Szakadatlan forróságban is új vasak

Windows 10 és SD kártya



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Múlt héten befutott a Microsoft legújabb, Windows 10 operációs rendszere, amit szokásosan nagy, bakiktól ezúttal nem mentes hírveréssel tártak az alaposan felkorbácsolt érdeklődésű nagyközönség elé. Egyelőre az a helyzet, hogy akinek legális Windows 7, 8 és 8.1 verziója van, az legalább egy évig legálisan használhat helyette Windows 10-et. Hogy utána mi lesz, az még nem tisztázott, de több mint valószínű, hogy idejekorán kiderül majd.

Azt viszont már most tudni, hogy mennyibe kerül a Windows 10 annak, aki új gépéhez szeretné külön megvásárolni. Lényeges árbeli különbség nincs a korábbiakhoz képest, legfeljebb a dollár árfolyamának emelkedése miatt. Az otthoni felhasználóknak szánt Windows 10 Home 32 és 64 bites verziója 37 000 forint környékén kapható, a Windows 10 Pro 32 és 64 bites kivitelének ára pedig megközelíti az 55 000 forintot. Ezek a verziók egy számítógép hardverkulcsához köthetőek, ami a komponensek változásakor némi adminisztráció révén módosítható, így nem kell a drága oprendszert kidobni, ha ne adj' isten tönkremegy az alaplapunk.

Új memóriakártya-családdal jelentkezett a Kingston, mely az utóbbi időben alaposan megreformálta egyre több és több tételből álló, lassan már követhetetlen kínálatát. A szürke címkés SD kártyákat fotózáshoz, Full HD videórögzítéshez ajánlja a gyártó. Hivatalos sebességindexük Class 10, tehát minden körülmények között garantáltan legalább 10 MB/s-mal írhatóak és olvashatóak.

Ez 80 Mbps-os bitrátát jelent filmre fordítva, ami sok mindenhez elegendő, a nagyfelbontású fotókat is gyorsan le tudja menteni. Támogatja továbbá az UHS-I szabványt is, így akár 45 MB/s-os olvasási tempót ad meg rá a Kingston. Az új SD kártyák 16, 32, 64 és 128 GB-os tárkapacitással, élettartam-garancia (ez jellemzően 10 év a Kingstonnál) mellett 3600, 6700, 11 600, illetve 18 900 forint körüli áron vásárolhatók meg.

Raidmax és Sharkoon

Két jelentősen különböző házat mutatunk a Raidmax kínálatából, melyek ára fordítottan arányos a méretükkel. A 14 000 forint környékén kapható Horus MX egy klasszikus, 443 mm magas és 491 mm mély miditorony. Elején a három 5,25 hüvelykes meghajtóhelyet hatalmas ajtó takarja el, kezelőszerveit és gumibetétekkel eltakarható csatlakozóit oldalra tették. Belülre a legnagyobb grafikus kártyák is elférnek a rendelkezésre álló 390 mm hosszú térben. Hogy ekkora helye legyen a kártyáknak, csak három 3,5 hüvelykes állást kapunk, melyekbe 2,5 hüvelykes SSD-k is tehetőek. A táp alulra került, felülre pedig dupla 120 mm-es ventilátorral ellátott radiátor szerelhető.

Lényegesen kisebb a Raidmax Atomic, amiért viszont valamivel több mint húszezer forintot kell kicsengetni. A Mini-ITX alaplapokhoz tervezett, 244 mm magas, 277 mm mély és 190 mm széles csöppség homlokzatán tükrös műanyag és szálcsiszolt fém váltja egymást, oldalán hatalmas ablak húzódik. Tetején egy-egy USB 2.0 és USB 3.0 csatlakozót, illetve hang ki- és bemenetet találunk. Belsejében akár 265 mm hosszú grafikus kártya és 165 mm magas processzorhűtő is elfér, a tápot pedig a picike alaplap elé tették. Érdekes az adattároló rész kialakítása: a két 2,5 hüvelykes vagy egy 3,5 hüvelykes egységet alulra, az alaplap vonala alá lehet beépíteni.

Bár házakkal is foglalkozik, most gamer kiegészítőket mutatunk a Sharkoon kínálatából. A hivalkodó színvilágú, fekete-sárga Shark Zone széria új egere, az M51+ igazi felsőkategóriás. Megvan benne minden, ami csak egy egérben lehet kezdve a tizenegy programozható gombtól az Avago ADNS-9800 lézerszemen, fedélzeti memórián, zsinóros kábelen és gumis felületeken át egészen a súlyozórendszerig. Ráadásul kapunk hozzá egy állványt, ami amellett, hogy tartja az egér sárga farkát, négy USB 2.0 portot is kínál. A Shark Zone M51+ egér 17 200 forintba kerül.

Headset, egér és egéralátét után immár gamer billentyűzet is kapható a Shark Zone családban. A K30 le sem tagadhatná, hová tartozik, vonalai markánsak, fekete burkolatát sárga elemek dobják fel és vezetéke is ilyen színű. Gombjai membrános szerkezetűek, két szintben állítható intenzitású és lüktetésre is képes, fehér háttérvilágítást kaptak. Az extra billentyűkről sem feledkeztek meg: balra, egy oszlopban öt sorakozik belőlük, felül pedig három profilváltó egészíti ki őket. A Shark Zone K30 billentyűzet 10 750 forintért vihető haza.

Apró érdekességek

Egy nyári kiruccanás szórakoztató kelléke lehet egy hordozható hangszóró, amivel nem csak mi magunk, hanem baráti társaságunk is élvezheti a zenéket. Sok neves márka mellett a JBL is kipróbálta magát ezen a piacon, például az olcsóbb modellek között Go elnevezésű megoldásával. A tenyérnyi, szögletes, 130 grammos hangkeltőben 40 milliméteres hangszóró dolgozik, áramellátásáról pedig 600 mAh-s akku gondoskodik. Zenét vezeték nélkül, Bluetooth révén küldhetünk rá, és mivel ellátták mikrofonnal, híváskezelésre is képes. Többféle színben kapható 7990 forintos áron.

Teljesen más ligában játszik a JBL Charge 2 mobil hangszóró. A félliteres sörös doboznál valamivel nagyobb, több mint félkilós zenegépnek két 45 milliméteres hangszórója van, melyekkel már egész korrekt zenei élményt képes nyújtani. Vaskos, 6000 mAh-s, tehát 22 wattórás akkumulátort pakoltak bele, amivel akár 12 órán át szórakoztathatja közönségét, de ha kifogyna közben a telefonunk, azt is tölteni tudjuk vele. Hangot Bluetooth segítségével küldhetünk rá, egyszerre akár több lejátszóval is csatlakozva, melyek zenéje között gombnyomással válthatunk. Természetesen a híváskezelő funkciók sem hiányoznak. A JBL Charge 2 nem olcsó darab, ára 42 900 forint.

Újabb távirányítású quadrokopterek jelentek meg a Mobil Digital Kft. kínálatában. Az Arcade Orbitcam a maga 25 500 forintos árával az olcsóbb modellek közé tartozik. A kisméretű, filigrán repülő alkalmatosságot elsősorban beltéri üzemre tervezték, maximális hatótávolsága 80 méter. Stabil repüléséről hat giroszkóp gondoskodik, repülési ideje nagyjából öt perc. Ellátták 0,3 megapixeles kamerával is, amivel szerény légi felvételeket készíthetünk. Néhány ezressel drágább az Arcade Orbitcam XL, ami kicsit vaskosabb, és 500 mAh-s helyett 580 mAh-s akkumulátorral bír.

Notebookok

Nagyjából egy hónapja írtunk az USAnotebook érdekes ajánlatáról, egy olyan, kisméretű notebookká alakítható tabletről, ami teljesítményben felveszi a versenyt a laptopokkal. A Lenovo ThinkPad Helix alapvetően 11,6 hüvelykes, Full HD felbontású táblagép, de központi egysége 3 GHz fölé is felturbózó Core i7-3667U. Mellé 8 GB memóriát, 256 GB-os SSD-t és 32 wattórás akkut telepítettek. Akinek nem lenne elég ennyi energiatartalék, a mellékelt billentyűzetben még egy 28 wattórás áramforrást talál. A felszerelést 3G modem, illetve NFC és GPS modul, valamint Windows 7 Pro vagy 8.1 Pro operációs rendszer teszi teljessé. Az ügyes kis notebook-tablet kezdeti, három év garanciával 350 000 forint körüli ára is elég érdekes volt, hiszen a hasonló felszereltségű notebookok jó százezer forinttal drágábbak, most viszont további csökkentés után 299 900 forintért hazavihető.

Hasonló árban kapható az irodai, kisvállalati felhasználásra szánt Lenovo ThinkPad E450 is, mely a korábbi Edge széria utódja. A komolyabb, L-es és T-s ThinkPadektől gépházának lekerekített sarkairól lehet megkülönböztetni, burkolata egyszerűbb műanyagból készült, dokkoló helyett pedig OneLink port replikátor csatlakozóval látták le, de ugyanúgy van pöcökegere, fém zsanérja és ujjlenyomat-olvasója.

A 285 490 forintét kínált konfigurációba Core i7-5500U processzor, 4 GB memória és 1 TB-os merevlemez került. Az 1920x1080 pixel felbontású, matt felületű, 14 hüvelykes kijelzőt Radeon R7 M260 hajtja, ezen felül kapunk még ac-s Wi-Fi modult és 47 wattórás akkumulátort. Akinek elég a Core i5-5200U processzor, 500 GB-os merevlemez és IGP-vel hajtott, 1366x768 pixeles kijelző, az már 239 390 forintért is talál magának ThinkPad E450-et; negyedik generációs Core i3-mal pedig bőven kétszázezer forint alá is le lehet menni.

Elég érdekes kezdeményezésbe fogott az FSP: arra buzdítja a felhasználókat, hogy készítsenek saját notebooktöltőt. No nem árulja külön az akkumulátor cellákat, vezérlőelektronikát és egyebeket, hogy mindenki olyat forrasszon magának, ami jó lesz, csak a végződést választhatjuk szabadon. Először is megvehetjük a 90 wattos Eco-Line notebooktöltőt, aminek vezetéke végén egy szabad tűpár van, ahogyan az univerzális töltőknél az lenni szokott. A fejeket viszont nem adják mellé, hanem külön vásárolhatjuk meg pont azokat, amelyekre valóban szükségünk is van. Így nem kallódik majd temérdek fölösleges végződés a fiókban, és ha elveszítenénk éppen azt, amit használni szoktunk, könnyűszerrel pótolhatjuk. Ezzel a húzással a korrekt minőségű töltőt megkapjuk 6600 forintért, az egyes végződések ára pedig bonyolultságuktól függően 300-1000 forint.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés