Hirdetés

Cooler Master ATC-101-SX4 alumínium ház

Bevezető

Ismét házalunk, ezúttal a Cooler Master ajtaján kopogtattunk, jutalmunk egy Cooler Master ATC-101-SX4 alumínium ház lett. Végre betekintést nyerhetünk, hogy a számítógépház-iparágban mennyire nőtte ki magát ez a cég -- a CeBIT-en már láthattunk egy kis ízelítőt, most jöjjenek a személyes tapasztalatok!

Azt tudjuk, hogy az alumínium házak még a felső árkategóriát képviselik (főleg kishazánkban, de egyelőre külföldön is). Összehasonlítási alapul a korábban tesztelt Lian Li PC-60-at vettük, hisz így tudunk bővebb véleményt mondani. Hasonló módon ez a típusú ház is rendelkezik üveglapos megoldással (ATC-101B-SX4) és kapható a nagy drive-okhoz (CD-ROM/DVD, stb...) alumínium beépítő (AFP-U01) keret, hogy minden passzoljon! Kemény csatának nézünk elébe, mert mind két fél igen nagy név a szakmában...

Doboz és csomagolás

Kezdjük rögtön a dobozzal, mivel ismerkedésünk természetszerűleg itt kezdődik. Nagyon praktikus a ház elhelyezése a dobozban, könnyedén kiemelhetjük onnan (nem kell borítgatni). A csomagolás szokásos: az elmaradhatatlan védőfólia és a hungarocel párnák (kartonnal összefogva) szolgáltatják a sérülésmentes szállítást. Kapunk még szerelési útmutatót és a szükséges csavarokat a házhoz.

 


A doboz
Klikk!
Open
Klikk!
A csomagolás

Külső tulajdonságok

Megszabadulva a csomagolástól, megcsillan az alumínium házaknál megszokott letisztult ezüst szín. Impozáns látvány fogad minket. Az előlapra csak annyit tudunk mondani: "nagyon dögös", a Cooler Master designerei biztos "jómunkás emberek" voltak, minden elismerésünk az övék. Jól látható, hogy ez a ház átmenetet képez a megszokott 4 nagy helyes midi tornyok és a 6 nagy helyes nagy tornyok között, ugyanis ebben a házban 5 nagy (5,25") hely van. Megtömhetjük tehát a rendszert 3db mobile rackkel, 1db DVD/CD íróval, 1db Combo Drive CD/DVD olvasóval (vagy ahogy tetszik) és még a fix winchestereinknek is jut hely bőven. Külsőleg rakhatunk még a házba 1db kis (3,25") FLOPPY-t, ZIP Drive-ot, stb...

 

Klikk!
Ház
Klikk!
Előlap

Maradjunk még egy kicsit az előlapnál! A nagy helyek alatt közvetlen megtalálható a Power gomb, a Power LED, a HDD LED és a Reset gomb. Szerencsére nem szükségeltetik hozzájuk rotring, kézzel is könnyedén nyomogathatjuk a gyakran látott kék képernyőnk kényére-kedvére.


Power gomb, Power LED, HDD LED, Reset gomb

Még lejjebb haladva megtalálhatjuk a Front USB-t, és hogy ne legyen félreértés erre még az "USB Inside" felirat is felhívja könnyen elkalandozó figyelmünket. A vastag tömör alumínium fal védelmet kippatintva elénk tárul a 2db USB 2.0-ás port, amelyhez kényelmesen illeszthetjük digitális fényképezőgépünket, pen drive-unkat vagy egyéb kedvenc USB-s eszközeinket.

 

Klikk!
USB
Klikk!
Inside

Dobunk egy hátast..

"Dobjunk egy hátast" (az okosabbak inkább fordítsák meg a házat) és tekintsük meg a ház alját! Látható a 4 nagyméretű, masszívan rögzített gumi tappancs, ami jó állóképességet és megfelelő stabilitást biztosít az ATC-101SX4-nek még keményebb terepeken is. Fellelhető még a ház elejénél egy szellőző nyílás, amelyen keresztül keményen gürcölő winchestereink némi friss levegőhöz juthatnak.


ALUlról

Kerekedjünk fel és lessük meg a ház tetejét! A Lian Li PC-60-hoz hasonlóan itt is van egy szellőzőnyílás, megspékelve egy ventilátorral ami kiszippantja a házból az összegyülemlett, felfelé szálló meleget. (Ez bizony ilyen kemény nyári napokon nagyon hasznos, télen pedig kéz vagy láb melegítőnek sem rossz.)


Get On Top

Most jöjjön egy kis fekete leves PROHARDVER! módra: bizony a Cooler Master házakhoz sem jár táp! Miután az ATC-101SX4 árát keményen kiizzadtuk, még nekünk kell invesztálni egy jó minőségű és megbízható tápegységbe (Enermax, Chieftec, Antec, stb...), bár aki ilyen árfekvésű házban gondolkodik, annak ez már nem jelenthet gondot.

Belső tulajdonságok, szerelhetőség

Ideje jobban boncolgatni a témát, ezért finoman lekaptuk az oldallapokat, amik mellesleg tökéletesen passzolnak és csak 4db gombacsavar fogja őket (így szabadkézzel megoldható a dolog). Nagy belső tér fogad minket, ami összeszereléskor megkönnyíti majd a dolgunkat és a ház szellőzésénél sem elhanyagolható tényező. Alumínium ház létére igen masszívnak (a Lian Li PC-60-at ebben veri mindenképp) mondható, ez a jó konstrukciónak és főképp a három tömör alu merevítő lécnek köszönhető. Sehol sem találunk éles éleket, szereléskor nem sérülhet meg a kezünk, hacsak nem akarjuk szánt szándékkal.

Klikk!
"Szerelem" első látásra

Négy darab winchestert rejthetünk el még a házban, két darabot az előlapi ventilátor fölé és mellé (a képen ábrázolva). A HDD-k beszerelése végülis praktikusnak mondható, de e téren a Lian Li PC-60-nál a pont, hisz ott egy kihúzható rack oldotta meg a kérdést, amibe 5db winyó fért és a két elülső ventilátor közvetlen a winchesterek mögött helyezkedett el, így azok relatíve több levegőhöz jutottak.

A Cooler Master azzal hidalta át a problémát, hogy a winchesterek között nagyobb a szabad tér, és így nem melegítik egymást annyira, ráadásul a közvetlen szomszédságukban - a ház alján - egy szellőzőnyílás található (a porszűrő itt elmaradt).

 

Klikk!
Merevítő lécek
Klikk!
4db belső HDD hely

Tálcán hozzuk..

Itt is megtalálható a szerkesztőségünkben megkedvelt alaplap tálca, amelynek segítségével könnyedén cserélgethetjük alkatrészeinket. Ez a tulajdonság nagyban hozzájárul a szerelhetőséghez, ami mindenképp egy óriási pozitívum az ezt mellőző megoldásokkal szemben. Látható, hogy a Cooler Master egy picit továbbfejlesztette ezt a technológiát, hisz ha megfodítjuk a tálcát, akkor középen itt is találunk egy tömör alu merevítő lécet.

Ha ez nem volna elég, a felső sarkoknál - a hátlaphoz képest 90 fokos szögben - is van 2db merevítő lemez, azt hivatott megakadályozni, hogy a sok ki- és beszerelés következtében se deformálódhasson a tálca, így az évek múlva is tökéletesen passzoljon házunkba. Gondos! Ez a plusz stabilitás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a ház ne rezonáljon.

Klikk!
alaplap tálca

A hátsó panel megfelel az ATX szabványnak -- plusz szép színes, ha szerencsénk van, pont illik alaplapunk port-kiosztásához. A hátlapon "figyel" még 7db slot, ezeket is gombacsavarral lehet rögzíteni, így kártyáink cserebelésénél is mellőzhetjük a csavarhúzót.

 

Klikk!
hátsó panel
Klikk!
csavarok

A gombokhoz és a LED-ekhez tartozó kábelek egy állítható műanyag pánt segítségével vannak összefogva, a kívánt méretet beállítva elvezethetjük őket úgy, hogy a legkevesebb fennakadást okozzák. A front USB kábelei is nívós kivitelezésűek, ezek sem okozhatnak semmiféle gubancot szereléskor (bekötésükhöz még útmutatót is mellékelnek).

 

Klikk!
Kábelek
Klikk!
USB kábelek

Ventilátorok, hűtés

Most jöjjön az egyik legnagyobb erénye a háznak: a hűtés/szellőzés! Alapkiszerelésben három darab Cooler Master 80 x 80 x 25 mm-es, alacsony fordulatszámú, dupla golyóscsapágyas ventilátort kapunk. Mindegyiket külön bemutatjuk. Kezdjük felülről lefelé haladva: az első ventilátor a ház tetején helyezkedik el egy szellőző rács mögött, és az alkatrészeink által termelt meleg levegőt (ami ugye felfelé száll) szívja ki a házból.

 

Klikk!
A top-on
Klikk!
Aki bújt aki nem...

A második venti az alaplap tálca hátsó paneljén tevékenykedik és közvetlen a processzor hűtőjéből kiáramló meleg levegőt szívja ki a házból.

 

Klikk!
hátsó venti...
Klikk!
és ami mögötte van

A harmadik légkavaró a ház elejében, a winchesterek alatt található. Alatta egy szellőző rács helyezkedik el, amin keresztül a ventilátor friss "hideg" levegőt beszívja, majd keringeti a ház belsejében. Ennek a hűtőegységnek további specialitása, hogy hatféle szögben dönthető, ezáltal irányítva a levegő útját a házban. Hasznos.

Klikk!
Ön dönt!

Összegzés

Mielőtt bármilyen értékelést mondanánk a házról, hozzá kell tennünk, hogy a Cooler Master házak árai kb. 35.000 Ft + ÁFÁs összegtől indulnak, és ezt még egy tápegység árával is meg kell fejelnünk. Az ATC-101-SX4 alumínium ház mindemellett nagyon jó konstrukció: masszív, könnyű, jó a hűtése/szellőzése, rengeteg hely van benne és ráadásul mutatós is. Nem találtunk benne hibát, nyugodt szívvel ajánljuk az alumínium házak iránt érdeklődő olvasóinknak!

Ami tetszett:

  • Alumínium (könnyű)
  • ALU házakhoz képest masszív (nincs rezonancia)
  • Kiváló minőség
  • Design
  • Szerelhetőség
  • Kivehető alaplap tálca
  • 5db nagy hely
  • Kiváló hűtés/szellőzés
  • 3db Cooler Master ventilátor
  • Front USB(2.0)
Ami nem:
  • Ár
  • Nem jár hozzá tápegység

Copyright by qLa

A Cooler Master alumínium házakat az Expert Computer Kft forgalmazza Magyarországon, az ATC-101-SX4-et is tőlük kaptuk tesztelésre. Köszönjük!

Azóta történt

  • DTK CAS9008 ATX szerver ház

    Az alumínium vonulat mellett a szerver házak otthoni felhasználása a másik divatos terület. Nem akartunk kimaradni mi sem.

  • DTK CAS74W U2 ATX midi ház

    Az alumínium és szerverházak után a kevésbé extravagáns, de sokkal elterjedtebb midi házakat is tesztpadra vetjük.

  • Casetek CK-1018 - ötletek tárháza

    A Casetek CK-1018 egy kifejezetten jól sikerült acélház, mely méltán veszi fel a versenyt a Chieftec és egyéb neves gyártók termékeivel.

  • Az AOpen H600-as tornya

    Az AOpen házak már a hőskorban is az élbolyba tartoztak, ám egy ideig a háttérbe szorultak. Mostanáig, egész pontosan.

Előzmények

Hirdetés