Abigs médialejátszó - tévé elé ültet

Okos doboz

A koreai Sarotech nagyon otthon van a különböző merevlemezes háttértárak világában. Termékei közt találtunk winchesterek és optikai meghajtók számára kialakított házakat 1,8 hüvelykestől 5,25 hüvelykes méretig, mobil rackeket, hálózati adattárakat és multimédia-lejátszókat. Ez utóbbi csoportból az Abigs sorozat egyik tagját, a DVP-260-ast vizsgáljuk most meg. A DVP-260 lényegében egy 2,5 colos winchestert befogadó mobil rack, bár kicsit „feltuningolva”.

A doboz elég bőséges tartalma: maga a médialejátszó, ehhez kapunk rögtön egy praktikus tartótáskát, amit van is mivel megtölteni. A csomagból távirányító (elem mellékelve), tápegység, részletes, angol nyelvű kézikönyv, telepítő CD, állvány, USB Y-kábel, komponens (YPbPr), kompozit (sztereó audióval) és S-Video kábel, továbbá átalakító digitális audiokimenethez (például 5.1 csatornához, házimozi-erősítőhöz), FM antenna és pár pótcsavar bújt elő. Opcionálisan beszerezhető hozzá külső infravevő, autós használatra szivargyújtós adapter, RCA-jack kábel.

A kis lejátszónak erős fémváza és hátlapja van, elöl pedig alumíniumbetétes, sötétbordó, fényes műanyag borítást kapott. A bal felső sarokban, az előlap alatt a távirányító infravevője van. A készülék tetején található a ki/bekapcsoló gomb (kikapcsolásnál hosszan kell nyomni, így véletlen hozzáéréskor sem érhet meglepetés). Az elején három gomb simul bele a borításba, melyek hét funkciót látnak el: balra–jobbra, fel–le mozgás és a kiválasztás/lejátszás/megállítás. Teljes hatalmunk igazán csak a távirányítóval bontakozik ki, de a menühasználathoz elegendőek, a fontosabb funkciókat elérjük velük. Jobb oldalon, a gombok mellett öt kis piros lámpát találhatunk, illetve csak a felirataikat, a LED-ek az átlátszó műanyag alatt vannak. Az első bekapcsolt állapotban világít; a második a merevlemez-használatot mutatja; a harmadik és negyedik arról tájékoztat, hogy NTSC vagy PAL rendszert használunk-e; az utolsó pedig lejátszás közben világít.

Oldalt kaptak helyet a csatlakozóaljzatok. Az első a tápé, ezt követi a kompozit videó és az analóg sztereó hang csatlakozója (AV), a harmadik helyre (HDTV) a komponens és S-Video kábeleket köthetjük; negyedikbe a külső infravevőt. Az utolsó jack aljzatba FM antennát, digitális koaxiális vagy optikai hangkábelt (az utóbbi kettőt átalakítóval) köthetünk. Végül jobb oldalon egy 2.0-s mini-USB aljzat van a számítógéphez csatlakoztatáshoz.

A kis távirányitó két AAA-s elemet eszik, 43 gomb található rajta, és van egy nagyon hasznos tulajdonsága: a gombok foszforeszkálnak a sötétben. Közepén a talán legtöbbet használt irányítógombok terpeszkednek, melyekkel a menükben is navigálhatunk, körülöttük a lejátszás, megállítás, előzőre, következőre ugrás és a hangerőszabályzó gombjai vannak. Az alsó, 0–9-ig a számozott gombokat igazából csak egy helyen, a GoTo (ugrás időben) funkciónál lehet használni, akár le is lehetett volna hagyni ezeket. A távirányító körülbelül 15 méteres távolságig működött tökéletesen.

Ami belül van

Ha – szivargyújtós adapterrel – autóban vagy a hifinken szeretnénk hallgatni az Abigsen tárolt zenék, filmek hangját, de kábelekkel nem akarjuk vagy tudjuk összekötni az egységeket, jól jöhet a médialejátszó beépített FM adója. Az adó négy előre beállított frekvencián tud sugározni (87,7; 88,1; 88,5; 88,9 MHz), így kiküszöbölhető más rádiócsatornákkal való ütközés. Mindössze annyi a dolgunk az antenna csatlakoztatása után, hogy autórádiónkat vagy a hifit a megfelelő frekvenciára állítjuk, és máris hangrendszerünkből szól zenénk, filmünk. A szórás hatótávolsága kb. 15–20 méter, egy normál lakóházban mindenhol lehetett fogni a jelet, elég jó minőségben. A lejátszónak van egy DVP-260Vx nevű testvére is, amely egy miniatűr tévéadóval van kiegészítve. A 260Vx kompozit videojelet és monó audiojelet sugároz, két csatorna közül választhatunk.

Az Abigsszel nézhetünk filmeket, támogatja a DivX (3.x/4.x/5.x) és XviD formátumú AVI fájlokat, DVD minőségű videókat (ISO, IFO, VOB), továbbá a DAT és MPG fájlokat. Kezeli az SRT, SUB és SMI feliratokat, sőt a legújabb (2.15-ös) firmware-rel az IDX+SUB formátumot is, nyelvváltási lehetőséggel. Zenék közül az MP3, OGG, WMA, AC3 és WAV fájlokat képes lejátszani. Ismeri az M3U lejátszási listákat is. Képek közül csak a JPG-ket hajlandó megjeleníteni. A mellékelt CD-n található Abigs Manager programmal a nem támogatott formátumú (pl. Real Media, Quicktime, WMV) filmjeinket konvertálhatjuk a lejátszó számára emészthető formátumokra, mondjuk DivX vagy XviD videókká. A programnak egyébként sem a CD-n található, sem a honlapról letöltött változata nem működött nekünk, pedig több PC-vel is próbáltuk, mindig hibaüzenetet adott.

A multimédiás tartalmak megjelenítését a Sigma Design RealMagic EM8511LF multimédia-processzor teszi lehetővé. Nagy tudása miatt a chip több hasonló termékben is megtalálható. A processzor 200 MHz-en ketyeg, 16 MB videomemóriával. Támogatja a különböző DVD és CD formátumokat, az MPEG-1/2/4.2 dekódolást, a nagy felbontású képmegjelenítést. Persze félreértés ne essék, az DVP-260 nem képes lejátszani a HD filmeket vagy akár a H.264-es kódolásúakat, csupán a normál videóinkat tudja felméretezni. HD videó lejátszásra a Sarotech egyik 3,5 colos médialejátszója, az Abigs DVP-570HD képes csak, amely egészen 1920x1080p-ig támogat minden formátumot.

A szoftver

A menü bekapcsolás után úgy tíz másodperccel jelenik meg. Szép, jól áttekinthető, logikus, egyszerű felépítésű. Három fő pontja van: a böngészés, a lejátszási lista és a beállítások. Böngészésnél a könyvtárak tartalmát szűkíthetjük aszerint, hogy csak filmek, zenék vagy képek jelenjenek meg, de van „mindent mutat” mód is. A távirányító Zoom gombjával a betűméretet nagyíthatjuk.

Böngészésnél csak egy-egy tartalom lejátszására van lehetőség, viszont a következő, lejátszási lista menüpontban már összeállíthatunk saját listát is. A videókat csak egyenként lehet kijelölni, ha egész könyvtárat akarunk lejátszani, sajnos végig kell pipálgatni minden fájlt. A már összeválogatott listát átrendezhetjük, törölhetünk is belőle.

A harmadik menüpont, a beállítások első oldalán kiválaszthatjuk a képszabványt és a képarányt (bár erre a távirányítón is van egy gomb, így filmnézés közben is váltogathatunk). Az audiobeállításoknál a hang kimenetét és az FM adó sugárzási frekvenciáját választhatjuk ki. A harmadik oldalon a feliratok megjelenítési tulajdonságai vannak, míg az utolsó oldalon lehet frissíteni a firmware-t (a jelenleg legújabb a 2007. október 8-ai 2.15-ös verzió).

Tesztelés, értékelés

Mozizás alatt is sok lehetőségünk van testre szabni a beállításokat. Az Info gomb megnyomására előjön egy belső menü, ahol a felirat és a kép tulajdonságait állíthatjuk.

A felirat színét (fehét, sárga, cián, zöld), méretét (kicsi, közepes, nagy), pozícióját is változtathatjuk, sőt fél másodperces lépésekben a késését vagy sietését is tudjuk kompenzálni. Az ékezetekes betűket gond nélkül megjelenítette.

Válthatunk pan-scan és letterbox nézet közt, a kép méretét és helyzetét is megadhatjuk (zoom és scroll). Videókban tekerni 4, 8, 16 vagy 32-szeres sebességgel lehet előre és hátra, a Skip+/– gombokkal öt perceket ugorhatunk át. A készülék kezeli a dupla hangsávos filmeket, így könnyedén tudunk menet közben is nyelvet váltani. A BookMark gombnak is nagy hasznát vehetjük. Megnyomásakor a film pozíciója elmentődik, később onnan folytathatjuk a mozizást, ahol abbahagytuk. Új könyvjelző elhelyezésekor az előző törlődik. A GoTo-val megadott időpontra ugorhatunk a filmben. A filmeket szinte kivétel nélkül mind lejátszotta, de némelyiknél tekeréskor vagy a GoTo használatakor egy hibaüzenet kíséretében visszalépett a főmenübe.

Zenelejátszásnál az adott albumokhoz egyedi háttér használható, ha megfelelően elnevezve a könyvtárába másoljuk. A 2.15-ös firmware egyik újdonsága, hogy a Sync+/– gombokkal 5%-os lépésekben gyorsíthatjuk, lassíthatjuk a lejátszást –95% és +100% közötti intervallumban. A távirányító Music gombjának megnyomásakor a winchester ./mymusic könyvtárába másolt zenék lejátszása kezdődik meg.

Képeinkből diavetítést rendezhetünk, a váltás időközét 1, 3, 5, 7, 9 másodpercre lehet beállítani. Lehetőség van zenei aláfestésre. A videolejátszásnál már látott menü itt is előhívható. A képeket sajnos csak itt lehet nagyítani és forgatni (90°-onként), pedig a távirányítóval sokkal egyszerűbb lenne. Szűk határok közt, de állíthatunk a világosságon, színtelítettségen és kontraszton is. A 6 megapixeles képeknél a megnyitás vagy váltás eltartott 3–4 másodpercig is, az ennél nagyobb képek némelyikét meg se tudta nyitni, vagy hibásan jelenítette meg, míg a kis képeket felnagyította.

A médialejátszót számítógépre kapcsolva azonnal megjelenik mint meghajtó, ekkor normál külső tárolóként működik. Írni/olvasni 13–14 MB/s-mal tudtunk, persze a sebesség nagymértékben függhet a winchestertől is (a teszthez egy 120GB-os, 5400 rpm-es Toshiba MK1234GAX modellt használtunk).

Értékelés

A Sarotech Abigs DVP-260-ast leginkább autóba ajánlja a gyártó, vagy házimozi-rendszerhez. Mindkettőhöz nagyszerű megoldás lehet, de bármilyen tévéből multimédia-központot tud varázsolni, ezt bátran állíthatjuk. Ráadásul sokkal halkabb, mint egy HTPC. Néhány kisebb hibáját remélhetőleg a következő firmware-frissítések javítani fogják, de már most tud minden lényeges filmes trükköt. Különösen jó, hogy a feliratokat rendesen kezeli. Az Abigs DVP-260-at idehaza merevlemez nélkül 39 500 forintért kínálja a forgalmazó, amihez már 10 000 forinttól kapni 2,5 colos winchestert.


Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés