Színes érdekességek

Intel X38 alaplapok




A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg.

Múlt héten az Asus Intel X38-as alaplapjait mutattuk be, most a többiek megoldásaival kezdünk. A hazai piacon elsőként a Gigabyte jelentkezett X38 chipkészletre épülő alaplappal. A minden földi jóval felszerelt X38-DQ6 közel 60 000 forintos árral indított még októberben, ma viszont már jó 7000 forinttal olcsóbban is megkapható. Amellett, hogy kezeli a 45 nm-es gyártási technológiával készülő Intel processzorokat, elboldogul két PCI Express csatolójú Radeonnal, melyeket kétszer 16 sávval kínál meg, akár 2.0-s szabványon is. Emellett van még három egyszeres PCI Express és két hagyományos PCI aljzata. A hat SATA adattárat kezelő ICH9R déli híd mellé külső vezérlő is került, amelyre további két SATA és két IDE egységet köthetünk. Az alaplaphoz jár két eSATA hátsó panel, melyek akár négy meghajtót is kezelnek. A hálózati kapcsolatért két, gigabites Ethernet vezérlő felel, a hangkodek a Realtektől származik és nyolccsatornás, van sok USB és egy FireWire aljzat is. Csúcsmodellről lévén szó a szilárd elektrolitos kondenzátorok és a hatalmas, hőcsöves bordák sem hiányozhatnak.

Valamivel barátságosabb, 48 000 forint körüli áron kapható a Gigabyte X38-DS5. A kevesebb pénzért kevesebb fázisú feszültségszabályzást, eggyel kevesebb gigabites hálózati vezérlőt és hátsó eSATA panelt kapunk. Megmaradt viszont a két PCI Express 2.0 x16 aljzatos CrossFire támogatás, a DTS-es Realtek hangchip és az izmos hűtés.

Az MSI egyelőre csak X38 Diamond elnevezésű csúcsmodelljét hozta a hazai piacra. Legnagyobb érdekessége a hatalmas, köríves hűtőborda az északi hídon, de alaposan megrakták hosszú PCI Express csatlakozókkal is. A négyből kettő a 2.0-s szabványt támogatja és két Radeont kezel CrossFire-ben, kettő pedig csak négyszeres tempót tud. A déli híd négy SATA és két eSATA eszközt kezel, további két IDE és két SATA pedig a külső Silicon Image vezérlőre köthető. A hálózathoz itt is két gigabites Ethernet vezérlő fér hozzá, és még van a sok USB, valamint pár FireWire, de a hangrendszer sokkal komolyabb. Az alaplap mellé kapunk egy Creative X-Fi Extreme hangkártyát; így már érthető a 63 000 forint körüli vételár.

Intel X38-as csúcsmodelljét egyelőre az Abit kínálja a legolcsóbban. Azért az IX38 Quad GT 51 000 forintos ára sem piskóta. Cserébe itt is megkapjuk az elvárható extrákat, mint a szilárd elektrolitos kondenzátorokat, a hőcsőáradatot, CrossFire-ös PCI Express 2.0 x16 foglalatokat, két hátlapi eSATA csatlakozót. Feszültségszabályozás terén az Abit digitális PWM áramkörrel operál, amihez hasonlót a nagynevű DFI megoldásain láthattunk. Hálózati vezérlőből viszont csak egy jutott rá, hang terén pedig a többiek szintjét hozza. További apró extra a hátlapra helyezett BIOS visszaállító, valamint az alaplapi bekapcsoló és reset gomb.

Megjelenítés

Két érdekes Sapphire Radeon HD 3800-as kártya érkezett a hazai piacra. Az első a HD 3850 Ultimate verziója 512 MB GDDR3 memóriával. A VGA fő érdekessége a ventilátor nélküli, passzív hűtés. Az új Radeonokon dolgozó RV670 chip 55 nm-es gyártási technológiával készül, így meglehetősen hűs 2D üzemmódban. 3D-re váltva ugyan megugrik az étvágya, de az ezzel járó hőt elvezeti a borda. Igaz, ez elölről nem nyilvánvaló, mert a hatalmas hőleadó lemezsort a kártya fonákjára tették. Az extra hűtésnek alig van felára, ugyanis a Sapphire Radeon HD 3850 Ultimate 512 MB körülbelül 50 000 forintba kerül.

Egy ötössel drágább a Radeon HD 3870 Sapphire Edition változat, mely egyedi tervezésű nyomtatott áramkört és hűtést kapott. GDDR4 memóriája 2250 MHz-es effektív órajelen jár. Új hűtésének köszönhetően a Sapphire verzió nem foglalja el a szomszédos kártyahelyet. Egyetlen gond vele, hogy a ház belseje felé fújja a meleget, viszont ebből a méretből négyet is bele lehet majd rakni a megfelelő CrossFireX alaplapokba.

Őrületes sebességgel haladnak lefelé a 22”-os kijelzők árai. A legolcsóbb modellek már a 60 000 forintos határon tiporják egymást. Ezen a szinten nem sok értelme van beszélni a panelek minőségéről, hiszen mind TN+Film technológiájú, válaszidejük 5 ms környékén mozog, és nem éppen csúcsminőségű a színvisszaadásuk, sem a betekintési szögeik. Legolcsóbban 58 000 forintért a Hanns.G HI221DP-t találtuk, melynek DVI bemenete is van (HDCP támogatással) és két kis, 3 wattos hangszórója is. Szokatlan extra a komponens bemenet. Megjelenésre hagyományos, kávája szürke és kellemesen vékony.

Csupán egy ezressel drágább, de csak egy sima analóg bemenete van a Belinea 2225 S1W-nek. Nincsenek hangszórói sem, de felbontása ugyanúgy 1680x1050 pixel. Szintén hangszóró nélküli és csak analóg bemenete van a valamivel 60 000 forint fölött kapható LG L222WS-nek. Ugyancsak analóg bemenetű és valamivel drágább 60 000 forintnál az Asus VW222S. A Samsung kicsivel drágábban, 63 000 forint környékén adja 22 hüvelykes alapmodelljét, a SyncMaster 223BW-t. Ennek a modellnek viszont már van digitális, HDCP-t támogató bemenete. Az Asushoz hasonlóan dinamikusan állítja a kontrasztot.

Apró érdekességek

Ha már a notebookok színesednek, miért ne tehetnék ezt a hozzájuk való egerek is – gondolta az A4 Tech. Aztán megcsinálta G-Cube digitális rágcsálóit. Egy korábban már látott, kétgombos, szimmetrikus formát választott alapnak, amit négyféle színnel és mintázattal pingáltak ki a tervezők. Van piros szívecskés, krémszínű szitakötős, zöld és kék. Tudásukról annyit érdemes mondani, hogy a bal, elsődleges gomb és a görgő közé bekerült egy pici duplaklikkelő. Optikai érzékelőjük 800 dpi felbontású, ami bőven elegendő. Mivel csak 2400 forintba kerülnek, vezetékesek, de a zsinórt ügyesen az egér dereka köré lehet csavarni, USB csatlakozójának pedig a fenéklemezen alakítottak ki egy vágatot. Szállításhoz egy kis zsákocskát is adnak.

Némileg lekicsinyített X7-es formájú egeret is kapni színes betéttel. Az apróságnak leopárdmintás az oldala és a görgő körüli része, ahol bal oldalon ismét duplázó gombot találunk. Szintén 800 dpi felbontású, vezetékes megoldásról van szó, tehát nem túl drága: ára 2600 Ft. Teljes méretű X7-esből is van színes hátú. Az XL-750BF-ben 600 és 2500 dpi között hatféle felbontást ismerő lézeres szem van, melynek érzékenysége meghajtó telepítése nélkül állítható. A bal gomb tövében ezúttal már triplaklikkelő van, mellyel könnyebben oszthatunk rövid, halálos sorozatokat. Balra tettek még két hüvelykujjgombot és egy kis gumibetétet. A hátsó borítással egybenőtt fő gombok kapták az egyedi festést. A színes X7-es körülbelül 5000 forintba kerül.

Ha már a színeknél tartunk, szólnunk kell az A-Data új, formás kis USB flash tárolóiról. A kinézet mellett a számozást is felfrissítették, így az új alapmodell a C701 lett. Háromféle színben kapható – áttetsző piros és zöld, valamint fekete – amit háromszögekkel szabdalt fehér kupak és végződés egészít ki. Alapmodellről lévén szó, kellemesen olcsó. Kapható 1, 2, 4 és 8 GB-os méretben rendre 2300, 2600, 4400, illetve 8000 forintos áron, tehát fajlagosan a legnagyobb a legolcsóbb. Szintén a fenti méretekben vehetjük meg az A-Data C702-t, mely valamivel kisebb a C701-nél. Ezt elsősorban behúzható USB csatlakozójának köszönheti. Fehérben és olivazöldben kapható, tárkapacitástól függően 2500, 3100, 4700, illetve 8400 forintos áron, tehát fajlagosan ismét a legnagyobb a legolcsóbb.

Pici aranyos a sportos (S) sorozatba tartozó S701. Csupán 38 x 21 x 8 mm-es, tömege pedig 11 gramm. USB csatlakozóját ez a modell is behúzza, és jár hozzá csinos csuklópánt is. Sebessége már elég a Vista ReadyBoost technológiájának támogatásához. Háromféle színben – piros, kék, fekete –, egyelőre háromféle kapacitással – 2, 4, 8 GB – vásárolhatjuk meg 4000, 6300, illetve 10 200 forintos áron. N az A-Data felsőkategóriás pendrive-sorozatának a betűkódja. Az N702 tényleg nagyon csinosra sikeredett. Csupán 6 grammot nyom a 42 x 16 x 8 mm-es apróág, melyet akár kulcstartón vagy nyakláncon is hordhatunk. Különösen azért, mert mindkettőt mellékelik hozzá. Szokatlan a rejtett USB csatlakozó elővarázslási módja: a pendrive végét kell megcsavarni. Pirosban, kékben és ezüstszürképben kapható az A-Data N702, ára 2, 4, illetve 8 GB-os kapacitással 4400, 6700 és 10 600 Ft.

USB-s érdekesség és OKI nyomtatók

Múltkor említettünk már egy ügyes szerkezetet, ami USB-re alakította át az IDE vagy SATA tárolók csatlakozóját. Most a DeLock is előrukkolt a saját verziójával. A pici készülék 2,5, valamint 3,5 hüvelykes merevlemezek IDE és/vagy SATA csatlakozóját tudja USB-re fordítani. Bootolható, és külső tápot is adnak hozzá a nagyobb fogyasztású, pörgősebb merevlemezek miatt, melyeket egy USB csatlakozó nem tud árammal ellátni. A hasznos kis készülék ára 6700 Ft környékén mozog.

Felfrissítette C5000-es színes LED-es nyomtatóinak arzenálját az OKI. Az elsősorban irodai használatra kifejlesztett termékcsoport tagjai gyorsultak, és megkapták a ProQ2400, nagyobb színfelbontású tonerrendszert. A C5600n alapmodellt a C5650n váltja, és a C5800-as széria számai is 50-nel nőttek. A C5650n percenként akár 22 színes nyomatot is elkészít, fekete-fehér sebessége pedig 32 lap. A C5850n színesben négy lappal gyorsabb. Mindkét fajtának 64 MB a memóriája (320 MB-ig bővíthető), 10/100 megabites Ethernet csatlakozója van, és létezik belőlük d-betűs, duplex egységes változat is. Az OKI C5650n vételára 126 000 Ft, a duplex egységes C5660dn pedig 49 000 forinttal drágább. A C5850n ára 143 000 Ft, a duplexért itt is 49 000 forinttal kell többet fizetni.

Még komolyabb masinák tartoznak a C5750 és C5950 sorozatokba. Az előbbiek a C5650, az utóbbiak a C5850 nyomtatóegységét kapták, de a számítógéppel már PCL vagy PostScript nyelven kommunikálnak, alapmemóriájuk pedig 256 MB, ráadásul ezekbe a modellekbe már 40 GB-os merevlemezt is lehet rendelni. A C5750-ből is kapható duplex egységes, mely ismét durván 50 000 forinttal drágább a 158 000 forintos alapmodellnél. A C5950 189 000 forintos alapmodellje és 237 000 forintos duplexese mellett 285 000 forintért kapható második, 930 lapos adagolóval, ami a kisebb modellsorozatoknál opcionális. A csúcsot az állvánnyal kiegészített C5950cdtn jelenti a maga 315 000 Ft körüli árával.

Az új modellek megjelenésével a készlet erejéig olcsóbbak lettek a régiek, pontosabban egyesek ára csökkent, másokhoz pedig nagykapacitású 4000 nyomatos tonerkészletet adnak ajándékba. A duplex egységes C5600dn például a csöppet sem olcsó, négyszínű utántöltővel együtt annyiba kerül, mint a C5650dn, vagyis 175 000 forintba. Ugyanennyiért mérik a valamivel gyorsabb C5800dn-t, amihez viszont már nem jár az extra toner. A C5700dn kiegészítő festékkel ismét annyiba kerül, mint a C5750dn nélküle, a C5900dn pedig a készlet erejéig 205 000 forintért vihető el.

rudi

Azóta történt

  • Hardverek február elején

    Új alaplapokkal, friss videokártyákkal, egyre nagyobb monitorokkal és jó árú notebookokkal foglalkozunk piaci bemutatónkban.

  • Nyomtató a hálózaton

    Az OKI megújult C5000-es sorozatának hálózatra köthető, C5750dn nevű tagjával ismerkedtünk meg alaposabban.

Hirdetés