Ősz végi hardvereső

AMD-s alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Mostanában az új alaplapok elsősorban Intel LGA1156 foglalat köré épülnek, hiszen ez a legfrissebb a piacon fellelhetők közül, és még nem teljesedett ki az összes gyártó kínálata. Most kevésbé izgalmasnak mondható vizekre evezünk, az AMD AM2+ és AM3 aljzataihoz. Valójában ez a terület csak a spéci trükkök és vásárlócsalogató funkciók szerelmeseinek lehet unalmas. Akik jó áron akarnak rendszert építeni, mondjuk Athlon II alapon, azoknak nagyon érdekes lehet az Asrocktól az egyszerű nevű modell, az A770DE+. Nagyjából 14 000 forintot kóstál, mégis alaposan felszerelték. Nevéből a tájékozottabbak sejthetik, hogy AMD 770 északi hídja van, amit SB710-es déli egészít ki. Szerencsére nem spóroltak az áramellátó rendszerrel, így a 140 wattos TDP osztályba sorolt processzorokat is el tudja látni. Memóriából DDR2-t kezel, tehát a processzorokat AM2+ aljzat várja. CrossFire kapcsán is bőkezű volt az Asrock, két hosszú PCI Express foglalatot készített elő. Az elsődleges tizenhat, a másodlagos négy csatornát kapott. Említést érdemel még a VIA VT1708S hangkodek és a Gigabit Ethernet vezérlő. Jó hír, hogy tuningos funkcióknak sincs híján az alaplap.

Az MSI 760GM-E51-es modelljével azok járnak jól, akik AM3 foglalatú processzor mellé keresnek egy olcsó alaplapot. A kisteljesítményű, chipkészletbe integrált grafikus mag a HDMI, DVI és D-Sub kimenettel nem csak mozigép alapjának kiváló, de ellehetünk vele akkor is, ha aktuális diszkrét grafikus kártyánkat éppen eladtuk, de az utódja még nem érkezett meg. Mondhatni, a szokásos funkciókkal látták el a microATX-es deszkát. Van egy AM3 processzorfoglalata, négy DDR3 memóriának való aljzata, egy hosszú és egy rövid PCI Express, valamint két hagyományos PCI csatolója, köthetünk rá öt SATA, egy eSATA és két IDE eszközt, hálózati vezérlője és nyolccsatornás hangkodekje is a Realtektől származik. Az 760GM-R51 három év garanciával 16 000 forintba kerül.

Fölfelé haladva az MSI kínálatában 20 000 forint környékén találjuk a 790XT-G45-ös modellt. Természetesen AMD 790X északi hídja van, amihez továbbra is SB710-es déli társul. Processzorból nem csak az AM3, hanem az AM2+ foglalatosokat is kezeli, tehát DDR2 memóriafoglalatok találhatóak rajta. Nem maradhat ki a felszereltségből a két hosszú PCI Express csatoló, melyekben Radeonok CrossFire-ben hajthatók. Annak ellenére, hogy egy jól felszerelt deszkával van dolgunk, hátlapján egy szokatlan régiség: soros port található. Ennek egyes felhasználási területeken biztosan örülnek majd, de az átlagos otthoni felhasználó minden bizonnyal jobban értékelne inkább egy eSATA kimenetet.

További kétezer forinttal drágább az Asrock összetett elnevezésű, M3A790GMH/128M microATX-es alaplapja. Rajta a grafikus maggal lellátot 790GX északi híd dolgozik, melynek beépített Radeonja 128 MB saját DDR3 memóriát kapott. Mellettük az SB750 északi híd serénykedik. Processzorfoglalatból AM3-as került az alaplapra, tehát a négy memóriaaljzatba DDR3 modulokat dughatunk. A hátsó panelre a három monitorkimenet (D-Sub, DVI, HDMI) mellé került eSATA csatlakozó, FireWire ajzat és optikai hangkimenet is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés