Vagyis a vezetékkel bekötött gép, és a wifire csatlakozott gép közt "csak" 100Mbit lesz az átviteli sebesség elvi maximuma.
    Amiben van 1000Mbit-es LAN is, az jóval drágább. Jó, akkor elég lesz kissebb router is, de 300 alatt meg csak 54-es van, vagyis a kicsit drágább 300-as ami kivisz 100-at, már megéri a felárat. :))
    Melyik lenne a legolcsóbb gigabites LAN-al bíró wifi router?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Egyik oldalról amúgy is elkezdett köhögcsélni a régi DIR-615 routerem (a notikon és telefonokon is egyre sűrűbben szakad a kapcsolat, csak az UTP-vel bekötött asztali PC-n stabil a net, de hiába pakolgattam és forgattam az antennáit, illetve factory reset sem segített), másikról pedig tervezem, hogy az egyik szobában beüzemelek egy médialejátszót, ami talán úgy lenne a legkényelmesebb, ha nem a lejátszóba tennék winyót, hanem egy NAS-ról olvasna, ami így akár egyéb célokra is jól lehetne. (Nem kéne bekapcsolva tartni a lejátszót, hogy elérhető legyen az a tárhely, pl. a filmtár karbantartásához.)

    Szóval olyan routerre gondoltam, ami egyben egy NAS szerepét is elláthatná.
    Csak nem tudom, hogy pl. egy OpenWRT (olyat szeretnék, ami támogatott legalább a nightly trunk mappából, de ha ezzel pont nem megy, viszont a gyári soft jó, akkor nem kritérium) tud-e olyat, hogy NAS-ként jelenít meg egy USB-n csatlakoztatott winyót. Mármint ne csak FTP-n lehessen elérni, hanem jelenjen meg a Windows intézőben is, mint egy megosztott meghajtó, amit bármilyen program szabadon ír és olvas, mint ha helyi meghajtó lenne.

    És ha konkrétan a hálózati lejátszónak nem is lenne rá szüksége (abba a szobába alapvetően egy HD-Ready TV-ben gondolkozom, vagyis leginkább 720p-s mkv-k mennének rá), azért jó lenne USB 3.0 (van most egy bontott notebook winyóm, ami kiköhög ~100Mb/s szekvenciális írás/olvasát, amit kár lenne lefolytani, még ha nem is kritikus a sebesség) és akkor persze gigabites LAN (ami akkor is jól jöhetne, ha az UTP-vel csatlakozó PC és a 300 Megabites WiFi-vel szerelt notik közt akarok fileokat mozgatni). De ez csak akkor, ha nem túl drágák az ilyen kütyük (a filmlejátszához nem kritérium, csak akkor jönne jól, ha egyéb célból mozgatok nagy fileokat a NAS-ra...).

    Azon túl csak annyi, hogy legalább 8Mb ROM legyen, amin Luci-val és pár aprósággal együtt is kényelmesen elfér az OpenWRT írható, nem csak read-only filerendszerrel, mint 4Mb-on.

    Egyáltalán nem probléma, ha az USB nincs kivezetve, de meg vannak a NYÁK-on a forrasztási pontok. :B (Bár gondolom ez inkább csak USB 2 esetén jön szóba, az USB 3 még túl egzotikus, hogy olyanban is ilyen chipset kerüljön, amiben elrejtik ezt a portot).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #21551 üzenetére

    Némi nézelődés után úgy tűnik a Netgear DGND3800B olcsósított megoldását keresem (pl. amiben ez az USB 3-as SoC van, de nekem kell felforrasztani egy USB-t, és megelégedtek egy szem WiFi rádióval is).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Coolmat #21553 üzenetére

    Tehát samba csomagot kell telepíteni OpenWRT alá, hogy NAS-ként tűnjön elő az USB-re kötött háttértár. Akkor ez rendben is lesz.

    Az egyik notiról azt hittem 300-as, de most néztem meg alaposabban, és a háznál minden eszköz csak 150Mbit-re képes, tehát elég lesz a 300Mb-es router (míg így sem lesz limitálva akkor sem, ha két laptop közt másolunk).

    Ez kiegészítve azzal, hogy a HDD-re se nagyon tudhat sokkal gyorsabban írni a router, mint 12.5Mb/s, így még a gigabites ethernet sem kritérium többé.

    Szóval arra redukálódott a dolog, hogy minimum kritériumnak elég a 150Mb-es rádió és 100-as ethernet is, csak legyen a hátlapon 2.0-ás csati, vagy legalább kivezetés hozzá a NYÁK-on. És megelégszem 8Mb ROM-al, de 4Mb sehogy sem lenne elég. CPU-ból viszont akkor jobb ha minél erősebb.

    Már csak azt nem tudom, hogy elég lesz-e egy USB 2.0 csati, vagy kettő kell, hogy ellássa táppal is a 2.5"-os 5400RPM-es HDD-t, amire 5V 700mA van írva (vagyis vagy működne, vagy nem). Ez a másik, amiért USB 3-at nézegettem, az tuti ad elég áramot.

    2-es nem tűnik túl gazdaságos megoldásnak. (A routert ugye mindenképp cserélem, mert rosszalkodik a régi, csak azt nem tudtam megéri-e drágábbra, hogy gyorsabban kezelje a HDD-t. de akkor nem nagyon).

    3-as érdekes, mert amit most vennék az ugye egy médialejátszó és egy NAS-ként is funkcionáló router. Tehát valóban megfontolandó, hogy összerakjak egy ilyen gépet, ami 24/7 üzemel, mint home server és filmet is lejátszik. Bár nem tudom mennyiből hozható ki egy olyan, amin van HDMI kimenet és elboldogul a 720p-s mkv lejátszással. (Ez már messzi téma, hogy Linux alatt van-e DXVA, de persze mehet arra Windows is ha erről van szó.)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Coolmat #21553 üzenetére

    Tetszik ez a 3600-as.

    Ugyan még nyoma sincs az OpenWRT támogatásnak, de a gyári firmware is tud mindent, amire szükségem van és a leírása alapján jóval komolyabb hardware-nek tűnik, mint a 1043.
    Ha tényleg AR9344 van benne, akkor ez alapján 1.5-2x gyorsabb a CPU-ja.

    Illetve ezen van két USB is, ha tényleg 700mA kell a célra kiszemelt winyónak.
    De még erről jut eszembe... A 1043 házába vajon befér egy 2.5"-os noebook HDD (csak úgy lazán a NYÁK és a burkolat közé)? Lehet, hogy akkor inkább beleműteném (ami megspórolná a külső ház és egy szimpla kábel közti árkülönbözetet is). :DDD
    (A 3600-as vékonyabbnak tűnik a képeken.)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Coolmat #21558 üzenetére

    "csak meg kell várni rá az OpenWrt-t"

    Szeretem az OpenWRT-t. Ha valaki megkér, hogy lőjem fel a frissen kibontott routerét, akkor ennek a telepítésével kezdem.
    De ha az alap firmware is tud mindent, amire szükségem van (és úgy nézem itt tud, de most kicsit elbizonytalanodtam), akkor nem létszükséglet, tehát nem kell megvárni a támogatást, az csak kellemes extra lesz, ha az is jön, de már most megvehetem és használhatom.

    Vagy rosszul látom?
    Korábban listáztam valami igényt, amit a gyári software-e nem teljesít?

    (#21557) krx21
    Kösz a tippet, de azt hiszem az a router enyhén felesleges arra, amire nekem kéne. max 150MB-es 2.4Ghz-es rádiók csatlakoznának csak hozzá, nincs szükségem multi-band 5Ghz-re. Gyors CPU-ra is csak akkor, ha viszonylag olcsón jön, mert nem kritérium, csak pár ezrest még szívesen szánnék rá ha lényegesen gyorsabb, mert "miért ne, még jól jöhet".

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Coolmat #21561 üzenetére

    Specifications fül:
    USB Sharing Support Samba(Storage)/FTP Server/Media Server/Printer Server
    Persze gondolom lassabb, mint OpenWRT-vel, de ha elég a 720p-s H264 filmek bitrátájához, akkor addig is jó lesz míg jön a támogatás.

    De akkor talán tisztázzuk is: megabájtokról vagy megabitekről beszélünk (samba)? Mert a "melyik médialejátszót?" topicban erősen le akarnak beszélni erről a megoldásról, mert hogy nevetségesen lassú. Igaz, hogy manapság inkább 1080p-s és akár újrakódolatlan 20-30Gb-os m2ts fileokban gondolkodik az ember. De ez most nem high-end gear lenne.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Coolmat #21563 üzenetére

    Engem meggyőztél. Be is szóltam egy bolthoz, hogy ha legközelebb csomagozunk, akkor essen már be hozzám egy 3600-as router és egy olcsó USB2-es HDD ház. (Úgy tűnik olcsóbb és egyszerűbben beszerezhető egy fapados HDD ház, mint egy sima SATA-USB kábel, amivel a router garit is ellőném, ha beforrasztom és vagy befér, vagy nem...)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #21564 üzenetére

    Á, hazudnak az Árgép hirdetők, akik 24 órát írnak a 2600-asra.
    Nagykerben csak "érkezik" a státusz. Bizonytalan, hogy mikortól lesz elérhető.
    Pedig most már sajnálnám nem ezt venni, hanem kicsit olcsóbban olyat, ami hardware-ben durván csak a fele (még ha pillanatnyilag az is kielégítené minden fontos szükségletem).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz membrandj #21586 üzenetére

    Én egyszer WDS-t építettem ki valahol ilyen célra OpenWRT-s Lite-N TP-Link routerekből (talán 741-esekből, de már nem rémlik). De azóta figyeltem, hogy van egy új szabvány-vázlat, amivel már az OpenWRT snapshot buildekben is lehet kísérletezni az olcsóbb Atheros chipsetekkel is: 802.11s, bár még nem néztem át rendesen, hogy az a Mesh Network ez az-e, amire elsőre tűnik számomra.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Pár éve egy TP-Link WDR-4300 tesz nálam szolgálatot. Most elgondolkodtam a cserén.

    Az 5GHz-es rádió erőssége sohasem nyűgözött le. Általában inkább ki is van kapcsolva az 5GHz rádió, mert reálisan körülbelül csak a router-el egy szobán belül éri meg használni, ha közbejön egyetlen fal vagy födém, vagy két ajtó, akkor már a HT40 5GHz is lassabb, mint a HT20 2GHz (akkor is, ha két WiFi-s gép közt másolgatok, mert az 5Ghz csiga lassú és szakadozni kezd, mikor a 2Ghz még stabilan fürge magához képest), ha már két fal is van, akkor pedig a legtöbb eszközzel használhatatlan (a kis kütyük nem is látják, a kisebb notik látják gyengén, de csatlakozni már nem bírnak).
    Összességében mégis elég volt itthonra, mert nem volt nagy WiFi sávszélesség igény, olyankor is inkább WiFi-s és kábellel bekötött eszköz közt volt forgalmazás. Illetve a kisebbik noti, amire mozgattam néha nagyobb file-okat is, az ilyenkor mindig egy szobában volt a router-el, a legtávolabbi netezős gép két ajtóval arrébb egy 17"-os fémvázaz Dell Vostro volt, amiben nagyon jók az antennák és/vagy a rádió, mert már nem fürge, de még használható volt vele akár az 5Ghz is (de csak használható, azért gyorsabb volt a 2Ghz, de ez már egy födémet közbeiktatva is így van).

    Most a nagyvas noti elköltözött a router-től legtávolabbi (két fallal/ajtóval elválasztott) nappaliból pusztán egy födémnyi távolságra (de itt is sokkal lassabb az 5GHz, mint a 2Ghz...) és egy kisebb, harmat gyenge (telefonokkal vetélkedő erősségű) egy sávos AC rádiós noti került a helyére. Az új nappalis notin az 5GHz elérhetetlen, de még a 2GHz is elég sovány (nem szakadozik, de csak ~1.5 MB/s körül lehet másolni és ez asztalról ölbe véve már 1MB/s alá csökken, ami így már webböngészéskor is érezhető)

    Így felvetődik most a kérdés, hogy melyik lehetne célszerűbb megoldás:

    1: Megtartom a jelenlegi helyén a WDR-4300-at router-nek és átvezetek a padláson egy UTP kábelt a nappaliba (mondani könnyebb, mint csinálni, mert ablaktokot vagy födémet kéne fúrni), aminek a végére veszek egy gagyi AC-s router-t WiFi AP-nek (aztán lehetne még kísérletezni, hogy két AP-vel már használható-e az egész emeleten az 5GHz, vagy az az AP gyakorlatilag csak annak az egy notinak lenne dedikálva).

    2: Lecserélem a WDR-4300-at valami izmosabb, drágább, egyben már több csatornás AC-s router-re, gondolva esetleg a nem túl távoli jövőre, ha több eszköz is AC rádiósra cserélődik majd.

    Az 1-esnél bár olcsóbb a hardware, sokkal több a fizikai munka és bár a jelenlegi állapotra közel ideális, kissé rugalmatlanabb (csak a ház egyik felében lenne AC-s WiFi, és majd csak menet közben derülne ki, hogy kezelnék a helyzetet a mozgó kliensek, ha ugyan az lenne a két AP-n az SSDI, és még merevebb lenne az egész, ha külön kéne szedni az SSDI-ket és kézileg váltogatni az AP-k közt, mikor még nem veszti el, de már alig látja valamelyiket, amire rákattant...).

    A 2-esnél igazából fogalmam sincs, hogy "bármilyen" antennákkal és rádió-val szerelt drága router le tudná-e fedni a kívánt jelerősséggel / átviteli sebességgel az egész házat, vagy gyakorlatilag csak pénzkidobás lenne és ugyan úgy kéne mellé végül még egy plusz AP is.

    Egyébként pedig OpenWRT-t futtatok a WDR-4300-on és szeretnék majd az új router-en is, bár nem kritikus igény, ha pöpec a gyári firmware is (bár úgy sejtem, hogy még a jobbak is 1000+2+1 olyan dolgot tudnak, ami nekem sohasem kéne, de legalább 1 valamit, ami kéne, azt nem, főleg ha a router+AP felállást vesszük, ami már picit bonyolultabb).

    Mit ajánlanátok ezekre? Akár olcsó AC-s AP-nek vagy valami betonszaggató, agyrákégető izomrouter-nek? :))

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz kali #43103 üzenetére

    Pár havonta szoktam magamnak leforgatni az aktuális GIT verziót. Most épp a r45525-nél járok. Szerintem nem ezen múlik, hogy az 5GHz gyakorlatilag mindig csak szobán belül volt életképes. Többször is visszakapcsoltam és teszteltem az évek során, végül mindig kiiktattam ezt a rádiót. Forgattam az antennákat, tologattam a szobán belül a router-t, stb. Mindig gyenge volt. A 2GHz-essel viszont még sohasem volt komolyabb gond, az még kint a garázsban is kiszolgálja a mobilomat is.
    Egy időben debug módba kellett tenni a regdomain részt, hogy ne korlátozza túl a jelerősséget, illetve ma ehhez már reghack bináris patch-elés kell, de enélkül is használható a túlkorlátozott 2GHz és ez sem menti meg az 5GHz-et (a garázsig kell a reghack, házon belül elég lenne anélkül is, de igazából nem fontos a garázsba a WiFi, csak a teljesség kedvéért :D).

    Más kérdés:
    Nem tudom mennyire offtopic ez itt, de mit lehet várni a gyakorlatban a MikroTik SXT termékcsaládtól, illetve melyiket lehet érdemes választani, ha egy kis vidéki településen akarok légvonalban ~1.3km-re átlőni 24/7/365 egy ~30Mbps adatfolyamot (gyakorlatilag csak egy irányba, néhány video stream-et)?
    Elég lehet a legolcsóbb Lite, vagy meg kéne kockáztatni egy high power verziót? Esetleg felejtsem el az egészet, mielőtt még eszembe jutott volna? :DDD
    A távoli PoE switch is 10/100, így minden szempontból elég lenne a Lite verzió 10/100-as ethernet link-je, de a WiFi-n át kéne préselni azt a stabil ~30-at (ha esőben/hóban néha meg-meg szakad, hát annyi baj legyen, de teljesen nem kéne, hogy leálljon még ilyenkor se). Illetve ezeknél mennyit számít a 2 vs. 5 GHz (az itthoni 5GHZ problémáim után félek az 5-től, még ha erősebb jel is menne).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz kali #43103 üzenetére

    Megnéztem a link-et. Kék LED-ek vannak rajta, szóval valószínűleg már fizikailag is elkerült ez a dolog, de majd még ránézek, mert a GPIO támogatás az talán le volt tiltva, így ha kéne, akkor nem nagyon működik a workaround.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Gubek-Einste #43107 üzenetére

    Köszönöm az eddigi válaszokat a hosszú kérdésemre. :D :R

    "semmi garancia nincsen arra, hogy az új eszköz jobb lenne"
    "Ha AC eszközt veszel akkor az legyen az elsődleges mivel hardveresen már erősebb lesz mint a jelenlegi."

    Csak routing, tűzfal, és minimális WAN QoS, semmi multimédia/szerver szerepet nem lát el a kütyü, így egy szint felett ez nekem mindegy (illetve mikor magamnak fordítom az OpenWRT-t, akkor kihagyok belőle szinte mindent, amit nem használok, pl. még USB driver sincs a kernelemben).

    Amúgy nem jó, mert jelenleg egyetlen gyenge AC-s kliens van a legtávolabb a mostani router-től, és emiatt nem akarok keresztbe-kasul kábelezni (a mostani elhelyezés abból adódik, hogy valamikor régen ide húzták be a koax kábelt a modemhez, és nincs minden falban mindenfelé cső, hogy rugalmasan lehetne költöztetni a cuccokat, esetleg fúrva-faragva, de azt esetleg majd egy tapétázás előtt). Akkor inkább eladnám ezt a router-t is, ami van, és elölről kezdeném az egészet MikroTik alapokon.
    -> Tegnap mint ha egy új világra néző ablak nyílt volna meg előttem, mikor véletlenül eltévedtem a MikroTik honlapjára (kültéri AP-k kapcsán). Nem tudtam, hogy relatívan ilyen olcsó lehet az iroda / kisipari hálózati infrastruktúra eszköz. Szóval, ha ma kéne felhúznom a nulláról az itthoni cuccot és "rendesen", nem minél olcsóbban akarnám megúszni, akkor rá sem néznék az ilyen otthoni felhasználóknak szánt WiFi router-ekre, mint a WDR-4300 vagy az Archer C5, amiknél a külcsíny és a multimédiás extra funkciók mennyisége fontosabbak az alapszolgáltatások minőségétől.

    ----------
    Kültéri nagytávú:
    ----------

    Úgy érted, hogy rendeljek meg egy olcsót, próbáljam ki élesben, aztán X napon belül küldjem vissza a boltba, ha nem nyert, és vásároljam le az árát? Mert ilyesmit használtként eladni újhoz közeli áron szerintem a lehetetlent súrolja (tippre talán fél-egy év múlva megkéri valaki féláron).

    Pár olcsó alternatíva, amit 2 napon nem 3 héten belülre ígérnek a webshop-ok (a végén az ár bruttó végösszeg két darabra, postával együtt abból a boltból, ahol épp találtam):
    MikroTik SXT Lite2 - 2.4GHz 27dBm 10dBi - 30000Ft
    TP-Link TL-WA7210N - 2.4GHz 27dBm 12 dBi - 31100Ft
    MikroTik SXT Lite5 - 5GHz 27dBm 16dBi -32300Ft

    A rádió névlegesen mindegyiken azonos erősségű (bár consumer cuccoknál ezek sokszor semmitmondó értékek, pl. beállíthatom a szoftvert bogársütögető erőre, csak épp semmi különbség nem lesz már a lépcső közepétől felfelé a kliensoldali jel/zaj mérésben...), így a névleges antennanyereség szerint raktam most sorba (amit soha nem értettem igazán, hogy miként működik :D).

    Amit nem tudok megítélni, hogy a 2.4 vagy az 5GHz lehetne jobb erre a célra. Főleg, hogy így, azonos jelerősség mellett pusztán a jobb antenna és vélhetően kevesebb külső zaj (más 2.4GHz WiFi rádiók az AP-k közelében azonos/közeli csatornán) kompenzálná-e a nagyobb fajlagos jelveszteséget (rövidebb hullámhossz). Laikusan empirikus alapon félek az 5GHz-től, mert itthon sokkal könnyebben állítja meg egy téglafal, mint a 2.4GHz-et (de ez függhet az adott router és kliensek rádiójától és antennájától, firwmware-től, driver-től, stb, stb... ez egy kicsit más típusú felhasználás termék...).

    Kicsit drágábban egy középútnak tűnik:
    MikroTik SXT 2 - 2.5GHz 32dBm 10dBi 43000Ft
    Ezzel az a baj, hogy bár erősebb a rádiója, de tágabb a szórási sugara is és heteket kéne rá várni (vagy még többet fizetni).

    A következő kategória ez lenne:
    Mikrotik QRT 2 - 2.4GHz 35dBm 17dbi - 81000Ft
    De, ennyit már nagyon nem érne meg a téma. :N

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Lackooo84 #43179 üzenetére

    Fura. Abban a csomagban elvileg pontosan ugyan az a driver van, amit külön is le lehet tölteni és a Windows Update is leránt automatikusan, bár utóbbi talán le van néha maradva egy-két verzióval. (Már persze ha minden más jellemzője [támogatott OS-ek,hardware-ek,verziószám,stb] ugyan az a két csomagnak, driver vagy driver+szoftver) csak jár mellé egy konfigurációs szoftver is, amiben én soha nem láttam semmi olyat, ami miatt megérné futtatni a háttérben.
    Ha jól rémlik, akkor valamikor régen Windows XP-hez pótolta az Enterprise enryption/auth részt, de otthon ilyet kevesen használnak és azt hiszem a Vista óta a Windows is megoldja enélkül is (ma már talán egy frissített XP is?). Azóta ez szerintem csak egy redundáns GUI az AP választáshoz, bár talán kicsit okosabban lehet vele priorizáltatni az AP-ket (de egy ilyen mérésnél, ahol feltehetően ügyeltél rá, hogy jó helyre csatlakozzon és ne ugrándozzon [vagy eleve nincs is játéktere] az továbbra sem számíthat[na]).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Egy Archer C7-nek vajon jobb, vagy rosszabb a vevőérzékenysége (akár antenna, akár chipset szempontból), mint a WDR4300-nak? A 2.4 és 5GHz is érdekes, de előbbi talán fontosabb (annak van esélye átütni falt/födémet ilyen antennákkal és jelerősségekkel, az 5GHz úgyis rövidtávú lesz).

    Nemrég szétszedtem a lakáson belüli WiFi-t több kis 20MHz-es, és többnyire csak 1x1 2GHz eszközre (összeguberált kiselejtezett TP-Link 740, 741 router-ekkel a WDR4300 mellé, szétszóródva a három nem átlapoló csatornákra, azokra is kis jelerősséggel), de most ismét praktikusabbnak tűnne egy erős eszközt tenni valahova az épület közepére, és megpróbálni azzal lefedni az egész házat, de akár 40MHz-el és 2x2 vagy akár 3x3 MIMO-val + kényszerűen magasabb txpower-el.

    A probléma az volt, hogy sok volt a kütyü a házban, sokfelé szétszórva, amik egymás közt is forgalmaztak, de most ismét lecsökkentek és térben is tömörödtek. Ami viszont maradt, annak nem ártana a sávszél, mert a netcsomagot is tervezem hamarosan magasabbra váltani és nőhet a "stream jellegű" LAN-WLAN forgalom is (de WLAN-WLAN nem nagyon lesz, azt nem kell kitrükközni WLAN-LAN-WLAN módon).

    Az Archer 7CR tetszik a 6 külső antennájával, a kínából rendelősdivel sem lenne gond, de az nem nyerő, hogy nincs rá publikusan OpenWRT. :D

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz salytmasztor #45947 üzenetére

    Ping: Quality of Serive (röviden QoS)

    Gyári firmware-el nem mindig, vagy csak a gyakorlati használhatóságát is kétségbe vonó korlátozásokkal érhető el, ez az adott eszköztől függ, hogy mit nyújt e tekintetben egy gyártó az egyes modelljeihez.
    OpenWRT-vel viszont biztos szépen testre szabható: priorizálhatod a forgalmat IP és/vagy port alapon, ki és be is WAN<->LAN közt (ez a sávszél elosztásban is segíthet), de már enélkül is van egy "traffic shaping" funkciója (ami kordában tartja a ping-et), ha minden forgalmat default prioritáson hagysz. Illetve a friss OpenWRT verziókban van egy új QoS megoldás SQM néven, ahol nem azt tudod finomhangolni, hogy melyik IP és/vagy port élvezzen prioritást, hanem hogy milyen algoritmus próbálja optimalizálni a pinget. Én a régi QoS-t használom, de kipróbáltam és pingre tényleg nagyon jó az SQM (alapbeállításokkal is).

    Nem tudom, hogy gyári szoftver esetén beleszól-e a QoS funkcionalitásába és tényleges használhatóságába a hardware-es NAT (gondolom, hogy olyankor ennek a hardware egységnek is támogatnia kell a QoS-t, konfigurálható módon...), ami OpenWRT-nél eleve nem működik, viszont 120/10-es netre szerintem elég a szoftveres is, ha viszonylag erősebb CPU van a router-ben (a szoftver NAT és a szoftveres QoS külön-külön is CPU terhelést jelentenek, nekem 60/5-ös nethez eddig elég volt a WDR-4300 CPU-ja, amiről ma már vannak jelentősen gyorsabbak, akár két külön-külön is gyorsabb CPU maggal, mint amiből ezen van egy darab).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz UnSkilleD #45961 üzenetére

    Nem, package/network/config/qos-scripts + feeds/luci/applications/luci-app-qos

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Apollo17hu #45991 üzenetére

    Ez az InSSIDer kicsit átverős is lehet, mert én úgy vettem észre, hogy csak a szabványos IEEE 802.11 WiFi AP-ket látja, a proprietary protokolok rádióira (mint pl. a Mikrotik nstremeés nv2, de biztos van még más gyártóknak is hasonló) nem rajzol semmit.

    Példaképp, én sohasem tudtam volna meg, hogy igazából mennyi forgalom van itt körülöttem 5GHz csatornákon is egy vidéki kis faluban, ha nem játszogattam volna tesztképp a Mikrotik SXT-kkel bent a házban is, mielőtt kiraktam őket (ott pedig nyilván még több dolgot látnak, néhány 20MHz-es csatorna gyakorlatilag dugig van).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz salytmasztor #45997 üzenetére

    Én csak általánosságban elmélkedtem, a gyakorlati tudásom erősen hézagos.

    Azt pl. tudom, hogy ha megnézem itt a saját jelenlegi router-em:
    https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TL-WDR4300
    akkor kiderül, hogy ilyen switch van benne: AR8327N
    és ami a doksiból itt most nékünk érdekes:
    - Line rate hardware NAT (AR8327N)
    - QoS support with four traffic classes based on port, IEE802.1p, IPV4 TOS, IPV6 TC and MAC addresses

    Azt is tudom, hogy a gyári TP-Link firmware használja a hardware-NAT képességet, arról viszont már fogalmam sincs, hogy a beépített QoS-t funkció kamatoztatható-e vele, vagy az a gyári firmware-ben is szoftveres. De úgy rémlik, hogy ott alapvetően inkább sávszélességet lehet merev számszerűséggel limitálni, nem prioritási osztályokat felállítani, szóval úgy sejtem, hogy vagy nem, vagy legfeljebb is csak részben (de nem igazán ismerem a gyári szoftvert, lehet hogy mindkettőt lehet?).

    Engem csak azért kezdett most érdekelni, mert nemsoká duplázok a neten, a szoftveres NAT és QoS pedig épp csak elég volt a mostanihoz. Szóval vagy át kell állnom a gyári OS-re, vagy esetleg venni egy új router-t, amiben jelentősen erősebb a CPU (nem is tudom elég-e egy erősebb, vagy igazából dual-core kéne, ha ragaszkodom az OpenWRT-hez) + akkor már erősebb WiFi rádió, mert eddig megvoltam vele, de elférne egy izmosabb.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz UnSkilleD #46001 üzenetére

    Ennyi nekem is rémlik, hogy ilyen fix limites az van, csak abban nem voltam biztos, hogy tényleg nincs valahol mellette (esetleg eldugottabban) prioritásos lista is. A fix limiteket nem szeretem.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Mr Bond 007 #46003 üzenetére

    60/5->120/10, ami még mindig nem egy hatalmas szám és LAN-on két VLAN közt egy szálon NAT-ol kb. 300-al is (nemrég teszteltem), de a QoS vagy SQM, és még a tűzfal szabályok sincsenek ingyen, így ha sok a kapcsolat a WAN felé és fogy a sávszél is, akkor karcolgatja a CPU load az 1-et. Bár azért még megvárom, hogy életbe lépjen az emelés, hogy mégis mi történik ha minden más változatlan, lesz-e 1.5-20 CPU load, vagy kicsit köhögve, de kiszolgálja.

    Azt is megfigyeltem nemrég, hogy ha kikapcsolom a 2GHz-s rádióját, akkor jelentősen javul az 5GHz-s jelszint (nem is kell forgalmazni rajta semmit, pusztán élesíteni a rádiót). Ettől egy kicsit gagyinak érzem.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Az Asus RT-N66U is van olyan jó 2GHz-s területlefedésben, mint a sokat dicsért ASUS RT-N18U? Vagy itt sem csak anyagi értelemben van "ára" az 5GHz képességnek?
    Az N66U 5GHz-e vajon erősebb, mint a TP-Link WDR4300-nak, illetve az ASUS-nál is számolni kell azzal, mint a WDR4300-nál, hogy zavarják egymást a rádiók, és külön-külön bekapcsolgatva látványosan jobbak a jelszintek, mint ha egyszerre aktív a két rádió?

    Esetleg alternatív opció lenne, hogy megtartom a 4300-ast 5GHz-n AP-nek (letiltott 2GHz-s rádióval már nem olyan rossz rajta az 5GHz, de van itt olyan kliens, ami egyáltalán nem tud 5GHz-t és olyan is, ami ---legalább is ezzel a router-el--- a távolsága miatt nem tudja érdemben használni).
    De több okból is kényelmesebb lenne rákölteni a WDR4300 használt árát pluszban egy új router-rre, ha az egy dobozból kihozza legalább azt, amit a kettő együtt (már csak esztétikai okból is, mert látható helyen van / lennének).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Berci77 #46049 üzenetére

    Ez a router két tetszőleges sárga csatlakozó közt alapvetően csak egy switch (sőt, mikor nem fut rajta az OS, de áram alatt van [vagy ha szándékosan így konfigurálod valamilyen custom OS-el] akkor a kék is hozzácsapódik, mert az is csak VLAN-al van leválasztva), tehát ha rádugsz egy PC-t és egy NAS-t, a kettő közt nem szabadna befolyásolnia a sebességet vagy stabilitást, csak ha hardware-esen meg van hibásodva (a gyári OS-el szerintem nem tudod további VLAN-okra szétszedni a LAN-t, de ha igen, akkor szüntesd meg ezt az állapotot, ha nem volt megalapozott és megfontolt, tudatos döntés). A filmlejátszás hibája NAS-ról PC-n tehát szerintem más hibára utal. Nem kizárt a router switch hibája sem, de kipróbálnám, hogy közvetlenül is összekötöm ezt a két eszközt egy harmadik kábellel (amit most nem használsz itt), aztán ellenőrzöm a filerendszer töredezettségét, esetleg SATA átviteli hibákat, CPU terhelést, memóriahasználatot (elsősorban a NAS-on, de akár a PC-n is), stb. Ezernyi ok lehet. Illetve szintén "új" kábelekkel is megmérném szintetikusan két PC közt a sebességet, amik a router sárga portjaira vannak kötve.

    Azért is szintetikusan, hogy rögtön oda-vissza mérj és leterheld a full-duplex kapcsolatot mindkét irányba 1000Mbps-el.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Gubek-Einste #46056 üzenetére

    Az a baj, hogy ahhoz tudok eleget, hogy túlbonyolítsam a kérdést, de ahhoz már nem, hogy egyedül kitaláljam az optimális megoldást. :DDD

    Az eszközök kb. fele tud 5GHz-et is és ezek köztük olyan is van, ami az 5GHz-s rádión többet tud (pl. 2 helyett 3 antennát használ és tud 40MHz-es channel bonding-ot is, szemben a butább 2GHz-es módjával), vannak viszont olyan kliensek is, amik csak 2GHz-n működnek (sőt, egy-némelyik talán még csak G-s, de azok nem is mindig csatlakoznak, és még ritkábban forgalmaznak [pl. multifunkciós nyomtató/scanner, "tartaléktelefon", stb]). Sőt, még AC-s kliens is megfordul néha a háznál, de nem állandó és csak 1x1:1-es.

    Szóval van itt szinte minden konbinációban G, N, AC szabványok, 2 és 2+5GHz frekvenciák, spatial stream-ek 1-től 3-ig.

    Közben a tényleges terhelés kiszámíthatatlan. Néha akár egy hétig fel sem tűnne, ha teljesen leállna a WiFi az egész házban. Ugyan így van a kliensek közt is olyan, ami csak nagyon ritkán van bekapcsolva és akkor is meglenne hálózat nélkül. Máskor egymástól két(-három) tégfal és egy(-két) födém távolságban az 1Gbe ethernet se tűnne soknak arra, amire épp a WiFi-t kéne átmenetileg befogni.

    Mint már írtam, most 3 AP van a házban.
    De mivel egy nem túl erős (a 2x2/3x3 2/5Ghz WDR4300), kettő pedig még buta is (1x1 2GHz WR740), illetve nem mindig felhőtlen az AP váltás (mikor tesztelem, akkor mindig jó, aztán mikor élesben használják a kütyüt, akkor csak sokat ragad a rosszon, pl. az 1x1-esen rossz jelerővel a 2x2-eshez közelebb...) így mégsem igazán nyerő ez a felállás, na meg csak úgy fér meg értelmesen egy házban 3db 2GHz AP, hogy mind csak 20MHz-et használ (és az egyiket még hackeni is kell a 13-ashoz...) és persze pont az nincs soha az 5GHz-en, aminek épp sávszél kéne (és mehetne akár 3x3 40MHz-en, de messze van, vagy egyszerűen csak "elfelejt" átállni a közelében is).

    Szóval, amit értelmesnek találnék kipróbálni (stream-ekre minimumként):
    A: Egy izmos 2x2 2GHz N + egy erős 3x3 5GHz AC
    B: Egy izmos 2x2 2GHz N + három gyenge 2x2 5GHz N
    C: három gyenge, mind 2+5GHz és 2x2+3x3

    A-hoz egy drága router-re cserélném a mostani közepesen olcsót
    B-hez gyakorlatilag három 2+5GHz-s kéne, amikből egy erős 2GHz-en még dual módban is, kettőn viszont ki is kapcsolható a 2GHz, és lehet gyenge az 5GHz (utóbbiakhoz egynek megfelel a meglévő, tehát egy új drágát és még egy ilyen közepesen drágát kéne venni)
    C-hez csak még két ugyan ilyen közepesen drágát kéne venni

    Ezek közül az A tűnik legolcsóbbnak és a legegyszerűbbnek. Nincs gond azzal, hogy ha mozognak a kliensek a házban, akkor a végén mind a lehető legtávolabbin ragad, vagy mind ugyan arra torlódik úgy, hogy a távoliak pazarolják a közeliek elől a sávszélt a sok gyenge jel miatti ismétléssel.

    Sőt, C-nél még gond az is, hogy a jelenlegi WDR4300-at talán amúgy sem szeretném router-nek, legfeljebb AP-nek használni, mert lassan kifutok a szoftveres routing határaiból, a gyári OS-e pedig nem tud mindent, amire igényem lenne, tehát okosabb gyári OS-es hardware NAT-os vagy izmos CPU-s custom OS-es kell router-nek.

    Esetleg gondoltam még arra, hogy a NAS-ból csinálok router-t, így minden WiFi AP csak AP lenne, de a jelenlegi ITX lapon csak 1 ethernet van, és nincs PCI-E, így azt is cserélni kéne vagy dual-ethernet-es vagy PCI-E-es lapra. De ezzel a "központi VLAN-ozás" is korlátozódik (akkor mégsem AP-ként funkcionálnának a router-ek, hanem router-ként, és működne a tűzfaluk, illetve oda-vissza mennének belőlük UTP kábelek), amire pillanatnyilag nincs szükségem, és itthon még nem is használtam semmire (egyszer tesztelni a router sebességét) de még lehet (ahogy telik az idő, úgy egyre több a kütyü és "hacker" + egyre értékesebb a magánélet, ahogy "kinyílik a világ", én pedig egyre paranoiásabb leszek és kezdem "szeretni a falakat").

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Gubek-Einste #46056 üzenetére

    Ez a "a dual-band mindig más" nekem azért nem ennyire egyértelmű, mert ránézésre (ha megnézem a PCB-k fényképeit) mindig két jól elkülöníthető "modul" a két rádió. Az antennákon néha osztoznak, de máskor akár nincs is a PCB-be integrálva, hanem egy ki/be pattintható miniPCI-E kártya az egyik (vagy akár mindkét, netán még több) WiFi modul. De ha be is van olvasztva minden egy síkba a PCB-n, akkor is önállónak néznek ki, saját kis analóg körrel a chip-től az antennáig, a "prémium" gyártóknál és modelleknél pedig még egyedileg árnyékolják is őket, egyedül a tápáramon osztoznak, de azt nem tartom lehetetlennek, főleg a "prémium" cuccokon, hogy meg bírjanak hajtani két ilyen teljesítményű modult (abszolút maximim 1W rádiónként, de az EU-ban magáncélra szabványosan sokkal kevesebb).

    Vagy mégis zavarják egymást, akárhogy próbálják őket elkülöníteni a PCB-n?
    Akkor milyen közelre szabad tenni két router-t egymástól? :U

    (#46071) Intruder2k5

    A gyári RT66 OS támogat IP és port alapú QoS prioritás besorolást?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Kipróbáltam az ASUS RT-N66U routert a TP-Link WDR4300 ellenében (ebből találtam egyet használtan is azok közül, ami szóba jött, mint potenciális "fejlesztés").
    Előbbi a legfrissebb gyári OS-el fut, utóbbi pedig az OpenWRT legutolsó stable/release verziója reghack-el megtámogatva.
    A két router-t átmenetileg egymásra helyezte (szinte összeérnek az antennáik) és a WDR4300-nak kedvezően választottam meg a közös csatornákat (egy iw list alapján olyat, amin eléri az adott rádió a lehető legmagasabb txpower értékét, az ASUS hardware-ről nincs is ilyen információm, és mivel ő a "kihívó", így gondoltam megérdemli a "hazai pálya" előnyét a TP-Link). A mód azért is 20MHz, mert az OpenWRT biztos elhagyja a bővítő csatornát, ha erős jelet lát azon a frekvencián.
    A 2GHz kb. egyforma (néha helyet cserélnek a véletlen mérési hiba tartományán belül + az ASUS értéke néha felugrik ~10 dBi-vel jobbra, majd hirtelen visszaáll, ami nem tudom mitől lehet, mert a TP-Link mérése stabil ugyan ezen körülmények közt), az 5GHz-et viszont egyértelműen nyeri az ASUS, stabilan ~10 dBi-vel jobb. Utóbbi különbség talán mérséklődne, ha kikapcsolnám a 2GHz rádiókat, mert a TP-Link nyer úgy ~5 dBi-t (az ASUS-t még nem néztem), de kell a 2GHz.

    Ami viszont negatívum, hogy a gyári szoftver nem engedi a 13-as WiFi csatornát, pedig szerettem oda menekülni a szomszédok elől. (Itt most nem látszik, de ház más pontjain előkerül egy-egy szomszéd 40MHz-es router-e) :DDD

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Na most szépen pofára estem QoS és HWA NAT ügyekben. :W
    Leginkább azért cseréltem volna WDR4300-ról, mert a TP-Link router-ek OS-e nem tud QoS prioritásokat kezelni, csak kőbaltával sávszélességet korlátozni, az OpenWRT pedig nem tud hardware-el NAT-olni (de a QoS-t ügyesen csinálja).
    Most pedig beigazolódott a félelmem, hogy más OS-ek esetén sem feltétlenül működik egyszerre a HWA NAT és a prioritáskezelős QoS. Ha bekapcsolom az RT-N66U router-en a QoS-t, akkor kikapcsol a HWA NAT (aminek nincs is erőltetett Enable, csak Auto és Disable állása, Auto-ra rakva pedig egy percig molyol a semmin és Disable-el tér vissza, ha nem kapcsolom ki kézileg a QoS-t). :U

    Akkor azt hiszem ennyi választásom maradt:
    - Megtoldani még egy ethernet vezérlővel a Gentoo-s NAS-t és abból csinálni router-t a helyi hálózat számára (ez egyben a NAS cseréje is lenne, mert a mostani ITX lapon csak 1db integrált NIC és egy kőkorszaki PCI slot van)
    - Venni valami méreg drága AC-s router-t, amiben izmos, akár több magos CPU van
    - Esetleg vissza a kőkorszakba = fixen limitálni a kliensek sávszélességét és/vagy a klienseken a programok által használható csatlakozások számát

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Sasos #46271 üzenetére

    Mármint olyan QoS, ami kezel IP:port=priority listát és ténylegesen alacsonyan tudja tartani a pinget is, miközben a prioritások szerint osztja szét a sávszélt?
    (Az OpenWRT-nek ez szépen megy, csak kajálja is hozzá rendesen a CPU-t. Még durván 30/3-es volt a netem, mikor beüzemeltem így a WDR4300-at, és még épp elég volt a 60/5-höz is, de már jön a 120/10...)

    Olyan értelemben még vigasztalhat, hogy ha viszonylag drágán vagy más kompromisszummal, de van megoldás (az RT-AC56U csak barkácsolva akasztható falra, de gondolom, hogy akkor más AC-s router-ük is tudhatja ezt, főleg olyan amiben hasonló a chipset, csak a burkolat más...).

    A NAS-ból sem tudok ingyen router-t csinálni, sőt, még sohasem konfiguráltam desktop/server Linux-ot router-nek, így egész komoly WiKi/Handbook lapozgatós meló lenne, mire mindent összeszedek, ami egy router-re összeválogatott OS-ben készen vár.
    Bár amúgy is szemezgettem már a használt Mellanox ConnectX-2 kártyákkal, hogy a NAS és PC közt 10Gbe optika legyen, azoknál nem sokkal drágább a 2db SFP+ portos se és fogad 1Gbe UTP modult is, nem csak 10Gbe optikát.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Sasos #46273 üzenetére

    Akkor köszönöm, hogy külön megnézted. :R
    Azóta nézelődtem még google-el is, és úgy tűnik, hogy az Adaptive QoS megy az ASUS-nál HWA NAT-al, a Traditional QoS nem, az TR-N66U-n pedig van Traditional és Bandwith Limiter mód (utóbbi van a WDR4300-on is).
    Nekem csak a Traditional tetszik. :o

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Multibit #46275 üzenetére

    Gondolom, hogy azok már sokkal izmosabb CPU-k (magonként is, főleg akkor kettesével).

    Az N66U gyári szoftverével a Traditional mód sem tetszik. Besoroltam a NAS-t Lowest-re, az asztali PC-t Highest-re. A NAS-on szaladt tovább a letöltés a netsebesség ~90%-ával, a PC-n pedig csak cammogott egy FTP-s letöltés és 100 felett volt a ping ~10 helyett.
    Szóval igen, valószínűleg kell a custom OS ASUS-ra is, nem csak az erős CPU.

    Most inkább arra húzok, hogy a NAS-ból csináljak router-t. Nem akarok annyit fizetni egy router-ért, amibe ezek a komolyabb AC-s eszközök fájnak, főleg így, hogy nincs is AC-s kliensem (esetleg néha vendégként).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Mr Bond 007 #46289 üzenetére

    Miért nem nézel akkor valami combosabb vezetékest?

    Nézem. :K
    Az az új terv, hogy a NAS-ból lesz router is (amihez kényszerűen új ITX lap is kell a jelenlegin PCI-E hiányában, de akkor már a CPU is izmosabb lesz...)
    Sőt, lehet hogy a hecc kedvéért SFP+ uplink switch lesz. ;]

    "elég kraft van bennük, hogy sok esetben értelmét veszti a qos mert ki tud szolgálni egyszerre több klienst is"

    Ezt nem egészen értem. A QoS nekem LAN<->WAN közé kell, aminek egy villámgyors CPU mellett is van értelme, hisz a WAN sebesség erősen véges, amiért alapvetően egyenlő esélyekkel versengenek a kliensek, de én meg akarom bundázni a meccset, hogy mindig az nyerjen, akit én szeretnék, a többiek pedig bármilyen hangosan ordibálnak, csak a maradékból csipegethessenek. :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák