Tévék, házak, tápok, nyomtatók

Monitor vagy tévé




A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg.

Folyamatosan nőnek a monitorok és a tévék is. Lassan eljutunk oda, hogy az egy méteres vagy annál is nagyobb képátlójú lapos tévék teljesen hétköznapiak lesznek, és a 20 hüvelyk alatti LCD monitorok is kihalnak, mint a 15 hüvelykesek tették. Van egy érdekes kategória a monitorok között, a beépített tévétuneres. Ezek olyan kijelzők, amelyek nem csak számítógéphez köthetők, hanem a tévéadást is kezelik. Hasznos tulajdonságuk, hogy sokféle bemenetük van, így például játékkonzolokhoz is jók lehetnek. Egy dologban a méretes tévék többségén is túltesznek: felbontásuk sokkal nagyobb, a széleseké legalább 1680x1050 pixel. Ilyen például a 20 hüvelykes Samsung 2032MW, ami külsőre is nagyon hasonlít a Samsung lakkfekete LCD és plazma televízióira, igaz, jóval kisebb náluk. Paneljének fényereje 300 cd/nm, kontrasztaránya 1000:1, válaszideje 5 ms. A szokásos, monitoros analóg D-Sub és digitális DVI mellett van HDMI, komponens, S-Video, kompozit és SCART bemenete, valamint kezeli az analóg tévéadás jeleit és támogatja a HDTV 1080p felbontást is. Csupán az a hiányosság hozható fel ellene, hogy nem szerelhető falra. Vételára megközelítőleg 80 000 Ft.

Hüvelykenként tízezer forinttal drágább, tehát majdnem 100 000 forintba kerül a Samsung 225MW. Ennek a modellnek is 1680x1050 pixel felbontású, 5 ms válaszidejű TN panelje van, fényereje 300 cd/nm, kontrasztaránya viszont csak 700:1. Csatlakozókkal ugyanúgy szerelték fel, mint kisebb társát, de fényes fekete előlapján két kis hangszóró is van, fejenként 3 watt teljesítménnyel. Másik előnye, hogy vannak falra rögzítéshez való VESA csavarpontjai.

Ügyesen választva további 10 hüvelykért már csak 30 000 forintot kell fizetni, ugyanis durván 130 000 forintért megkapható a Hannspree XV LCD TV 32 hüvelykes (82 cm) képátlójú változata. Igaz, ennek a TV-nek a képminősége azért nem olyan, mint sokkal drágább konkurenseié, de nincs különösebb oka a szégyenkezésre. Az LCD monitorhoz képest kisebb a felbontása – 1366x768 pixel – de nagyobb mérete miatt célszerű távolabbról nézni. Számítógéppel használva 2-3 méterről kényelmesen kezelhető, jól látszanak rajta a betűk. A tévépaneleknek általában nagyobb a fényereje és a kontrasztaránya is, mint a monitorokban találhatóknak. A Hannspree VX 32 esetében ez 550 cd/nm és 1000:1, a válaszidő pedig 8 ms. Csatlakozókkal is jól felszerelték. Idehaza többnyire még a JT01-32E1-000G kódú modell kapható, amelynek egy HDMI csatlakozója van. Az újabb JT01-32E2-000G-nek már kettő ilyenje van és nagyobb a kontrasztaránya. Több képes csatlakozójuk egyformán analóg monitoros D-Sub, komponens, S-Video, kompozit, két SCART. Ehhez jön még a két konnektoros és egy konnektoros sztereó hangbemenet, valamint két kimenet. Mindez 130 000 forintért több mint barátságos. Aki szeretne egy méterrel távolabbról tévézni vagy csak egyszerűen 5 hüvelykkel nagyobb kijelzőt, annak nagyjából 30 000 forinttal kell többet fizetnie a Hannspree XV 37-ért.

Cooler Master újdonságok

Két nagy házas durranással indítja az idei karácsonyi hajrát a Cooler Master. Az első a non plus ultra kategóriába tartozó Cosmos, melyet a tavaszi CeBIT-en is megcsodálhattunk. Kívülről és belülről sem hasonlít semmilyen eddigi modellre. Borítása és homlokzata visszafogottan elegáns, de éppen ezzel a stílussal van sokkoló kontrasztban az alul és felül pompázó két-két fémcső.

A belső sem mindennapi. A ház falai hangszigeteltek, a merevlemezeket hat csillapított alumíniumfiók várja, fölötte további 5 hely van kívülről is elérhető meghajtóknak. Az alulra szerelhető táp fölé elférnek Extended ATX alaplapok, mert a ház mérete 598 x 628 x 266 mm. Nem csoda, hogy tömege táp nélkül is közelíti a 17 kilogrammot. Egyedi a szellőzési rendszere az alul befúvó 12 centiméteres ventilátorral és a hatalmas grafikus kártyát (vagy kártyákat) hűtő panellel. Természetesen a közel 50 000 forintos ár sem hétköznapi, igaz, a 830-as Stacker ennél jóval magasabbról indított.

Könnyen lehet, hogy a hazai, árérzékeny piacon sokkal nagyobbat szól majd a Cooler Master CM 690. A jobb szellőzés miatt teljesen rácsos homlokzata, visszafogott, de sötét alapon vékony csillogó díszléceivel mégis mutatós külseje sokaknak tetszhet majd. A belső tartalom is nagyon rendben van. Az 525 x 482 x 213 mm-es méret kellően tág teret biztosít legfeljebb ATX méretű alaplapnak, 5 külső és ugyanennyi – 90 fokban elforgatott – belső meghajtónak. Itt is alulra szerelhető a táp, tehát érdemes lesz odafigyelni az áramforrás kiválasztásánál, hogy a főtápcsatlakozó és a kiegészítő alaplapi 12 voltos köteg is elérjen a helyére. A rácsos homlokzat mellett rengeteg további szellőzőnyílást találunk, melyekbe ventilátorokat illeszthetünk. Alul van egy bevezető 12 centiméteres rostély, felül kettő, hátul még egy ugyanekkora kivezető. Az oldalsó panelre szintén két nagy ventilátoros rácsot tettek, és az alaplap alatti részen is van egy kisebb rés. A Cooler Master CM 690 vételára 16 000 forint környékén mozog.

Tápos fronton is nagy erőket vonultat fel a Cooler Master. A nagy nevek között némileg megkésve, de végre előrukkolt moduláris tápjaival. A Real Power M család legnagyobb tagja 1000 wattos, a legkisebb pedig 520-as. Idehaza egyelőre az 520, 620 és 700 wattos változat kapható 20 800, 24 800, illetve 29 500 forintos áron, ami a lecsatlakoztatható kábeles típusok között nem is olyan vészes. Mindegyik áramforrás megkapta a 80 Plus minősítést, tehát 20, 50 és 100 százalékos terhelésnél is legalább 80%-os a hatásfokuk.

Már a legkisebbnek is három részre bontott 12 voltos ága van, melynek összterhelése akár 408 watt lehet. Alaposan felszerelték csatlakozókkal. Jár hozzá három PCI Express VGA-t tápláló vezeték, melyek közül egyszerre legfeljebb kettőt használhatunk. Azért van három, mert az egyik végén a hattűs helyett nyolctűs csatlakozó van. A hat perifériás vezetéket összesen hat SATA, tíz négytűs és két floppy konnektorral akár egyszerre is használhatjuk. Az erősebb 620 is ugyanilyen kábelezéssel érkezik, de akár 516 wattot is le tud adni 12 volton. A 700-s modellhez mát két nyolctűs végű PCI Express köteg jár, 12 voltos ága – amit már négy részre bontottak – pedig 624 wattot tud. A Cooler Master megtartotta azt a jó szokását, hogy nem a csúcsértékeket adja meg, tehát a modulárisok huzamosabb ideig is képesek leadni a fenti teljesítményeket, amit rövid időre akár 100 wattal meg tudnak fejelni.

Vezeték nélkül

Le a vezetékekkel! Szépen lassan kiszorulnak a gonoszul kígyózó vezetékek az otthoni számítógépek világából. Ma már vezeték nélkül jöhet az Internet, hang és akár a kép is. A drót nélküli technológiák és gyártóik egymással versengenek, ennek köszönhető, hogy egyre nagyobb sebességet és fejlettebb összeköttetést kaphatunk egyre olcsóbban. A D-Link alap 54 Mbps-os Wi-Fi routere a DI-524 már csak 9300 forintba kerül. Nagyobb testvérének, az általunk is tesztelt DI-624-nek szintén csökkent az ára, pillanatnyilag 13 800 forintért kapható. Egy új, gyors csomag is feltűnt a D-Link kínálatában. Pár hete kipróbáltuk a DIR-635 Daft N szabványú útválasztót és a hozzá illő, gyors DWA-140 USB-s adaptert. Most együtt kaphatóak DKT-410 néven, nagyjából 37 000 forintért.

Nagyobb tempóra váltotta Belkin is. N1-es termékcsaládja már a Draft N szabvány szerint dolgozik. Megszokhattuk már, hogy a legújabb Wi-Fi routereknél különösen ügyelnek a formára. A Belkin lakkfekete felsőbe és szürke alsóba öltöztette termékét. További érdekessége az informatív kijelző, ami mutatja hálózatunk elemeinek állapotát, így könnyebben kiszűrhetjük az esetleges átviteli problémák forrását. A Belkin új routere valamivel több, mint 30 000 forintba kerül.

Tovább okosodott a Freecom hálózati médialejátszója. Az új MediaPlayer-350 WLAN-nak értelemszerűen vezeték nélküli összeköttetése is van a számítógéppel. Gyomrában 250, 400 vagy akár 500 GB-os 3,5”-os merevlemez lehet, de megvásárolható adattár nélkül is. Ilyenkor egyszerűen a rá csatlakoztatott számítógép vagy egy külső USB-s táron lévő anyagokat tudja lejátszani. Boldogul a legtöbb DivX és Xvid formátummal (kivéve GMC/QPEL), és kezeli a régebbi MPEG-ket és a WMV9-et. Zenéből az MP3-at és az OGG-ot bírja, képből a JPEG-et. DVI csatlakozóján keresztül akár 1080p felbontásra képes, komponensen legfeljebb 1080i-t tud, de van S-Video és kompozit kimenete is. Hangból analóg sztereó és optikai digitális kimenete van. A médiadekódolást Sigma Design EM8621L chip végzi, távirányító is jár hozzá. A merevlemez nélküli Freecom MediaPlayer-350 WLAN vételára 51 800 Ft.

A Philips is kínál érdekes, drót nélküli dolgokat, például univerzális távirányítókat. Nagyon barátságos, 9000 forintos áron adja az SRU5150 készüléket, amellyel egyszerre akár tetszőlegesen választott öt eszköz is vezérelhető (tévé, videó, DVD, erősítő, Set top box, CD, rádió). Adatbázisában több mint 1000 márka eszközei vannak, és ha nem találnánk meg saját gépünkkel a megfelelő hangot, akkor tanítani is lehet. Az ergonómikus távkapcsolónak 40 gombja és egy kis háttérvilágításos kijelzője van. Két mikroceruza (AAA) elemmel működik, így töltőre sincs hozzá szükség. Hatótávolsága nagyjából 10 méter, átviteli LED-jének vivőfrekvencia-tartománya 24-55 kHz, tanulási frekvenciatartománya 20-70 kHz és 455 kHz.

Formabontó jószág – bár nem olyan sokoldalú, mint a SRU5150 – az SRU7140. Egyes mobiltelefonokhoz hasonlóan számbillentyűit a belsejében rejtették el egy csúszkán. Kívül nem kijelzője, hanem további gombjai vannak, a bentiekkel együtt összesen 31 darab. Az SRU7140-nel már csak négy eszközt vezérelhetünk egyszerre (TV, DVD, erősítő, Set top box), de többnyire ez is elegendő. Kijelző nélkül 3 voltos gombelemmel is beéri a készülék. Megmaradt a tanulási rendszer. Az átviteli LED vivőfrekvencia-tartománya ezúttal 28-70 kHz, a tanulási frekvenciatartomány 30-60 kHz, a hatótávolság pedig 7 méter. A szokatlan forájú Philips SRU7140 ára 12 000 forint alatt van.

Jóval drágább – majd 25 000 forintot kóstál – de sokkal okosabb is másik két társánál az SRU9600. Alig egy tucatnyi gombja van, amiket viszont egy 3,5”-os érintőképernyő egészít ki. Nem olyan nagy felbontású, mint a sokkal drágább modellek kijelzője, de jól ellátja a funkcióját. Egyszerre akár 8 eszközt is vezérelhetünk vele. Három ceruzaelemmel működik, hatótávolsága 10 méter.

Canon nyomtatók

Megérkezett a Canon Pixma multifunkciós gépek új hulláma, az MX széria. A legkisebb MX300 akár 4800x1200 dpi-s felbontással tud nyomtatni. Normál minőségben percenként majdnem 14 fekete-fehér vagy 9 színes lapot készít el. PictBridge szabványt támogató fényképezőgépekről közvetlenül is tud nyomtatni. Tetején 600x1200 dpi optikai felbontású síkágyas lapolvasó csücsül, ami a nyomtatóval együtt fénymásolóként is működik. A duót beépített fax egészíti ki, amellyel akár színesben is lehet faxolni. A kis nyomtatásigényű irodákat kényelmesen kiszolgáló gép ára 25 500 forint. A 10 000 forinttal dárgább Canon Pixma MX310 lapolvasójának 30 lapos adagolója van, amit faxolásnál és fénymásolásnál is használni tud, ezzel kényelmesebbé teszi a mindennapi munkát.

A legokosabb MX-es újdonság az MX700. Ennek a modellnek már nem csak lapadagolója, hanem Ethernet hálózati csatlakozója is van. Fontos fejlesztés, hogy itt már minden alapszínnek külön festékpatronja van. Valamennyit gyorsult a nyomtatóegysége, 2400x4800 dpi-re javult a lapolvasó felbontása, és komoly fényképkezelési eszközökkel is ellátták. A közvetlen PictBridge kezelés mellett van kártyaolvasója, kis kijelzőjén pedig alapvető képjavítási funkciókat végezhetünk. Van lehetőség indexkép készítésére és több fotót is kinyomtathatunk egymás után, automatikusan. A Canon Pixma MX700 vételára lényegesen magasabb, mint szerényebb tudású társaié, közel 60 000 forintért kapható.

Még komolyabb, multifunkciós eszköz a Pixma MP970. Hét tintapatronos technológiájával 1 pikoliteres tintacseppeket tud készíteni, így éri el a maximális 9600x2400 dpi-s felbontást. Normál minőségű nyomtatási sebessége fekete-fehérben 15, színesben pedig 10 lap percenként. További specialitása, hogy CD/DVD nyomtatásához való tálca is jár hozzá. Természetesen van kártyaolvasója, kijelzője nagyobb, mint az MX700-nak, és képszerkesztési funkciói is fejlettebbek. A lapolvasó felbontását is tuningolták, egészen 9600x4800 dpi-re, de lemaradt róla az adagoló. A faxtól búcsút vettek, de megmaradt az Ethernet csatlakozási lehetőség, jött mellé infra port, és opcionálisan Bluetooth adaptert választhatunk. A Canon mini fotólaborja közel 95 000 forintért vihető.

Alulról bővítette lézeres multifunkciós termékvonalát a Canon. Az i-Sensys MF4010 egy percenként 20 lapot nyomtató, 600 dpi felbontású fekete-fehér lézernyomtatóból és egy 600x1200 dpi felbontású lapolvasóból áll. A páros maximális másolási sebessége szintén 20 lap percenként. Van másolás két nagyobb lapról egy kicsire is. Érdekes adat, hogy ennek a gépnek 650 watt a maximális fogyasztása. A Canon i-Sensys MF4010 multifunkciós gép vételára körülbelül 51 000 Ft.

rudi

Azóta történt

  • Fókuszban a monitorok

    Új, illetve 24 hüvelykes kijelzők mellett friss tápegységeket és akciós termékeket tálalunk ezen a héten.

  • Hardverek az őszben

    Még nem indult be igazán a karácsonyi vásárlási láz, de ezen a héten is mutatunk jó pár érdekességet a hazai hardverpiacról.

Hirdetés