Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz atesss #9578 üzenetére

    Demux: az maga a 7+3 digit kimenet (már ha nem kell a tizedespont). Hét kimenet vezérli a szegmenseket, három meg az egyes digitek közös kivezetését, ami lehet anód / katód is, csak az egyik fajta vezérlés a másik negáltja lesz. Ha a pozitív vezérlés a szimpatikusabb, vagyis a kimenet magas szintjére szeretnéd aktiválni az adott szegmenst, akkor közös katódos kijelzőt használhaszt. A katódok vezérléséhez természetesen kell egy-egy "kapcsoló", ami a szükséges 'nagy' sebesség miatt relé nem lehet, célszerűen kisjelű bipolár tranzisztorra vagy mosfetre van szükség. Itt időmultiplex meghajtásról van szó, azaz egyidőben csak az egyik digit lehet aktív, ezért megfelelő gyorsaság, minimum néhányszor 10 Hz-es katódváltási sebesség kell, ill. az egyes szegmensek effektív árama a pillanatnyi csúcsáram töredéke lesz csak (három digitnél konkrétan a harmada, de ez jó hatásfokú, kisáramú kijelzőnél nem nagyon számít). A hét szegmenshez tartozó áramkorlátot (vagyis a soros ellenállásokat) sem kerülheted meg.
    "ahhoz, hogy a 12V-ot (vagyis ami a PC-tápról jön) tényleg teljesen meg tudja kapni a venti a max. állásban, relé kellene szerintem."
    Tévedés. Egy jobbfajta növekményes mosfet vezérléskor kinyitott csatornájának ellenállása (Rds_on) mindössze néhány mΩ, azon alig fog feszültség esni. Egy fetnek ráadásul - alacsony vezérlési frekvenciát feltételezve - meghajtóáram alig kell, ilyenkor meg amúgy is célszerű PWM-et használni (így a fet melegedni sem nagyon fog). Amúgy meg ha épp relét vezérlünk kontrollerrel, akkor általában azt sem közvetlenül tesszük, hanem egy meghajtótranzisztoron keresztül, azaz csak a gate- vagy bázisáramot kell biztosítania a µC-nek a relét vezérlő félvezető felé.

Új hozzászólás Aktív témák