Nikon D5000: több, mint belépő szint

Külső, ergonómia

A váz ugyan nagyobb az elődnél, de nem éri el még a D90 méreteit - fogása hasonló a D60-éhoz. Nagyobb kezűeknek kényelmetlen lehet, hogy kisujjuk lelóg az amúgy sem túl vastag markolatról. Mindezek ellenére kényelmesen kezelhető a gép, a hátsó tárcsa könnyen elérhető. Összehasonlítva a konkurenciával egyértelmű az ergonómiai előny a D5000-nél.
A gép összeszerelési minősége jó, a megfelelő helyeken gumírozott: a markolat, hátul a hüvelykujj támasztójánál, így nem csúszik ki a kezünkből, még akkor sem, ha esetleg izzadna a tenyerünk.

A kihajtható LCD egyelőre még nem megszokott a dSLR-ek körében, de igen vonzó lehet a kompaktokról váltó felhasználók szemében egyaránt. Sokszor jól jöhet olyan helyzetekben, amit eddig tükrös géppel igen nehezen tudtunk kivitelezni, pl. makróknál a földhöz igen közeli képeknél (erre volt megoldásként a szögkereső), vagy a fej fölé emelt, a tömeg fölött történő fotózásnál. A kijelző felbontása nem éri el ugyan a D90 szintjét (hiszen alig harmada a felbontás azonos méreten), de napsütésben is remekül használhatónak bizonyult, jól látható, kontrasztos képet adott. Az elkészült képek élessége megfelelően ellenőrizhető rajta.
Sajnos az LCD nem hajtható ki oldalra (ami korlátoz némileg pl. állványon való használatkor), viszont a váz fele befordítható, így védeni lehet az esetleges karcolásoktól.
Az élőkép megoldása sajnos nem tökéletes, teljes (10x) nagyításnál sem ad teljesen éles képet (de ez igaz a D90-re is). Elég nehézkes így az élesség ellenőrzése manuális fókuszáláskor.
Élőkép üzemmódban az AF gyakorlatilag használhatatlanul lassú, kevesebb fénynél gyakran 3-4 mp-et is képes volt keresgélni, mielőtt beállt volna a célra. Nyugodtan mondhatjuk, hogy nem veszi fel az átlag kompaktokkal sem a versenyt ezen a téren. Ha nyugodt témát fényképezünk, akkor viszont pontosabb eredményt adhat, mint a hagyományos fázisérzékeléses AF.

A kereső sajnos valóban a belépő szintű kategóriát idézi, elég kis méretű (hajszálnyival még a D60 keresőjénél is kisebb), és manuális fókuszra elég nehezen használható. A pentatükrös megoldásnak köszönhetően ráadásul viszonylag sötét is. Ezen a téren egyértelmű előnye van a D90-nek (pentaprizma, 0.94x-es nagyítás, 96%-os lefedettség). A D50/D70 keresőjénél azonban szerencsére még így is nagyobb.
Természetesen továbbra is megmaradt a segédrácsok ki/bekapcsolhatósága. Más gyártók gépeinél erre csak a mattüveg cseréjével van lehetőség.
A gép bal oldalán találhatóak a csatlakozók: a távvezérlő/GPS, USB 2.0 / A/V valamint a HDMI csatlakozó egy jól záródó gumifedél alatt:

Szemből nézve a gép jobb oldalán találjuk a programozható funkciógombot/időzítőt és a vakunyitó/vaku expozíció kompenzációt beállító gombot:

A gép hátulját szinte teljesen elfoglalja a méretes LCD monitor.

Balra tőle (fentről lefelé) a törlés, visszajátszás, menü, thumbnail, nagyítás és info gombok helyezkednek. Az info gombbal tudjuk módosítani a beállított értékeket. Ezzel a megoldással ugyan elég gyorsan lehet dolgozni, de nem annyira, mintha dedikált gombok lennének pl. az ISO állításra. Egy érintőkijelzővel kombinálva viszont nagyon jó lenne a megoldás; talán majd legközelebb ilyet is látunk.
Jobbra az AE/AF lock gomb található, alatta az LV gomb, ami az élőképet kapcsolja be, és a négy állású vezérlő, melynek segítségével közvetlenül ki tudjuk választani az aktív AF pontot, illetve a menüben történő lépkedést segíti. Az OK gomb a retus menübe visz minket visszajátszás közben. Mellettük közvetlenül a kártyaírást jelző vörös LED kapott helyet.
Jobb oldalon megtalálható az SDHC kártyanyílás. Az ajtaja erősen rögzül, nem lötyög, megbízhatónak látszik.
A gép tetejére került a vezérlőtárcsa, az info gomb (aminek segítségével a hátsó LCD-n tudjuk állítani a megjelenítendő információkat), az expozíció kompenzáció gomb (M módban ennek a segítségével tudunk rekeszt állítani) és az exponáló gomb, melyet körülölel a bekapcsoló kar.

Szemből nézve láthatjuk a bajonettet, valamint a szenzort. Jobb oldalon a bajonett kioldó gombja, bal oldalon pedig az AF segédfény figyel.

A gép alján, pontosan az optikai tengelyen található a fémből készült állványmenet, valamint az akkumulátor fedő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nikon

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés