Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lortech

    addikt

    válasz #64052736 #77262 üzenetére

    Akit komolyabban érdekel a téma és a háttere, annak ajánlom az alábbi videót:
    Deep dive back into Zone 2 Training | Iñigo San-Millán, Ph.D. & Peter Attia

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz inf3rno #77584 üzenetére

    Ez a túl sok fehérje nehéz kérdés. Mert mi a túl sok.
    Nincs arra konkluzív bizonyíték, hogy rendesen működő vese szétmenne a magasabb (1,5-2,5g/tkg/nap, ami magasnak számít a teljes felnőttkörű népességben vs 0.8g RDA) fehérje beviteltől. Ha már eleve nem működik rendesen, akkor a túlzott fehérjebevitel extra terhet róhat rá, ami nem szerencsés, de nem eleve a magasabb fehérjebeviteltől megy szét. Némelyik tanulmány különbséget tesz proteinforrások között is, pl tejsavó és vöröshúsok között, előbbinek kevesebb negatív mellékhatást tulajdonítva.
    Alacsony proteinbevitel hosszútávon ugyancsak elég kockázatos, mert főleg idősebb korban sokan halnak bele cachexia és sarcopenia közvetett következményeibe (combnyaktörés és társai). Nincs eléggé a köztudatban az izomtömeg és izom funkció jelentősége a mentális és testi egészség megtartásában játszott szerepében, valamint az izom nem csak funkcionális szerv, ami mozgatásért felelős, hanem a máj mellett a fehérjeszintézisben fontos szerepet játszik és ha ezt a funkciót részben elveszti, akkor az egész test kárát látja.
    Why muscle is important for longevity | Dr. Stuart Phillips
    224 ‒ Dietary protein: amount needed, ideal timing, quality, and more | Don Layman, Ph.D.
    (disclaimer: Layman masszívan (állati) fehérje párti)

    Ezért veszélyes középkorban jobb idők reményében rámenni egy 15% testtömegnyi fogyásra - ahogy nemrég ez felmerült itt is-, mert ez jó eséllyel arányos izomtömeg elvesztésével is járna és 40-50 környékén már nagyon nehéz visszaszerezni. Futás mellett könnyű fogyni, de a kalóriadeficit nem szabad, hogy az abszolút fehérjebevitel rovására menjen és a teljes testre történő resistance training is nagyon ajánlott a futás mellett, hogy csökkentse a fogyással együttjáró izomtömeg veszteséget.

    BCAA-ról nagyon röviden Dr. Andy Galpin: Optimal Nutrition & Supplementation for Fitness | Huberman Lab Guest Series
    Van benne sok egyéb kiegészítőről egy, a témában autentikus forrástól gyakorlatias megközelítésben. Az egész 6 epizódból álló sorozat egyébként egy aranybánya.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz #76500480 #78764 üzenetére

    Hú, visszaolvasva korábbiakat, elég húzós dolgok történnek veled.
    Lehet, hogy nem tudsz regenerálódni és építed le magad gyorsabban mint vissza. Néha a kevesebb több, ahogy épp írták másnak is.
    CK miatt nem kell aggódni, hacsak nem 10ezres nagyságrend és nincs szívproblémára utaló jel. Ilyen hosszú távok után ok a néhány 100-as, 1000-es nagyságrend. De persze csak akkor, ha képes a szervezeted regenerálódni.

    A védekezés és regenerálódás az emésztéssel kezdődik, ha gyulladásban van az emésztőrendszered, az mindent borítani tud. Vese és máj funkcióra is ránéznék helyedben, vesére nagyon vigyázni kell, mert nem regenerálódik mint a máj.
    Gyulladás CRP (süllyedés miatt vsz), vesefunkció kreatinin + eGFR vagy inkább Cisztatin C, vashiányra szérum vas + ferritin + transzferrin, valamint ANCA, ASCA, tTG IgA, tTG IgG-t nézetnék különböző IBD-re és IBS-re, meg H2 kilégzési teszt arra, amit problémásnak látsz (másik topik alapján pl. fruktóz).
    Ha fertőzésen esel át, az el tudja használni a vasadat, illetve ha gyulladásban van az emésztőrendszered, csökken a felszívódás. A fokozott igénybevétel mint a hosszútávfutás különösen tudja használni a vasraktárat. A véredbe a vas nem közvetlenül a táplálékkal bevitt vasból, hanem a vasraktáradból kerül, ami elvileg sokáig, hónapokig, évekig kitart, ha nincs leapadva (ferritin) valami krónikus bajság miatt. Cserébe hónapokig tart visszatölteni is.
    Ha visszatérő vashiányos anémiád van (MCV nincs eltolódva?), lehet, hogy nincs elég véred térfogatra se és minőségileg se stimmel, így az oxigénszállítás nehezített, ami miatt lehet csökkent teljesítményed vagy plateau ahhoz képest, amit a futásmennyiséged indokolna. Atlétáknál az edzés eredményeként nő a vér mennyisége, ez az edzettség egyik pozitív hozadéka. Ez a fajta adaptáció vérszegénységgel kevésbé működik, mintha be lenne húzva a kézifék.
    Könnyen összefügghet - nem feltétlenül ok-okozati viszonyban - a sérülésekkel, törésekkel is, mivel az egészséges csontozathoz és izületekhez (kollagén termelés) kritikus a megfelelő vas ellátottság, se a magas nem jó, se az alacsony. A vasraktárad egy része is a csontokban van.
    Érdemes utánanézni a vaspótlásnak, vas biszglicinát ami elvileg legjobban felszívódik, éhgyomorra kell szedni, tejet, tojást kerülni kell egyidőben vele, mert gátolja a feszívódást, magnéziumot is, mert versenyzik a felszívódásban vele, C-vitamin viszont segít a felszívódásban, B komplexet is érdemes szedni mellé + D vitamint. Bár visszaolvasva látom, mindent is szedsz. ;-)
    Sztatinokkal, koleszterinnel, atherosclerosissal, Apo B-vel kapcsolatban érdemes megnézni Peter Attia releváns podcastjeit (nem kell készpénznek venni a következtetéseit, de kiindulásnak jó). Magyar orvosok elég fogalmatlanok a témában és a köztudatban is hülyeségek élnek a koleszterinnel kapcsolatban. Kezdve azzal, hogy egyáltalán mi az, és hogy az étkezés hogyan befolyásolja. Apo B-t néztek sztatinok felírása előtt?
    Nem tisztázott mai napig az atherosclerosis pontos mechanizmusa, de az utóbbi években sok új eredmény született, és korábbi dogmák megkérdőjeleződtek. Önmagában magasabb LDL nem vezet szükségszerűen problémához, de ha nálad fennáll egy krónikus gyulladásos állapot és oxidatív stressz az nem jó kombó magas lipidekkel, mert az érfal belseje ezektől megy tönkre.
    Nekem másfél hónapja volt egy mélyponton, miután pár hónapja újra elkezdtem többet futni, rögtön vashiány, vérszegénység, csökkent regeneráció, padló, letargia.. Talán mostanában kezdek stabilizálódni, hogy nem futok mindennap és csak heti 40-50k-t, és nem ragaszkodom feltétlenül egy előre meghatározott mennyiséghez vagy tempóhoz, ha épp úgy érzem, hogy nem megy.
    Saját megfigyelés, nyilván nem bizonyított, de nekem a táplálékkiegészítőkben, szénhidrátcsökkentett élelmiszerekben ( pl. protein joghurt ) lévő szukralóz és társai nagyon nem tett jót a bélflórámnak.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz #64052736 #78812 üzenetére

    #78812 -Pepe-
    Ha nincs felszívódási problémád, normálisan táplálkozol, és nem szokott alacsony lenni, akkor nem kell rá külön figyelni (sőt, komoly problémát is okozhat, ha vasat szed akinek nincs extra pótlásra szüksége). Ha viszont krónikus kimerültséget tapasztal az ember, akkor érdemes lehet ennek hiányára is gondolni.
    Én tavaly ősszel még vért adtam, idén év elején 3 hónap alatt sikerült leépítenem a raktáraimat és borult minden más is a vérképemben emiatt. De nálam van felszívódási probléma is, ami miatt küzdeni kell a szinten tartásért a korábbihoz képest aktívabb életvitel és pörgősebb anyagcsere mellett.
    Az elmúlt évekből van pár kutatás az édesítőkről, nekem az jött le, hogy a nagy átlag számára normál mennyiségben nem rosszabbak mint a cukor, hosszabb távon és nagy mennyiségben viszont rossz irányba tolhatják el a bélflóra egyensúlyát. De mindegyik másként hat a szervezetre, nem nagyon lehet egy kalap alá venni őket. Én évek óta használok steviát, néha iszom egy zéró kólát, nem vettem észre problémát, de a táp kiegekben (pl. ízesített tejsavó protein) található ipari mennyiségű szukralóztól látványosan rosszul lettem, azóta mindenből csak natúrt veszek.

    #78793 comegetsome1
    Nem vészes ez a labor, az alacsony CRP tök jó, de gyak. az összes eltérés (FE, vvt, hgb, WE, MCV) vérszegénységre utal. Ellentmondásos a magasabb MCV alacsonyabb vassal, kár hogy nincs ferritin, és nincs B12 és folsav, ami ha alacsony lenne, megmagyarázná valamelyest az eredményt és akár az alacsony vasat is. Egy db alacsony szérum vas érték nem sokat mond, főleg ferritin nélkül. A vas homeosztázis bonyolult és soktényezős. Nehéz olyan orvost találni, aki érti az összefüggéseket és veszi a fáradságot, hogy kiderítse az eltérés okait. A téma bonyolultságára egy másik tanulmány, amiben a tesztalanyoknál B12 hiány elfedte vashiányt, és miután helyrehozták a B12-t, az kihozta a vashiányt.
    De inkább az oka érdekes ezeknek a hiányoknak, mivel ha nem nagyon egyoldalúan táplálkozol, vagy nem spec diétán vagy, és jól működik az emésztésed, nem alakul ki krónikus hiány, viszont ha felszívódási zavar van, a pótlás se olyan hatékony. Vasat és B12-t tárolja a szervezet, ha leapad, krónikus hiányra utalhat, a folsav hiánya az lehet valami pillanatnyi zavar is.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz stefyY #80052 üzenetére

    Lásd "Galpin equation". Andy Galpin beszél sok podcastben részletesen a hidratáltságról a testi szellemi aktivitás kapcsán. Intenzív edzésnél 70 testkg-hoz kb. 1,5 dl folyadékot kellene bevinni a szintentartáshoz minden negyedórában.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tomcica #80059 üzenetére

    Csak arra írtam, hogy nem feltétlenül túlzóak a mennyiségek, de persze más az, ami jólesik vagy praktikusan megoldható futás közben és más az, ami ideális a teljesítmény szempontjából.
    Túlhidratálás - főleg megfelelő arányú sók nélkül - még nagyobb problémákhoz vezethet.
    Én nem szeretek frissíteni közben, de én nem megyek hosszút, se intenzívet, FM távig kb. mindegy is, addig legfeljebb a torkom bánja, jól működő szervezet nagyon sokáig tud kompenzálni.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz ígyvanferi #82142 üzenetére

    Voltam pár napja egy ilyen inbody testösszetétel analízisen, (klinikai cucc, elektromos impulzusok alapján mér, szóval gondolom hitelesek az értékek.
    Ja, hát nem igazán. A BIA a módszerek közül a legkevésbé pontos. Ez alapján tanácsokat adni elég nagy baromság. Főleg, hogy mi a "normális", teljes populációra van meghatározva és nem veszi figyelembe a te egyéni testalkatodat.
    Orvos javasolta ezeket vagy valami szoftverből jöttek ki ezek az ajánlások?
    Szedj fel 4kg zsírt, eszem faszom megáll..

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Never79 #82821 üzenetére

    Ha éhes vagyok este, de már nem kéne enni, leküldök egy egész 120-as light mozzarellát vagy 1-2 főtt tojást magában enyhén megsózva majd utánaküldök fél liter vizet.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz t3tv3s #83115 üzenetére

    Minden vitamin és ásványi anyag felszívódása más és más hatékonyságú, máshogy szívódnak fel, máshogy/máshol/más ideig tárolódnak (ha egyáltalán), máshogy hasznosulnak. Nem nagyon lehet általánosítani. Van, ami egyszerű formájában is relatíve jól felszívódik (pl. néhány egyszerű vízben oldható vitamin), más meg bármilyenben alig, cserébe tárolódik sokáig (vas).
    A komplexek egyszerű megoldásnak tűnnek, de általában a legolcsóbb, és emiatt általában legkevésbé hatékony összetevőkből állnak. Az egy önámítás, hogy egy 1grammos tablettát bevesz valaki naponta és akkor le van tudva a vitamin.
    Saját véleményem az, hogy ennek sok értelme nincs, mert a valódi hatásukat nem igazán lehet előre megjósolni és szélés skálán mozoghat onnantól kezdve, hogy segítenek valamelyest, vagy drága vizelet lesz belőlük, vagy gyomorirritációt, hasi panaszokat okoznak, vagy akár egyensúlyi eltolódásokat okozhatnak, súlyosbíthatnak egyes hiányokat azáltal, hogy befolyásolják más vitaminok felszívódását vagy hasznosulását.
    Ahogy rájuk is van írva, szedésük nem pótolja a változatos táplálkozást. Ha valaki úgy érzi, hogy valami nem kerek, vértesztet érdemes csináltatni, aztán utánaolvasni, és célzottan pótolni.

    Nyilván vitamintól önmagában nem lehet hízni, de például egyebek mellett B(1) vitaminhiány csökkentheti az étvágyat, ha pótoljuk, meghozhatja az étvágyat. 4kg-ot extrémebb esetben napközben is változhat valakinek a bruttó súlya pusztán a hidratáltság és a gyomortartalom függvényében.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #84081 üzenetére

    A lassú tempó nem épít izmot (értsd: nem növeli az izomtömeget, de sok-sok km után lehet adaptáció, pl. izomrostok arányának eltolódása slow twitch felé), mert nem éri elég stimulus futás közben az izmokat, ha nem totál kezdő vagy. Vagy inkább olyan stimulus éri, amire nem az izomnövekedés a válasz.
    Magasabb, de még közepes kardió tempóra (mondjuk zone3 környéke) sem jellemző, hogy izmot (izomtömeget) építene, inkább az, hogy túltolva a mennyiséget izomvesztés lehet belőle.
    Erős tempó, sprint tud inkább izmot építeni.
    De nyilván nem lehet csak az intenzitásból, a távok figyelembevétele nélkül vizsgálni a kérdést.
    Nagy általánosságban elég ránézni a hosszútávfutókra és a sprinterekre. Sprinterek nem csak azért izmosabbak, mert azokhoz a távokhoz ez a felépítés előnyös, hanem mert az az edzés, ami a gyorsasághoz kell, ehhez az adaptációhoz vezet inkább.

    Nagyon leegyszerűsítve a lassabb tempó egységnyi idő alatt kevesebb energiát igényel, de nagyobb arányban származik ez az energia "zsírból". Magasabb tempó értelemszerűen több energiát éget egységnyi idő alatt, de ilyenkor magasabb arányban származik az energia szénhidrátból vagy a glikogén raktárakból. Ez azért van, mert a szénhidrátból gyorsabban tud a szervezet energiát nyerni. (adott mennyiségű (korlátos) oxigénből több energiát). Itt van pár ábra:
    https://www.gssiweb.org/sports-science-exchange/article/regulation-of-fat-metabolism-during-exercise

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #84093 üzenetére

    Nem biztos, hogy van ellentmondás, csak az általános következtetéseid nem igazak szerintem azok nélkül a spec peremfeltételek nélkül, amik nálad lehetnek.
    Órákig futni magas intenzitással, különösen éhgyomorra és gyakran, az mindent leszed rólad, ha nem ellensúlyozod. (megfelelő mennyiségű és minőségű táplálkozással, megfelelő minőségű és idejű regenerációval, egyéb erőnléti edzéssel)
    éhgyomor és magas intenzitás - jobban fogyasztod a glikogén raktáraidat az izmodból, az intenzitás emelésével egyre nagyobb az esélyed rá, hogy hamarabb fog a szervezeted az izomfehérjéhez is mint energiaforráshoz nyúlni.
    gyakoriság - izomvesztés nemcsak a futás közbeni izomvesztésből fakad, hanem a megfelelő regeneráció hiányából.

    Ezzel szemben, ha alacsonyabb intenzitással futnál ugyanolyan távot, az nem égetne kevesebb totál energiát (sőt valamivel többet), és arányaiban több zsírt égetnél közben (abszolútértékben nem biztos, hogy sokkal többet!), cserébe kevesebb izmot veszítenél vele.
    Egyrészt, mert közben kevésbé nyúlna az izomhoz mint energiaforráshoz másrészt az alacsonyabb intenzitású futásnak rövidebb a regenerációja és két futás között nagyobb eséllyel tudsz visszaépülni.
    Ez optikailag tűnhet úgy, hogy izmot növel a lassú tempó, de valójában lehet, hogy csak kevesebbet veszítesz. Gondolom nem szoktál rendszeresen dexa scant csináltatni, így nem biztos, hogy pontosan be tudod lőni optikailag a tényleges zsír és izomtömeg változást.
    Évtizedes futómúlttal a különböző zónák is elég kérdőjelesek. Lehet, hogy az alacsony intenzitás nálad túl lassú tempó és azért nem esik jól, mert nem ergonomikus a mozgásod, és az alacsonyabb sebesség ellenére több energiát fogyasztasz mint indokolt lenne és ez az izületekre, regenerációra is túlzott terhet rak. Az is lehet, hogy ami magasabb intenzitás az átlagnak, ott te még sok zsírt égetsz, de ez ettől még nem igaz az az átlagra.
    Ha csak sprintre edzenél és nem futnál hosszúakat egyáltalán, a quadod biztos nem vékonyodna el tőle. :) Persze ettől nem lesznek senkinek izmos karjai, a felsőtested ugyanúgy elfogyhatna/nem fejlődne súlyzós edzés nélkül.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz LanyUs #84115 üzenetére

    Nem tudok sajna jó multivitamint.
    Én egyenként szedegetem össze, amiről úgy gondolom, hogy kell, vagy kellhet.
    YiYa B-vitamin komplexet szedek napi 1x, de ez olyanoknak, akiknek nincs hiánya, túlzás lehet.
    Vasra Proferrin Cleart, ami jó drága és USA-ból jön, de ez csak akkor, ha valakinek diagnosztizált vashiánya van.
    D-vitaminból kb. bármi jó (én 1x1 lime-os rágótablettát szedek, mert finom :D), 4000NE-t
    2x1g C-vitamint (bioextra, retard).
    1-2 naponta cinket (semmi extra, cink-citrát vagy cink-glükonát. pl. jutavit 25mg)
    Ezenkívül szedek Jutavit Omega 3 cardiovasculart az ár/érték aránya miatt. 1500mg x 2
    2-3 naponta szedek K2-t (Jutavit, K2-7 + D3) és szelént (Futunatura, L-Szelén metionin)
    Esetenként GABA-t (Futunatura), pl. esti futások után.
    Időnként egy tasak DM-es magnézium-citrátot.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz HKorn #84124 üzenetére

    Igen én azért szedem ezt, mert a simában van:
    EPA: 192mg, DHA: 120mg
    Ez nudli.
    A cardiovascularban:
    EPA: 600 mg, DHA: 450 mg

    (túltolni ezt sem szabad, a 3g az már az ajánlott felső limit).

    szerk: A koleszterinszintedet a tévitekkel ellentétben nagyrészt nem az étkezéssel bevitt koleszterined határozza meg, hanem genetika, kisebb mértékben életmód, mozgás, táplálkozás. Szokásos markerek mint ldl/hdl/összkoleszterin nem sokat ér önmagában. Ha valami eltérés van, akkor kapásból nézetnék magánban lp(a)-t és APO B-t mielőtt bármit változtatnék vagy szednék rá.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz jimpo #84665 üzenetére

    Én felváltva myprotein natúr impact wheyt és biotech pure wheyt szoktam venni. A myprotein kicsit ragacsos, biotech durvább, könnyebb keverni., összetétel kb. uaz. A myprotein aminosav profilja minimálisan jobb, de mindkettőnek teljesen oké.
    Én fahéjjal, vagy néha kakaóval szoktam ízesíteni, de általában csak simán becsukom a szemem és letolom sok vízzel.

    Az említett édesítők 0 kalóriájuk ellenére enyhe inzulin választ okoznak, de ez önmagában nem kéne azért éhségrohamokat okozzon, talán a mennyiség.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tomcica #84821 üzenetére

    Tegnap mezítlábazott valaki a rekortánon, rendesen irigykedtem, de hülyén nézett volna ki, ha ezek után én is ledobom a cipőt.
    Én is vettem egy Velocity Nitro 2-t pár hete, de fáj benne a térdem 2 alkalom után (szárkapocscsont környéke). Az okában nem vagyok biztos, majd még próbálkozom vele.
    Az év nagy részében egy Kiprun KS900 Lightot nyúztam, amivel nagyon meg vagyok elégedve, kényelmes, kíméletes és nyáron se izzadt benne a lábam - ellenben a nitro szeptemberben is olyan fülledt érzést nyújtott -, és egy fokkal minőségibb érzetet kelt viselve. Nem egy dinamikus cipő, de én ritkán futok 5km-es tempónál erősebben, így ez nem szempont.
    (Mint az látható, nem értek a cipőkhöz, csak tapasztalatokat írok)

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    Valakinek egy 42-es rebel V2 (MFCXLK2, fekete alapon kék/sárga), mielőtt visszaküldöm BS-hez? Látványosan kisebb a többi 42-es cipőmnél. :(

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz bandus #85308 üzenetére

    Mindenkinek a maga határait kell keresni, sokaknak ez bőven túlmutat a határain. Azt te teszed hozzá, hogy maratonistának hívatják magukat, biztos van ilyen is. Meg olyan is, aki helyén kezeli ezt a teljesítményt. Most lehetne mondani azt is, hogy mindenki, aki nem 3 órán belül futja, az csicska.
    Nekem a 7:30-as tempó nagyobb kihívás lenne mint a 6-os, csak szétverném a térdem vele.
    Én azt mondom, legalább mozogtak valamit aznap. :D

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    [https://www.xeroshoes.eu/ is akciózik, ha valaki ilyenben futna. Én behúztam egy HFS-t, tervezek átállni arra, hogy rekortánon legalább felében harmadában ilyenben fussak, hogy erősödjön a természetes csillapítás.

    Hétvégén én is futottam egy FM PB-t, ahol már megközelítettem a 12 éves teljesítményemet 13K-n.. :))

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #86809 üzenetére

    A HFS egy barefoot 0 drop cipő, gyakorlatilag nincs párnázás, csak egy nagyon vékony 3.5mm betét van, de az is kivehetőre van csinálva. Ebben nem fogok nyargalni, főleg amíg megszokom, de majd meglátjuk.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tomcica #86820 üzenetére

    Ebben a zero droposban csak nyugis tempoban tervezek menni olyan 5:30 körül, jobban szaporázva a lépést, kisebb lépéstávval, kontrolláltan lábfejre érkezve és onnan elrugaszkodva.
    Térdfájós vagyok, keresem az utam jelenleg, és pár hete jött a felismerés, hogy hiába futottam március óta épített cipőkben 1200+ km-t (úgy, hogy nyáron volt egy balesetem, ahol 3 bokaszalag sérült körben.), miután hirtelen felindulásból mezítláb mentem 5km-t, napokig alig bírtam járni, úgy bedurrant a vádlim (főleg soleus). :))
    Én csak kikapcsolódás és egészség miatt futok, nincs idő-, pláne versenycélom, így ritkán megyek iramot és így alig van használva a combizmom és a vádlim, ezzel a váltással megpróbálom kiegyensúlyozottabbá tenni a terhelést, hogy ne kényelmesedjek el az épített cipőkben.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Fred23 #86918 üzenetére

    Csak így tovább, oh van még bőven lehetőség gyorsulni, ha ez a célod.
    Ha emeled a lépésszámot és a lépéshosszt is, az felénk azt jelenti, hogy emeled a sebességet, csak szólok. :D Nagy zsivány ez a tomcica.
    Én hosszú idő után (*) tavaly novemberben futottam az első 5k-t, most visszanézve 28:15 volt. Aztán heti 1-2 alkalommal futottam, majd márciustól már rendszeresen és többet. Volt havi 190, most inkább 120-130. Ma, majdnem napra pontosan 1 évvel később 22:49-es PB-t futottam, de csak kíváncsiságból, és mert olyan szép idő volt, valószínűleg az idei utolsó rövidgatyás pólós futás.

    (*több mint két évtized elteltével - gyerekkoromban atletizáltam amatőr szinten, de hosszú távokat mindig is utáltam, 200m volt a kedvenc számom, 14 évesen 100m 12.xx, 200m 24.xx, 400m 1:00, 800m 2:16)

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Fred23 #86923 üzenetére

    "csak kíváncsiságból" -akkor már nem is szeretnél tovább gyorsulni?
    Persze mindenki szeretne gyorsulni, de nem erre priorizálok, a futás csak eszköz, nem cél, ha 5k-ra gyúrnék, már illett volna bemennem 20 perc alá, de egyéb saját testsúlyos és súlyzós edzéseket is végzek, így fontos nekem, hogy ne leépítsem magam a futással.
    Alapvetően azért kezdtem el futni, hogy legyőzzem magam, mert ahogy említettem, mindig is szenvedtem a hosszú távokon és nem is ment jól. Jól még most se megy, de már legalább megszerettem, szóval már nekem is csak a stride-ot és cadence-t kell emelnem :D
    Ha megragadsz a futásnál, és célokat tűzol ki, de közben nem tolod fullba, hanem építkezel, még nagyon sokat fogsz javulni.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Fred23 #86928 üzenetére

    Elsősorban nem azért "veszélyes" a hosszú, ami a futás közben történik, hanem ami utána történik, a regeneráció (hiánya) és adaptáció (másmilyen), túltolás miatt kieső edzésmennyiség. Olyan terhet rak a regenerációra egy hosszú intenzív futás, ami pár napra bármilyen gaint ki tud nyírni, így ha ilyenkor ráterhel az ember más izomcsoportban, könnyen lehet, hogy azt se kapja vissza, amit elvesztett edzés közben, nem hogy többet.
    De valóban nem mindegy az intenzitás közben, végig lehet togyogni egy hosszút 20%-kal a laktátküszöb alatt is takarékon, főleg zsírból, glikogént alig használva, izmokat kevésbé igénybe véve, izületeket kímélő stílusban, meg végig lehet nyomni a határon is. Teljesen más regenerációt igényel.
    A gyakori maraton veszélye mindenesetre engem biztosan nem fenyeget :D Az már nem az egészségről szólna, FM után is kihagyok egy napot, nem csinálok semmi edzést, max pár km séta. Most az a terv, hogy 1-2 havonta futok egy fm-et valahol 5:15 körül, és 10k-kat futok majdnem minden másnap (5:00-5:30 körül ahogy kiadja 150-155 körüli HR céltartományban). Ez az elmúlt hónapok alapján fenntartható hosszú távon is. Ebben az intenzitásban kevés glikogént használok, így nem zavar bele az étkezésembe se és a további napomba sem. Nem úgy a hétvégi FM PB, ami után fél napig feküdtem és mindent megettem, amit értem.
    "ha 5k-ra gyúrnék, már illett volna bemennem 20 perc alá"
    Már miért?
    Mert nagy a szám, de az alkatom alapján képes kell legyek rá, csak ehhez gyakrabban kéne kimozdulnom a komfortzónámból. De továbbra sem cél a futás, hanem eszköz, ezek meg csak számok.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #87314 üzenetére

    2 órával előtte inni bőven sok. Inkább 1 vagy még kevesebb, ha 1 órás futással kalkulálunk.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Peterhappy #87487 üzenetére

    Kalóriadeficitben és intermittent fastinggal nem tudsz izmot építeni.
    Reális cél az lehet, hogy a súlyvesztésed minél nagyobb arányban történjen zsír mint izomszövetből.

    #87480 margithid
    tényleg olcsó, de sok egyéb pozitívumot nem tudok rá
    abszolút nudli mennyiségű C-vitamin, q10, d3, kolin, inozitol;
    nem túl jó összetevők mint magnézium-oxid, cink-oxid, vas-fumarát, pteroil-monoglutaminsav (folsav), króm-klorid

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Peterhappy #87497 üzenetére

    Bár a combjaim még mindig hatalmasak, abból jó lenne veszíteni, még azt sem bánom, ha onnan izom is kopik.
    Hogy kevesebbet mutasson a mérleg? Én vigyáznék rá. Tekints úgy arra mint az aranytartalékodra. Egy masszív quad a legnagyobb izom (farizom mellett) és így a jó anyagcseréd és magas energiafogyasztásod záloga, ami a testsúly kontrollban segít.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Peterhappy #87501 üzenetére

    Ez nem két ló, hanem egy egész ménes. :D Ezekhez a célokhoz sokmindennek rendben kell lennie egyszerre, étkezésnek, alvásnak, regenerációnak, és ezek megfelelő ütemezésének.
    Az IF nem rossz irány, ha egyéb módon nem sikerül az energiaegyensúlyt kontroll alatt tartani, mivel ha jól csinálod, és a maradék időablakban megkap mindent a szervezet a megfelelő időben, akkor működhet a fogyás minimális izomvesztéssel. Hosszú böjttel ellentétben az IF-fel az autofágia kordában tartható, és közben megfelelő mennyiségű és ütemezésű fehérjebevitelltal talán meg lehet adni a kellő löketet némi izomfejlődésnek. A minél hatékonyabb regeneráció érdekében az intenzív edzések után minőségi szénhidrát töltésre és az időablak jó kihasználására érdemes odafigyelni.
    Ha nem lelkiismereti okok miatt nem eszel húst, én változtatnék rajta, mert hússal a legegyszerűbb, legolcsóbb és legtáplálóbb a szükséges fehérjét bevinni tápkiegészítők nélkül.
    Húzódzkodáshoz nem a -5kg hiányzik, hanem pár hónap célzott edzés. Én 1db szabályosról feljöttem 6-ra pár hónap alatt, BMI-m (21) nem változott azóta.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Fred23 #87512 üzenetére

    Kcal-megszorítós átmeneti böjtöt tolok elég régóta, lehet mellette izmot építeni, csak sokkal kevesebbet, mint kcal-többleten. Sokáig azt hittem én is, hogy ez lehetetlen, aztán kábé egyszerre cáfolt rá a hitemre a gyakorlat, illetve pár frissebb cikk.
    Nem ismerek olyan komoly tanulmányt, ami IF kalóriamegvonás és súlyvesztés mellett zsírmentes tömeg növekedést tudott volna kimutatni.
    Egy szakember által végzett caliperes vagy dexás mérés nem biztos, hogy azt mutatná, amit te érzel. Teljesen más kávéház egy teljes zsírmentes tömeg vázizmokkal, ami a teljes anyagcseréd eredménye, mint hogy lokálisan formálódott, tónusos lett, urambocsá nőtt egy terület, amire célzottan gyakorlatokat végzel; vagy hogy nagyobb erőt tudsz kifejteni vele (ez nagy mértékig fejleszthető izomtömeg növekedés nélkül).

    Én hónapról hónapra többet erősödök, mint amennyi kilót leadok, és néha jelentős is ez a többlet. Erősebb vagyok most 77 kilósan, mint anno 110 kilósan.
    Én elhiszem, hogy erősebbnek érzed magad, és testsúlyodhoz arányosítva biztos így is van, de a kettő között garantáltan jelentős zsírmentes tömeget vesztettél, nagyságrendileg 10kg-t.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Fred23 #87895 üzenetére

    Ez 20 körüli testzsírral heti 4x5k alacsony intenzitású futásra teljesen működőképes, de nap mint nap magas intenzitáson 10+ km-eket futni nem lehet hatékonyan és elegendően gyorsan csak CH-ból visszatöltve, főleg ha már csontsovány az ember és a teste sokkal jobban ragaszkodik a maradék zsírraktárhoz, és hamarabb ledobja az izmot is akár, minthogy tovább apassza a zsírraktárt.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    Na én meg beszoptam valamit, (Long) covidszerű tünetek.
    Szokásos 10k-mat futom, zone 2-ben poroszkálok a sötétben nagyon egyenletes 5'30-on 147+/- 2 ütésen a 21. perce már, hirtelen fura érzésem támad, elkezdem érezni a szívdobogásom, ránézek az órára, 188. :Y Mindez pár másodperc alatt, átmenet nélkül.
    Behúzom a kézit 7" körülre, nagyon nehezen esik a pulzus, két perc alatt 172, aztán 5 másodpercre rá, mintha mi se történt volna, 129.
    2 percig megyek tovább 6" körül, ugyanez lejátszódik, aztán még kétszer: fel az égbe a semmiből, aztán ugyanúgy visszazuhan, közben semmi fáradtság, levegőt alig veszek, nincs is miért, mert csak jogolok, csak a szívem kalimpál, majd hirtelen elmúlik.
    Ezután kíváncsiságból simán mentem 1500-at 5" körül 152-n, ami kb. a normális és nem volt semmi.
    A végére még egy 202-es max HR is befigyelt, miután futottam egy ~0:30-as 200métert ott rohadjon meg alapon. :D
    GT3 Pro, de most a H10 is rajtam volt, mert már pénteken produkáltam egy hasonlót, és ha nem érzem a kalimpálást, tuti azt hiszem, az óra hülyült meg.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Lortech #87962 üzenetére

    Azóta mentem 5x10km-t z2-ben, avg 145 5:30 körül, egyetlen ugrás se volt pulzusban, néhány rövidebb felkapás esetén sem.
    Legutóbb már egy 13x400/400-at (~z4/z2-t) mentem, ott se volt semmi kiugró.
    [kép]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #88338 üzenetére

    Hát ja, de idén úgy át vagyok vizsgálva mint egy sportoló, pár hónapja voltam terheléses EKG-n, sportorvos szerint 3 félidős a keringésem, volt légzésfunkció, sok egyéb szakorvosi vizsgálat, havonta labor, eddig kb. 300e összegben, friss d-dimer, troponin, CK-MB, (hs)CRP minden normál. Amit csak lehet, mértem, tudatosan csináltam és kimaxoltam idén. Naponta 2-4 vérnyomásmérés hónapok óta, tökéletes értékekkel, az Omron M7 eddig 1 pitvarfibrillációt jelzett. Egy supraventricular tachycardia ijesztő, de nem kirívó eset, nem kell hozzá szívizomgyulladás. Sebaj, legalább ebbe a témába is beleásom magam még jobban. Mindenesetre már gyűjtöm a szerveremre az ECG adatokat, hátha kardiológust érdekli.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    Osztok egy linket, hátha van olyan szerencsés, akinek a közelében van PM2.5 szenzor.
    Hideg idő beállta óta elég vacak a levegő, gyakran még ott is, ahol nincs érezhető füst. A megszokott futóköreim ma teljesen használhatatlanok voltak, fényes nappal, napsütésben. Lakott területen ilyenkor nem túl egészséges futni.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz #76500480 #88507 üzenetére

    De neked a DN2 van, nem? Arra írtad, hogy méretazonos a VN2-vel.
    Egy reviewban azt olvastam, hogy a DNE szélesebb az utód DN2-höz képest.
    De HKorn meg azt írja, hogy narrow fit (DNE).
    Azért lamentálok, mert VN2 nekem a normál méretemben kicsit nagy és sehol nincs belőle fél számmal kisebb, pedig vennék egy DNE-t a rusnya színe ellenére is. :D

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #88553 üzenetére

    Ha nem fáj annyira, nem érdemes jegelni, mivel akadályozza a gyulladásos folyamatot, ami a természetes gyógyulás része. Ha jegeled, akkor szakaszosan pár percekre kell, és ne úgy hogy direktben érinktkezzen a bőröddel a jégakku, hanem egy ruhát rácsavarva.
    Rögzíteni vagy fáslizni is csak akkor érdemes, ha mozogni kell és nem tudod megakadályozni, hogy a jelenlegi biztonságos mozgástartományt túllépd és rásérülj. A elejétől kezdve a mozgástartomány határáig érdemes átmozgatni 1-2 óránként, kézzel kontrollálva. Pár hétig meg nagyon figyelni kell, ki ne menjen újra egy óvatlan mozdulattal, különben kezdődik elölről.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz #76500480 #88561 üzenetére

    OFF.
    Pár napja publikáltak egy fontos tanulmányból előzetes eredményeket koleszterin témakörben, ami téged is érinthet, mivel emlékszem korábbról a lipid profilodra, ami eléggé illik egy borderline lean mass hyper-responderére. (nem keverendő össze a FH-val (familial hypercholesterolemia))
    LMHR Study Data Drop! video alatt vannak linkek az előzetes eredményekre és több contentre. A srác saját csatornáján is rengeteg video van a témakörben, mivel ő is érintett.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz SirRasor #88586 üzenetére

    "Látványosan" semmi nem fog segíteni, mert komolyabb látható eredményhez fél -1 év konzisztens munkára van szükség mindenre odafigyelve, a fizikumod látványos átalakítása pedig sokéves távlat. Látványos alatt nem tónusosabb, feszesebb izmokra gondolok, hanem kilokban és centikben mérhető izomnövekedésre.

    Izmot építeni könnyű, csak:
    -legyen jó genetikád ;]
    -legyél 20 éves ;]
    -ne élj stresszes életmódot ;]
    -ne legyen anyagcsere problémád vagy felborult hormonháztartásod, szabad Tesztoszeron, GH, SHBG, inzulin érzékenység stb. legyen rendben, ne legyen szív, máj vagy vese problémád, magas vérnyomásod
    -következő pár évben heti 4-5 napban konzisztensen végezz súlyzós edzéseket, izomcsoportonként legalább heti kétszer, legalább 5 sorozatot minden sorozatnál close to failure és helyes technikával, valamint progresszív overloaddal
    -edzések után sokat pihenj, aludj konzisztensen legalább 7-8 órát, végezz meditációt vagy NSDR-t napközben
    -legyél folyamatos, de enyhe kalória többletben, minőségi táplálékból és tudatos időzítéssel
    -kreatin 5g/nap, protein 1,5-2g / testsúlykilogram / nap, lehetőleg úgy, hogy reggel egy adag tejsavófehérje és edzés után még egy. Minőségi szénhidrát edzés után folyamatosan visszatöltve.
    -kardiót csökkentsd le, a magas intenzitásút főleg minimalizáld, ne fuss egyszerre 1 óránál (inkább fél óránál) többet és azt is <=z2-ben. Úgy általában a futást minimalizáld, mert az egyik legnagyobb terhet rakja a kardiók közül a regenerációra (izületek, idegvégződések), és a regenerációs kapacitásod izomnövelésre akarod fordítani.
    -ne igyál és ne dohányozz.

    Mindent nem lehet egyszerre csinálni, hogy sok futás is legyen meg izomnövekedés is meg közben sovány is maradjon az ember és főleg egészséges (fentieknek van átfedése az egészséges életmóddal, de több pontból látható, hogy nem az a prioritás, ezt érdemes észben tartani).
    Saját magamon is látom, mennyire nem működik vagy nagyon lassan, ha mindent is egyszerre szeretnénk. Kettőt előre egyet hátra.
    Az jobban működik, hogy ciklusokban gondolkodik az ember, pár hónapig valamit priorizál és háttérbe szorul a többi. Pl. ha izmot akarsz növelni, akkor a futókondid megtartására törekszel csak vagy kis visszaesés is belefér és közben nyomod a súlyokat. Aztán ha sikerült pár kilot felpakolni, akkor lehet megint többet futni egy ideig, és kicsit kevesebb resistance traininget csinálni, de ahhoz hogy ne repüljön le rólad az izom, hanem legalább megtartsd, a fentieket csinálni kell utána is, csak kicsit visszafogottabban, hogy több regenerációs kapacitás jusson a futásra.
    Nem véletlenül nem látsz a futóversenyeken kigyúrt állatokat. Leszámítva azokat persze, akik az első pontban megütötték a jackpotot.

    #88587 itouchfan
    nekem ugyanez jött le. Ilyen magas LTHR-re szerintem magasabb tempót kéne dobjon, de nyilván lehetnek kivételek.

    #88588 tomcica
    What Body Type Are You ACTUALLY, and Does it Even Matter??
    Answer: body types are f*cking bsht
    :D

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz tomcica #88604 üzenetére

    Kutatások szerint az időzítés nem olyan fontos fehérjénél, az edzés utáni bevitelnek is minimális a hatása, főleg edzett egyéneknél.
    Én lefekvés előtt 2 órával már nem ajánlom, két gond van a lefekvés előttivel:
    1, Legalább fél liter folyadékkal (vízzel) ajánlott inni egy adagot, és önmagában a fehérje is diuretikus, így ronthatja az alvás minőségét a vizelési inger miatt.
    2, felnyomja az inzulint (nem a vércukor miatt (azt minimálisan emeli), hanem más mechanizmus útján), ami nem feltétlenül kívánatos.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz SirRasor #88638 üzenetére

    Jól megpörgetted, grat. Valószínűleg magas a fájdalomtűrésed.
    A grafikonok alapján szerintem olyan 4:40-4:45 körül lett volna esélyed nagyjából végigtolni, lehet hogy 176-tól nincs messze a laktátküszöböd, de ez most nem 4:30-as tempót adott, az tuti.

    Én ma egy beteg, hőemelkedéses fejfájós, 60p/10,8km@148/Z2-t szenvedtem ki magamból.

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    Dekában KS 900 light 24990, ha valaki onnan venne cipőt, érdemes próbálni egyet. Ennyiért ez egy jó daily trainer reco tempóra. Én mai napig szívesebben húzom fel mint a Pegasus 39, Velocity Nitro 2, Deviate elite 2 valamelyikét még így is, hogy beletettem rekortánon 1200km-t és már nem az igazi.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz MPowerPH #90659 üzenetére

    Én (~váltósúly) 10-12k-t futok jellemzően, néha 1 FM, jellemzően 4:30-5:30/km között, erre merem ajánlani

    #90660 Pttypang: ez igen! :K

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz jimpo #90663 üzenetére

    182/70kg vagyok, cipőről volt szó, +/- pár kiló itt nem számít, csak azért említettem, hogy kb. be tudja lőni, hogy nem 100 kiloval terheltem, azzal nincs tapasztalatom.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz Lortech #86921 üzenetére

    ->22:27, avg hr 164
    Fújt a szél. Kár, hogy nem rövidben mentem. Nem PB-nek indult, maradt még benne.

    #90704 tomcica: már megint?! most értem haza. :D

    [ Szerkesztve ]

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    Tartoztam már magamnak egy magamhoz képest erős 10k megfutásával, legtöbbször kb. ennyit futok, de zone2 környékén.
    PB lett 47:11, enyhén kellemetlen, de biztonsági, végig kontrollált futás volt, nem az a belehalós, fűre lefekvős fajta, a végén némi hajrá után is csak kb. 15-20mp-nyi oxigén deficit volt és visszaállt a légzésem. Az óra adott rá egy 1.0-s, recovery anaerobic training stresst :)) .

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz robag93 #91364 üzenetére

    Zabkása leszólása után azt hittem írsz valami top reggelit. :D Bundáskenyérnél kevés egészségtelenebb étel van.

    #91342 norby_42
    én nézetnék a helyedben egy 12+ órás éhomi inzulint és hba1c-t, triglicerideket.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz robag93 #91373 üzenetére

    Semmi, szeretem, de abszolút hulladék étel, ami egészségtudatos táplálkozásba nem fér bele rendszeresen.
    Egy rakat szénhidrát egy rakat (jellemzően) növényi zsírban megsütve, vele felszívatva jelentős mennyiséget. Térfogat/kalória szempontjából is katasztrófa, nem mintha az nagyon releváns lenne bármilyen szempontból.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz #64052736 #91701 üzenetére

    Viszont itt is számítási probléma van, mivel a 4.33-as 21-em, kevesebb kalóriát égetett el, mint a mostani lassabb 4.55-ös. Ezért sem hagyatkozom a műszerekre.
    Ez sem pontos, mert erősebben égetek, szerintem több is elment.
    Ha korrigálod az eltérő távot, akkor gyakorlatilag megegyezik az elégetett kalória.
    Amúgy nüansznyi a különbség, de fordítva van, ha a táv és szint ugyanaz, utóbbi esetben több munkát végeztél, mivel a lassabb futás valamivel kevésbé gazdaságos, több energiát veszítesz a lassabb futás közben, másképpen: a gyorsabb futás nem igényel annyival több energiát amennyivel előbb célba érsz, ha minden más tényező konstans. De ezek ilyen 1-2%-ok.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz #64052736 #91719 üzenetére

    Gyaloglás vs futás az megint más, futás elvileg kevésbé gazdaságos mozgás normál tempót tekintve (pl. 12km/h vs 5km/h).
    Az már egy másik kérdés, hogy milyen terhet ró az izületeidre, de ez különböző tempójú futásoknál is nagyon változó egyénenként. Én kisétálok a világból, de a lassú futás kinyír.

    Valóban, a gyorsabb tempónál nem is éheztem el annyira.
    Ez inkább a pillanatnyi állapotodnak volt köszönhető, mint a running economyból fakadó nüansznyi különbségeknek. A gyorsabb tempó egységnyi idő alatt több glikogént használt el biztosan, de valószínűleg alapból jobban fel voltál töltve, ezért érezhetted úgy, hogy kevésbé éhezel el.

    Furcsa, azt hittem a nagy tempó és emiatt a gyorsabb szénhidrát fogyasztás jobban fáraszt, mintha lassabban mennék, nagyobb zsírbontás mellett.
    Jól hiszed, ez nem következik abból, amit írtam. De a fáradtságnak is sok összetevője van, futás közben is meg utána is, amire a különböző intenzitás, cadence és táv/időtartam más más terhet rak.
    Nálam már 1 óra Z3-Z4 után rendre jön az éhség, kivéve ketózisban. Ebből tudom, hogy ürült a tank, tölteni kell, de ilyenkor kell okosnak lenni és minőségit és megfelelő mennyiséget visszatölteni megfelelő ütemben, nem betolni kétnapi kalóriát 1 óra alatt. Ilyen intenzitású futás után hajlamos vagyok kókadozni napközben, van hogy alszom is fél órát.
    Z2-ben ugyanilyen távot futva nem vagyok különösen éhes utána és nem vagyok extra fáradt napközben, viszont Az izületeimet, térdemet jobban elhasználja a z2 tempó mint a gyorsabb, ugyanakkor az idegrendeszeremet jobban elhasználja a gyorsabb tempó, mivel több izom dolgozik egyszerre, valamint az izmaim is fáradtabbak utána (végig azonos távot feltételezve).

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz xy.zsolt #91722 üzenetére

    Nem hiszem, hogy általánosan kijelenhető ez vagy az ellentéte, ez teljesen anekdotikus volt tőlem csak saját tapasztalatra alapozva. Az ellentéte logikusabbnak tűnik mindenesetre. De lehet, hogy ez is inkább U görbével írható le. Nyilván egy iramtempó is odaver az izületeknek, de ugyanakkora távot 2-szer annyi idő alatt letotyogva, alacsony cadencen nálam nem kevésbé árt, a kettő között félúton meg kevésbé.
    Tehát nem hiszem, hogy szükségszerűen a tempó a gond, hanem inkább egy adott céltempó, ami a természetes módon kialakult és hatékony, kényelmes tempótól eltérő formát eredményez. Ez nyilván alakítható tudatosan, de nekem nincs, aki kívülről szólna, ha nem jó a mozgásom.

    Thank you to god for making me an atheist

  • Lortech

    addikt

    válasz itouchfan #91724 üzenetére

    Terhelés != "terhelés".
    Azonos lépésszámot feltételezve nincs kérdés, de azonos távot feltételezve is ilyen egyértelmű és vajon monoton növekszik a "terhelés" vagy van az extrémitásokon anomália? A konstans táv is gyakran elfelejtődik ezeknél az összehasonlításoknál. Mindenesetre ha van ilyen tanulmányod, szívesen olvasnám, köszi.
    Nehéz lehet ezt mérni, mert vagy önbevallásra építenek, vagy méricskélnek, de ott leginkább az izületekre ható erőket lehetne vizsgálni, ami a terhelést jól leírja, viszont az nem egyezik meg azzal a "teheléssel", amiről én beszélek. Nem önmagában a terhelés az érdekes, hanem hogy az a terhelés milyen sérüléseket, fáradást okoz az izületekben, amit ki kell heverni és ez meg nagyban függ a formától, pl. attól, hogy hogyan érkezel, a természetes csillapításod mennyire használod adott tempón.

    Az se mindegy szerintem, hogy egy profi futóról beszélünk, akinek z2-z4 fél percen belül van és mindegyik tempót jó formával futja, vagy egy egysebességes amatőrről, akinek még ki se alakultak rendesen zónák, van 2 perc közte és z2-t 7 percre adná.

    Thank you to god for making me an atheist

Új hozzászólás Aktív témák