Microsoft LifeCam webkamerák tesztje

Microsoft LifeCam HD-3000 és Studio

Bár mostanában minden notebook, netbook és telefon, és egyes monitorok is kapnak kamerát, az asztali számítógépek döntő többsége még eme kis csodák nélkül érkezik. A Microsoft kínálatából két ilyen termék landolt nálunk, a LifeCam HD-3000 és a LifeCam Studio. Mindkettő nagyon igényes dobozban érkezett, olyanban, ami a boltok polcáról hangosan kiabálja: „engem vegyél meg”. Kell is neki, mert a fő konkurens, a Logitech is ugyanígy tesz.

Ma már az olyan egyszerű webkamerák, mint a LifeCam HD-3000 is komoly, 1280x720 (vagyis 720p) felbontású szenzorral érkeznek, ami természetesen szélesvásznú, 16:9 oldalarányú képet készít. Külsőre teljesen átlagos, monitor kávájára felkapaszkodó modellnek tűnik, aminek egészen ügyes, három ponton hajlítható állványa van. Ezzel különböző kijelzőkhöz alakítható, bár lehet, hogy egyeseknek inkább a csipeszes megoldások jönnek be.

Feje sajnos egészen szűk korlátok között mozgatható csak. Jobbra-balra úgy 15 fokos fordulásra képes, fel-le csak az állvány módosításával irányíthatjuk. Optikája sem valami komoly, fix fókuszos, ami kézzel és szoftveresen sem állítható. Tetejére került egy gomb, amit csak a Microsoft Messengerével lehet használni, igaz, a kamera működik egyéb videotelefonáló alkalmazásokkal is.

Lényegesen komolyabb darab, egészen pontosan a Microsoft aktuális csúcsmodellje a LiveCam Studio. Ez külsőre is látszik rajta, ugyanis klasszikus, hengeres, kameraszerű testének nagyobb részét igényes szálcsiszolt fém burkolja. Nagyon mutatós darab, és roppant ügyes a rögzítőrendszere. Lényegében ugyanarra a hajlítható elvre alapoz, mint a HD-3000-é, de aljára tettek egy menetet, amivel szabványos fotós/kamerás állványra rögzíthető, ezzel nagyban kiszélesítve használati lehetőségeit.

Arról nem is beszélve, hogy érzékelője Full HD felbontású, bár videót ez a modell is csak 720p-ben képes rögzíteni. Természetesen itt már van autofókusz, amit a mellékelt szoftveren keresztül manuális módban is használhatunk. Szintén elsőrangúan oldották meg a LifeCam Studio fejének mozgatását. Vízszintesen 360 fokban képes felvételt készíteni, vszont nem fordítható körbe, hátul megakad. Felfelé és lefelé kb. 15-20 fokot billen, ami állvánnyal kombinálva tovább növelhető. A Studio tetejére is került messengeres híváskezelő gomb.

Próba - LifeCam HD-3000

Mint a legtöbb webkamerához, a Microsoft termékeihez is kaptunk egyszerű kis programot, amivel felvételeket készíthetünk, illetve kezelhetjük a kamera beállítását. A paremétereket automatán hagytuk, ugyanis a Microsoft TrueColor rendszere egészen jól és gyorsan alkalmazkodott a környezeti viszonyokhoz, de egy-egy konkrét eset erejéig érdemes lehet eljátszani a sokféle (fényerő, szaturáltság, expo, színhőmérséklet, gamma stb.) csúszkákkal. Először a HD-3000-at vizsgáltuk meg, aminek fix fókuszos rendszere van.


640x360 - 960x544 - 720p - maximum

Szerintünk kategóriájához képest egészen jó fotókat készített minden felbontásban, még ha nem is ez a fő feladata. Meg kell említeni, hogy a felvételeket borús kora délutánon készítettük nem teljesen ideális körülmények között. Ha nem használjuk ki az 1280x720 pixeles maximális felbontást, lehetőségünk van digitális nagyításra (zoom). Alább 640x360 képpontos felbontásnál a normál nézet és a teljes nagyítás látható egymás mellett.


Nagyítás 640x360 pixelen

Mivel nem volt saját fényforrása, gyengébb látási viszonyok mellett sokat romlott a HD-3000 képe. Amikor a monitor mögötti falra világítottunk egy 30 wattos égővel, akkor webkamerázós távolságba (fél-egy méter) használható képet adott, de önmagában a monitor fényét használva már nem sokra jutottunk vele.


Működés gyenge fényben (balra) és csak monitorral megvilágítva (jobbra)

Természetesen egy ilyen kütyünek a videózás a lényege. Elsőre nagy örömmel vetettük bele magunkat a HD filmezésbe, de sajnos ez még egyelőre inkább csak mese ezzel az olcsó kamerával. Ugyanis másodpercenként csak tíz képkockát rögzít, és ez a művelet is 60-80%-ra terhelte 2,00 GHz-es Core 2 Duo processzorral szerelt számítógépünket. Az eredmény szerintünk a nagy felbontás ellenére sem lett valami fényes. Igaz, hogy az állókép éles, de mozgáskor ronda akadozást, hullámzást tapasztaltunk.

Sokkal kellemesebb látvány fogadott, amikor kisebb, 640x360 pixeles felbontás mellett rögzítettünk, mert ekkor már másodpercenként 30 képkockát lőtt a LiveCam HD-3000. Ugyanilyen folyamatos volt a kép 800x448 és 960x544 pixeles felbontásban is.

Gyengébb fényviszonyok mellett a kisebb felbontáson maradt a 30 fps, de jelentkezett némi szellemképesedés a gyors mozgásoknál. Mindenesetre egy kis videotelefonálásban ekkor is nagyon jó partner volt a kis kamera.

Próba - LifeCam Studio

A komolyabb LifeCam Studióval ugyanazokat a próbákat végeztük el ugyanazon a borús napon, mint HD-3000-rel. Itt a maximális képméret brutális, 8 megapixel fölötti volt, amit a Full HD, vagyis az 1920x1080 függőleges és vízszintes megduplázásával értek el. Természetesen interpolált méretről van szó, amit a számítógép átlagoló lejárással képez, ugyanis az érzékelő „csak” 1920x1080 pixeles. Ennek megfelelően már 720p-nél is volt zoom, a kisebb felbontásokban pedig még nagyobb, mint a HD-3000-nál. Ami a képek minőségét illeti, elsősorban azt kell észrevenni rajtuk, hogy csak egy egészen szűk tartományban élesek, mintha kicsi F (rekesz) értékkel dolgozna a kamera. Itt az automata kicsit fakóbbra vette a színeket, mint kisebb testvérénél, de kézi utánállítással lehet ezen javítani.


640x360 - 720p - Full HD - maximum

Makróban nagyszerű volt a LifeCam Studio, klasszisokkal túlteljesítette márkatársát. Automata fókusszal sem volt rossz (legfeljebb kicsit lassú), de a legjobb eredményt akkor értük el, amikor kézzel lőttük be a fókuszt. Mivel a szenzor Full HD-s, 720p-ben az alapból kiváló közelin még egy jót nagyítani is lehet minőségromlás nélkül.


Nagyítás 720p felbontáson

Gyenge fényviszonyok mellett is csúcsmodellhez illően dolgozott a LifeCam Studio. Nehéz elhinni, de az alább balra látható képet tényleg egy 30 wattos égő mellett lőttük, ami ráadásul egy fél méterre lévő fehér falra és nem a témára világított. Sötétben, csak a monitor fénye mellett már a Studio is megadta magát, hiszen nincs saját fényforrása.


Működés gyenge fényben (balra) és csak monitorral megvilágítva (jobbra)

Annak ellenére, hogy a Studio a Microsoft legkomolyabb webkamerája és Full HD szenzora van, videót legfeljebb 720p felbontásban tud készíteni. Sokkal nagyobb baj ennél, hogy a HD-3000-hoz hasonlóan itt is be kell érnünk másodpercenként 10 képkockával, ami minden, csak nem kellemes. Így a szaggatás mellett már nem tűnt olyan szupernek, hogy a kép tűéles – már amikor az autofókusz megtalálja magát.

Kisebb, 640x360 pixeles felbontáson már nagyszerű felvételt készített a csúcs LifeCam. Annak ellenére, hogy a minimális, 10 centiméter körül fókusztávolságról és annak legfeljebb ötszöröséről, ráadásul remegő kézzel készítettük a filmet, a részletek hamar kiélesedtek. Nagyobb távolságból még jobban dolgozott. A másodpercenként harminc képkockás felvétel megfelelően egyenletes volt, szellemképesedést sehol nem tapasztaltunk.

Gyenge fényviszonyok mellett a LifeCam Studio ugyanolyan jó videót csinált, mint amilyen képet. Igaz, hogy itt is volt szellemképesedés a gyors mozgásoknál, de csodát nem szabad várni, ez mégiscsak egy webkamera. Annak örültünk volna, ha az autofókusz ilyen viszonyok mellett sem lassul le, de hasonló jelenséget sokkal komolyabb kameráknál is tapasztalhatunk, szóval megbocsátjuk a kicsikének.

Végezetül pedig nézzük, milyen trükköket tud a mellékelt szoftver. Az alábbi képmódosító eljárások mindkét webkamerával és a többi LifeCam modellel is elérhetőek.

Értékelés

Ma két olyan Microsoft webkamerát próbáltunk ki, amelyeket teljesen különböző célközönségnek szánnak. Mindkét modell, a LifeCam HD-3000 és a LifeCam Studio is képes 720p-s videó rögzítésére, de szerintünk ez a funkció a másodpercenként tíz képkockás frissítés miatt inkább csak papíron létezik, gyakorlatban nem sok mindenre jó. Az olcsóbb, nagyjából 6000 forint körüli áron kapható HD-3000 egy nagyon korrekt kis alapmodell. Az 1280x720 pixeles érzékelő és a webkamerázós távolsághoz igazított, egyszerű optika jó kombináció, ha tényleg csak a videtelefonálás a cél. Kár, hogy a kamera feje csak szűk tartományban állítható, de ettől eltekintve tetszett a Microsoft LifeCam HD-3000.

Teljesen más világot képvisel a Microsoft csúcs webkamerája. A Studio mondhatni a videoamatőröknek való, akik az egyszerű webkamerás feladatokon felül mást is szeretnének csinálni, készítenének például közeli felvételeket erről-arról, és fontosnak tartják a rugalmas állíthatóságot. Nekünk különösen az állványra szerelhető rögzítés tetszett, és nagyon meg voltunk elégedve a kamera összeszerelési minőségével, igényes megjelenésével. Úgy gondoljuk, a Microsoft LifeCam Studio 18 000 forint körüli ára tudásához mért, nekünk a rendes 720p-s videó hiánya ellenére is nagyon tetszett. A fő konkurens, a Logitech Full HD videóra képes konkurensét drágábban, 25 000 forint körül adja, a 20 000 forint körül kapható digitális fényképezőgépeket pedig elég bajos közvetlenül számítógépre kötni.


Microsoft LifeCam HD-3000 és Studio

rudi

A Microsoft webkamerákat a Kvazar-Micro CEE Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés