Netbook, egér, füles, GPS, iPad, miegymás

Újdonságok vegyesen


Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Múlt héten szóltunk róla, és azóta már teszteltük is az Asus négyszázezer forintos grafikus kártyáját, az ARES-t. Most érkezett egy hozzá illő, megalomániás processzor. Természetesen az Intel szülte, aki hosszú ideje birtokolja már a CPU-k trónját. Igaz, a Core i7-970 nem az abszolút csúcsot jelenti, de nagyon közel van hozzá. A 3,20 GHz-es fenevad alig lassabb a Core i7-980X Extrene Editionnél. Hozzá hasonlóan hat processzormagja van, a Hyper-Threading technológiának köszönhetően pedig tizenkét programszál egyidejű futtatására képes. Természetesen LGA1366 foglalatba illeszkedik, és a legmagasabb, 130 wattos TDP fogyasztási osztályba sorolták be. Vételára dobozos kiszerelésben, három év garanciával nagyjából 270 000 forint.

Tavasszal találkoztunk az MSI WindTop AE2220 névre keresztelt, monitorba épített számítógépével, ami egészen érdekes alternatívája lehet az Apple iMac termékének. Most megérkezett a hazai piacra nagyobb testvére, az AE2400. Számozásából sejteni lehet, hogy kijelzője 24 hüvelykes. Felbontása 1920x1080 képpont, ráadásul kisebb testvéréhez hasonlóan érintésérzékeny a panel. A hardver egyelőre Core 2 alapú, de már a láthatáron van a Core i-s variáns. Hozzánk a kisebb, 2,70 GHz-es Core 2 Duo E5400 processzorral érkezik, de kapható Core 2 Quaddal is. Memóriája 4 GB, merevlemeze 640 GB-os, és DVD-írója is van. Grafikus alrendszere a notebookok világából érkezett Radeon HD 565v, amit korábban Radeon HD 4670-ként ismerhettünk. Ennek megfelelően még 55 nm-es gyártástechnológiával készül, és a DirectX 10.1-et támogatja. Mivel 320 számolóegysége és elég magas, 675 MHz-es órajele van, memóriája pedig 128 bites buszon ül, akár játszani is lehet vele. A kiegészítők listája is bőséges. Kapunk n-es Wi-Fi adaptert, kártyaolvasót, rengeteg USB 2.0 csatlakozót, eSATA és HDMI aljzatot, illetve két 5 wattos hangszórót és egy 10 wattos mélynyomót, no és a webkamera sem hiányzik a monitor fölül, sőt vezeték nélküli egeret, billentyűzetet és távirányítót is adnak hozzá. Az MSI AE2400 monitorszámítógépét 296 000 forintért vásárolhatjuk meg.

Szintén tavasszal járt nálunk az FSP első – pontosabban első kettő – szünetmentes áramforrása. A tápok világában jól ismert gyártó két sorozattal rukkolt elő. A nagyobb sorozat legkisebb tagját, az 1000 VA névleges teljesítményű, kváziszinuszos jelet kibocsátó EP 1000-et próbáltuk ki annak idején; most elérhetővé vált két nagyobb testvére, az EP 1500 és EP 2000. Ezeket a modelleket már több számítógéphez méretezték. A gyártó szerint kétszer 200 wattos (nagyjából ennyit fogyaszt két közepes konfiguráció monitorral együtt) terhelés mellett 25, illetve 30 perces elektromos hálózat nélküli időszak áthidalására képesek, tipikus újratöltési idejük pedig 4-6 óra. Belsejükben két darab 12 voltos és 9 amperórás akkumulátor található. Csatlakozóból két konnektoraljzat, két IEC (13) csatlakozó, illetve telefonvonalat védő került rájuk, illetve szoftveres vezérléshez kaptak egy soros és egy USB portot. Az FSP EP 1500 és EP 2000 szünetmentes tápegységek vételára 44 000, illetve 54 000 forint.

Ezen a héten a Bluechip webáruház Facebook oldalának rajongói és a PH!-olvasók külső merevlemezekre kapnak 5%-os kedvezményt. Ennek érvényesítéséhez elég a vásárláskor hivatkozni a Facebook oldalra vagy a Prohardverre. A választék nagyon széles. Nyolc gyártó (ADATA, Asus, LG, Samsnung, Seagate, Silicon Power, Toshiba, Western Digital), háromféle méretű (1,8, 2,5 és 3,5 hüvely) tárai közül válogathatunk 30 GB-tól egészen 2 TB-os kapacitásig. A kínálatban az USB 2.0 és eSATA csatlakozós modellek mellett már néhány USB 3.0-asat is találunk.

Logitech termékek

Ha beviteli eszközökről van szó, akkor a Logitech neve elsők között merül fel. Bemutatjuk néhány friss terméküket az elmúlt hónapokból. Lassan három éve piacon van már a Logitech Wave billentyűzet-egér párosa, amit sokan megszerettek íves alakja és nagyon kellemes csuklótámasza miatt. Egy ideje Wireless Keyboard K350 néven már egér nélkül is kapható, mellé pedig a legújabb, akár öt eszközt egyszerre is vezérelni képes Unifying vevőt tették, mellyel 2,4 GHz-en kommunikál, így hatótávolsága nagyjából tíz méter. Az íves billentyűzetnek rengeteg extra gombja van, ezekkel a médialejátszást, internetezést és alkalmazások indítását is egyszerűbbé tehetjük. A felső-középkategóriás billentyűzet öt év garanciával 14 500 forint környékén vásárolható meg. Egyelőre csak nemzetközi kiosztással láttuk, magyarral még nem.

Egerek terén rettenetesen termékeny a Logitech. Idén tavasszal és nyáron is rengeteg új vagy frissített modellel rukkoltak elő. Az M125 például egy hordozható gépekhez való, de mégis vezetékes apróság. Többször láttunk már csévélős farkincával ellátott példányt, de az M125 az első olyan, amelynél a fölösleges zsinórt az egér nyeli el. Sötét és világos színben kapható, három év garanciával 3700 forint környékén. Nem sokkal drágább nála a szintén kicsi és kétgombos M195, mely már rádióhullámokon keresztül kommunikál. Ráadásul 2,4 GHz-en, vevője picike, vételára pedig alig pár százassal több az M125-énél.

A Logitech M310 érdekessége, hogy sokféle vidám színben létezik. Kár, hogy nálunk még csak az egyszerűbb, kétszínű változat kapható a szintén vezeték nélküli kisegérből. Hozzá is 2,4 GHz-es minivevő tartozik, formája szimmetrikus, két gombja, egy görgetője és hároméves garanciája van, vételára pedig 4900 forint.

Komolyabb darab az M510. Ennek már öt gombja van, kettő a hüvelykujjnál, de ettől eltekintve formája továbbra is szimmetrikus. Görgője oldalra is dönthető, oldalai gumírozottak, apró, 2,4 GHz-es vevője pedig Unifying technológiás, érzékelője precíz lézeres. Bizony a fejlesztéseknek megvan az ára, Logitech M510-ért már 10 000 forintot kérnek.

Két USB-s headsetet is bemutattak nemrég. A H530 és H555 egy tőről fakad. Mindkettő 31 mm átmérőjű, tehát elég nagy hangszórókat használ, melyek specifikációjuk szerint 20 és 20 000 Hz között működnek, és egy 100 és 10 000 Hz között érzékelő mikrofon tartozik hozzájuk. Az USB-s átvitel miatt teljesen kiküszöböljük velük az alaplapi, gyakran nem éppen jó minőségű hangkodeket, olcsóbb notebookoknál a gyenge árnyékolásból adódó háttérzajt. További előny a H530-nál, hogy a fejhallgatóra kapunk hangerő és hangszínszabályzó gombokat. A H555-nél ezek a vezetékre kerültek. A két modell főképp formában különbözik egymástól. A H530 felső pántos, míg a H555 frizurakímélő, pántja tarkónál fut keresztbe. Előbbi 10 000 forintos, utóbbi 12 000 forintos áron vásárolható meg.

Mobil eszközök

Biztosan sokakban felmerült már, hogy egy netbookot akár navigációs eszközként is lehetne használni. Nem kell ehhez más, csak egy GPS modul és egy megfelelő szoftver. Előbbiből nagyon kicsi és kompakt, USB-s modellt kínál a SpeedShop. A pendrive-nál alig nagyobb Globalsat ND-100S NMEA protokollt ismerő szoftverekkel működik együtt, és SBAS helymeghatározó rendszert használ, vételára pedig 12 990 forint.

Ha netbookot szeretnénk venni hozzá, akkor jó választás lehet például az MSI Wind U135 szintén a SpeedShoptól. A második generációs Intel Atom platformmal szerelt masinának 1,66 GHz-es Atom N450 processzora, 1 GB memóriája, 250 GB-os merevlemeze és tíz hüvelykes kijelzője van 1024x600 pixeles felbontással. Rá a CPU mellé tokozott, meglehetősen harmatos Intel grafikus mag varázsol képet, szóval a HD videók lejátszására legfeljebb 720p felbontásig lesz esélyünk. De legalább viszonylag olcsó a masina. Még az aktuális, magas dollárárfolyam mellett is megkapjuk 83 990 forintért hatcellás akkumulátorral és Windows 7 Starter operációs rendszerrel.

Aki kicsit nagyobbat és komolyabbat szeretne, annak érdemes megnéznie az Intel Celeron U3400 processzor köré épülő megoldásokat. Ez a kicsi, kétmagos, Hyper-Threading nélküli CPU a Core i család legkisebb tagja. Csupán 1,06 GHz-en jár, szóval alig lehet gyorsabb a korábbi ULV-s SU sorozatok 1,20 GHz körüli tagjainál. Nagy előnye, hogy emiatt nem is annyira drága, mint a 300UM sorozatba tartozó Core i3-ak. Természetesen grafikus magot is tokoztak mellé, szóval egészen kompakt a kicsike, platformszintű TDP értéke 18 watt. Egyelőre csak az Acer Aspire One 753-ban láttuk, ami az Acer 11,6 hüvelykes nagy notebookja. Két gigabájt memóriával, 160 GB-os merevlemezzel, 1366x768 pixel felbontású kijelzővel, n-es Wi-Fi adapterrel, 3.0-s Bluetooth modullal, HDMI csatlakozóval, hatcellás akkumulátorral és egy év garanciával 144 592 forintba kerül.

Jó hír, hogy hasonló – sőt valamivel alacsonyabb – áron kapható AMD-s alternatíva is. Az Aspire One 721-nek szintén 11,6”-os, 1366x768 pixel felbontású kijelzője, hatcellás akkumulátora, n-es Wi-Fi és Bluetooth adaptere, illetve HDMI csatlakozója van, de az AMD legújabb kisgépes, Nile platformja hajtja. Mégpedig az egymagos, 1,70 GHz-es Athlon II Neo K125, amihez elég potens, Radeon HD 4225 grafikus maggal szerelt északi híd, illetve 2 GB memória társul. Nem csak 3D-ben és HD videók kezelésében, de merevlemezben is jobb az AMD-s változat, ugyanis annak 250 GB-os a winchestere van. Vételárban is az AMD a nyerő, mert az Aspire One 721 a fenti konfigurációval és a szokásos egy év garanciával 134 582 forintba kerül.

Bár a hivatalos hazai premier még várat magára, de például a SpeedShopnál már elérhető az Apple legújabb divatterméke, az iPad. Azok, akik még csak fontolgatják az internettábla megvásárlását, a Klapka utca 4-10. szám alatt található kiállítóteremben ki is próbálhatják. Persze a kétségtelenül érdekes masinához nem éppen olcsón lehet hozzájutni. A 16 GB-os SSD-vel szerelt alapmodell, mely n-es Wi-Fi adapteren keresztül tud a világhálóra csatlakozni jelenleg 199 990 forintba kerül, ám ára a dollár árfolyamváltozásaival ingadozhat. Kezdetben a netbookok és notebookok világában is borsos felárat kértek a beépített 3G modemért, de a 3G-vel szerelt iPad százezer forintos felára nagyon meredek.

Arctic fülhallgatók

Két hete két zárt rendszerű, de teljesen eltérő felépítésű TDK fülhallgatót próbáltunk ki. Most három másik füles került rövid időre a markunkba attól az Arctictól, akit nemrég még Arctic Coolingnak hívtak, és elsősorban hűtési megoldásokkal foglalkozott. Most viszont más szelek fújnak a svájci főhadiszálláson, rengeteg hangkeltő mellett akkumulátorok, egerek, billentyűzetek, sőt még egyszerűbb játékkonzolok is a kínálatba kerültek. Felmerül a kérdés, hogy ezek a termékek vajon a hűtőkre jellemző, nagyszerű tervezés eredményei, vagy csak a megszerzett nevet igyekeznek új területen felhasználni, ahogyan azt sok más márka is tette az elmúlt időben. Három tesztpéldányunk közül az egyiket – az E231-BM-et – a közepes, 5000 forint körüli, a másik kettőt – E352-t és E361-WM-et – a magasabb, 10 000 forint körüli árkategóriából választottuk. A két E300-as valamivel nagyobb, az E200-as kisebb dobozban érkezett. Ez is jelezte, hogy előbbiek a csúcsot, utóbbi a középkategóriát képviseli.

Mindhárom mellett ugyanazt az alapfelszerelést találtuk, nevezetesen háromféle méretű füldugót, ruhához való csipeszt, némi leírást és egy kissé elavult, még Arctic Cooling feliratú matricát. Az M betűre végződő modellek kaptak egy érdekes jack elosztót. Ezzel aktiválható a fülesek vezetékére illesztett mikrofon, így headsetként is működnek. Az E300-as széria tagjaihoz kaptunk egészen ügyes tokot is. Több hasonló megoldással ellentétben egyszerű volt beletekerni a vezetéket, kemény, de rugalmas anyaga miatt rázós helyzetben is jól védte a benne tárolt eszközt, nem úgy, mint az egyszerűbb zsákocskák.

A füldugókból és képekből már sejteni lehet, hogy hallójáratba dugós, úgynevezett in-ear fülesekről van szó. Vezetékük hagyományos, nincs rajta extra borítás. Utolsó 20 centiméterükön szimmetrikusan ágaznak szét, a mikrofon pedig az egyik oldalon található – már ha van –, nagyjából a vezeték közepén. A mikrofonos verzióknál a jack dugón a sztereó két vágata mellett látható egy harmadik is. Ezt osztja a mellékelt adapter a hangbemenetre.

Az Arctic büszkén hirdeti in-ear fülhallgatóinál, hogy precíz alumíniumházat kaptak, ami jobb hangzást biztosít. Ilyennel látták el nem csak a felső kategóriás E361-et, hanem a közepes E231-et is. Az E352 érdekessége, hogy háza fából készült, ami lágyabb, melegebb hangzást biztosít. Úgy tippeljük, valamiféle daráló majd préselő eljárást használtak kialakításához. Szintén szerepel a leírásban a méretes mágnes, ami elsősorban az erős basszusokhoz hasznos. Ebben a témában rendszerint jók a zárt rendszerű fülesek.


Arctic E231 és E352

Az E231 és E352 füldugói szimmetrikus kialakításúak, és elfelejtették feltüntetni rajtuk, melyik a jobb és melyik a bal. A mikrofonos verziónál ez még megjegyezhető, de az alapmodelleknél célszerű megjelölni. Már ha fontosnak tartjuk a jó irányítást, mert formailag azonos a két fél. Az E361-nek, ami számozását tekintve a legjobb és a legdrágább is, már aszimmetrikus a háza, és az oldalak is jelölve vannak rajta. Mindhárom modell egyetlen, közepes méretű szellőzőnyílást kapott.

Látható valamiféle pontozásos rendszer az Arctic oldalán, amivel tízes listákon rangsorolja füleseit. Mi soha nem hittünk túlzottan az ilyeneknek, inkább saját tapasztalatainkra támaszkodunk, még ha azok jelentős mértékben szubjektívek is. Ezt a hozzáállást javasoljuk mindenkinek, aki hangkeltőt szeretne vásárolni. Választás előtt próbálja ki a kiszemelt modelleket! Komfort tekintetében egyforma volt az E231 és az E352, ami nem is csoda, hiszen teljesen egyforma kialakításúak. Szerintünk az E361 is hasonlóan kényelmes volt, igaz, hajlított formája miatt igényelt egy kis igazgatást. Mind a három modell örvendetesen kevés súrlódási hangot továbbított vezetékén, az osztó előtti részről egészen pontosan semennyit. Fontos paraméter ez azoknak, akik táskájukból vagy ruhájuk alatt vezetik a kábelt.


Arctic E231 és E361

Nagyjából hangzás kapcsán is egyetértettünk az Arctic pontozásával. A középkategóriás E231 érezhetően tompábban, fátyolosabban szólt nagyobb testvéreinél. Basszusban viszont mintha felülmúlta volna őket, bár lehet, hogy csak a többi, halványabb tartomány miatt tűnt erőteljesebbnek. Jellemző a fülbedugós, kis hangszórós fülesekre, hogy nem tudnak akkora teret érzékeltetni, mint a nagyobb hangszórós modellek. Emellett az E231 szenvedett az összetettebb, egyszerre több hangszert jelentősen eltérő intenzitásban megszólaltató passzusoknál. Ilyenkor csak a legerősebb, mély tartományú hangszerek jöttek át, a cintányérok, klasszikus zenében a fuvola vagy vonósok szinte teljesen elvesztek.

Hasonló problémával küzdött az E352 is. Bár itt lényegesen tisztábban szólt minden tartomány, de a zenei tér öklömnyire szűkült. Bizonyos számoknál egy-egy hangszer furán kilógott ebből a csomagból, amit eléggé zavarónak találtunk. Itt már rendesebben szóltak a finom és hosszabban lecsengő hangszerek, de igazán elégedettek csak az E361 hangjával voltunk. Szélesebb színpadot varázsolt elénk, nem volt kilógó hang, a basszustartományt kivéve a múltkori TDK-nál jobb teljesítményt nyújtott. Csakhogy van itt egy baj. Az Arctic E361 több mint 10 000 forintba kerül, tehát drágább, mint a kategória elismert képviselője, a Sennheiser CX300, ami szerintünk jobban szól. A vele egy árban, 9000 Ft környékén kapható Arctic E352 sem jobb választás nála. Az olcsóbb, 5000 Ft alatt kapható Arctic E231-WM vásárlása szerintük akkor megfontolandó, ha beérjük gyengébb hangzással, de szükségünk van mikrofonra. Annyit megjegyeznénk, hogy a közepes Arctic is lekörözi a legtöbb MP3-lejátszó gyári fülesét.

rudi

Azóta történt

  • PH!TV – A Logitech billentyűtriád és a rendszer

    Ezennel szakítunk a PH!TV rövid, ám velős hagyományaival és legfrissebb adásunkban három Logitech billentyűzetet mutatunk be. Ezen felül pedig rendszert viszünk az életünkbe, így mostantól minden hétfőn és szerdán este PH!TV!

Hirdetés