Hardverújdonságok nyár végén

Újdonságok


Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Monitorok terén manapság a LED-es háttérvilágítás a menő. A piac egyik éllovasa, a Samsung is nagyon jól tudja ezt. Egyre-másra jelennek meg új modelljei a homogénebb fényt biztosító, gazdaságosabb fényforrásokkal. A nagy, 24 hüvelykesek mezőnyébe augusztus elején érkezett meg a BX2440. Egyszerű, de praktikus formatervű modellről van szó, melynek TN+film technológiás panelje természetesen Full HD, vagyis 1920x1080 pixel felbontású. Teljes válaszideje 5 ms, maximális fényereje 250 cd/m², kontrasztaránya 1000:1. Csatlakozóból nem csak analóg D-Sub, hanem digitális DVI is került rá. Nagy mérete ellenére állványa pivotolható, vagyis 90 fokkal elfordítható. A Samsung BX2440 vételára három év garanciával 78 000 forint.

Sokkal inkább tévés jellegű a Samsung XL2370. Egy hüvelykkel kisebb, de felbontása ugyanúgy Full HD, mint a BX2440-nek. Formás, átlátszó nyak tartja a fényes házba csomagolt TN+film panelt, melynek válaszideje, fényereje és kontrasztaránya megegyezik az előbb említett modellével. A szép külső hátránya, hogy nem lehet emelgetni és oldalra sem dönthető. Csatlakozóból csak digitális DVI és HDMI került az XL2370 hátára, vételára pedig picivel nyolcvanezer forint alatt marad.

Néhány hónapja érkezett a hazai piacra a Logitech MK250 drót nélküli billentyűzet-egér párosa, melyet most két oldalról támogattak meg újdonságokkal. Ahogy típusjelzéséből is sejteni lehet, az MK120 a kisebb testvére. Egyszerű, vezetékes párosról van szó, amibe alap billentyűzet és egyszerű, kétgombos egér tartozik. Előbbi érdekessége, hogy cseppálló, a kurzormozgató fölötti hatosát pedig nem forgatták el. Az egyszerű Logitech MK120 szett vételára ötezer forint alatt marad.

Lényegesen drágább, de egyúttal szebb és okosabb is az MK520 készlet, amelyben már vezeték nélküli a billentyűzet és az egér. Klaviatúrája csinos, világos keretet és integrált csuklótámaszt kapott, a fölötte lévő része pedig mutatós, de ujjlenyomatmágnes, fényes felületű. Funkcióbillentyűit ugyan elkeskenyítették, de fölöttük mindkét oldalon három-három gyorsbillentyűt kapunk. Érdekes, hogy a Logitechnél mindenből reklámfogást, extra funkciót akarnak csinálni. Eddig azt reklámozták, hogy a 90 fokkal elforgatott, kurzormozgatók fölötti hatos helyet takarít meg nekünk, most meg azzal jönnek, hogy a hagyományos elrendezés milyen jó, és bőven ad helyet a kényelmes gépelésre. Ennél lényegesebb, hogy az MK520 Unifying vezérlőt kapott, mely 2,4 GHz-en kommunikál egyszerre akár hat eszközzel. A billentyűzet akár három, az egér egy évig kibírhatja egyetlen elemkészlettel. A tetszetős Logitech MK520 vezeték nélküli billentyűzet és egér nagyjából 15 000 forintért vásárolható meg.

Még egy, elsősorban játékosok számára érdekes újdonsággal készül a Logitech az őszre. Az G700 egérről van szó, melyet elsősorban szerepjátékosoknak ajánlanak. Ennek megfelelően rengeteg – összesen tizenhárom – programozható, makrózható kezelőszerve van. A bal gomb peremére három, az egér tetejére kettő, a hüvelykujjhoz nem kevesebb mint négy gombot tettek, hogy minden egyes varázslatnak, fegyvernek, kombónak és üzenetnek jusson hely. Emellett természetes az oldalra is dőlő szupergörgő, és a mindent látó, 1000 Hz-en és 16 biten kommunikáló lézerszem. Apropó kommunikáció: ezt kétféleképpen teheti az G700. Az előbb említett, 1000 Hz-es frekvenciával frissítő, 16 bites USB mellett választhatjuk a mini, vezeték nélküli, 2,4 GHz-es átvitelt is. A Logitech G700 RPG egér vételára elég meredek, 28 500 forint.

TakeMS

A TakeMS memóriakártyák széles kínálata után a SpeedShop felvette termékpalettájára a gyártó külső merevlemezeit, pendrive-jait és médialejátszóit is. Külső winchesterek közül 2,5 és 3,5 hüvelykeseket kínálnak, a kisebbeket 250-től 500 GB-os, a nagyobbakat 1 és 2 TB-ot kapacitással. A 2,5 hüvelykes mem.line fekete vagy vörös fémházat kapott, a számítógéppel pedig USB 2.0 csatlakozón keresztül kommunikál. Vételára 250, 320 illetve 500 GB-os kapacitással 13 990 Ft, 15 990 Ft, illetve 19 900 Ft, szóval fajlagosan a legnagyobb éri meg a legjobban az árát. Sőt ez a kifejezés nem csak a kapacitásra, hanem a méretre is igaz, ugyanis a 3,5 hüvelykes TakeMS mem.line merevlemezeknél még alacsonyabb egy gigabájt adat költsége. Az egy terabájtos modellért 22 900 forintot kérnek. Ráadásul az USB 2.0 mellett sokkal gyorsabb eSATA csatlakozója is van. Két terabájtos méretben kétféle megoldást kínál a SpeedShop. A mem.line easinek csak USB csatlakozója van és 39 900 forintba kerül, míg a mem.line-ra került eSATA is, aminek felára csupán egy ezres.

A TakeMS MEM-Drive pendrive-jainak közös tulajdonsága, hogy öt év garancia vonatkozik rájuk. Hazai forgalomban, a SpeedShopnál többféle modellt is találunk. Akár nyakláncként is hordható a kicsi Trendy, mely 2, 4 és 16 GB-os kapacitással vásárolható meg 2590, 3290, illetve 10 990 forintos áron. Szintén tetszetős, de teljesen más stílusú a MEM-Drive Leather, melynek borítása fémből és műbőrből készült. Barna színben érhető el, 2, 4, 16, sőt 32 GB-os kapacitással 2390, 2999, 9990, illetve 21 590 forintos áron. A legolcsóbb 32 GB-os TakeMS pendrive a SpeedShop kínálatában a vörös MEM-Drive Easy II. Egészen pontosan 18 490 forintért vásárolhatjuk meg. Természetesen kapható kisebb méretben is. A 2 GB-os verzió 2190 forintért, a 4 GB-os akcióban 2790 forintért, a 16 GB-os pedig 14 427 forintért vihető haza.

Egészen olcsó és egészen kicsit MP3-lejátszót is kínál a TakeMS. A Sandisk sikeres Sansa Clip modelljére hasonlít a MEM-P3 Player Deseo. Csupán 20 grammot nyom a kicsike. Elején 128x64 pixeles OLED kijelző mutatja a legfontosabb információkat. Tárkapacitása 2 GB, amiről akkumulátorával 6 órán át képes megszólaltatni az MP3, ASF, WMA, WMV vagy WAV állományokat. Kétszer 10 mW-os fülhallgató-kimenete mellett egy kis hangszórója is van, sőt kapott rádiót és hangrögzítési funkciót. A kis TakeMS Deseo 9635 forintért vásárolható meg.

Végezetül a TakeMS kicsi, tévére köthető médialejátszóját mutatjuk be. A Mediastation easy nagyjából olyan tudású, mint az általunk is tesztelt EMTEC N120 vagy az Eminent EM7066. A rá USB-n keresztül csatlakoztatott adattárról vagy memóriakártyáról lejátssza a az MPEG1-4 és XviD kódolású filmeket, MP3, WMA és WMV formátumú zenéket és sokféle képállományt. Megjelenítőt HDMI vagy analóg kép, illetve hangcsatlakozón keresztül köthetünk rá. Működtetéséhez távirányítót is kapunk, vételára pedig 12 990 forint.

Notebookok

Hatalmas netbookakcióval készül az iskolakezdésre a SpeedShop. Rengeteg Asus Eee PC-t kínálnak nagyszerű áron vagy ajándék egérrel, vagy mindkettővel. A legolcsóbb Eee PC 1001PX például 79 890 forintba kerül. Igazi alapgép tízhüvelykes kijelzővel, 1,66 GHz-es Atom N450 processzorral, 1 GB memóriával, 160 GB-os merevlemezzel, g-s Wi-Fi adapterrel, háromcellás akkumulátorral és Windows XP-vel. Jó hír, hogy árában most benne van egy Microsoft vezeték nélküli egér.

A következő szintet az X nélküli Eee PC 1001P jelenti 84 890 forintos árral. Ennek már hatcellás akkumulátora van, amivel akár 8-10 óráig is kibírja elektromos hálózat nélkül. Sajnos hozzá nem jár egér. Picivel okosabb és picivel drágább az Eee PC 1005PE. Külsőre nem sokban különbözik az 1001P-től, de belül azért vannak változások. Merevlemeze 250 GB-os, a Wi-Fi n-es és van mellette Bluetooth adapter. Továbbá Windowx XP helyett Windows 7 Starter operációs rendszer került rá. Az Eee PC 1005PE 88 890 forintért vásárolható meg. Még egy ezressel drágább az Eee PC 1005PX, ami az 1005PE-vel azonos felszereltségű, de jár hozzá ajándék egér.

Aki úgy gondolja, hogy neki a tízhüvelykes képátló és az 1024x600 pixel kevés, választhat nagyobb, 12,1 hüvelykes Eee PC-t. Az egyik Intel Atom köré épülő masina a 1201PN nevet kapta, ebben a második generációs Atom N450 processzor dolgozik. A kijelzőre a integrált grafikus mag varázsol képet. Sajnos HD videókkal legfeljebb 720p felbontásig bír el. Még szerencse, hogy van mellette NVIDIA ION2 platform, aminek az 1080p sem okoz gondot, így a HDMI kimenet segítségével HTPC-vé lép elő a kis laptop. Két gigabájt memóriával, 250-es merevlemezzel, n-es Wi-Fivel és Bluetooth modullal most 139 890 forintba kerül ez az ügyes masina. Akinek ez sok lenne, 129 890 forintért megveheti az AMD verziótm mely csak Athlon Neo MV-40 processzorában és kis Radeont rejtő északi hídjában különbözik. Pontosabban van egy hátránya is: sajnos lemaradt róla a HDMI csatlakozó.

Egyre több hardverrel foglalkozó kereskedő fedezi fel, hogy mekkora húzóereje van a közösségi oldalaknak, elsősorban a Facebooknak. A hivatalos Acer Shop is rendelkezik ilyennel. Érdemes oldalukat látogatni és "lájkolni", ugyanis minden századik követőjüknek ajándékot adnak. Emellett FACEBOOK jeligés akciókat is találhatunk náluk. Most például az Aspire 5741G sorozat árát csökkenthetjük 20 000 forinttal.

Sokan, hozzánk hasonlóan iszonyodnak a „konzumer” vonalon manapság annyira divatos, fényes kijelzőktől. Nekik kellemes felüdülést jelenthet az Acer TravelMate 5740ZG. A TravelMate széria az üzleti felhasználókat célozza meg, de nem kell olyan durva felszerelésre és árakra számítani, mint mondjuk a HP-nél, Dellnél vagy a Lenovonál. Az 5740GZ-nek elég érdekes processzora van. Típusneve Pentium, kódja P-betűvel kezdődik és Core i alapú, vagyis az Arrandale családba tartozik. Lényegében a Core i3 kisebb testvére, ami azért jó, mert sok esetben még a legkisebb i3-as is fölöslegesen erősnek tűnik számunkra. A Pentium P6000 1,86 GHz-es órajelen ketyeg, nem támogatja a TurboBoost, a Hyper-Therading technológiát és a virtualizációt sem, de van benne grafikus mag. Nagyjából olyan teljesítménnyel rendelkezhet, mint egy hasonló vagy kicsit magasabb órajelű, Core 2 alapú mobil processzor. Az Acer gépében 3 GB memória, 320 GB-os merevlemez, 15,6 hüvelykes, 1366x768 pixel felbontású, matt kijelző, kis diszkrét Mobility Radeon HD 5470 grafikus kártya, n-es Wi-Fi adapter, Bluetooth modul, HDMI kimenet, ujjlenyomat-olvasó, Easy Port IV port replikátor csatlakozó, hatcellás akkumulátor és Windows 7 Professional operációs rendszer található. A fenti Acer TravelMate 5740ZG vételára egy év garanciával 179 932 forint.

Media-Tech Scanline miniteszt

Múlt héten írtunk a Media-Tech Scanline kézi scanneréről. A készülék régimódi, húzós megoldású, érdekessége, hogy számítógép nélkül működik. A beolvasott képeket a mobil készülékekben elterjedt microSD kártyára menti. Leírva ezek az paraméterek jól festenek, kérdés, hogyan teljesít a Scanline gyakorlatban? Megéri-e a 22 900 forintos árat, vagy helyettesíthető egy olcsó digitális fényképezőgéppel, esetleg a mai mobiltelefonok egyre nagyobb felbontású kamerája értelmetlenné teszi?

Dobozában találtunk két ceruzaelemet a scanner meghajtásához, egy USB kábelt a számítógéppel való összekötéshez, egy zsákocskát a szállításhoz, egy rongyocskát a törléséhez, egy fehér lapot a kalibrálásához, használati útmutatót és egy karakterfelismerő szoftver CD-jét.

Maga a készülék nem olyan, mint a régi, kicsike, húzós megoldások. Érzékelős része mintha egy síkágyas scannerből jött volna. Nagyjából olyan széles, mint az A4-es lap. Az eszköz mozgatását egy görgő segíti, így nem probléma 4-5 másodperc alatt egyenletes sebességgel végighúzni egy nagyméretű füzeten.

Minden lényeges kezelőszerve és csatlakozója az egyik felére összpontosul. Itt találunk egy kis LCD kijelzőt, mellette két gombbal és két LED-del. Oldalán látható a mini USB csatlakozó, a microSD kártya nyílása, és a hozzá tartozó formázó gombot rejtő lyuk. A világos burkolat peremére került a bekapcsoló és egyben lapolvasást indító gomb. A burkolat alatt pedig a két ceruzaelem található, melyek elvileg 200 beolvasásra elegendő energiát biztosítanak.

Működés közben a Scanline nincs kapcsolatban a számítógéppel, szóval kell rá saját kezelőfelület. Ezt a kis LCD jelenti két gomb társaságában. Az egyikkel a színes és monokróm beolvasási mód, a másikkal az alacsony és magas felbontás között választhatunk. Ezután a ki-/bekapcsolóként is működő gombot kell megnyomni. Kigyullad a SCAN feliratú, zöld lámpácska, és nekifoghatunk a letapogatásnak. Ha túl gyorsan húznánk a lap fölött, akkor az ERR lámpa fog hibát jelezni. Kapunk még információt az elemek töltéséről és arról, van-e a készülékben memóriakártya. (Anélkül ugyanis nem működik.) Leírása szerint a scanner 600 vagy 300 dpi felbontással dolgozik.

A Media-Tech mobil lapolvasójának tesztjéhez két ábrát használtunk, melyeket korábban még a Samsung CLX-3175FN multifunkciós, lézernyomtatós képszülékével nyomtattunk. Az első a fényképezőgépek vizsgálatához használt, monokróm ISO 12233 ábra volt. Monokróm módban, kicsi és nagy felbontásban próbáltuk a scannert. Összehasonlítási alapnak egy Nikon D40 tükörreflexes (Nikkor 18-135 objektívvel) és egy Panasonic Lumix DMC-FX7 kompakt fényképezőgépet használtunk. A felvételek egy napos délelőttön, árnyékos szobában, tehát elég jó, de nem optimális fényviszonyok mellett készültek.


Scanline mono magas és alacsony felbontás

Közelről vizsgálva a Scanline kétféle felbontású beolvasását látszik, hogy a nagyobb felbontású jobb, de a kicsi minősége is rendben van. Mindkettőn látható némi hullámosodás, ami a pontatlan mozgatás miatt következett be. Itt még nem voltunk elég gyakorlottak. Kicsit jobban a papírhoz nyomva a leolvasót ez a jelenség megszüntethető. A másik hibatípus túl gyors mozgatás közben jelentkezett. Ilyenkor egyes sorok kimaradtak, a képet mintha összenyomták volna. Dicséretes, hogy viszonylag gyors mozgatási sebesség mellett – 4-5 másodperc alatt haladtunk át az A4-es lap fölött – már nem torzult a kép.


Panasonic DMC-FX7 és Nikon D40

Jól látható, hogy még a tükörreflexes fényképezőgépnek is csak megközelítenie sikerült a Scanline minőségét. Igaz, ezeken a képeken nem voltak hullámok, de az optika és digitális érzékelők jellegzetes torzítása jó megfigyelhető. A kompakt gépen 1/6 záridőt kaptunk, ami könnyen elmosódáshoz vezethet. Szóval monokrómban szerintünk egyértelműen a Scanline nyert. Színes módban egy csigát ábrázoló képet választottunk, melyet szintén a Samsung CLX-3175FN-nel készítettünk.


Scanline színes magas és alacsony felbontás


Panasonic DMC-FX7 és Nikon D40

Színesben már nem volt olyan egyértelmű a helyzet. A kisebb felbontással készített beolvasáson jól látható, zavaró elszíneződések keletkeztek, de a nagyobb felbontásún is látszott némi sávosodás. Érdemes viszont megjegyezni, hogy saját fényforrásának köszönhetően a Scanline sötét helyen – mondjuk egy ablaktalan egyetemi folyosón – is jól használható. Fényképezőgépnél viszont ilyenkor a vakura kell támaszkodnunk, mely rossz esetben fehér pacává változtatja mondjuk a feladatok megoldását, ami rögzíteni akartunk vele. Amikor készek voltunk a beolvasással, a Scanline-t egyszerűen USB-n a számítógépre kötöttük, és a fényképezőgépekhez hasonlóan USB-s adattárként kezelhettük a kártyáját. Esetünkben a Kingston 8 GB-os microSD-t 7,7 MB/s-os sebességgel tudtuk olvasni, és 6 MB/s fölötti tempóval írtunk rá.

Úgy gondoljuk, a Media-Tech Scanline terméke egészen ügyes megoldás. Jó szolgálatot tehet iskolásoknak, vagy azoknak is, akik munkájuk során terepen igénylik a lapolvasást, például szerződések rögzítését. Vételára 22 900 forint, de kell még mellé venni egy microSD memóriakártyát.

rudi

Hirdetés