PlayStation 4K érkezhet, felpörög a GDDR5X szabvány

Feketére válthatnak a böngészőhivatkozások, továbbra is terjednek a zsarolóvírusok.

A lényeg a részletekben rejlik

Könnyen tűnhet úgy, hogy a héten takaréklángon dolgoztak a gyártók, ám valójában ez nincs így, hiszen több fontos információt is sikerült bezsebelni. Az Intel részéről bemutatkoztak a széles hőtartományban használható szerverprocesszorok, de ennél is fontosabbak azok a részletek, amelyek a Gen10 IGP kapcsán derültek ki, hiszen várhatóan nagy előrelépésnek leszünk szemtanúi.

Az AMD és az NVIDIA is GPU-kkal kapcsolatos újdonságokról számolt be. Az NVIDIA-ról kiderült, hogy az új, nagyobb sávszélességű SLI hidakkal beáldozzák a kettőnél több VGA-s rendszereket, míg az AMD elérhetővé tette a CrossFire API-t, amivel javítható a CrossFire rendszerek teljesítményének skálázódása DirectX 11 alatt. Ha már az API-k szóba kerültek, megemlítendő a Microsoft Swapchain API-ja, amivel Windows 10 alatt az UWP alkalmazásokban is lehet variálható és vertikális frissítési frekvenciát használni.

Szintén VGA-khoz kapcsolódó hír, hogy a Micron hamarosan beindítja a GDDR5X memóriák tömeggyártását, és már dolgoznak a gyorsabb generációkon, amelyek ráadásul már kísérleti gyártásban vannak. CPU-IGP vonalon maradva a Sony PlayStation 4 háza tája felől is érdekes hírek, pontosabban mondva pletykák érkeznek, amelyek azt valószínűsítik, hogy a japánok eredetileg több konzoldizájnnal számoltak, ez pedig lehetővé teszi, hogy egy gyorsabb konzol készüljön PlayStation 4K névvel, kiszolgálva a modern kor igényeit.

Szórakoztatóelektronikai híreinkből merítve a Vizio új, kifejezetten kedvező árazású televízióira hívnánk fel a figyelmet, melyek megérdemelnék, hogy végre Európába is eljussanak. A zenerajongók számára az Acoustic Research prémium kategóriás AR-M20 hordozható médialejátszójára hívnánk fel a figyelmet, ami nem elég, hogy Androidot futtat, még kinézete is megszólalásig hasonlít egy okostelefonra, persze az ígéretek szerint messze jobb hangzással.

Az utóbbi években a technológia nagyon előreszaladt, nyakunkon a 4K, sőt már a 8K is körvonalazódik, elérhető a HDR, a magas képkockaszám, mégis nagyon kevés olyan alkotás vagy próbálkozás van, ami ezeket – legalább részben – kihasználná. Ősszel viszont megtekinthető lesz (már ahol...) a Billy Lynn’s Long Halftime Walk című alkotás, amit 4K 3D-ben, 120 fps képkockasebességgel rögzítettek, és a hírek szerint elképesztő látványvilágnak lehetünk szemtanúi. Persze ez még nem jelenti azt, hogy a jövőben tömegével készülnek majd az ilyen technikával készülő filmek.

Ugyanakkor egyre több lehetőség nyílik különleges videókat készíteni akár házilag, feltéve, hogy meg tudjuk fizetni. Gondolunk itt elsősorban a GoPro Omnira, amibe GoPro kamerákat pakolva lehet 360 fokos panorámafelvételeket készíteni, így az akciókamera egy egészen új oldalát ismerhetjük meg. Az akciókamerák sokoldalúságára a többi gyártó is kezd ráébredni, hiszen egyre többen szállnak be erre a piacra. Úgy tűnik, legalábbis a pletykák szerint, hogy az Olympus újra rákap a Tough vonalra, és hamarosan új akciókamerával rukkolnak elő. Hasonlóképp tesz az LG is, azaz a koreai cég is fejest ugrik az akciókamerák piacába, de hogy ne a sokadik gyártóként legyenek számon tartva, ezért egy kicsit más irányból közelítenek.

A hagyományos fotós termékekkel kapcsolatos gyártói bejelentéseket sem mellőztük az elmúlt napokban. A Canon például előhúzta a kalapból a 25x-ös átfogással bíró kompakt szuperzoom gépét, egy új Speedlite vakut, valamint egy friss makró objektívet is. A Sigma neve is előkerült a minap, de nem új termékek, hanem objektívek visszahívása kapcsán, melyet a Pentax bajonettes Sigma lencsék tulajainak érdemes áttanulmányozni.

A Facebook rátelepedett a heti hírekre

A hét azzal indult, hogy a PayPal bejelentette: bizonyos tranzakcióknál nem biztosítják tovább a vásárlásvédelmet, mivel felmérték a kockázatokat, és a serpenyő úgy billent el, hogy a közösségi finanszírozású projekteknél, a kormányzathoz fűződő átutalásoknál, illetve a játékokkal, szerencsejátékokkal kapcsolatos pénzmozgásnál olyan nagy a csalások esélye, hogy ezekhez nem adják a biztosításként működő Purchase Protection nevű szolgáltatásukat.

A Facebook is nagyot lépett előre: eddig szinte példátlan módon pert nyertek Kínában. A Zhongshan Pearl River élelmiszeripari vállalat 2014-ben védette le a „face book” nevet egy alkalmazás számára. A bíróság megítélése szerint azonban ez „erkölcsi alapelveket sért”, és megállapítható, hogy gyakorlatilag lemásoltak és jogtalanul használtak egy világszerte ismert márkanevet. Mindennek az lehet a jelentősége, hogy – miként a helyi újságírók és szakértők spekulálnak – ez talán jele annak, hogy az eddig kitiltott Facebookot esetleg mégis beengedik Kínába.

A jelentésekben igen aktív és PR-ban is kiváló Kaspersky újabb jelentést adott ki a legutóbbi negyedévről, melyben a zsarolóvírusok (ransomware) további terjedéséről számolnak be. A marketinget figyelmen kívül hagyva valóban érdemes arra figyelni, hogy napjaink kiberbűnözőinek ez az egyik kedvenc módszere a pénzszerzésre.

Nem kis visszhangot váltott ki – és a történetnek még nincs vége –, hogy a globális online bankrendszert is megrendítő bangladesi támadásról kiderült, hogy a legfőbb oka az volt, hogy a SWIFT-hez kapcsolás közben az IT szakemberek sorozatosan követtek el alapvető biztonsági hibákat: a központi bank rendszere gyakorlatilag védtelen volt a hackerekkel szemben.

Sokakat meglepett, hogy a Google egy régi hagyománnyal szakítana: a keresőben már nem kékkel, hanem feketével jelölnék a hivatkozásokat. Ez a sztori is nyitott még, érdemes figyelni. Megírtuk azt is, hogy az Egyesült Államok mindeddig legdrágább fegyverfejlesztése, az F-35-ös vadászgép projektje a tervek szerint 2019-ben jutna el a tömeggyártásig, ám még mindig komoly informatikai problémákkal küszködnek – de a munkatársak szerint a következő három év elég lesz ezek kijavítására.

Bemutatkozott a Siri fejlesztőinek új platformja, a Viv. Ennek az ígéretek szerint az lesz a legnagyobb újdonsága, hogy egy igen okos AI áll mögötte: a program villámgyorsan korrigálja saját magát, és az asszisztens képes komplex kérésekre, kérdésekre is reagálni. Nagyon komoly lépésnek tűnik, hogy az USA távközlési, illetve piacfelügyelete megindított egy eljárást, melyben azt vizsgálják, hogy a gyártók és szolgáltatók milyen módon terítik a mobileszközökre a frissítéseket. Erre érdemes lesz odafigyelni, globális hatása lehet.

Napjaink egyik legizgalmasabb üzleti és technológiai figurája Elon Musk. Megkezdtük pályája bemutatását. A hét elején a Facebook futott bele egy újabb pofonba, amikor volt alkalmazottai kitálaltak és elmondták, hogy a hírajánlókat nem kizárólag algoritmus készíti, hanem erős a szerkesztői beavatkozás, és itt előírás volt a republikánusokra vonatkozó pozitív hírek mellőzése. A vihar még tart, folyamatosan beszámolunk róla.

A hét végén közölte az Apple vezetője, Tim Cook, hogy egymilliárd dollárt áldoznak arra, hogy részesedést szerezzenek az Uber mintáját követő kínai vállalkozás támogatására, és ezt stratégiai befektetésnek szánják.

Videós hírösszefoglalók

dajkopali, Daywalker, rage23

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés